Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Deducere cheltuieli PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#109
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Tu daca vrei sa dai mai mult, e problema ta.
Apoi rezultatul la sanatate sa nu fie mai mic decat salariul minim brut x 5.5% ca-l vei plati pe acesta.

Edited by neagu_laurentiu, 09 October 2014 - 15:30.


#110
FlorinCiolac

FlorinCiolac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.10.2014

 neagu_laurentiu, on 09 octombrie 2014 - 14:11, said:

(10000 - 500 ) x 16% platesti impozitul


Ba e clar. Tu ai baza = venituri - cheltuieli deductibile (mai putin sponsorizarea). Aplici 5% si valoarea asta-i deductibila. Adica venituri - cheltuliei deductibile (+ 500 admisi) x 16% e impozitul.

Ok, multumesc!

#111
FloriBoboc

FloriBoboc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.10.2014
Buna seara.Am o problema nu stiu daca sa inregistrez  factura pentru rezervarea numelui PFA-lui,deoarece m-am infiintat in data de 29.08.2014, iar aceea factura de rezervare este din 20.08.2014.Este vreo problema?Si cele de infiintare sunt din 28.08.2014?Multumesc

#112
vladtrs

vladtrs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.06.2007
Salut,

In legatura cu decontarea cheltuielilor cu masina, daca masina NU este a mea, ci proprietatea unui prieten (PF) si data cu titlu gratuit, prin contract de comodat PFA-ului meu, se pot deconta integral cheltuielile cu masina ? (combustibil, reparatii). Mentionez ca in contractul de comodat am trecut ca comodatarul (PFA-ul) suporta toate cheltuielile de intretinere si functionare. Real vorbind, masina este folosita si in interes personal. (nu as deconta decat in limita bunului simt combustibilul, dar reparatiile as vrea sa le trec 100%).

Ce parere aveti, v-ati lovit de asa ceva ?

#113
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

 FloriBoboc, on 25 octombrie 2014 - 16:10, said:

Buna seara.Am o problema nu stiu daca sa inregistrez  factura pentru rezervarea numelui PFA-lui,deoarece m-am infiintat in data de 29.08.2014, iar aceea factura de rezervare este din 20.08.2014.Este vreo problema?Si cele de infiintare sunt din 28.08.2014?Multumesc

Nu e nicio problema, atata timp cat sunt cheltuieli pt infiintarea acestei firme.
Si eu le-am inregistrat.

#114
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 vladtrs, on 07 ianuarie 2015 - 22:43, said:

Salut,

In legatura cu decontarea cheltuielilor cu masina, daca masina NU este a mea, ci proprietatea unui prieten (PF) si data cu titlu gratuit, prin contract de comodat PFA-ului meu, se pot deconta integral cheltuielile cu masina ? (combustibil, reparatii). Mentionez ca in contractul de comodat am trecut ca comodatarul (PFA-ul) suporta toate cheltuielile de intretinere si functionare. Real vorbind, masina este folosita si in interes personal. (nu as deconta decat in limita bunului simt combustibilul, dar reparatiile as vrea sa le trec 100%).

Ce parere aveti, v-ati lovit de asa ceva ?

Pe contract de comodat se pot deconta doar consumabilele. Nu poti deconta reparatii, RCA, impozit. Doar combustibili, spalat, schimbat roti, .. etc.

#115
vladtrs

vladtrs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.06.2007

 TLGsoft, on 07 ianuarie 2015 - 23:00, said:


Pe contract de comodat se pot deconta doar consumabilele. Nu poti deconta reparatii, RCA, impozit. Doar combustibili, spalat, schimbat roti, .. etc.


Hm, pacat... am fost cam nepregatit inseamna, nu am citit legea bine. Apropo, unde e mentionata treaba cu contractul de comodat ? Inteleg ca daca era proprietatea mea (dar nu contract de comodat), puteam sa trec 50% din reparatii ca cheltuiala la PFA ?

In cazul asta, un PFA poate sa cumpere masina si sa o treaca la cheltuieli ? Evident, cu esalonarea deducerii pe perioada corecta.

#116
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Da, poti cumpara o masina, daca se justifica. Chestiile astea nu le gasesti in lege, mai degraba in norme. Combustibilii, reparatiile pe acolo sunt.

Legea zice: o cheltuiala este justificata daca scopul ei este profitul firmei. Si aici intervine decizia inspectorului. De exemplu: un feon este justificat pentru un salon de coafor, dar nu este pentru o toneta de inghetata.

#117
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Se pot deduce cheltuieli daca s-a gresit denumirea PFA-ului sau s-a adaugat RO inaintea CUI-ului?
Am cateva facturi fiscale de acest gen si nu stiu daca sa le deduc ori ba.
CUI-ul e scris corect.

#118
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
RO-ul n-are treaba, CUI-ul e acelasi. Denumirea ar trebui sa fie buna. Altfel cine-i partenerul, cel din denumire ori din CUI ? Nu poti iesi din dilema !

#119
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Pai de ex, e scris RO 3336...etc. si noi avem fara RO, la asta ma refeream.
La denumire s-a omis un prenume sau initiala tatalui, adica am facturi struto-camila, cu jumatate de denumire.

#120
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Am zis, RO-ul n-are treaba, tine de fiscalitate, azi e si maine nu-i etc.
Cat timp denumirea identifica totusi entitatea nu vad de ce ar fi probleme, eu ma refeream la cazul cand e cu totul alta.

#121
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
O identifica cam pe jumatate, daca zici tu ca e ok, atunci o iau ca atare. :)
Multumesc inca o data, Laur!

#122
vladtrs

vladtrs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.06.2007
Din nou despre cazul decontarii cheltuielilor cu masina (combustibil, reparatii) in care masina e a unui prieten, luata pe PFA cu titlu gratuit prin contract comodat.

 TLGsoft, on 07 ianuarie 2015 - 23:00, said:

Pe contract de comodat se pot deconta doar consumabilele. Nu poti deconta reparatii, RCA, impozit. Doar combustibili, spalat, schimbat roti, .. etc.

Am citit art. 48 cod fiscal  si normele metodologice corespunzatoare si ce am gasit ar fi urmatoarele (am trecut doar ceea ce gasesc relevant, sper ca nu am ratat nimic)

Cod Fiscal : Art. 48, (7), I^1 :
Nu sunt deductibile 50% din cheltuielile aferente vehiculelor rutiere motorizate care nu sunt utilizate exclusiv în scopul desfăşurării activităţii [...]

Norme : [...] În cadrul cheltuielilor supuse limitării fiscale se cuprind cheltuielile direct atribuibile fiecărui vehicul, inclusiv cele reprezentând: impozitele locale, asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto, inspecţiile tehnice periodice, rovinieta etc.[...]


De aici inteleg urmatoarele : daca autovehicolul nu este folosit doar pentru afacere (deci si in scop personal) se pot deduce 50% din cheltuielile 'direct atribuibile fiecărui vehicul'. De ce as exclude reparatiile si unde e legatura cu contractul de comodat ? Poate nu ma uit unde trebuie ! Am citit de m-am saturat codul fiscal :)
Merci !

Edited by vladtrs, 11 January 2015 - 23:27.


#123
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Eu am fost sfatuit sa nu decontez cheltuieli ce pot fi contestate de catre inspector, chiar daca in lege nu este in clar interzis. Reparatiile se pot considera a fi cheltuieli atribuibile utilizatorului anterior iar beneficiile atribuibile utilizatorului ulterior. Este greu sa demonstrezi ca uzura se datoreaza exclusiv tie si ca banii cheltuiti cu reparatia sunt exclusiv in folosul tau. Nu cumva vrei sa repari masina prietenului tau pe banii firmei? :)

Impozitul si asigurarea sunt pe numele proprietarului. Fiind contract de comodat, se considera ca folosesti cu tiltlu gratuit. Nu poti sa decontezi cheltuiala altcuiva.

#124
inky_pinky

inky_pinky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.01.2015
Salut,
Am o nelamurire ca PFA neplatitor de TVA. Am auzit de la cineva ca la stabilirea cheltuielilor deductibile nu se inlcude TVA-ul aferent cheltuielilor.
De exemplu: platesc o factura catre un furnizor cu TVA in valoare de 124 lei (100 lei + TVA), insa de aici deductibil ar fi numai 100 lei, nu si cei 24 lei, care reprezinta TVA. Doar ca asta ulterior duce la dubla impozitare, nu-i asa??? In consecinta este cam cretina faza.
Eu pana acum treceam toata suma de pe bonuri/facturi la deductibile. Daca totusi am gresit facand asta, maine inchid PFA-ul si emigrez.
Ce parere aveti?

#125
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Daca esti neplatitor de TVA, inseamna ca nu poti deduce TVA-ul platit la achizitii.

Vezi ca e coada la radieri :)

#126
inky_pinky

inky_pinky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.01.2015
Si deci la o factura de 124 lei scot din buzunar 124, din care deductibili sunt 100, restul de 24 trec la nedeductibil. Iar in final platesc impozit 16% dupa cei 24 de lei, desi am platit deja cei 24 de lei ca si o taxa. Genial.

Asta nu e impozitare dubla??? Parca nu era voie sa se intample asa ceva.

Oricum daca intra noul cod fiscal, PFA-ul dispare ca specie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate