Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

probleme acte, constructie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
elizza_20

elizza_20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.03.2012
buna ziua tuturor de pe acest forum! as avea si eu nevoie de cateva sfaturi de la cei cu experienta in constructii..Am cumparat un teren cu o deschidere de 15mp si o lungime de 42 insa nu am efectuat actele de vanzare cumparare ,proprietarul trebuia sa faca dezmebrare ca sa ne poata vinde acea parcela.va rog sa ma scuzati daca gresec dar nu ma pricep deloc la terenuri vanzari, cumparari, cu atat mai putin la constructi fapt pt care va cer ajutorul :D dupa ce a venit un cadastrist cu un topometrist sa faca dezmembrarea am imprejmuit terenul,si urma ca in cateva zile sa facem si actele de vanzare cumparare dar propritarul ne a anuntat ca trebuiue sa mai asteptam pana luna cealata deoarece cei de la primarie i au eliberat adeverinta ca terenul este in intarvilan cu pug ap din 98 dar la cartea funciara apare ca extravilan si terbuie sa asteptam sa faca si cei de acolo trecerea,si am mai fost anuntati ca puz nu este facut.in situatia aceasta ce avem de facut,noi am platit parcela respectiva intergal fara nicio dovada notariala doar un act de mana care nu are valoare ,asa am inteles?Problema este ca ne grabim sa construim si deja am achizitionat materialele respectiv caramida si fierul.
Am fost si am vazut mai multe case ,nu am vb inca cu un arhitect,cine ne poate da o idee de un proiect mic P+M =100mp locuibili.va multumesc si astept sfaturi ideii si propuneri maine o sa pun si poze cu ternul.

#2
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 elizza_20, on 9th May 2012, 16:21, said:

buna ziua tuturor de pe acest forum! as avea si eu nevoie de cateva sfaturi de la cei cu experienta in constructii..Am cumparat un teren cu o deschidere de 15mp si o lungime de 42 insa nu am efectuat actele de vanzare cumparare ,proprietarul trebuia sa faca dezmebrare ca sa ne poata vinde acea parcela.va rog sa ma scuzati daca gresec dar nu ma pricep deloc la terenuri vanzari, cumparari, cu atat mai putin la constructi fapt pt care va cer ajutorul :D dupa ce a venit un cadastrist cu un topometrist sa faca dezmembrarea am imprejmuit terenul,si urma ca in cateva zile sa facem si actele de vanzare cumparare dar propritarul ne a anuntat ca trebuiue sa mai asteptam pana luna cealata deoarece cei de la primarie i au eliberat adeverinta ca terenul este in intarvilan cu pug ap din 98 dar la cartea funciara apare ca extravilan si terbuie sa asteptam sa faca si cei de acolo trecerea,si am mai fost anuntati ca puz nu este facut.in situatia aceasta ce avem de facut,noi am platit parcela respectiva intergal fara nicio dovada notariala doar un act de mana care nu are valoare ,asa am inteles?Problema este ca ne grabim sa construim si deja am achizitionat materialele respectiv caramida si fierul.
Am fost si am vazut mai multe case ,nu am vb inca cu un arhitect,cine ne poate da o idee de un proiect mic P+M =100mp locuibili.va multumesc si astept sfaturi ideii si propuneri maine o sa pun si poze cu ternul.
:w00t:  Uau, dar era ultima parcela disponibila pe pamant? Sa speram ca proprietarul este un om de fff mare incredere  :rolleyes:
1. Actele de proprietate au fost verificate de un notar ceva? Pe titlu de proprietate ce scrie?
2. Certificat de urbanism (pentru informare) ati solicitat?
3. Studiu  geo aveti?
4. Pana nu sunteti proprietari cu acte in regula nu puteti scoate CU final, respectiv avize: electrica, enel, gaze, salubritate ............. etc
5. Proiecte gasesti cate vrei aici, ramane sa se si potriveasca cu dorintele, terenul ...
http://forum.softped...t...15508&st=36
5. 15m este o deschidere destul de mica, in ce zona este terenul?

#3
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Incercati sa si respirati in timp ce scrieti.  :lol: N-am inteles mare lucru....

#4
elizza_20

elizza_20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.03.2012
[quote name='gabian22' post='11459430' date='9th May 2012, 16:35']:w00t:  Uau, dar era ultima parcela disponibila pe pamant? Sa speram ca proprietarul este un om de fff mare incredere  :rolleyes:
1. Actele de proprietate au fost verificate de un notar ceva? Pe titlu de proprietate ce scrie?
2. Certificat de urbanism (pentru informare) ati solicitat?
3. Studiu  geo aveti?
4. Pana nu sunteti proprietari cu acte in regula nu puteti scoate CU final, respectiv avize: electrica, enel, gaze, salubritate ............. etc
5. Proiecte gasesti cate vrei aici, ramane sa se si potriveasca cu dorintele, terenul ...
[url="http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=215508&st=36"]http://forum.softpedia.com/index.php?showt...15508&st=36[/url]
5. 15m este o deschidere destul de mica, in ce zona este terenul?[/quote]
terenul se afla in judetul gorj oras tg jiu,am verificat actele de proprietate,certificat de urbanism a cerut proprietarul  si inca o adeverinta pe care scria ca terenul se afla in intarvilanul municipiului tg jiu,dar de la cartea funciara ne a dat ca este extravilan si de aceea nu am putut finaliza actele.Si noi speram sa fie de incredere proprietarul,a fost gresala noastra sa achitam dinainte fara sa ne consultam cu nimeni

[quote name='Inginerul_bv' date='9th May 2012, 16:47' post='11459494']
Incercati sa si respirati in timp ce scrieti.  :lol: N-am inteles mare lucru....
[/imi cer scuze asa o sa fac!

#5
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Bine că ai luat cărămidă și fier fără să deții terenul și fără autorizație de construire (care implică existența unui proiect)

1. Cumpără terenul prin procedurile clasice asistat de un notar public.
2. Comisionează un arhitect pt. proiect.
3. Obține un Certificat de Urbanism
4. Obține o Autorizție de Construire.
5. Cumpără cărămidă și fier ăn funcție de cantitățile rezltate din proiect.
6. Comisionează o echipă de muncitori.
7. Angajează un diriginte de șantier.
8. Mutați topicul de pe aria asta. :rolleyes:

Edited by paradigmatic, 09 May 2012 - 16:06.


#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
:deadtongue: Mă miră foarte mult că mai sunt oameni în acest secol care cumpără bunuri imobile doar pe bază de vorbe, cu toți banii înainte. :deadtongue:

Edited by Digix, 09 May 2012 - 16:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate