Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Adevărul despre creditele ipotecare

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#37
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postparadigmatic, on 11th April 2012, 09:42, said:

Germania
Vrei să comparăm cu România ?

Acolo oamenii mai produc cate ceva si cica chiar mai si exporta.

#38
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostAMDG, on 11th April 2012, 10:08, said:

Acolo oamenii mai produc cate ceva si cica chiar mai si exporta.
Produc un GDP.
Vrei să comparăm datoriile Germaniei și ale României raportate la GDP?

Să-ți intre bine în cap.
Bunăstarea are o legătură intrinsecă cu nivelul datoriei.
Excepție fac națiunile bogate în resurse naturale.
Când dă ăl de sus... :naughty:

Nu eu am inventat asta.
Pur și simplu există.

#39
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008

View PostMembruAnonim, on 11th April 2012, 10:07, said:

depinde de dobanda... corect?

creditarea - in opinia mea - este pentru pentru oamenii care doresc sa aiba cat de cat un nivel de trai mai decent de la inceputul vietii
e greu la inceput pana reusesti sa treci primii ani de cuplu, cand totul e dramuit. pe masura ce avansezi in viata creste si experienta si capacitatea de rambursare si poate chiar si salariul... ai mei si-au luat prima masina la peste 35 ani, prima casa la peste 40 -> n-au accesat credit desi cred ca si in comunism se putea
in romania e nevoie de creditare pentru a investi: atat in case particulare cat si in industrie, agricultura... etc; toate genereaza locuri de munca, bunastare, declanseaza un proces investitional continuu
ideea e ca suntem atat de saraci ca tre sa luam bani de afara, nu suntem capabili noi sa strangem ca sa creditam firmele care au nevoie de ea -> si "aia" nu-s prosti: ne taxeaza prin CDS, MRR... etc

e ca la mine. probabil daca as fi asteptat inca >5 ani eram capabil sa strang sa fac casa fara credit. as fi trait in militari, sotia ar fi mers cu metroul, in loc sa investesc in confort as fi pus ban deoparte si la anul eram ca ai mei la prima lor casa... si poate-mi faceam si una mai ieftina; dar n-am gandit asa, 2007 impins efectiv de la spate de sotie am plusat si mi-am facut toate poftele; daca o faceam din 2005 de ex eram pe castig, asa abia prin 2014 ies la liman si abia atunci apare castigul la mine!
Nu prea era nevoie de credit, pentru ca in comunism locuinta se cumpara cu salariul pe 3-4 ani ( atunci economisirea era promovata, nu creditarea ). Acum cu salariul pe 15 ani. Nu fac apologia comunismului/ nu sunt adept/ nostalgic, doar constat/ prezint rezultatul unor calcule.  
Campaniile de marketing se focuseaza pe copii si sotii/ femei, pe realizarea viselor etc.

Edited by vacantamijlocie, 11 April 2012 - 09:19.


#40
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
În comunism o locuință se cumpăra prin furt.
Este total irelevant.

#41
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008

View Postparadigmatic, on 11th April 2012, 10:22, said:

În comunism o locuință se cumpăra prin furt.
Este total irelevant.
Atunci ( anii '80 - considerati ani de sacrificiu !):
Salariul mediu= 2.000 lei
2.000 X 12 luni X 4 ani = 96.000 lei- Era un apartament de 3-4 camere ( 80- 100 mp utili ) NOU ! Adica circa 1.000 lei/ mp util, deci 0,5 salarii medii/ mp util
Salariul = furt ?

Acum:
Salariul mediu= 1.500 lei
1.500 X 12 luni X 4 ani = 72.000 lei ( 16.300 Euro ) - Ce cumperi de banii astia ? Astia ce fel de ani sunt ? De...japca  !?
QED

#42
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View Postparadigmatic, on 11th April 2012, 09:42, said:

Nu te-ai săturat să minți :photo: ?

Germania
datoria externă pe cap de locuitor este de peste 60 de mii de  dolari
Ponderea creditelor imobiliare din PIB este de aprox 46 %

Vrei să comparăm cu România ?
Pai...
Nu cred ca te-ai facut inteles.

Una e sa imparti datoria externa la nr de locuitori.

Si cu totul altceva sa prezinti datoria efectiva a cetatenilor (aia contractata de ei insisi adica)

Pricepi ?

P.S: nu mai vorbesc ca si COMPANIILE fac credite imobiliar-ipotecare... Si din cifrele pe care le-ai prezentat nu e deloc clar ce % e pe PF si ce % e pe PJ.

P.S 2: pt cultura ta generala,
external debt:
"Definition: This entry gives the total public and private debt owed to nonresidents repayable in foreign currency, goods, or services. These figures are calculated on an exchange rate basis, i.e., not in purchasing power parity (PPP) terms."

Edited by alex_133, 11 April 2012 - 09:35.


#43
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008

View Postalex_133, on 11th April 2012, 10:30, said:

Pai...
Nu cred ca te-ai facut inteles.

Una e sa imparti datoria externa la nr de locuitori.

Si cu totul altceva sa prezinti datoria efectiva a cetatenilor (aia contractata de ei insisi adica)

Pricepi ?
Da, conteaza si CE SE FACE cu banii imprumutati. La noi se pare ca 70 % au mers catre banci. Care nu prea finanteaza firmele romanesti.
Calculul facut la gramada nu e relevant. Trebuie prezentate sumele pe categorii si unde au mers banii. Si in Africa sunt multe resurse, statele se imprumuta, dar populatia moare de foame.
Plus ca trebuie analizat si salariul. Una e sa ai 500 Euro rata la un salariu de 2.000 Euro ( Occident ) si alta e sa ai 250 Euro rata la un salariu de 350 Euro ( Romania ).
De asemenea, dobanzile in Romania sunt mult mai mari.

Edited by vacantamijlocie, 11 April 2012 - 09:43.


#44
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012
Ofensiva este o forma a apararii...
Prea putine date, mai insistati...
Creditele ipotecare se pot opera, desigur, insa de multe ori operatia e inutila, poate doar pt aspect, bancherul ar trebui sa ii spuna asta, dar trebuie sa traiasca si el bine cumva.
GDP, mda, Romania, hmmm, Gross domestic product cum ar spune neamul Tolstoi, sdrasvite vorba americanului....
Asadar domnilor analizati articolele, creditele, dobanzile, nu pe mine, e mai simplu......
Succes.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvacantamijlocie, on 11th April 2012, 10:18, said:

Nu prea era nevoie de credit, pentru ca in comunism locuinta se cumpara cu salariul pe 3-4 ani ( atunci economisirea era promovata, nu creditarea ). Acum cu salariul pe 15 ani. Nu fac apologia comunismului/ nu sunt adept/ nostalgic, doar constat/ prezint rezultatul unor calcule.  
Campaniile de marketing se focuseaza pe copii si sotii/ femei, pe realizarea viselor etc.

acum si presupui si spui si inexactitati
fi atent am mai explicat: ai mei in anii 80 (la inceput) aveam undeva la 1800 lei salariu;
imi aduc aminte ca o dacie era peste 85.000 lei si un apt 3 cam era (daca nu gresesc) >140.000 lei = adica vreo 7 ani de salariu = si ca sa-l cumpere iti aduci aminte cate declaractii dadeai? bine nici nu se prea putea cumpara, era complicat
acum sa zicem la 3000 lei net (~700 euro) salariu si acealasi apt e vreo 67-70.000 euro e pe la 8 ani ... mari diferente nu sunt
evident daca esti la 2000 lei e mai naspa, dar ca sa strangi 140.000 lei si in comunism era greu

#46
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011
Paradigmatic:
Ia vezi tu care e raportul household mortgage/GDP in Austria... asa... ca chestie.

Dupa aia mai vorbim despre necesitatea indatorarii pentru dezvoltarea economica.

Edited by alex_133, 11 April 2012 - 09:47.


#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvacantamijlocie, on 11th April 2012, 10:30, said:

Atunci ( anii '80 - considerati ani de sacrificiu !):
Salariul mediu= 2.000 lei
2.000 X 12 luni X 4 ani = 96.000 lei- Era un apartament de 3-4 camere ( 80- 100 mp utili ) NOU ! Adica circa 1.000 lei/ mp util, deci 0,5 salarii medii/ mp util
Salariul = furt ?

verifica info astea... unde naiba gaseai tu apt cu 3-4 cam cu 80 mp uitili la 96000? stiu ca alor mei l-au evaluat imediat dupa revolutie la peste 250.000 lei vechi

#48
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postalex_133, on 11th April 2012, 10:30, said:

Pai...
Nu cred ca te-ai facut inteles.
Ba da.
M-am făcut perfect înțeles.
Noi vorbim aici de datorie.
Și concluzia imbatabilă este că națiunile îndatorate, ale tuturor celor 3 registre simultan, stat, companii, cetățeni, au nivelul de bunăstare mai ridicat decât statele mai puțin îndatorate.
Concluzia este că datoria în ansamblu are o legătură intrinsecă cu bunăstarea.
Zânele spun că cu cât mai mare datoria, cu atât mai ridicat este nivelul de trai. :rolleyes:
Și repet, nu am inventat eu asta. :naughty:

Cred că vrei să duci discuția în zona deținerii de capital și deținerii de datorie și a dreptului de proprietate asupra acestui capital și al datoriei aferente.
Adică este capital românesc sau capital străin.
Este datorie românească sau este datorie străină.
Aici da.
Ai mare dreptate.
Avem datorii la alții.
Alții au datorii către ei înșiși.

Edited by paradigmatic, 11 April 2012 - 09:51.


#49
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008

View PostMembruAnonim, on 11th April 2012, 10:41, said:

acum si presupui si spui si inexactitati
fi atent am mai explicat: ai mei in anii 80 (la inceput) aveam undeva la 1800 lei salariu;
imi aduc aminte ca o dacie era peste 85.000 lei si un apt 3 cam era (daca nu gresesc) >140.000 lei = adica vreo 7 ani de salariu = si ca sa-l cumpere iti aduci aminte cate declaractii dadeai? bine nici nu se prea putea cumpara, era complicat
acum sa zicem la 3000 lei net (~700 euro) salariu si acealasi apt e vreo 67-70.000 euro e pe la 8 ani ... mari diferente nu sunt
evident daca esti la 2000 lei e mai naspa, dar ca sa strangi 140.000 lei si in comunism era greu
Eu am facut calculul pe MEDIE.
Salariul mediu net lunar acum in Romania e de circa 1.500 lei. In Bucuresti e de 2.000 lei.
Un apartament nou de 3 camere conf 1 ( 80 - 90 mp  ) IN BUCURESTI nu stiu unde gasesti acum cu 67.000 Euro !
140.000 lei cred ca era pret de specula in '89. Pretul oficial MEDIU pe anii '80 cred ca era circa 100.000 lei.

View PostMembruAnonim, on 11th April 2012, 10:46, said:

verifica info astea... unde naiba gaseai tu apt cu 3-4 cam cu 80 mp uitili la 96000? stiu ca alor mei l-au evaluat imediat dupa revolutie la peste 250.000 lei vechi
Vorbesc/ scriu de preturile OFICIALE MEDII din anii '80 !

Edited by vacantamijlocie, 11 April 2012 - 09:50.


#50
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View Postparadigmatic, on 11th April 2012, 10:48, said:

Ba da.
M-am făcut perfect înțeles.
Noi vorbim aici de datorie.
Și concluzia imbatabilă este că națiunile îndatorate, ale tuturor celor 3 registre simultan, stat, companii, cetățeni, au nivelul de bunăstare mai ridicat decât statele mai puțin îndatorate.
Concluzia este că datoria în ansamblu are o legătură intrinsecă cu bunăstarea.
Zânele spun că cu cât mai mare datoria, cu atât mai ridicat este nivelul de trai. :rolleyes:
Și repet, nu am inventat eu asta. :naughty:

Hai ca o dam in balarii...
Asta am zis si eu - doar ca una e sa fie credite facute de nea Vasile, si alta e sa fie facute de Siemens sau General Electric. Sau Guvernul SUA.

household mortgage / GDP < 25% in Austria.

Asta cu indatorarea cetatenilor pt crestera nivelului de trai e o tampenie, si trebe sa inceteze. Creditele sunt pt companii si guverne.

Edited by alex_133, 11 April 2012 - 09:52.


#51
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postalex_133, on 11th April 2012, 10:51, said:

Asta cu indatorarea cetatenilor pt crestera nivelului de trai e o tampenie, si trebe sa inceteze. Creditele sunt pt companii si guverne.
Nu este adevărat. :rolleyes:
Toate simultan trebuie să existe.
Consumul îl face populația.
Ei sunt capătul de linie.
Pe spinarea lor se construiește bunăstarea.

Și categoric este o schemă PONTZI.
Și ce dacă...
Important este să am burta plină.

Edited by paradigmatic, 11 April 2012 - 09:55.


#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvacantamijlocie, on 11th April 2012, 10:33, said:

Una e sa ai 500 Euro rata la un salariu de 2.000 Euro ( Occident ) si alta e sa ai 250 Euro rata la un salariu de 350 Euro ( Romania ).
De asemenea, dobanzile in Romania sunt mult mai mari.

e aberant ce spui... 2000 euro e un salariu bun si in "Occident" dar hai sa ne comparam cu o tara ca occidentul e mare
cand o casa normala costa 200.000 euro in Occident rata la banca depaseste 1500 euro deci venitul tau (pe familie) tre sa fie peste 3000 euro net

in ro nu exista rate de 250 euro la 350 euro venit; bancile nu au creditat asa din experienta mea;
dar exista rata de 600 la 1000 euro venit, sau rata de 1500 la 2500 venit...

iar dobanzile la credite in ro daca e sa le compari cu unele tari sunt cu 1-2% mai mari, dar si riscul e mai mare
de asemenea si dobanzile la depo sunt MULT mai mari? unde in europa ai auzit tu de 5% la euro/an???

#53
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012
N-are cum. Pentru asta e nevoie de doi neuroni.
Cum clasificati voi un restaurant care te ademeneste cu meniuri interesante doar ca sa intri in restaurant iar cand comanzi iti spun ca au doar tocana de legume? - credit, banca..
Ar mai avea o sansa cei care traiesc pe credit in Romania, sa isi schimbe medicul de familie.
Cea mai desteapta surpriza ar fi falimentul...
Nu am vazut pe nimeni multumit de situatie, doar incercari de a raspunde la intrebari.....
E convenabil sa vada fiecare ce vrea, mai ales cei care sunt pe aratura...
E greu sa lupti cu sistemul creditelor imobiliare in Romania, dar sa nu ai obligatii merita.
Ca sa faci credit imobiliar in Romania si sa spui ca esti multumit, e ca si cum ai vrea sa faci o copie xerox dupa un surub si vrei sa iasa o piulta. :)
:thumbup:

#54
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View Postparadigmatic, on 11th April 2012, 10:53, said:

Nu este adevărat. :rolleyes:
Toate simultan trebuie să existe.
Consumul îl face populația.
Ei sunt capătul de linie.
Pe spinarea lor se construiește bunăstarea.

Și categoric este o schemă PONTZI.
Și ce dacă...
Important este să am burta plină.
Omule...
household debt in Germania si Austria e pe la 55% din GDP. Iar household + private debt e pe la 75-80%. Din care mortgage debt e jumatate...
Prin comparatie, in Romanica household debt + private debt e pe la 60%, conform raportului BNR. Din asta, o treime e mortgage debt.

Consumul trebe facut din disposable income, nu pe credit. Altfel vom trai din schema PONZI in schema PONZI.

Edited by alex_133, 11 April 2012 - 10:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate