Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Deducere cheltuieli PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#145
andokiller

andokiller

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.12.2014
Buna seara,

am si eu cateva intrebari legate de un PFA:
- legat de contractul de comodat intre mine si PFA in vederea decontarii abonamentului de telefon acest contract de comodat trebuie inregistrat la notar sau il fac eu si atat?
- cum pot deconta comisioanele bancare? pe baza extraselor de cont?
-pot deconta integral costul unui laptop daca valoarea lui nu depaseste 2500 RON? Multumesc.

#146
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postandokiller, on 15 august 2016 - 20:35, said:

-pot deconta integral costul unui laptop daca valoarea lui nu depaseste 2500 RON? Multumesc.

Poti deconta si mai mult, din cate stiu, in transe lunare a cate maximum 500 de lei.

View Postandokiller, on 15 august 2016 - 20:35, said:


- cum pot deconta comisioanele bancare? pe baza extraselor de cont?


Da.

#147
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
- nu trebuie la notar;
- extrasul de cont e documentul in care vezi acea valoare;
- pana-n 2500 lei intra la obiecte de inventar si se poate duce pe cheltuieli ca atare, daca valoarea e mai mare atunci intra la imobilizari si lunar se poate deduce o parte conform unei metodologii de calcul a amortizarii.

#148
arthuraxeit

arthuraxeit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 22.03.2010
salut,
CAS platit din 2016 este deductibil?
multumesc

#149
inf3rnal76

inf3rnal76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 10.04.2006
Buna seara
Am o locatie inchiriata care este punct de lucru la PFA ul meu.
As dori sa deduc cheltuielie pentru energie electrica dar factura vine la comun cu proprietarul desi am contor separat doar pentru ce consum eu.
Exista vreo procedura sa introduc consumul meu in cheltuieli?
Multumesc

Edited by inf3rnal76, 15 December 2017 - 21:24.


#150
turbojet

turbojet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 19.10.2010

View Postinf3rnal76, on 15 decembrie 2017 - 21:23, said:

Buna seara
Am o locatie inchiriata care este punct de lucru la PFA ul meu.
As dori sa deduc cheltuielie pentru energie electrica dar factura vine la comun cu proprietarul desi am contor separat doar pentru ce consum eu.
Exista vreo procedura sa introduc consumul meu in cheltuieli?
Multumesc

Eu aș merge pe includerea în contractul de închiriere a prevederii că plătești curentul pe care-l consumi (care cred că-l poți stabili și ca procentaj din factura totală de curent, dacă n-ai contor separat), iar apoi proprietarul să-ți dea chitanță pentru curentul plătit de tine și factura de curent ca document justificativ.
Similar s-ar putea face și cu alte cheltuieli care sunt la comun cu proprietarul.

Edited by turbojet, 01 June 2018 - 15:53.


#151
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 27.01.2007
Salut
Se stie: PFA-ul meu cu sediul social in locuinta mea; exista contract de comodat cu specificarea cotei parte din suprafata aferente PFA
Intrebari:
1. pe baza carui document se face plata cotei parti a cheltuielilor cu utilitatile PFA catre proprietar, si cum se inregistreaza in contabilitate ?
2. daca se plateste o cheltuiala aferenta PFA (de ex fact tel mobil, contract pe PFA) cu cardul PF (cont bancar separat), cum se "inapoiaza" banii PF ?

Am gasit aici ca ar tb decont de cheltuieli (cod 14-5-5) si dispozitie de plata (cod 14-4-4) dar poate exista ceva mai simplu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate