Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Deducere cheltuieli PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#127
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Când iei salariul în mână, banii respectivi sunt impozitați. Cu acești bani cumperi ceva, plătești TVA.

Asta este cea mai comună situație, însă nu este dublă impozitare. O dată este impozit, a doua oara este taxă.



#128
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 inky_pinky, on 25 martie 2015 - 00:04, said:

Am o nelamurire ca PFA neplatitor de TVA. Am auzit de la cineva ca la stabilirea cheltuielilor deductibile nu se inlcude TVA-ul aferent cheltuielilor.
Nu n-am auzit o astfel de interpretare !

#129
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006
Linisteste-te! Atata timp cat nu esti platitor de TVA nu poti deduce acel TVA. Deci pentru tine este o cheltuiala generala toata suma de pe factura + TVA-ul aferent.
Clar pana aici ?

Bun, acum, ca sa te linistesti si mai mult te rog sa citesti urmatoarele articole:

Cod fiscal, Art.48:
http://static.anaf.r...me_2014.htm#a48

Normele Codului fiscal, Art.48:
http://static.anaf.r...me_2014.htm#n48

Atata timp cat codul si normele nu mentioneaza explicit ca "nu poti deduce CEVA" (in speta TVA-ul), atunci vezi-ti de treaba :D.

This is how laws work :D

 inky_pinky, on 25 martie 2015 - 01:29, said:

Si deci la o factura de 124 lei scot din buzunar 124, din care deductibili sunt 100, restul de 24 trec la nedeductibil. Iar in final platesc impozit 16% dupa cei 24 de lei, desi am platit deja cei 24 de lei ca si o taxa. Genial.

Asta nu e impozitare dubla??? Parca nu era voie sa se intample asa ceva.

Oricum daca intra noul cod fiscal, PFA-ul dispare ca specie.


#130
inky_pinky

inky_pinky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.01.2015
Multumesc! Sunt calm, de nu mai pot.

Insa in 'Norme' la punctul 38 zice asa:
"38. Sunt cheltuieli deductibile, de exemplu [numerotarea este adăugată în acest fişier pentru uşurarea citirii]:"

dupa care la sub-punctul 14: "14.     cheltuielile cu impozitele, taxele, altele decât impozitul pe venit;"

TVA fiind o taxa, cum facem mai departe, acum ca ne-am linistit? Posted Image

#131
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Amesteci capra cu varza !
Una e deductibilitatea TVA (iar tu nu ai ce deduce ca nu esti platitor de asa ceva) si alta-i deductibilitatea cheltuielilor (aici tu poti deduce, in cadrul lor intra si acest TVA pe care l-ai platit, asta cat timp esti neplatitor de asa ceva).

Edited by neagu_laurentiu, 25 March 2015 - 15:09.


#132
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006
Nu te mai agita pentru ca-i agiti degeaba si pe altii.

Atata timp cat LEGEA nu specifica in mod express ceva, inseamna ca poti "evita". Asa functioneaza legile in orice tara pe aceasta planeta.
Cum ziceam, "vezi-ti de treaba", ca nu ai gresit cu nimic daca ai dedus tot ce era pe facturi, inclusiv daca aveau TVA.

Succes!

 inky_pinky, on 25 martie 2015 - 14:16, said:

Multumesc! Sunt calm, de nu mai pot.

Insa in 'Norme' la punctul 38 zice asa:
"38. Sunt cheltuieli deductibile, de exemplu [numerotarea este adăugată în acest fişier pentru uşurarea citirii]:"

dupa care la sub-punctul 14: "14. cheltuielile cu impozitele, taxele, altele decât impozitul pe venit;"

TVA fiind o taxa, cum facem mai departe, acum ca ne-am linistit? Posted Image


#133
dgfather

dgfather

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.04.2015
Buna ziua,

As avea o nelamurire si as fi foarte recunoscator daca m-ati ajuta cu pareri.

1)

In categoria cheltuielilor cu deductibilitate 100% inteleg ca se incadreaza cheltuielile cu energia, apa, intretinerea chiar daca acestea sunt aferente unui contract incheiat intre furnizor si proprietarul apartamentului (precizez ca voi avea contract de comodat cu proprietarul). Asta ar reiesi si din codul fiscal, norme metodologice: „Sunt cheltuieli deductibile şi cele efectuate pentru întreţinerea şi funcţionarea spaţiilor folosite pentru desfăşurarea afacerilor chiar dacă documentele sunt emise pe numele proprietarului, şi nu pe numele contribuabilului.”. Va rog sa ma corectati in cazul care am gresit.

In plus, daca pt apartamentul respectiv am incheiat un contract de furnizare servicii internet pe persoana fizica (intre mine si furnizor, nu intre proprietar si furnizor), cheltuielile respective pot fi deduse integral pe PFA in baza articolului de mai sus? Sau este necesara incheierea unui contract pe PFA cu furnizorul de internet?

2)

Totodata, pentru un PFA pentru freelancer in domeniul IT este necesara casa de marcat? Nu este mentionat domeniul IT la profesii libere. Precizez ca serviciile sunt prestate catre diversi clienti (inclusiv din UE/non UE) iar contravaloarea serviciilor este transferata in contul bancar prin intermediul PayPal (i.e. pe extrasul de cont nu vor aparea datele clientului).

Va multumesc foarte frumos pentru ajutorul vostru.

Edited by dgfather, 02 April 2015 - 09:47.


#134
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
1) Trebuie si un contract de comodat intre tine PF si PFA, chiar daca e o formalitate. La fel cum trebuie intre tine PFA si proprietar ca sa fie deductibile si in care sa se specifice ca tu folosesti toata suprafata, alfel cota parte in principiu.
2) Nu trebuia casa de marcat in cazul dat.

Edited by neagu_laurentiu, 02 April 2015 - 11:13.


#135
dgfather

dgfather

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.04.2015
Mersi frumos pt raspunsuriPosted Image

 neagu_laurentiu, on 02 aprilie 2015 - 11:13, said:

1) Trebuie si un contract de comodat intre tine PF si PFA, chiar daca e o formalitate. La fel cum trebuie intre tine PFA si proprietar ca sa fie deductibile si in care sa se specifice ca tu folosesti toata suprafata, alfel cota parte in principiu.

Da, voi folosi toata suprafata

Dar referitor la punctul 1): in contractul de comodat intre PF si PFA pentru serviciile de internet, trebuie sa se precizeze ceva de genu: "PFA va beneficia de serviciile prestate conform contractului X si PFA-ul va suporta contravaloarea serviciilor prestate" (i.e. contractul intre furnizor si PF)? Ar fi ok o astfel de exprimare?

 neagu_laurentiu, on 02 aprilie 2015 - 11:13, said:

2) Nu trebuia casa de marcat in cazul dat.

Dar nu trebuie casa de marcat pentru ca remuneratia a fost primita in contul bancar? Ca in Ordonanța de urgență nr. 91/2014 pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, activitatea de freelancing (sau ceva similar) nu apare la activitati exceptate de la obligativitatea detinerii unei case de marcat.

...

si ma gandeam la inca ceva. Se discuta si pe topicul "PFA , I.I intrebari si raspunsuri (2013)" despre contul bancar separat pt un PFA, dar as avea rugamintea sa ma ajutati si cu urmatoarele intrebari

a. Daca eu PF am un cont bancar, pot folosi acelasi cont bancar si pt PFA. Ar fi util sa nu deschid un nou cont bancar doar pt PFA.
b. Daca voi primi salariul aferent PF (de ex) va avea un efect in contabilitatea PFA-ului? Sau vor conta doar elementele ce le voi mentiona eu in contabilitate si care vor fi strict aferente PFA-ului?
c. Si daca voi folosi acelasi cont bancar si pt PF si pt PFA, platile efectuate pentru PF pot sa nu fie evidentiate in contabilitatea PFA-ului?

Multumesc frumosPosted Image

#136
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 dgfather, on 02 aprilie 2015 - 11:38, said:

Ar fi ok o astfel de exprimare?
Da.

 dgfather, on 02 aprilie 2015 - 11:38, said:

Dar nu trebuie casa de marcat pentru ca remuneratia a fost primita in contul bancar?
Da. Nu ai livrat direct populatiei si incasat prin cash ori prin card acolo in magazin cum spune legea.

 dgfather, on 02 aprilie 2015 - 11:38, said:

activitatea de freelancing (sau ceva similar) nu apare la activitati exceptate de la obligativitatea detinerii unei case de marcat
Pai nu e dar depinde de forma de incasare (vezi art. 1).

a. Contul bancar trebuie sa fie separat, nici banca nu-ti accepta tranzactia
b. ANAF-ul nu face separarea banilor din cont.
c. Iti cauti de lucru.

Edited by neagu_laurentiu, 02 April 2015 - 11:49.


#137
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006
Daca emiti factura este suficient. Nu trebuie casa de marcat.

Cu contul bancar este simplu. Legea nu stipuleaza in mod expres ca trebuie sa detii cont bancar pe PFA. Poti folosi contul personal, doar ca in contabilitate trebuie mentionate numai intrarile si iesirire in interesul PFA. Atat.



 dgfather, on 02 aprilie 2015 - 11:38, said:

Mersi frumos pt raspunsuriPosted Image



Da, voi folosi toata suprafata

Dar referitor la punctul 1): in contractul de comodat intre PF si PFA pentru serviciile de internet, trebuie sa se precizeze ceva de genu: "PFA va beneficia de serviciile prestate conform contractului X si PFA-ul va suporta contravaloarea serviciilor prestate" (i.e. contractul intre furnizor si PF)? Ar fi ok o astfel de exprimare?



Dar nu trebuie casa de marcat pentru ca remuneratia a fost primita in contul bancar? Ca in Ordonanţa de urgenţă nr. 91/2014 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, activitatea de freelancing (sau ceva similar) nu apare la activitati exceptate de la obligativitatea detinerii unei case de marcat.

...

si ma gandeam la inca ceva. Se discuta si pe topicul "PFA , I.I intrebari si raspunsuri (2013)" despre contul bancar separat pt un PFA, dar as avea rugamintea sa ma ajutati si cu urmatoarele intrebari

a. Daca eu PF am un cont bancar, pot folosi acelasi cont bancar si pt PFA. Ar fi util sa nu deschid un nou cont bancar doar pt PFA.
b. Daca voi primi salariul aferent PF (de ex) va avea un efect in contabilitatea PFA-ului? Sau vor conta doar elementele ce le voi mentiona eu in contabilitate si care vor fi strict aferente PFA-ului?
c. Si daca voi folosi acelasi cont bancar si pt PF si pt PFA, platile efectuate pentru PF pot sa nu fie evidentiate in contabilitatea PFA-ului?

Multumesc frumosPosted Image


#138
dgfather

dgfather

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.04.2015
Deci pana la urma as putea fara un cont bancar separat pt PFA. Ar fi bine asa

Mersi pt ajutor!Posted Image

#139
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006
Nu te stresa. Cum ziceam, legea nu impune. Deci poti folosi contul personal. Numai sa nu amesteci capra cu varza. Mare grija.

Succes !


 dgfather, on 02 aprilie 2015 - 13:14, said:

Deci pana la urma as putea fara un cont bancar separat pt PFA. Ar fi bine asa

Mersi pt ajutor!Posted Image


#140
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Ce banci permit tranzactii cand vad cont deschis in numele PF si in acte PFA ? Eu nu cunosc (e si un motiv pentru ele sa taxeze diferit).

#141
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006
La activitatea pe care o are el, ce tranzactii poate avea sa-i fie blocate ? Plati utilitati, achizitii de servicii sau produse necesare activitatii ? Iar daca lucrezi cu cardul nu exista nici o limitare. Este treaba ta cum iti faci contabilitatea.

 neagu_laurentiu, on 02 aprilie 2015 - 13:20, said:

Ce banci permit tranzactii cand vad cont deschis in numele PF si in acte PFA ? Eu nu cunosc (e si un motiv pentru ele sa taxeze diferit).


#142
dgfather

dgfather

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.04.2015
Laurentiu, dar la ce tranzactii te gandeai ca ar fi blocate? Ca daca cel putin la inceput de activitate voi deduce doar utilitati, internet (ce sunt platite de mine PF si deduse prin contractul de comodat) si veniturile imi vor fi virate din contul de PayPal, nu as vedea tranzactii blocate.

Intr-adevar, daca voi cumpara de ex un laptop pe PFA, atunci ma gandesc ca va fi cazul sa am un cont bancar inregistat pe PFA (sau as putea cumpara in bani cash si sa deduc prin chitanta/factura).

Un articol interesant pe tema asta am gasit aici: http://www.avocatnet...l-personal.html

#143
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Orice transfer bancar clasic, in care ai destinatar/expeditor "Nume  Prenume" iar banca vede "Nume Prenume PFA" (sub aceasta forma emiti factura si incasezi).

Edited by neagu_laurentiu, 02 April 2015 - 13:53.


#144
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Nu am văzut pe aici dacă şi costul casei de marcat în cazul unui PFA poate fi dedus 100% şi dacă se trece în registrul de inventar şi în registrul de încasări şi plăţi.

Mersi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate