Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Ceva nu se leaga

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
385 replies to this topic

#19
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009

View Postrinoesc, on 19th April 2012, 14:32, said:

Ceva nu se leaga... Inca de la inceputuri...


Pentru inceput


Biblia e considerata o carte sfanta de catre crestini (de toate natiile) si reprezinta cartea de capatai a crestinismului. Dar... apar in ea niste povestiri cel putin ciudate si fara logica (citite de omul secolului 21). Cum a fi...

1 La inceput Dumnezeu, dupa ce a terminat cu facutu cerului, apelor, pamantului si vietuitoarelor, l-a creat pe Adam, iar apoi pe Eva (din coasta lui Adam).
Cum se explica existenta grupelor de sange? Teoretic, daca Eva a fost creata din coasta lui Adam, ar fi trebuit sa aiba aceeasi grupa de sange ca si el.
Au aparut mai tarziu,pe masura ce s-au inmultit oamenii.Surpriza:Biblia NU este carte de istorie,antropologie,biologie,etc.etc.

2. Dumnezeu i-a lasat sa se plimbe prin Rai si sa haleasca din toti copacii, numa din ala pomul celebru sa nu manance ca vor crapa.
Nelamurirea ar fi... Daca Dumnezeu e atat de intelept si atoatestiutor, cum de nu si-a dat seama ca astia 2 vor fi curiosi si vor manca din pomu respectiv? Nu putea sa nu-l planteze acolo de la inceput sau sa puna niste ingerasi sa-l pazeasca?!
E ca intrebarea din Matrix,de la Oracol...de asta imi cam aminteste(faza cu vaza).Bineinteles ca stia ce urma sa se intample,dar intre a stii viitorul si a stii ca se poate intampla si altfel,e o diferenta.Cei doi aveau liberul arbitru.Pana la urma,Adam si Eva erau oameni nu cyborgi,nu?
3. Dupa ce au plecat din Paradis si s-au inmultit, cuplului primordial i s-au nascut 2 baieti. Toate bune si frumoase pana cand Cain i-a crapat capu lu' frac-su, Dumnezeu l-a izgonit si l-a trimis prin lume si a ajuns prin alte parti printre alti oameni.
Care lume, care oameni, din moment ce numa' 4 indivizi (-1 omorat) erau pe la inceput? Mai mult, daca Dumnezeu e atat de omniprezent si atoatestiutor, cum de n-a vazut cat de mult Il respecta Cain? Si cireasa de pe tort, de ce a ingaduit fratricidu, cand una din porunci parca e sa nu ucizi?! Si frisca de pe cireasa de pe tort, de ce il apara pe Cain si ii blesteama p-aia care indraznesc sa se lege de el?
M-am uitat pe National Geographic la un documentar si e cam gresita traducerea.De fapt,lui Cain i-a parut rau de ce a facut si a primit iertarea.Asta era ideea,ca a fost iertat,nu blestemat.Cata lume?Intre timp,astia si-au facut primul trib si cine stie cum s-au dus fii lui Adam prin toata lumea ca grupuri de vanatori-culegatori,ai auzit de formarea popoarelor?Cica a facut Cain primul oras din lume!!
Pentru moment ma opresc aici cu nelamuririle.
Rog si ateii si credinciosi sa vina cu explicatii demne de secolul 21. De la oameni ce TRAIESC in secolul 21.


Multumesc

p.s. to be continued


#20
thomas222

thomas222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 08.12.2011

View Postkruger, on 19th April 2012, 19:15, said:

Eu nu am zis ca trebuie crezuta orice carte care se auto-denumeste "sfanta" sau "adevarata". Nu imi atribui afirmatii pe care nu le-am spus.

Cum sunt sigur? Pai tocmai ti-am spus ca oamenii secolului 21 nu sunt demni de explicatia asta...te-ai grabit sa te dai exemplu? M-ai intrebat in ideea sa te bati cu mine in argumente, io sustinand ca Biblia e adevarata si tu venind cu argumentele lu' Hawkings sau Carlin ... nu esti pregatit pentru o discutie serioasa despre Biblie, pentru ca nu iei subiectul in serios.  Asta e secolul 21 ...

P.S. Nu e treaba vreunui credincios sa iti demonstreze tie sau altui agnostic ca Biblia e adevarata. Aveti impresia gresita ca vi se datoreaza explicatii ...

inlocuieste biblia cu Koranul si o sa vezi ce replica inteligenta ai dat :)
Ca sa extind : daca vorbeam cu un musulman si zicea asta avea fix aceeasi valoare,adica 0
bateti campii si va dati intelectuali
again,jalnic

#21
rinoesc

rinoesc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 25.11.2004

View Postrinoesc, on 19th April 2012, 16:25, said:

Continuare..


4. Cum se explica existenta raselor (mongoloida, pieile rosii, neagra, etc)?


5. Dumnezeu a creat lumea. Dumnezeu are putere s-o distruga (a inundat-o acu ceva vreme).
Scenariu:
Dumnezeu o lasa grea pe o pamanteanca (desi pe ingerii care au indraznit, in timpuri imemoriale, sa intre la fetele oamenilor nascand uriasi, i-a excomunicat din imparatie). Se naste fiul lui (conform scripturii). Face multe bune in timpul sederii lui pe aici. Vazand ca le submineaza autoritatea, pizmasii il parasc la administratie iar asta, ca sa scape de un posibil viitor balamuc, il pedepseste.
Intrebarea este: De ce Dumnezeu, care le stie pe toate, are putere de viata si de moarte asupra pamantenilor, lasa niste viermusi (oamenii) sa-l omoare pe fi-su ca dupa sa-l invie si... cunosteti toata povestea? De ce nu poate, de exemplu sa stranute si sa ii faca pe oameni (si evrei si romani) sa le vina gandu bun si sa se infrateasca si sa traiasca fericiti pana la adanci batraneti, respectand legea Lui?

Edited by rinoesc, 19 April 2012 - 20:53.


#22
thomas222

thomas222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 08.12.2011

View Postrinoesc, on 19th April 2012, 20:52, said:

5. Dumnezeu a creat lumea. Dumnezeu are putere s-o distruga (a inundat-o acu ceva vreme).

total fals ce e in paranteza

#23
rinoesc

rinoesc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 25.11.2004

View Postthomas222, on 19th April 2012, 22:02, said:

total fals ce e in paranteza

totul e dupa cum scrie in cartea sfanta

#24
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrinoesc, on 19th April 2012, 20:52, said:

Intrebarea este: De ce Dumnezeu, care le stie pe toate, are putere de viata si de moarte asupra pamantenilor, lasa niste viermusi (oamenii) sa-l omoare pe fi-su ca dupa sa-l invie si... cunosteti toata povestea? De ce nu poate, de exemplu sa stranute si sa ii faca pe oameni (si evrei si romani) sa le vina gandu bun si sa se infrateasca si sa traiasca fericiti pana la adanci batraneti, respectand legea Lui?
Este o intrebare puerila ce imi aminteste de un prescolar care intreba inocent: "cum se numeste pomul care face ciori?" intrucat vazuse ciori intr-un pom, iarna.

Edited by mario_bril, 19 April 2012 - 21:23.


#25
thomas222

thomas222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 08.12.2011

View Postrinoesc, on 19th April 2012, 21:04, said:

totul e dupa cum scrie in cartea sfanta

bati campii
Ai vreo dovada ca a fost un potop global ?
(PS : nu ai,nu bate campii )
Ti-am expus mai sus niste chestii,ceva pareri ?

#26
antisis

antisis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 22.01.2012

View Postrinoesc, on 19th April 2012, 14:32, said:

Ceva nu se leaga... Inca de la inceputuri...


Pentru inceput


Biblia e considerata o carte sfanta de catre crestini (de toate natiile) si reprezinta cartea de capatai a crestinismului. Dar... apar in ea niste povestiri cel putin ciudate si fara logica (citite de omul secolului 21). Cum a fi...

1 La inceput Dumnezeu, dupa ce a terminat cu facutu cerului, apelor, pamantului si vietuitoarelor, l-a creat pe Adam, iar apoi pe Eva (din coasta lui Adam).
Cum se explica existenta grupelor de sange? Teoretic, daca Eva a fost creata din coasta lui Adam, ar fi trebuit sa aiba aceeasi grupa de sange ca si el.

2. Dumnezeu i-a lasat sa se plimbe prin Rai si sa haleasca din toti copacii, numa din ala pomul celebru sa nu manance ca vor crapa.
Nelamurirea ar fi... Daca Dumnezeu e atat de intelept si atoatestiutor, cum de nu si-a dat seama ca astia 2 vor fi curiosi si vor manca din pomu respectiv? Nu putea sa nu-l planteze acolo de la inceput sau sa puna niste ingerasi sa-l pazeasca?!

3. Dupa ce au plecat din Paradis si s-au inmultit, cuplului primordial i s-au nascut 2 baieti. Toate bune si frumoase pana cand Cain i-a crapat capu lu' frac-su, Dumnezeu l-a izgonit si l-a trimis prin lume si a ajuns prin alte parti printre alti oameni.
Care lume, care oameni, din moment ce numa' 4 indivizi (-1 omorat) erau pe la inceput? Mai mult, daca Dumnezeu e atat de omniprezent si atoatestiutor, cum de n-a vazut cat de mult Il respecta Cain? Si cireasa de pe tort, de ce a ingaduit fratricidu, cand una din porunci parca e sa nu ucizi?! Si frisca de pe cireasa de pe tort, de ce il apara pe Cain si ii blesteama p-aia care indraznesc sa se lege de el?

Pentru moment ma opresc aici cu nelamuririle.
Rog si ateii si credinciosi sa vina cu explicatii demne de secolul 21. De la oameni ce TRAIESC in secolul 21.


Multumesc

p.s. to be continued
baliverne pentru adormit fraierii :thumbdown:

#27
emilboc

emilboc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 31.10.2011

View Postrinoesc, on 19th April 2012, 14:32, said:

Ceva nu se leaga... Inca de la inceputuri...


Pentru inceput


Biblia e considerata o carte sfanta de catre crestini (de toate natiile) si reprezinta cartea de capatai a crestinismului. Dar... apar in ea niste povestiri cel putin ciudate si fara logica (citite de omul secolului 21). Cum a fi...

1 La inceput Dumnezeu, dupa ce a terminat cu facutu cerului, apelor, pamantului si vietuitoarelor, l-a creat pe Adam, iar apoi pe Eva (din coasta lui Adam).
Cum se explica existenta grupelor de sange? Teoretic, daca Eva a fost creata din coasta lui Adam, ar fi trebuit sa aiba aceeasi grupa de sange ca si el.

2. Dumnezeu i-a lasat sa se plimbe prin Rai si sa haleasca din toti copacii, numa din ala pomul celebru sa nu manance ca vor crapa.
Nelamurirea ar fi... Daca Dumnezeu e atat de intelept si atoatestiutor, cum de nu si-a dat seama ca astia 2 vor fi curiosi si vor manca din pomu respectiv? Nu putea sa nu-l planteze acolo de la inceput sau sa puna niste ingerasi sa-l pazeasca?!

3. Dupa ce au plecat din Paradis si s-au inmultit, cuplului primordial i s-au nascut 2 baieti. Toate bune si frumoase pana cand Cain i-a crapat capu lu' frac-su, Dumnezeu l-a izgonit si l-a trimis prin lume si a ajuns prin alte parti printre alti oameni.
Care lume, care oameni, din moment ce numa' 4 indivizi (-1 omorat) erau pe la inceput? Mai mult, daca Dumnezeu e atat de omniprezent si atoatestiutor, cum de n-a vazut cat de mult Il respecta Cain? Si cireasa de pe tort, de ce a ingaduit fratricidu, cand una din porunci parca e sa nu ucizi?! Si frisca de pe cireasa de pe tort, de ce il apara pe Cain si ii blesteama p-aia care indraznesc sa se lege de el?

Pentru moment ma opresc aici cu nelamuririle.
Rog si ateii si credinciosi sa vina cu explicatii demne de secolul 21. De la oameni ce TRAIESC in secolul 21.


Multumesc

p.s. to be continued


doar atat nu intelegi???

stai sa vezi prosteala cum vin luminatii si te fac varza, iti spun 2 cuvinte fara noima si te fac pe tine prost.ai rabdare,,,

View Postasdasd01, on 19th April 2012, 15:46, said:

Ceva nu se leaga... Inca de la inceputuri...


Pentru inceput


In primul rind sa tinem cont ca Biblia a fost scrisa la inceput de catre Moise , deci pina la el nu a existat nimic ? A existat traditia , adica transmiterea pe alta cale decit cea scrisa.
Aceasta inseamna ca nu toate datele le vei gasi acolo.Citeste de exemplu Hronograful unde vei gasi toata evolutia lumii , de la origini.

In legatura cu grupa de singe.

Daca ai fi citit cel putin Facerea ai fi inteles si singur.
1.A fost creat Adam si din coasta lui Eva.
Astfel, in gradina edenica protoparintii „erau amandoi goi si nu se rusinau” ( Facere 2, 25), iar dupa caderea in pacatul neascultarii, „au cunoscut ca erau goi si au cusut frunze de smochin si si-au facut acoperaminte” ( Facere 3, 7).

Deci dupa cadere s-a intimplat acest lucru:„Apoi a facut Domnul Dumnezeu lui Adam si femeii lui imbracaminte de piele si i-a imbracat” ( Facere 3, 21).

Acum sa vedem daca intelegi ce inseamna imbracaminte de piele ? Daca intelegi acest lucru inseamna ca intelegi si cum erau Adam si Eva la inceput.
Daca intelegi acest lucru inseamna ca intelegi si " grupa de singe"

Iar daca chiar doresti sa stii cum a fost citeste Hronograful.Il poti descarca de AICI

Incearca sa intelegi si cum este cu Liberul Arbitru.

gata a venit primul luminat, ti-a dat o prosteala de 2 cuvinte si te-a facut prost

deci tu esti de vina ca nu intelegi, luminatul ti=a dat prostealla.te-ai prins cum a ignorat.evitat raspunsurile concrete???


View Postuser033, on 19th April 2012, 16:03, said:

Am sa raspund la punctul 3 ,la celelalte puncte nu ma pricep dar aici ideea mea este ca:

Intrebarea: Care lume, care oameni, din moment ce numa' 4 indivizi (-1 omorat) erau pe la inceput?
Raspuns: Ceilalti nu erau considerati oameni in sensul in care erau considerati oameni Adam si Eva si urmasii lor , acestia din urma fiind superiori genetic , creati artificial prin inginerie genetica pentru a da un avant rasei umane , altfel ar fi stagnat prea mult omenirea , daca s-ar fi asteptat evolutia pe cale naturala a celorlalte specii de oameni inferiori (australopiteci , neandertalieni si alte tipuri mai primitive). Dumnezeu a creat adevaratul OM in laborator.
ei vezi?

View Postrinoesc, on 19th April 2012, 16:25, said:

Continuare..


4. Cum se explica existenta raselor (mongoloida, pieile rosii, neagra, etc)?
au evoluat din creationismul initial,,,

daca acel cain a f,,,,o pe ma=sa sau pe sora-sa, li s=a dat pedeapsa si au iesit copii negri, galbeni etc


ce nu intelegi tu e ca la prosti si la oi nu merge cu stiintas si cu gandirea, merge cu credinta... nu conteaza argumentu/ conteaza talentul de a mulge prostul cotizant

View Postmario_bril, on 19th April 2012, 22:05, said:

Este o intrebare puerila ce imi aminteste de un prescolar care intreba inocent: "cum se numeste pomul care face ciori?" intrucat vazuse ciori intr-un pom, iarna.
uite credinciosul cum a dat=o iar in diverse sa para cult... te=a facut din 3 vore ce mai....

#28
rinoesc

rinoesc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 25.11.2004

Quote

bati campii
Ai vreo dovada ca a fost un potop global ?
(PS : nu ai,nu bate campii )
Ti-am expus mai sus niste chestii,ceva pareri ?

in cartea sfanta zice ca oamenii erau rai si faceau nasoale. din cate imi aduc aminte (am citit "cartea cartilor" cand aveam vreo 16 ani), nu zice nimic de potop global, dar avand in vedere ca mai inainte cu cateva pagini zicea ca al batranu a facut lumea, ma gandesc ca a dat drumu la ploaie peste toti pamantenii, nu numai peste meleagurile lui noe.


in ceea ce priveste argumentele ortodocsilor/crestinilor... imi dau seama ca nu pot enunta argumente logice. nu prea au cum.
fara suparare (probabil ca-mi iau cel putin un warn pt asta), cand vine vorba de religie si chestii mistice, mintea unor oameni se transforma dintr-un ogor, mai mult sau mai putin roditor, intr-un patinoar pentru muste. mii de ani de indoctrinare isi spun cuvantul... din pacate.

#29
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postrinoesc, on 19th April 2012, 13:32, said:

2. Dumnezeu i-a lasat sa se plimbe prin Rai si sa haleasca din toti copacii, numa din ala pomul celebru sa nu manance ca vor crapa.
Nelamurirea ar fi... Daca Dumnezeu e atat de intelept si atoatestiutor, cum de nu si-a dat seama ca astia 2 vor fi curiosi si vor manca din pomu respectiv? Nu putea sa nu-l planteze acolo de la inceput sau sa puna niste ingerasi sa-l pazeasca?!
Tocmai, stiind ca vor pacatui a platit deja pacatele celor alesi INAINTE DE INTEMEIEREA LUMII. Insa prostii aia de la biserica nu va invata, d-aia puneti asemenea intrebari.

Evrei 4:3
Pe cînd noi, fiindcă am crezut, intrăm în ,,odihna``, despre care a vorbit El, cînd a zis: ,,Am jurat în mînia Mea, că nu vor întra în odihna Mea!`` Măcarcă lucrările Lui fuseseră isprăvite încă dela întemeierea lumii.

Quote

3. Dupa ce au plecat din Paradis si s-au inmultit, cuplului primordial i s-au nascut 2 baieti. Toate bune si frumoase pana cand Cain i-a crapat capu lu' frac-su, Dumnezeu l-a izgonit si l-a trimis prin lume si a ajuns prin alte parti printre alti oameni.
Care lume, care oameni, din moment ce numa' 4 indivizi (-1 omorat) erau pe la inceput? Mai mult, daca Dumnezeu e atat de omniprezent si atoatestiutor, cum de n-a vazut cat de mult Il respecta Cain? Si cireasa de pe tort, de ce a ingaduit fratricidu, cand una din porunci parca e sa nu ucizi?! Si frisca de pe cireasa de pe tort, de ce il apara pe Cain si ii blesteama p-aia care indraznesc sa se lege de el?

Geneza 5

    4După nașterea lui Set, Adam a trăit opt sute de ani; și a născut fii și fiice.

Erau mai multi nascuti din Adam si Eva, insa nu-i spune pe toti.

#30
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postrinoesc, on 20th April 2012, 10:18, said:

in cartea sfanta zice ca oamenii erau rai si faceau nasoale. din cate imi aduc aminte (am citit "cartea cartilor" cand aveam vreo 16 ani), nu zice nimic de potop global, dar avand in vedere ca mai inainte cu cateva pagini zicea ca al batranu a facut lumea, ma gandesc ca a dat drumu la ploaie peste toti pamantenii, nu numai peste meleagurile lui noe.


in ceea ce priveste argumentele ortodocsilor/crestinilor... imi dau seama ca nu pot enunta argumente logice. nu prea au cum.
fara suparare (probabil ca-mi iau cel putin un warn pt asta), cand vine vorba de religie si chestii mistice, mintea unor oameni se transforma dintr-un ogor, mai mult sau mai putin roditor, intr-un patinoar pentru muste. mii de ani de indoctrinare isi spun cuvantul... din pacate.
de fapt totul se leaga daca reusesti sa ai o imagine panoramica asupra bibliei. si nu e o carte cu povesti alegorice si fantasmagorice cum le place la multi sa spuna ci e o carte aproape pura de istorie. daca citim cu putina atentie vedem ca intimplarile ce sint descrise in geneza se petrec intr-un areal restrins, orientul mijlociu. nu cred ca vre-o persoana rationala, credincioasa sau nu, ar putea crede intr-un potop la scara mondiala, dar un potop local e foarte plauzibil. altfel ar fi destul de curios faptul ca in absolut orice mitologie apare legenda potopului. in ce priveste rasele de umanoizi existente biblia nu are chiar nici o explicatie, noi neavind alta posibilitate decit speculatiile.
in ce priveste autenticitatea povestilor biblice avem probleme mari in ale lua in serios, de ce?
daca s-ar ajunge la concluzia ca geneza descrie fapte reale religia crestina si-ar pierde fundamentul si s-ar darima ca un castel de carti, acelasi lucru valabil si in cazul "stiintei oficiale" din ziua de azi.

#31
rinoesc

rinoesc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 25.11.2004

View Postcirus6, on 20th April 2012, 10:48, said:

de fapt totul se leaga daca reusesti sa ai o imagine panoramica asupra bibliei. si nu e o carte cu povesti alegorice si fantasmagorice cum le place la multi sa spuna ci e o carte aproape pura de istorie. daca citim cu putina atentie vedem ca intimplarile ce sint descrise in geneza se petrec intr-un areal restrins, orientul mijlociu. nu cred ca vre-o persoana rationala, credincioasa sau nu, ar putea crede intr-un potop la scara mondiala, dar un potop local e foarte plauzibil. altfel ar fi destul de curios faptul ca in absolut orice mitologie apare legenda potopului. in ce priveste rasele de umanoizi existente biblia nu are chiar nici o explicatie, noi neavind alta posibilitate decit speculatiile.
in ce priveste autenticitatea povestilor biblice avem probleme mari in ale lua in serios, de ce?
daca s-ar ajunge la concluzia ca geneza descrie fapte reale religia crestina si-ar pierde fundamentul si s-ar darima ca un castel de carti, acelasi lucru valabil si in cazul "stiintei oficiale" din ziua de azi.


in ceea ce priveste istoria pura din biblie... am niste indoieli. cam mari. istorie pura nu prea exista. din punctul meu de vedere, singura istorie pe care o prezinta este istoria orientului mijlociu si in special istoria poporului evreu. si nu o istorie reala ci doar partiala. restul... cam seamana cu scrierile lui petre ispirescu
in legatura cu potopul... ceva a fost la un moment dat in istoria pamantului din moment ce mai toate toate popoarele cu o oarecare vechime au referinte. posibil o schimbare climatica care a afectat serios pamantul (iar cum multe dintre civilizatii s-au intemeiat pe langa rauri si mari, efectul psihologic asupra oamenilor a fost destul de puternic)

#32
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Pana sa apara poporul evreu,prezenta istoria poporului cananeean,babilonian,chaldean si alte popoare din regiune.Se prezinta istoria poporului evreu abia incepand cu Moise&razboinicii lui cu care a cucerit toata zona Canaan.Bine,dup-aia a murit Moise si lupta a fost continuata de Iosua,pana si-au pus rege si abia apoi incepe cu istoria evreilor antici...

#33
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postrinoesc, on 20th April 2012, 11:06, said:

si nu o istorie reala ci doar partiala. restul... cam seamana cu scrierile lui petre ispirescu
faptul ca e partiala nu inseamna ca nu-i reala  :D
ti se pare ca seamana cu petre ispirescu datorita destinatarilor. intr-adevar evreii din mileniul 2 si 1 ien nu aveau o capacitate de receptie mult mai mare decit un copil ce citeste petre ispirescu.
ia incearca si fa un efort, imagineaza-ti ca tot ce citesti in geneza e real, vezi ce explicatii gasesti.

#34
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postrinoesc, on 20th April 2012, 10:06, said:

in ceea ce priveste istoria pura din biblie... am niste indoieli. cam mari.
E am indoieli ca ai citit Biblia, stimabile. Ai preluat doar ce au spus altii. Altfel, nu puteai sa pui intrebarea aia aiurea cu fiii si fiicele, daca citeai atent. Daca n-ti iese o problema de geometrie pui la indoiala matematica? Din ce vad, asa se pare.
Citeste intai atent si dupa aia comenteaza.

#35
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postsfantu.dracu, on 19th April 2012, 16:31, said:

Adaptare.
gresit
toti au aparut in acelasi timp, altfel unii ar fi intre maimuta si... pedelist...
nu doar pigmentul difera... ci si gena... iar asta doar prin inginerie se poate face.
In comun rasele umane au doar... piramidele...
Concluzia?

referitor la topic...
Nu se leaga nimic. Nu poti afirma un lucru pe care-l contesti peste cateva pagini...

Edited by sarac.lipit, 20 April 2012 - 13:09.


#36
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postthomas222, on 19th April 2012, 19:20, said:

Pentru muuuuuult timp se considera ca aia ziceau pe bune ce ziceau acolo.
Unele chestii sunt pe bune.
Dar de la bun inceput s-a considerat si faza cu metaforele.
Traditia patristica vorbeste mult in metafore, de pilda se considera ca lupta celor 5 regi de la apus cu cei 4 de la rasarit, in care se baga si Lot si apoi Avraam, poate fi luata si ca lupta celor 4 virtuti cu cele 5 simturi.
Sau plagile Egiptului pot fi si viciile sufletului pacatos si metafore ale urmarilor pacatului in suflet. Multi teologi vechi vorbeau de pacatosenie ca de "robia lui Faraon" si de vicii si urmarile lor ca de "plagile Egiptului".
etc.

View Postblacktiti89, on 20th April 2012, 11:51, said:

Pana sa apara poporul evreu,prezenta istoria poporului cananeean,babilonian,chaldean si alte popoare din regiune.Se prezinta istoria poporului evreu abia incepand cu Moise&razboinicii lui cu care a cucerit toata zona Canaan.Bine,dup-aia a murit Moise si lupta a fost continuata de Iosua,pana si-au pus rege si abia apoi incepe cu istoria evreilor antici...
Cam nu prea: vezi tu, Noe a fost regele Lumii inainte de Potop.
A abdicat cand a vazut ca oamenii nu-l mai asculta si merg pe caile lor excesive si nenaturale (probabil faceau si experimente genetice foarte extinse de combinare de specii).
Apoi cand el si familia lui au scapat de Potop, Shem si mai ales descendentul sau Avraam ar fi trebuit sa mosteneasca coroana.
Doar ca oamenii dupa Babel si-au pus alti regi peste ei.
Deci evreii nu sunt fitecine, ci sunt descendentii mostenitorului tronului lumii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate