Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

vinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
670 replies to this topic

#433
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A5isebDAYjY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by crisbud, 09 August 2017 - 14:43.


#434
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Da ! m-am convins nu mai pun în viața mea vinete ”Pana Corbului” ,au extrem de multe semințe tari și gust amărui,pulpă urâtă verzuie negricioasă, iar la anul o să merg pe Aragon F1 și vinete albe Bibo ,cel puțin rândul de Aragon de anul ăsta, păcat că am pus doar unul de probă,mi-au făcut vinete frumoase cu puține semințe dar moi și miez alb frumos ! Căutam totuși soiuri de vinete gustoase pe care să le înmulțesc din propriile semințe, dar bag seamă că nu voi găsi vinete gustoase și productive, așa că o să merg pe hibride până descopăr vreun soi bun și nehibridat Posted Image

#435
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Pana la urma si la urma om gasi noi ceva 'acceptabil'...
;)

#436
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Da` ce au hibrizii? Va doare inima sa dati 10ron pe Aragoane sau va e teama ca va crest`un coi in frunte? :)

#437
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Nu ridule, nu e nimic rau cu aragoanele sau cu bibele, dar nu e destept sa-ti pui toate 'ouale' intr-un singur cuib...parerea mea...
;)

#438
aurelde

aurelde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 26.06.2017
agricultura moderna (intensiva) cam asta face ! ... toti banii intr-o singura "ascunzatoare" ! :)

#439
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Nici macar marii cultivatori nu fac asa, totdeauna au si variante in testare pentru sezonul urmator...
;)

#440
aurelde

aurelde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 26.06.2017
adica, pun un rand d-ala, unu d-alalalt, unu' mai incolo, etc ? :)

#441
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Nu, pui 90% ce stii ca 'merge' si 10% noi soiuri/hibrizi pentru testare...cam asa mere treabsoara...
;)

#442
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Pe mine nu mă interesează hibrizii de nici un fel cât ori cât ar fi ei de productivi, dar n-am încotro până îmi strâng toate soiurile de legume care îmi plac și se înmulțesc din propriile semințe pentru că majoritatea legumelor hibridate vândute de șmecherii din UE au doar culoare,forme frumoase, rezistente la păstrare, dăunători etc. în schimb ”nada” gust de legume adevărate cultivate în grădina bunicii acu” peste 50 de ani !!! Posted Image

#443
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
E greu si cu semintele din soiurile bunicii.
Tomatele: eu de 4 ani caut cateva soiuri care-mi plac la gust si cu textura untoasa aerisita, pielita subtire, etc. Si abia am gasit 2-3 soiuri care au aceleasi fructe anual.

#444
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

 Viorelsolar, on 14 august 2017 - 08:42, said:

Pe mine nu mă interesează hibrizii de nici un fel cât ori cât ar fi ei de productivi,
dar n-am încotro până îmi strâng toate soiurile de legume care îmi plac și se înmulțesc din propriile semințe...

 crisbud, on 14 august 2017 - 10:15, said:

E greu si cu semintele din soiurile bunicii.

 aurelde, on 13 august 2017 - 23:08, said:

adica, pun un rand d-ala, unu d-alalalt, unu' mai incolo, etc ? Posted Image

Directiva 2002/55/CE din 13 iunie 2002 referitoare la producerea în vederea comercializării, precum și la comercializarea semințelor de legume.

Quote

Articolul 40: Statele membre iau măsuri pentru ca semințele din categoriile „semințe certificate” și „semințe standard” să facă obiectul unui control oficial referitor la identitatea și puritatea soiului.
Anexa I: La producerea semințelor de legume, se vor respecta distanțele minime față de culturile vecine care pot conduce la o polenizare străină.
De la caz la caz, distanțele sunt între 100 și 1000 metri.

Edited by Eugen_D, 14 August 2017 - 17:48.


#445
aurelde

aurelde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 26.06.2017

 Eugen_D, on 14 august 2017 - 17:33, said:

te-ai gandit vreodata ca "directivele" astea sunt ptr a ne face dependenti !
sa avem o "parere pesonala comuna" despre ce este un aliment ?
sa ne omoram mostenirea in domeniul agriculturii ?
sa devenim o mare piata de desfacere ?
sa murim "PE SARITE" ?
etc !
na'... ca m-am "turat nitel " ! Posted Image

Edited by aurelde, 15 August 2017 - 21:32.


#446
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Directivele alea sunt destinate marilor producatori pentru protejarea marelui consumator, nu micului horticultor...
;)
Nu te impiedica nimeni sa cultivi orice 'ragalie' doresti atata vreme cat nu e o buruiana nociva...
:)

Edited by subway_guru, 15 August 2017 - 21:38.


#447
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Spre exemplu azi am scos seminte de la un soi gen violeta lunga chinezeasca si n-a trebuit sa cer voie nimanui, ca nu le comercializez...
;)

#448
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Eu am dorit să scot în evidentă faptul că nu este criticabilă opțiunea de a ne dispensa de semințele de hibrizi și de a obține propriile semințe din soiurile bunicii, dar că nu este chiar atât de simplu pe cât pare, deoarece, dacă nu se respectă condițiile de evitare a polenizării accidentale, există un risc de pierdere a purității soiurilor respective de legume, indiferent că sunt sau nu sunt produse în vederea comercializării. Mai trebuie să se elimine din lotul semincer toate plantele atipice și să se combată agenții patogeni și dăunătorii transmițători de viroze.
Ce mai tura-vura, dacă nu suntem atenți, se corcesc mai înainte de a apuca vârsta bunicii.

Edited by Eugen_D, 16 August 2017 - 01:07.


#449
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008

 crisbud, on 14 august 2017 - 10:15, said:

E greu si cu semintele din soiurile bunicii.
Tomatele: eu de 4 ani caut cateva soiuri care-mi plac la gust si cu textura untoasa aerisita, pielita subtire, etc. Si abia am gasit 2-3 soiuri care au aceleasi fructe anual.

Eu caut de mult mai multi ani

 subway_guru, on 15 august 2017 - 23:25, said:

Spre exemplu azi am scos seminte de la un soi gen violeta lunga chinezeasca si n-a trebuit sa cer voie nimanui, ca nu le comercializez...
Posted Image

Deocamdata. Mai tii minte - cand negociam sa intram in UE - reclama aia cu pomii tai din curte pe care poti sa-i tai cand si cum vrei?
Ia incearca tu sa tai un nuc si sa vezi ce bataie ai sa iei!

#450
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Mi se rupe de directivele marilor șmecheri în cârdășie cu producătorii de semințe hibridate, voi avea grijă să am loturi semincere în solarii separate bine protejate de boli și stihiile naturii îngrijite cum se cuvine pentru a nu pierde soiuri valoroase, pentru că așa dacă vom mai cumpăra la infinit semințe hibridate de la prietenii” noștri olandezi, vom da copiilor și nepoților noștri numai legume frumoase foc dar de proastă calitate cu gust de orice în afară de gust autentic de legume ! Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate