Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop
 Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

Bucătăria dacilor versus Bucătăria românilor de azi

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

Morosanul

Morosanul

Haiduc

• Grup: Senior Members

View Postskandal, on 07 decembrie 2012 - 18:59, said:

Mai e ceva legat de cultura vitei de viei. Noi doar recent (anii '50?) am dezvoltat substante eficiente de control. Dar imi imaginez ca'n acele vremuri era foarte usor ca o epidemie, o mana de un fel sau altul sa distruga culturi pe zone intinse, trebuind sa te duci sa iei vlastari/butaci/cum le-o zice de mai incolo-sa. Poate sa fi supravietuit retete, traditii in directia asta etc., dar soiuri in sine mi-e greu sa cred, probabil s-au tot schimbat la intervale de zeci de ani, in limitele climei, buninteles.
Niciodata o boala nu omoara toate exemplarele, cele rezistente supravietuiesc si cultura de extinde din nou.
Mai mult, soiurile acelea erau rezistente tocmai la bolile locale, de asta nu ar fo fost posibil un fenomen de genul Filoxera 1882.

Evident, nici acela nu a distrus chiar toate culturile (mai exista inca in Europa si culturi pe radacina proprie) dar   acela e tipul cde fenomen care ar putea distruge o specie.

Soiurile se schimba pentru ca oamenii isi doresc si altceva, vad sau aud ca exista si alte posibilitati si vor sa le incerce.
Ori atunci nu prea circulau informatiile, tocmai de asta soiurile acelea se pastrau mii de ani.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate