Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Ce sistem antifurit imi recomandati ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
crristian81

crristian81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 07.10.2006
Salutare bike'eri

De curand mi-am achizitionat o bicicleta destul de scumpa (pt mine bineinteles  :rolleyes:  ) ... si avand in vedere ca m-am nascut si traiesc in tara in care se fura orice , as vrea sa-mi cumpar un lant sau cablu de legat bicicleta. Problema e ca bicicleta atrage f multe priviri si atentie, motiv pt care incep sa fiu stresat de gandul ca hotii pot pune ochii pe ea :(  ... Am si facut un mic experiment  si anume, am sprijinit-o de un gard si am intrat in masina sa ma uit la reactia trecatorilor si am constatat ca destui de multi o priveau, unii mai intorceau si capul ochii dupa ea ..   (nu inteleg de ce pt ca e o bicileta de doar 1800 RON .. dar probabil culoarea rosie si discurile de frana si faptul ca e noua si f curata)  ..  In fine !

M-am tot uitat pe net dupa ceva incuietori si am gasit ceva destul de interesat si f solid care se poate taia doar cu flexul

Am gasit sistemul asta la Decatlon cu 250RON (vezi in poze) .. e destul de scump . .dar nu stiu ce sa fac?.. imi puteti recomanda voi altceva mai iesftin si mai sigur ? (in afara de cele care au forma de "U" pt ca sunt prea imense)

M-am gandit si la un sistem de alarma cu wireless .. dar parca sunt si mai scumpe cele cu raza mare de transmitere :(

Attached Files


Edited by crristian81, 05 May 2012 - 11:43.


#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 02.09.2005
din pacate, mai orice antifurt poate fii rupt, totul depinde doar de timpul pe care il are hotul la dispozitie... iar dintre cele mai bune, cel mai bun este cel de tip U-lock...

#3
crristian81

crristian81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 07.10.2006

 jericho, on 5th May 2012, 03:33, said:

din pacate, mai orice antifurt poate fii rupt, totul depinde doar de timpul pe care il are hotul la dispozitie... iar dintre cele mai bune, cel mai bun este cel de tip U-lock...

Pai eu daca e sa o las legata vreodata undeva .. va fi doar in locuri publice si prin acele zone de obicei hotul nu are prea mult timp la dispozitie si ar fi destul de expus. In astfel de locuri ma gandesc ca sunt eficiente si cele mai ieftine sisteme de legat .. dar eu cum o tin mai mult in beci, nu se stie niciodata cand vor fi sparte din nou beciurile din scara mea  :mellow:

Edited by crristian81, 05 May 2012 - 11:48.


#4
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
http://www.220.ro/fa...eta/pjABMW1ENX/   :))

#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Un sistem de genul asta probabil , desi fara roti tot te lasa :lol:

Eu daca nu as avea un loc sigur de tinut bicicleta, nu mi-as lua una (mai ales una scumpa) in primul rand...si nu te vorbesc de sus, am avut si eu una scumpa si a fost furata asa ca de atunci nu mi-am mai luat alta, abia acum ma bate gandul pentru ca am garaj.

[ http://adsoftheworld.com/files/images/Climared.preview.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 02.09.2005

 crristian81, on 5th May 2012, 12:47, said:

Pai eu daca e sa o las legata vreodata undeva .. va fi doar in locuri publice si prin acele zone de obicei hotul nu are prea mult timp la dispozitie si ar fi destul de expus.

vezi ca sunt niste filmulete pe net cu "inscenari" de furturi prin locuri publice, in Bucuresti, si ABSOLUT NIMENI nu a comentat iar "hotii" au avut tot timpul la dispozitie... cunosc cazuri de furturi de biciclete din fata magazinului Unirea din Bucuresti... daca nici ala nu e loc public intens circulat...

#7
crristian81

crristian81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 07.10.2006

 lawrence38, on 5th May 2012, 03:54, said:

Eu daca nu as avea un loc sigur de tinut bicicleta, nu mi-as lua una (mai ales una scumpa) in primul rand...si nu te vorbesc de sus, am avut si eu una scumpa si a fost furata asa ca de atunci nu mi-am mai luat alta, abia acum ma bate gandul pentru ca am garaj.

Nasol .. imi pare rau .. Dar de unde ti-a furat-o? ..  Sistemul cela cu ditamai teava prin cadru e bunicel . .dar totusi iti fura rotile :P ..  Cred ca un sistem sigur ar fi ceva electronic cu localizare prin GPS bine ascuns (in interiorul cadrului pe undeva ) . .si asa s-ar putea gasi instant unde ti-a dus hotul biclieta .. Dar clar ca e maxim de scump   :mellow:

 jericho, on 5th May 2012, 04:02, said:

vezi ca sunt niste filmulete pe net cu "inscenari" de furturi prin locuri publice, in Bucuresti, si ABSOLUT NIMENI nu a comentat iar "hotii" au avut tot timpul la dispozitie... cunosc cazuri de furturi de biciclete din fata magazinului Unirea din Bucuresti... daca nici ala nu e loc public intens circulat...

Mda.. stiu ce spui .. Am vazut filmulete de genul . Totusi cat m-ar costa pe an o asigurare de furt? .. s-ar merita oare?.. sau nu se fac asigurari pe asa ceva ?

Edited by crristian81, 05 May 2012 - 12:05.


#8
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Mi-au furat-o dintr-un spatiu in scara blocului, scara care are interfon dar mai erau cretini care nu trageau usa. Si apropo, "fapta" nu a fost comisa in Romania dar pot sa jur ca hotii au fost romani sau bulgari, de cand au inceput sa vina pe aici in valuri s-a dus dracu' reputatia de tara "sigura".

#9
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 02.09.2005

 crristian81, on 5th May 2012, 13:04, said:

Mda.. stiu ce spui .. Am vazut filmulete de genul . Totusi cat m-ar costa pe an o asigurare de furt? .. s-ar merita oare?.. sau nu se fac asigurari pe asa ceva ?

la biciclete nu se baga nimeni sa le asigure

#10
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
În România nu se fac asigurări pentru biciclete. Nu știu de ce, în vest e o afacere înfloritoare.

Acel model de Abus Bordo este relativ ok, dar e nivelul 8, ori antifurturile Abus merg până la 15 deci se poate și mai bine.

Mai gândește-te la u-lock. Ca greutate sistemul ăla cu segmente e la fel de greu ca un u-lock. Dar și pentru un u-lock pot fi găsite modalități de-a fi purtat lejer pe bicicletă.

Te-aș sfătui să iei din afară, sunt prețuri mult mai bune. Vezi pe http://www.bike-components.de/, e transportul 10 euro.

Edited by wirespot, 05 May 2012 - 12:14.


#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,335
  • Înscris: 13.01.2011

 mihai!, on 5th May 2012, 12:49, said:




Interesant tare dar cam mare si greu sistemul.

#12
raceman

raceman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 11.03.2008
Nu exista sistem antifurt infailibil. Daca cineva vrea sa o fure tot gaseste o metoda oricat te-ai chinui tu cu antifurturi scumpe. Cel mai bine este sa eviti pe cat posibil sa o lasi afara sau in locuri unde pot intra persoane straine.

#13
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Si cum vrei sa pui tu un cip in cadru ? Nici la cadru de carbon nu poti , decat daca dai o gaura micaa ...

#14
paul.pana

paul.pana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.06.2006
Nici un antifurt nu e perfect.

Din cate am mai citit pe net cel "mai sigur" este o combinatie de 2 antifurturi diferite ( asta necesita 2 scule diferite pt hot ) .

Acea combinatie ar fi : U lock + lant. ( otel tratat , rezitent la gaurit, ciocan, fierastrau ..... )

Nota nu vcumpara produse ieftine ca nu ajuta.

Un U lock de caliate > 150 RON.
Un lant de calitate aprox 100 RON .

U lock-ul deobicei e f comod si vine cu dispozitiv de montare pe cadru.
Lantul ( care ar fi bun ) ar trebuii sa aibe zaua de min 10 mm , dar asta cantareste cam 1.5 Kg

eu personal am un un
U lock :  Kryptonite Evolution™ Series 4 STD
              http://www.kryptonit...o...00&pid=1203
                           •14mm hardened MAX-Performance steel shackle resists cutting and leverage attacks
                           •Double deadbolt locking mechanism for extensive holding power
                           •New, higher security, disc-style cylinder with more than 1 million key variations
                           •Reinforced anti-drill/pull cylinder protection system
                           •Enhanced internal engineering resists twist attacks
                           •Center key location and dual overhead cam locking mechanism resists leverage attacks
                           •Sliding dustcover protects and extends cylinder life
                           •Includes versatile EZ Mount transportation bracket
                           •3 keys - one lighted with high intensity bulb & replaceable battery
                           •Anti-rattle bumpers reduce noise during transport
Lant "Bikefun Shield 2"  ( greu ca naiba, dar si demoralizant pt hoti )
                        in catalog astia se lauda ca doar pompierii o pot desface .
Alarma bicicleta
                        montata sub sa, costa 18 RON ( fara baterie ) e-bay ( 6 saptamani transpotul )

Ideea este ca bicicleta sa fie cat mai protejata si cat mai "demoralizanta" pt hoti


succes !

#15
paul.pana

paul.pana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.06.2006
alarma bicicleta :
      http://www.ebay.co.u...=item19d2295e2b

pentru lant bicicleta :
      acel inel mare din poza este DOAR pentru a facilita transportul lantului pe bicicleta
      de fapt cand se inchide lantul , amandoua inelele trebuie sa fie prinse in interiorul "urechii" de la lacat
      deoarece "carcasa" care inveleste lacatul se poate deforma prin lovituri.

      am dat jus carcasa lacatului iar in iteriorul acestuia am vazut "adevaratul" lacat care pare f. solid ( ca un "block" de metal )

NOTA :
      sa va feriti de incuietori cu chei cilindrice
      sunt o gramada de "filmulte" pe Youtube care arata cum aceste antifurturi se pot desface cu o carcasa de carioca

Attached Files



#16
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Mda.. o chinezarie la un euro, n-as avea prea multa incredere in ea. Insa ca idee este foarte buna. Eu cred ca o alarma in combinatie cu un lant ar fi o protectie buna. Sunt surprins ca nu prea exista produse de acest gen. La o cautare pe google, am gasit acesta:
http://www.joybien.c...duct_GS101.html

Are si alarma, desi nu zice cati decibeli si pager care cred ca are vre-o raza de actiune limitata. Este interesant ca pagerul suna si in caz ca alarma montata este distrusa sau se inchide.

In acelasi sens am mai gasit  si aceasta: tot pe baza de senzor de miscare: http://www.alarm-pad...amp;productId=2

Si ar mai fi aceste cabluri care la taiere se declaseaza:

http://www.alarm-pad...amp;productId=7
http://www.alarm-pad...p;productId=855
http://www.alarm-pad...p;productId=856
http://www.alarm-pad...p;productId=857
http://www.alarm-pad...p;productId=858

Oare 2 alarme de acest tip nu sunt suficiente? Cand o taie pe prima si incep sa sune 120db, mai sta sa taie inca un cablu?

#17
paul.pana

paul.pana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.06.2006
Alarma de mai sus este "mai serioasa" si de calitate

Pe alarma aia de "1 euro" nu ma bazez prea tare. Este doar de "intimidare"
La vibratiile bicicletei se declanseaza, si suna tare ( mai ales in scara unui bloc )
( pentru 1 euro face destul de multe : se poate regla inclusiv nivelul de sensibilitate )

Dar ma bazez pe :

- U lock Kriptonite
            Otel călit, rezista atacurilor de tăiere și de efectul de levier
            Disc-stil cilindru, cu mai mult de 1 milion variații cheie
            Intărită anti-drill/pull pentru cilindru sistemul de protecție
            Rezista atacurilor de torsiune
- Lacat BikeFun Shield 2 cu zaua de 10 mm
            cu propietati +/- similare

Referitor la cablurile cu alarma
            un cablu tot un cablu ramane, chiar daca are alarma
            cablul se taie in 2 sec cu un instrument adecvat
            iar in 5 sec hotul e deja departe .......

Recomandare :
        U lock de calitate + un lant bun + alarma ( de preferinta de tipul recomandat de "PhaseZ" )

NOTA :
        Inca o data ma repet, NU LUATI ANTIFURTURI IEFTINE ,
        ( infdiferent cat de sigure vi se par ), sunt de proasta calitate

        Am vazut pe You Tube, un test : bicicleta legata cu 10 antifurturi ieftine
        Un hot le-a "rezolvat " pe toate f. repede
        iar recomandarea lui a fost sa se achizitioneze antifurturi de calitate
            ( si acestea se pot "rezolva" dar mai greu )

NOTA :
      Nu uitati CABLURILE ofera protectie reala ZERO
      Atentie si cum va legati bicicleta : NU VA LEGATI BICICLETA doar de roata din data ( am vazut destule cazuri )
              Riscati sa ramaneti doar cu roata din fata ( legati si cadrul bicicletei )

#18
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
Legati atat cadrul cat si roata spate daca va permite antifurtul, cineva pus pe treaba poate fura si o roata de spate, ca valoreaza destul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate