Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Bucătăria dacilor versus Bucătăria românilor de azi

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#55
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007
Eu cred ca mancau alimente mai variate decat noi, si mai sanatoase chiar. In mod cert se consuma tot ce tine de pescuit (parca Alexandru cel Mare si armata lui au trecut Dunarea in expeditia lor de o zi folosind o gramada de barci si monoxile care se gaseau din belsug pe Dunare). Asadar pesti de tot felul, raci, scoici, picioare de broasca, poate si serpi, daca nu era ceva religios la mijloc.
Apoi tot ce tinea de vanat, mistreti in special, caprioare, iepuri, pasari de tot felul, etc. etc. Sa nu uitam ca pe la 1700 parca inca se mai vanau zimbrii pe la noi. Pe vremea dacilor erau cu siguranta mult mai multi, padurile erau mai intinse (aproape 80% din suprafata actuala a Romaniei era acoperita de paduri), iar oamenii erau mai putini (probabil in jur de 2 milioane, 2,5 milioane).
Urmau apoi animalele domestice, vite, oi, capre, porci, probabil ceva pasari, mancau deci lapte, oua, branza si carne bineinteles.

Agricultura era dezvoltata si ea, tot soldatii lui Alexandru se spune ca au fost nevoiti sa culce spicele de grau cu sulitele, ca sa poata inainta si sa poata vedea pe unde merg. Inafara de grau, mei, mazare au mai spus altii ce se putea manca.
Cultura vitei de vie era si ea foarte dezvoltata, plus fructe de tot felul, mure, zmeura, etc. etc.

Apicultura era si ea foarte dezvoltata, parca Herodot spunea ca dincolo de Dunare e tara albinelor. Se bea vin si bere ca si azi, mied probabil, ceaiuri

#56
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007

View Postparadigmatic, on 30th April 2012, 17:00, said:

Vorbim de o populație infimă raportată la cea de azi.
Crezi că ne putem gândi la o populație de maxim 1 milion pt. tot cuprinsul României de azi ?
Probabil și această cifră este mare.

Mongolii or fi crescând animale dar sunt puțini.
Mediul înconjurător și clima țin în frâu populația raționalizând resursele.

Coreea de Nord si provincia Harbin (China), au o clima mai urata decat cea din zona Moscovei, au ierni umede, lungi si cu ger cumplit, iar verile sunt umede si reci-racoroase.
In Coreea de Nord sunt 25 mil. de oameni, iar in provincia Harbin sunt peste 10 milioane de oameni, fiecare dintre aceste tari /regiuni fiind mai mici sau egale in suprafata cu Rom^nia.

Cat priveste Mongolia, densitatea umana aici este mica din cauza desertului Gobi si a zonei de centura semi-desertica ce inconjoara Gobi.


View Postlupu2, on 30th April 2012, 20:21, said:

Eu cred ca mancau alimente mai variate decat noi, si mai sanatoase chiar. In mod cert se consuma tot ce tine de pescuit (parca Alexandru cel Mare si armata lui au trecut Dunarea in expeditia lor de o zi folosind o gramada de barci si monoxile care se gaseau din belsug pe Dunare). Asadar pesti de tot felul, raci, scoici, picioare de broasca, poate si serpi, daca nu era ceva religios la mijloc.
Apoi tot ce tinea de vanat, mistreti in special, caprioare, iepuri, pasari de tot felul, etc. etc. Sa nu uitam ca pe la 1700 parca inca se mai vanau zimbrii pe la noi. Pe vremea dacilor erau cu siguranta mult mai multi, padurile erau mai intinse (aproape 80% din suprafata actuala a Romaniei era acoperita de paduri), iar oamenii erau mai putini (probabil in jur de 2 milioane, 2,5 milioane).
Urmau apoi animalele domestice, vite, oi, capre, porci, probabil ceva pasari, mancau deci lapte, oua, branza si carne bineinteles.

Agricultura era dezvoltata si ea, tot soldatii lui Alexandru se spune ca au fost nevoiti sa culce spicele de grau cu sulitele, ca sa poata inainta si sa poata vedea pe unde merg. Inafara de grau, mei, mazare au mai spus altii ce se putea manca.
Cultura vitei de vie era si ea foarte dezvoltata, plus fructe de tot felul, mure, zmeura, etc. etc.

Apicultura era si ea foarte dezvoltata, parca Herodot spunea ca dincolo de Dunare e tara albinelor. Se bea vin si bere ca si azi, mied probabil, ceaiuri

Pesti din raurile regionale se mancau si pe vremea lui Ceausescu, nu mai vorbesc inainte cand raurile erau curate si se gaseau mai din abundenta.

Chiar de erau cat degetele sau mai mici (plevusca) cam ca hamsile sudistilor, bunicii ii dadeau prin malai si ii prajeau, asigurandu-si necesarul proteic pentru cateva zile cand iar preparau peste. Pe la noi avem somni, carasi, albisoare, rosioare, albisoare, poduti, porcusori, conofutirite, mrene, etc.

Cam toti copiii din sat pescuiau la cateva zile distanta intre turele de pescuit si tot apareau pesti an de an.

Treaba cu Alexandru Macedon cred ca este o eroare de traducere, era in mod sigur despre lanurile de tatarca, numite de unii mei.
Bunica cultiva in spatele casei tatarca pe o haptina pentru maturi ca sa nu dea bani la tigani pe ele ca tot din tatarca le faceau si ei (acele maturi pentru casa si nu maturoaiele din vergele), ... crestea inalta de cca. 2m si fiind tare la tulpina si oarecum elastica nu putea fi rupta si foarte greu culcata la pamant, asadar macedonienii au intrat intr-o capcana naturala

#57
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postparadigmatic, on 30th April 2012, 17:00, said:

Vorbim de o populație infimă raportată la cea de azi.
Crezi că ne putem gândi la o populație de maxim 1 milion pt. tot cuprinsul României de azi ?
Probabil și această cifră este mare.


Din cate imi amintesc eu, izvoarele istorice spun ca Burebista avea o armata de vreo 200.000 de oameni. Tu ce parere ai, 1 din 5 era soldat? Daca ar fi fost asa, nu mai avea cine sa munceasca, cine sa faca negot etc. Daca judecam logic, ajungel la concluzia ca populatia era mult mai numeroasa.

#58
ingtourwater

ingtourwater

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.04.2012

View PostCapitanuPICARD, on 30th April 2012, 20:50, said:

Din cate imi amintesc eu, izvoarele istorice spun ca Burebista avea o armata de vreo 200.000 de oameni.
macar daca ti-ai fi amintit. bine.
caci orice scoateti voi dacomanii sunt falsuri.

demonstreaza-ti ceea ce iti amintesti tu bine, altfel te faci de ras, ca de obicei.



View Postlupu2, on 30th April 2012, 19:21, said:

Eu cred ca mancau alimente mai variate decat noi
le cumparau de la Carrefour, Selgros sau Kaufland, etc.
sau de ce nu, de la piata Decebal.

#59
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View Postingtourwater, on 30th April 2012, 23:23, said:

macar daca ti-ai fi amintit. bine.
caci orice scoateti voi dacomanii sunt falsuri.

demonstreaza-ti ceea ce iti amintesti tu bine, altfel te faci de ras, ca de obicei.




le cumparau de la Carrefour, Selgros sau Kaufland, etc.
sau de ce nu, de la piata Decebal.

Cloane fane, devii plictisitor. Mai da un pic cu T-u sau cu mopu pe acolo, mai rumega niste Roesler si nu ne mai impuia capu cu frustrarile tale.
Probabil gena ta J2 o ia razna din cand in cand. Mai fa o vizita la psihiatra aia a ta, si daca vrei treci pe la piata Decebal si cumpara-i si niste morcovi, sa puna la ciorba cand ajunge acasa, dupa ce-ti face tie socurile electrice obisnuite. Vezi, ti-am dat si un exemplu de mancare, ciorba. Dar probabil il stii, dupa "ciorba" pe care o faci din istorie

#60
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostEndinion, on 30th April 2012, 21:47, said:

Pesti din raurile regionale se mancau si pe vremea lui Ceausescu, nu mai vorbesc inainte cand raurile erau curate si se gaseau mai din abundenta.

Chiar de erau cat degetele sau mai mici (plevusca) cam ca hamsile sudistilor, bunicii ii dadeau prin malai si ii prajeau, asigurandu-si necesarul proteic pentru cateva zile cand iar preparau peste. Pe la noi avem somni, carasi, albisoare, rosioare, albisoare, poduti, porcusori, conofutirite, mrene, etc.

Cam toti copiii din sat pescuiau la cateva zile distanta intre turele de pescuit si tot apareau pesti an de an.

Cine l-a sfatuit pe Ceausescu sa "asaneze"/sece/"protejeze cu diguri" imensele zone inundabile din lunci i-a dat o idee.... mai buna nu putea. In loc de piscicultura eco pe scara larga adica fara costuri de rulaj, sunt acuma niste zone in care duduie tractoarele.. cand au tractoristii bani de combustibili. Niste amici din partile Doljului imi ziceau ca in anii recenti cand s-a revarsat Dunarea, era pestele aproape la fel de ieftin ca si painea [stiuca, caras, salau, crap, somotei]. La fel si icrele [la pretz ca de margarina].

Apropos de preparate din peste si ce ramane cand ramane: la pestii de mai mici dimensiuni sau de varsta tanara, scheletul e insuficient osificat si practic se dizolva cand il fierbi.. piftia se face si din peste. Pestele se mai face si afumat etc etc etc.

Pt amatorii de arta culinara, sper sa va placa cartzuliile astea:
Attached File  CARTE_DE_BUCATE_BRANCOVENEASCA.pdf   361.06K   34 downloads
si asta pe care n-o mai atasez:
http://www.scribd.co...bi-Gospodaresti

NB: inainte sa inceapa sirenele lu' Vasile Roaita sa faca vuiet ca in cartzuliile astea doua nu-s retete nici de azi, nici de-acu doo mii de ani, nu asta era ideea - ideea era ca cine crede ca are "varietate" si "alimentatie stiintific sanatoasa superioara halelului barbarilor nostri de stramosi" la kaukland carfur oshan etc... si ca gaina are tzipla pe sub pene... eu n-am decat sa-l las' sa creada.

Edited by leogoto, 01 May 2012 - 00:48.


#61
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

View Postingtourwater, on 30th April 2012, 22:23, said:

macar daca ti-ai fi amintit. bine.
caci orice scoateti voi dacomanii sunt falsuri.
demonstreaza-ti ceea ce iti amintesti tu bine, altfel te faci de ras, ca de obicei.
le cumparau de la Carrefour, Selgros sau Kaufland, etc.
sau de ce nu, de la piata Decebal.
ei umblă cu falsuri deci.Tu știi și spui adevărul.Și noi nu pricepem.Ești un mare neînțeles. De aici și imensa ta frustrare.

View Postlupu2, on 30th April 2012, 22:34, said:

Cloane fane, devii plictisitor. Mai da un pic cu T-u sau cu mopu pe acolo, mai rumega niste Roesler si nu ne mai impuia capu cu frustrarile tale.
Probabil gena ta J2 o ia razna din cand in cand. Mai fa o vizita la psihiatra aia a ta, si daca vrei treci pe la piata Decebal si cumpara-i si niste morcovi, sa puna la ciorba cand ajunge acasa, dupa ce-ti face tie socurile electrice obisnuite. Vezi, ti-am dat si un exemplu de mancare, ciorba. Dar probabil il stii, dupa "ciorba" pe care o faci din istorie
a devenit de mult plictisitor și enervant și altele pt care tot a fost dat afară.
Apropo de ciorbă; tracii mîncau ciorbă.De unde știu? Știu că toți mîncau ciorbă în antichitate și în evul mediu; slavii, germanii....Se face ușor.

View Postleogoto, on 1st May 2012, 00:34, said:

Cine l-a sfatuit pe Ceausescu sa "asaneze"/sece/"protejeze cu diguri" imensele zone inundabile din lunci i-a dat o idee.... mai buna nu putea. In loc de piscicultura eco pe scara larga adica fara costuri de rulaj, sunt acuma niste zone in care duduie tractoarele.. cand au tractoristii bani de combustibili. Niste amici din partile Doljului imi ziceau ca in anii recenti cand s-a revarsat Dunarea, era pestele aproape la fel de ieftin ca si painea [stiuca, caras, salau, crap, somotei]. La fel si icrele [la pretz ca de margarina].

Apropos de preparate din peste si ce ramane cand ramane: la pestii de mai mici dimensiuni sau de varsta tanara, scheletul e insuficient osificat si practic se dizolva cand il fierbi.. piftia se face si din peste. Pestele se mai face si afumat etc etc etc.

Pt amatorii de arta culinara, sper sa va placa cartzuliile astea:
Attachment CARTE_DE...VENEASCA.pdf
si asta pe care n-o mai atasez:
http://www.scribd.co...bi-Gospodaresti

NB: inainte sa inceapa sirenele lu' Vasile Roaita sa faca vuiet ca in cartzuliile astea doua nu-s retete nici de azi, nici de-acu doo mii de ani, nu asta era ideea - ideea era ca cine crede ca are "varietate" si "alimentatie stiintific sanatoasa superioara halelului barbarilor nostri de stramosi" la kaukland carfur oshan etc... si ca gaina are tzipla pe sub pene... eu n-am decat sa-l las' sa creada.
Dej a început asanarile .S-au asanat atunci băți multe de la Dunăre, de ex Lacul Greaca. Au făcut mare tam-tam de nu îl uit nici azi. A fost o prostie imensă.În primii ani se făceau recolte mari.După aia au trebuit îngrășeminte chimice.DE acolo se luau sute de tone de pește; din bălțile de pe stînga Dunării de Jos.

#62
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postingtourwater, on 30th April 2012, 23:23, said:

macar daca ti-ai fi amintit. bine.
caci orice scoateti voi dacomanii sunt falsuri.

demonstreaza-ti ceea ce iti amintesti tu bine, altfel te faci de ras, ca de obicei.

Intre ceea ce spui tu si ceea ce spunea Strabon, eu prefer sa-l cred pe Strabon.
Nu stiu daca tie iti spune ceva numele Strabon, dar nu ma intereseaza nivelul tau cultural.
Oricum, presupunand ca nu ai citit niciodata despre Strabon sau scrierile sale, simpla curiozitate ar fi fost suficienta sa te faca sa dai un search. Traim, totusi, in epoca Internetului. Or fi cartile demodate (pentru unii), dar cand se vrea, se poate afla o informatie corecta.
Altfel te faci de ras, ca de obicei.

Daca nu e interzis, mi-as da si eu cu parerea cu privire la asanari, chiar daca e o discutie cam off topic.
Noi, romanii, ne pricepem la toate. Teoretic. Practic, eu nu pot spune ca a fost sau nu a fost o prostie. Era un sistem care s-a dovedit mai bun decat cel actual. Cine sustine asta? Cifrele! Si nu ma refer la statisticile nationale pe care le-ati putea considera comuniste. Atunci se producea mai multa mancare decat acum. Dupa ce sistemul actual va depasi productia de alimente din acea vreme, voi spune ca atunci s-a produs o prostie imensa. Pana atunci...

PS: Si chiar si cu terenurile desecate, magazinele erau pline de peste. Chiar si in ultimii ai ai regimului. Si aveam si peste oceanic peste tot! In ultimii ani nu se gaseau alte alimente dar era plin de peste oceanic! Adica peste asta pe care acum dam camioane cu bani. Deh... aveam si flota de pescuit oceanic pe vremea aia...

Edited by CapitanuPICARD, 01 May 2012 - 20:21.


#63
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postingtourwater, on 30th April 2012, 22:23, said:

le cumparau de la Carrefour, Selgros sau Kaufland, etc.
sau de ce nu, de la piata Decebal.
Sa precizam - de la Piata Decebal au cumparat pana pe la 106. Dupa aceasta data, de la Hala Traian.

#64
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postlupu2, on 30th April 2012, 20:21, said:

Eu cred ca mancau alimente mai variate decat noi, si mai sanatoase chiar. In mod cert se consuma tot ce tine de pescuit (parca Alexandru cel Mare si armata lui au trecut Dunarea in expeditia lor de o zi folosind o gramada de barci si monoxile care se gaseau din belsug pe Dunare). Asadar pesti de tot felul, raci, scoici, picioare de broasca, poate si serpi, daca nu era ceva religios la mijloc.
Apoi tot ce tinea de vanat, mistreti in special, caprioare, iepuri, pasari de tot felul, etc. etc. Sa nu uitam ca pe la 1700 parca inca se mai vanau zimbrii pe la noi. Pe vremea dacilor erau cu siguranta mult mai multi, padurile erau mai intinse (aproape 80% din suprafata actuala a Romaniei era acoperita de paduri), iar oamenii erau mai putini (probabil in jur de 2 milioane, 2,5 milioane).
Urmau apoi animalele domestice, vite, oi, capre, porci, probabil ceva pasari, mancau deci lapte, oua, branza si carne bineinteles.
Tu generalizezi.
Spui că mâncau ouă.
Mâncau, nu spun nu.
Dar câte?
Erau oăle o chestie ușor accesibilă pt. dacul obișnuit?
Eu mânânc 20 de lună că-s ieftine și-mi plac la gust.
El câte mânca?

Era oul ca un caviar de azi sau erau ouă peste tot ?
Prăjeau oăle în untură?
Le mâncau fierte?

Avea dacul obișnuit și mă refer aici la o gospodărie țărănească normală oale din metal?
Că dacă nu aveau e greu să prăjești și să fierbi.

O întrebare importantă.
Dacii își potcoveau caii?

#65
legionarul2

legionarul2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.02.2012

View PostMount_Yermom, on 28th April 2012, 00:05, said:

Canibali n-or fi fost dar sigur faceau sacrificii umane. Acestea sunt atestate arheologic.

Despre alimentatia dacilor - se fac fel de fel de statistici bazate pe resturile de oase descoperite in asezarile dacice si cica vitele erau sursa principala de proteine. Adica se descopera singurele oase in care se opreste cazmaua si se constata sagace ca dacii mancau in principal carne de vita. Probabil nu prea mancau carne decat din an in Pasti.
                                                             Doamne cu ce satisfactie spui tu asta.Cred ca abia ai asteptat momentul sa vi tu cu replica asta Pe vremea bunicilor mei cand inca nu se auzise de frigidere se dadea carnea pe imprumut,ai auzit de asa ceva?Fara bani fara garantie scrisa. Gratis. De doua ori pe saptamina se taiau animale si carnea se impartea in portii egale .Ce primeai azi dadeai in alta saptamina inapoi.Asa a fost si atunci.Din an in pasti sa ai tu parte de carne.

#66
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postlegionarul2, on 2nd May 2012, 14:28, said:

Doamne cu ce satisfactie spui tu asta.Cred ca abia ai asteptat momentul sa vi tu cu replica asta Pe vremea bunicilor mei cand inca nu se auzise de frigidere se dadea carnea pe imprumut,ai auzit de asa ceva?Fara bani fara garantie scrisa. Gratis. De doua ori pe saptamina se taiau animale si carnea se impartea in portii egale .Ce primeai azi dadeai in alta saptamina inapoi.Asa a fost si atunci.
Foarte isteață metoda.
Este ca și cum ai avea bani (care nu se pot altera) și cumperi ocazional când apare ocazia.

#67
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View Postparadigmatic, on 2nd May 2012, 13:44, said:

Tu generalizezi.
Spui că mâncau ouă.
Mâncau, nu spun nu.
Dar câte?
Erau oăle o chestie ușor accesibilă pt. dacul obișnuit?
Eu mânânc 20 de lună că-s ieftine și-mi plac la gust.
El câte mânca?

Era oul ca un caviar de azi sau erau ouă peste tot ?
Prăjeau oăle în untură?
Le mâncau fierte?

Avea dacul obișnuit și mă refer aici la o gospodărie țărănească normală oale din metal?
Că dacă nu aveau e greu să prăjești și să fierbi.

O întrebare importantă.
Dacii își potcoveau caii?

Ce am generalizat, nu inteleg la ce te referi?

Nu stiu cate oua mancau, banuiesc ca manca fiecare cate simtea nevoia, nu aveau un numar fix.
Faza cu oul precum caviarul e o gluma, nu? Adica tu crezi ca era vreo minunatie sa aiba fiecare cateva gaini sau gaste/rate etc prin curte? Si daca da, pe ce te bazezi?

In mod cert aveau si oale metalice, chiar daca nu 10 tipuri diferite de oale si tigai nu stiu de care, si in care poti praji carnea fara ulei sau stiu eu ce alte minunatii au aparut azi. Banuiesc ca tot in gluma ai intrebat daca aveau oale metalice. Asta mai ales dupa ce epoca bronzului incepe in forta aici, la fel si cea a fierului din Europa. Ma gandesc ca aveau fiecare cate o oala macar, din moment ce capeteniile razboinice dupa moarte se incinerau cu tot cu camasa de zale pe ei, iar sa faci o armura din aia de zale cu toate chitibusareala implicata nu era ceva atat de usor. Ori daca isi permiteau sa ingroape (ma rog, arda) mortu cu ea cu tot, inseamna ca nu ducea lipsa nici de metale nici de mesteri. Iar o oala nu era chiar o culme a metalurgiei, plus ca probabil fiecare avea un topor (evident metalic), niste sageti (cu varf metalic), sulite (la fel) sau un cutit doua si niste cosoare sau seceri (desigur tot metalice).
Multi aveau probabil si sabii de diferite tipuri, deci ma indoiesc sa nu fi avut macar o oala metalica.
Aveau oricum probabil si cuptoare in care faceau mancarea

#68
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostCapitanuPICARD, on 30th April 2012, 21:50, said:

Din cate imi amintesc eu, izvoarele istorice spun ca Burebista avea o armata de vreo 200.000 de oameni. Tu ce parere ai, 1 din 5 era soldat? Daca ar fi fost asa, nu mai avea cine sa munceasca, cine sa faca negot etc. Daca judecam logic, ajungel la concluzia ca populatia era mult mai numeroasa.

Sau armata mult mai mica.

#69
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 21.09.2010

View Postparadigmatic, on 2nd May 2012, 13:44, said:

Avea dacul obișnuit și mă refer aici la o gospodărie țărănească normală oale din metal?
Probabil ca aveau oale din metal(cupru in mod sigur) din moment ce stim ca marea majoritate a dacilor aveau arme de metal intr-o proportie superioara celorlalte popoare asa zis barbare:

Quote

However there were other pressing reasons to take action. Researchers have estimated that only ten percent of barbarians such as Spanish and Gallic warriors had access to swords, usually the nobility. By contrast Dacia had rich resources of iron and copper and were prolific metal workers. There is clear evidence that a large percentage of Dacians owned swords, greatly reducing Romes military advantage.Dacia also had 250,000 potential combatants, enough to make an invasion of the Roman Empire possible, was allied to several of its neighbors and on friendly terms with others that Rome considered enemies. At the time Rome had no concrete defense policy and would not have been able to sustain a war of defense. As such, the new Emperor Trajan, himself an experienced soldier and tactician, began preparing for a difficult war against Dacia. That Dacia was considered a substantial threat can be seen by the fact that Trajan withdrew troops from other hostile borders leaving them dangerously undermanned
Acum crezi ca dacii aveau destul metal in viata de zi cu zi?
http://en.wikipedia....n's_Dacian_Wars

Quote

O întrebare importantă.
Dacii își potcoveau caii?
Din moment ce aveau destul cupru si fier se presupune ca isi potcoveau caii.

Edited by asterix1, 02 May 2012 - 16:08.


#70
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View PostMount_Yermom, on 2nd May 2012, 16:43, said:

Pasarica, doua observatii:

1. dacii practicau sacrificiul uman pe scara larga. se gasesc ciozvarte dezmembrate de adulti si de copii peste tot. si daca le gasesti in fundatia casei sigur nu-i vorba de altceva. scoate-ti capul dintre buci si fa distinctia dintre sacrificiu si omor.

2. ca dacii nu prea consumau carne este de la sine inteles. nu trebuie decat sa studiem dieta taranului roman/european de doar acum 100 de ani. situatia normala acum 100 de ani si cu atat mai mult acum 2000 de ani era foametea si saracia. carnea era un lux. dar tu, ca un pudel rasfatat si imbuibat nu poti sa vezi dincolo de faldurile de grasime care ti-au crescut peste ochi.

View PostMount_Yermom, on 2nd May 2012, 16:43, said:

delirul perfect! noaptea mintii!

Ai descris perfect aiurelile pe care le-ai spus in primul paragraf.

Nu exista decat in mintea ta bolnava ciozvarte de copii sacrificati. Ca se sacrificau prizonieri de razboi, da, foarte posibil, toata lumea facea asta, de la romani la germani. Singurii care sacrificau copii erau semitii (evrei, fenicieni, cartaginezi - astia dupa spusa romanilor).

Copii morti (spre surpriza ta, mortalitatea infantila era mult mai mare in vremurile alea) e posibil sa se fi ingropat in vatra casei, din motive religioase. Sau in vreun loc mai special (cu semnificatie religioasa). Nu exista nicio dovada ca se sacrificau copii, daca era in mod cert ar fi fost pomenit lucru asta, pentru ca era ceva neobisnuit. Ori nici Herodot, nici Strabon, nici Iordanes nu pomenesc de asta (si ei amintesc de trimiterea solului sau sacrificii de prizonieri). Ideea e doar in mintea un pic schizofrenica sau tulbure a unora.

Cat despre consumul de carne, nu are rost sa mai comentez, e evident ca habar n-ai despre ce vorbesti  :rolleyes:

Edited by lupu2, 02 May 2012 - 16:15.


#71
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View Postparadigmatic, on 2nd May 2012, 13:44, said:

Avea dacul  oale din metal?
Că dacă nu aveau e greu să prăjești și să fierbi.
Aveau, da' aveau de teflon. Colosul Zepter se inspira inca, dupa tingirile geto-dacice.

#72
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostMount_Yermom, on 2nd May 2012, 16:50, said:

Sau armata mult mai mica.

Sau mai bine te informezi si tu despre scrierile lui Strabon.

LE:
De fapt, daca ma uit al ce postezi, cred ca e cazul sa te informezi in legatura cu mai multe aspecte. Dar, bineinteles, este doar parerea mea. Daca tu vrei, poti ramane in continuare neinformat.

Edited by CapitanuPICARD, 02 May 2012 - 20:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate