Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

vinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
670 replies to this topic

#415
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
@ scaiba, alea-s vinetele, dar, parca mai negre. Tot frigarui se numesc si la noi...

@corsica,  rondele sau feliate pe lungime am facut pe grill si din vinete si din dovlecel dar nu pe frigarui. Vom incerca si noi. Pe mine, in afara de ratatouille nu m-a dus capul la vreo alta utilizare, avand un diametru comparabil cu dovleceii si rosiile merg asezate ca in videoclip[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u1w7zqbBiXM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cotzi, 31 July 2017 - 22:58.


#416
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Orientalii le baga la wok, indienii vegetarieni le folosesc in mancarici-tochituri ca inlocuitori de carnitza...

#417
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pofticioasele la ...

#418
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Sile, lunguietele subtiri sunt foarte- foarte bune dar nu se potrivesc neam la salata de vinete 'perpelite' la flacara/tabla si fum in stilul nostru romanesc...sunt prea fragede si subtiri pentru asa ceva...

#419
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Aha..deci nu s bune la salatã..

#420
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
La doua fire de vanata Aragon F1 in solar am vazut cateva frunze gaurite, insectele din poze si varful plantei sta cam bleg. Aseara era totul in regula, nu m-am lovit pana acum de acest fenomen, partea proasta este ca si pe cativa ardei de pe randul vecin am vazut frunze gaurite. Ma puteti ajuta?
Multumesc.

Attached Files



#421
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Este cumva plosnita verde a tomatelor care am avut-o si anul trecut la ardei?

#422
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Cauta " plosnita tomatelor"
Gaurile sint de la ceva vierme, lastarul pleostit nu stiu ce la ce sa fie in afara de boli vasculare dar care se vad intai pe frunze de jos in sus.... iar bazdagabiile alea negre care nu se vad parca seamana a stadii k termediare de plosnita.

Ps. Asta sa fie din poze nu imi dau seama
http://www.horticult...ezara-viridula/

View Postcorsica, on 01 august 2017 - 21:45, said:

Este cumva plosnita verde a tomatelor care am avut-o si anul trecut la ardei?
Bingo, inseamna ca am vazut bine. Verifica linkul , pe horticultorul ai poze cu diferite stadii ale ganganiei.


#423
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Mai aveti multi invaders ciudosnici din astia in colectie!?!
Mama lor la aia cu controlul fitosanitar 'la granite', iau salarii pen' ce???...urmeaza sa mai ceara pensii 'speciale' ca sa fie 'tacamul' complet...
:(
Sau astia sunt toti 'pe mana' cu gagica aia a lu' nea silesax de-i vinde cipermetrine cu pipeta???
P.S.
Cel mai mult ma 'nerveaza buletinele astea de avertizari fitosanitare ce apar cam la doua saptamani dupa ce apare 'pericolul' cand deja e prea tarziu si totul e 'praf si pulbere'...nu mai zic ca sunt 'dactilografiate' cu degetul mare de la piciorul stang, pline de erori gramaticale si recomandari penibile...ca oricum sunt 'parastase' fitosanitare...
:(

Edited by subway_guru, 01 August 2017 - 22:14.


#424
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Iertare de 'suparare si indignare', dar asa simt si gandesc si nu cred ca gresesc...
:(

#425
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Pe de o parte ai dreptate cu buletinele. Pe de alta e si destul de greu la noi sa " bati" cu fiecare curte in sensul ca bolile astea depind mult de fiecare curte...eu vad la mine si vecini...functie de cum ai plecat, ce ai facut extra tratamente, ce cultivi samd...poate sa nu fie cazul de.avertizare sau poate sa fie cruce direct.

Tot sunt bune si astea, macar sa le dea si sa mai scape ca aia ai lui cotzi, cate 2-3 poze, mici detalii, mici descrieri, alternative pt tratamente...incet incet unii se mai pot educa si asa.

Mos teaca si epizootia....e greu spre imposibil.
De aia eu sustin interventia ferma a cultivatorilor...cat de cat se mai limiteaza dezastrul...o vreme.


#426
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Ai vazut tu vreo 'avertizare' la ganganiile astea noi ce ne invadeazw???...si sa nu-mi spui ca nu se exista...doar ca astia de la fitosanitara habar nu au de ele...
:(

Edited by subway_guru, 01 August 2017 - 23:37.


#427
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Postsubway_guru, on 01 august 2017 - 21:54, said:

Cel mai mult ma 'nerveaza buletinele astea de avertizari fitosanitare ce apar cam la doua saptamani dupa ce apare 'pericolul'
cand deja e prea tarziu si totul e 'praf si pulbere'...
nu mai zic ca sunt 'dactilografiate' cu degetul mare de la piciorul stang, pline de erori gramaticale si recomandari penibile...
ca oricum sunt 'parastase' fitosanitare...
Posted Image
Desertul preferat al românilor este coliva. O idee bunã pentru un parastas de post (post de dactilograf, post de inspector fitosanitar).

#428
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Deoarece stropisem cu ceva timp in urma in solar cu Mospilan si Milbeknock si nu mai aveam nimic pe stoc in afara de Actara, azi dimineata am pus in atomizor un plic de Actara, 5 litri de macerat de urzica (pur) si inca 5 litri de apa. Genocid... nu stiu daca de la Actara sau macerat, dar e de bine, adio plosnite:

Attached Files



#429
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
De regula sistemicul nu actioneaza imediat iar urziceala nu omoara mare branza dar izgoneste...
Cred ca l-ai 'fericit' pe vecin!
Sa fie iubit!!!
:)

#430
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Nu exista regula asta cu sistemicul care face si drege..ai nici urzica nu goneste pe nimeni  hai sa fim putin seriosi.
Exista sistemice cu o componenta de soc a actiunii mai slaba si altele care actioneaza mai agresiv/ rapid...unele substante actioneaza mai ales dupa ingestie, altele la contactul cu (unele dintre) ganganii(le) deja produc efecte.
Atat viteza cu care omoara/ neutralizeaza actiunea insectei dupa ce e " livrata" acesteia, cat si viteza cu care are loc livrarea/ administrarea efectiva a substantei sunt variabile.

Ce se poate spune e ca in general substantele de contact sunt livrate instant si de multe ori tipul lor de actiune e mai rapid dar nu obligatoriu...
Insa la sistemice e varietatea e mare, unele au si o viteza mare de livrare, adica au si componenta " prin contact" si pot si sa omoare rapid dupa ce otrava a fost livrata in/ pe organele insectei..practic destul de similare cu unele substante de contact doar ca pot fi si absorbite in  organele plantei, difuzate si ulterior prin ingestie iso fac treaba o perioada de timp.




#431
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Padre, lasa 'predicile'!...recita-ne doar versetul cu sfanta Actara!
;)

#432
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
E buna...remanenta mare, totusi. Mai ales in solar unde nu o spala ploaia.
Ca idee, apropos de predici. E sistemic, da?

Thiametoxamul e s.a. al produsului botezat Agita, folosit impotriva mustelor.
Asta se foloseste inclusiv in grajduri, foisoare, terase...facut pasta si dat benzi sau solutie mai concentrata pulverizat pe diverse suprafete gen pereti, lemn samd...e eficient saptamani...4 si chiar peste, am constatat eficienta chiar la vreo 6. Se reactiveaza prin umezire, adica moleculele sunt extrem de stabile in timp si sub actiunea favtorilor de mediu.

Acuma da-l pe rosii sau vinete si mananca dupa cat? Pai 3 zile ca e soft...e ca hartia igienica aia cu oi pe ambalaj.
D' aia zic, cascati ochiu si cetiti, lasati sistemic- de contact si preconceptiile care sunt asociate acestor termeni...  draci, eu am adunat mustele cu farasul la o luna si ceva dupa aplicare, sa manance ei cu ma-sa rosiile alea.

De bun e bun, omoara, mie nu mi-e insa clar ca nu (si) pe mine asa ca incerc sa il folosesc mai rarut si mai devreme in sezon.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate