Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Adevărul despre creditele ipotecare

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Știm cu toții cât rahat se mânîncă.
BNR a lămurit niște chestii.

romanii au pastrat totusi un comportament de plata  foarte bun in privinta creditelor pentru garantate. Perspectiva  pierderii locuintei a facut ca ponderea totala a restantelor sa se  mentina la doar 3%. :naughty:

Pe de alta parte insa, creditele de consum si cardurile de credit  acordate cu foarte mare usurinta in perioada 2006-2008 au generat restante de aproape 13,5% din total. De altfel, valoarea medie a creditelor cu cele mai mari probleme nu depaseste 5.000 de lei. :naughty:

Peste 10% din creditele acordate de bancile locale persoanelor fizice si companiilor au sanse zero de a mai fi rambursate.

Totuși, unde au curs credite gârlă într-un mod complet iresponsabil?

Media de credite pe cap de roman imprumutat este de 1,7. Peste 500.000  de romani au cel putin trei credite (doua la banci si unul la o  institutie financiara nebancara - IFN), arata un document al Bancii  Nationale a Romaniei

Potrivit expertilor, lipsa educatiei financiare si larghetea cu care  bancile au acordat credite in anii de boom economic au facut ca numarul  total al romanilor cu cel putin un credit la banca sa depaseasca 4,5  milioane, ceea ce reprezinta aproape 50% din totalul populatiei active
.


Mai știm din alte surse că până în 2009, adică la finalul bunăstării, în România s-au dat puțin peste 150.000 credite ipotecare.
Raportat la cele 4.5 milioane de români îndatorați, cele ipotecare resprezintă...3.4% :rolleyes:
Uau.

Mai știm că în acest moment numărul de credite ipotecare, adică plus suplimentul PC cu care s-a dopat piața este de aprox 220.000 bucăți, adică aprox 4.8 % din total persoane cu credite în desfășurare.
Uau.

sursa
românii sunt analfabeți financiar.


Edited by paradigmatic, 09 April 2012 - 11:52.


#2
ionutz_arhi

ionutz_arhi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 06.12.2011
Eu tot n-am inteles de ce mi-ai inchis subiectul cu salariile bugetarilor,, pe cand toate aberatiile ipotetice ale lui lender&co raman deschise. Care-i logica? Pentru unii muma, pentru altii ciuma?

N-am vazut nici o explicatie pentru inchiderea subiectului.

Sau mai nou vacantamijlocie decide ce topicuri merita inchise pe softpedia?

#3
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 ionutz_arhi, on 9th April 2012, 13:18, said:

Eu tot n-am inteles de ce mi-ai inchis subiectul cu salariile bugetarilor,, pe cand toate aberatiile ipotetice ale lui lender&co raman deschise. Care-i logica? Pentru unii muma, pentru altii ciuma?
N-am vazut nici o explicatie pentru inchiderea subiectului.
Sau mai nou vacantamijlocie decide ce topicuri merita inchise pe softpedia?
L-am închis pt. că salariile bugetarilor nu vor crește...încă.
La fel cum o să închid și topicul cu creșteri din aprilie după ce se va infirma știrea :rolleyes: .
Dar și tu poți decide dacă vrei să se închidă un topic sau nu.
Dacă ai argumente...normal.

Lender își susține cu informații topicurile.
El este un foarte bun și energic speculant.

Și ca o completare, vacanța va decide în viitor ce și cum.
Eu mă voi hodini și mă voi bucura de forum fără să-mi mai bat capul cu treburile ce derivă din butoane.
Ideea e că m-am plictisit. :P

Dar să ne bucurăm.
Astăzi am aflat că marea bulă imobiliară românească finanțată de bănci are 3% credite neperformante. :rolleyes:
Și mai știm că marea bulă imobiliară românească a fost finanțată cu 5% din PIB. :rolleyes:
Uau.
Fabulos.

Edited by paradigmatic, 09 April 2012 - 12:33.


#4
ionutz_arhi

ionutz_arhi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 06.12.2011

 paradigmatic, on 9th April 2012, 13:29, said:

L-am închis pt. că salariile bugetarilor nu vor crește...încă.
La fel cum o să închid și topicul cu creșteri din aprilie după ce se va infirma știrea :rolleyes: .

Lender își susține cu informații topicurile.
El este un foarte bun și energic speculant.

Și ca o completare, vacanța va decide în viitor ce și cum.
Eu mă voi hodini și mă voi bucura de forum fără să-mi mai bat capul cu treburile ce derivă din butoane.
Ideea e că m-am plictisit. :P

Dar să ne bucurăm.
Astăzi am aflat că marea bulă imobiliară românească finanțată de bănci are 3% credite neperformante. :rolleyes:
Și mai știm că marea bulă imobiliară românească a fost finanțată cu 5% din PIB. :rolleyes:
Uau.
Fabulos.

Argumente si informatii sunt, dar ce conteaza.

On topic, 3% sunt restante, nu stiu daca sunt neaparat neperformante. Oamenii pot avea perioade mai proaste din care sa-si revina.

Odihna placuta.

#5
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
În decembrie 2001, Dan Pascariu a fost implicat într-un accident de circulație care s-a soldat cu uciderea a doi oameni și rănirea a încă trei persoane. A fost condamnat la un an de închisoare cu suspendare, pedepsele pentru faptele penale fiind grațiate prin decretul-lege din 2002 care includea și uciderea și vătămarea corporală din culpă.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 paradigmatic, on 9th April 2012, 12:50, said:

Mai știm din alte surse că până în 2009, adică la finalul bunăstării, în România s-au dat puțin peste 150.000 credite ipotecare.
Raportat la cele 4.5 milioane de români îndatorați, cele ipotecare resprezintă...3.4% :rolleyes:
Uau.

Mai știm că în acest moment numărul de credite ipotecare, adică plus suplimentul PC cu care s-a dopat piața este de aprox 220.000 bucăți, adică aprox 4.8 % din total persoane cu credite în desfășurare.
Uau.

adica f putin. iti dai seama daca nu dedea iliescu casele gratis la tot poporul la cat ar fi ajuns bula?
dar e gresit sa calculezi la numarul de credite, tot poporul cu salariul la banca are un overdraft ca e aproape default... sa ti-l dea.

ideea e sa calculezi 220.000 credite la 8 mil de case si iti dai seama despre ce numar de ipoteci vorbim. cred ca suntem la piciorul piciorului furnicii pe langa altii...

#7
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012
iti dai seama?
cum spuneam prosti cat vezi cu ochi...

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
gica eu cred ca ai copii, mai multi de unul, mai mari care isi doresc sa paraseasca "cuibul"!!!
si am convingerea ca sa stai intr-o cloaca din aia de o hulesti, cu cat mai putin spatiu, cand deschizi geamul vezi chilotii spalati "la mana" de vecina de la blocul adiacent aflat la maxim 10 m :D

si sper ca si copii tai vor sa-si faca si ei un rost in viata... abia astept sa te vad cum o sa deschizi pusculita ta :) mi-as dori sa fiu de fata sa vad ce sfaturi le dai! si tata mi-a zis la fel ca tine, ca ma bag la credit, ca el n-a luat de la banca nici un leu, bine tata nu-si permite sa ma faca prost cum iti permiti tu aici pe forum. numai ca vezi tu, prostul asta si-a pus in seara asta 5 lustre in sufragerie comandate de pe net cu cardul de credit, inca 6 si am terminat la parter :D

cu credit asa, sontan,  sontanc, termin casa asta. mai pun si-un ban deoparte, mai bag si un concediu. suntem vreo 220.000 prosti care n-au parintii ce sa la dea poate decat de mancare si sfaturi: crezi ca mie nu mi-ar fi placut ca tata sa-mi puna in mana cheile la un porsche si la o vila in monaco? crezi c-as fi refuzat? da mi-a zis ca daca nu invat ma da la oi... sau ma face padurar - ca bunicul nostru chiabur avea padure si pasune

am inceput ma bucur cand dau de d-astia ca tine: ma impinge zi de zi sa reusesc si mai mult, sa muncesc si mai mult ca niciodata in viata asta sa nu trebuie sa mai fim vecini

Edited by MembruAnonim, 09 April 2012 - 21:53.


#9
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 MembruAnonim, on 9th April 2012, 22:49, said:

gica eu cred ca ai copii, mai multi de unul, mai mari care isi doresc sa paraseasca "cuibul"!!!
si am convingerea ca sa stai intr-o cloaca din aia de o hulesti, cu cat mai putin spatiu, cand deschizi geamul vezi chilotii spalati "la mana" de vecina de la blocul adiacent aflat la maxim 10 m :D

si sper ca si copii tai vor sa-si faca si ei un rost in viata... abia astept sa te vad cum o sa deschizi pusculita ta :) mi-as dori sa fiu de fata sa vad ce sfaturi le dai! si tata mi-a zis la fel ca tine, ca ma bag la credit, ca el n-a luat de la banca nici un leu, bine tata nu-si permite sa ma faca prost cum iti permiti tu aici pe forum. numai ca vezi tu, prostul asta si-a pus in seara asta 5 lustre in sufragerie comandate de pe net cu cardul de credit, inca 6 si am terminat la parter :D

cu credit asa, sontan,  sontanc, termin casa asta. mai pun si-un ban deoparte, mai bag si un concediu. suntem vreo 220.000 prosti care n-au parintii ce sa la dea poate decat de mancare si sfaturi: crezi ca mie nu mi-ar fi placut ca tata sa-mi puna in mana cheile la un porsche si la o vila in monaco? crezi c-as fi refuzat? da mi-a zis ca daca nu invat ma da la oi... sau ma face padurar - ca bunicul nostru chiabur avea padure si pasune

am inceput ma bucur cand dau de d-astia ca tine: ma impinge zi de zi sa reusesc si mai mult, sa muncesc si mai mult ca niciodata in viata asta sa nu trebuie sa mai fim vecini

Pai cam rau o duce middle class-ul romanesc daca si alea 5 lustre sunt pe credit! casa aia trebuia terminata cat erai plecat in concediu(minim o luna cum facem noi muncitorii din Irlanda),nu sa stai tu sa faci DIY si sa cauti mocangeli pe net,fara suparare! Incepe sa devina plictisitor pe aici cu figuri de astea la bani putini,nu crezi?
Se pare ca efortul tau de a munci mai mult in fiecare zi nu da roade sau da prea putine din moment ce ai ajuns sa faci parada cu 5 lustre! Concediile le faci tot pe credit? cauti din timp ofertele la low-cost?

#10
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 MembruAnonim, on 9th April 2012, 22:49, said:

gica eu cred ca ai copii, mai multi de unul, mai mari care isi doresc sa paraseasca "cuibul"!!!
si am convingerea ca sa stai intr-o cloaca din aia de o hulesti, cu cat mai putin spatiu, cand deschizi geamul vezi chilotii spalati "la mana" de vecina de la blocul adiacent aflat la maxim 10 m :D

si sper ca si copii tai vor sa-si faca si ei un rost in viata... abia astept sa te vad cum o sa deschizi pusculita ta :) mi-as dori sa fiu de fata sa vad ce sfaturi le dai! si tata mi-a zis la fel ca tine, ca ma bag la credit, ca el n-a luat de la banca nici un leu, bine tata nu-si permite sa ma faca prost cum iti permiti tu aici pe forum. numai ca vezi tu, prostul asta si-a pus in seara asta 5 lustre in sufragerie comandate de pe net cu cardul de credit, inca 6 si am terminat la parter :D

cu credit asa, sontan,  sontanc, termin casa asta. mai pun si-un ban deoparte, mai bag si un concediu. suntem vreo 220.000 prosti care n-au parintii ce sa la dea poate decat de mancare si sfaturi: crezi ca mie nu mi-ar fi placut ca tata sa-mi puna in mana cheile la un porsche si la o vila in monaco? crezi c-as fi refuzat? da mi-a zis ca daca nu invat ma da la oi... sau ma face padurar - ca bunicul nostru chiabur avea padure si pasune

am inceput ma bucur cand dau de d-astia ca tine: ma impinge zi de zi sa reusesc si mai mult, sa muncesc si mai mult ca niciodata in viata asta sa nu trebuie sa mai fim vecini

Cris, fara suparare, dar si eu, si multi de pe aici cunoastem pesonal oameni carora creditele le-au stricat binisor din viata. Mai ales creditele pentru bunuri de larg consum, care au devenit inutilizabile inainte de achitarea lor.

Si acum pe bune, castigi si tu vreo 100 de bastoane pe luna (10.000 ron), ai tu norocul asta, sau poate esti un geniu, nimic de zis, asta insemana ca cei cu salariu de 1500 ron sunt indreptatiti sa dea vreo 2 miliarde pe o cutie de beton facuta de comunisti pe banii si munca unora din familiile noastre ?
Asta crezi tu ca este echitabil ?

p.s. Sa stii ca si eu pot sa-mi cumpar maine 5 lustre, chiar si 6, dar stii ce-i mai haios, ca eu nu am deloc lustra, am un bec eco de 25W, care costa 50 de ron si lumineaza foarte bine, pe post de lustra, si ma mandresc cu el al naibii.
Poate ar fi bine sa digeri mai usor si alte conceptii si feluri de a trai !

Edited by tavktm, 09 April 2012 - 23:30.


#11
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 tavktm, on 10th April 2012, 00:29, said:

p.s. Sa stii ca si eu pot sa-mi cumpar maine 5 lustre, chiar si 6,
eu cred ca n-ai fost la atas center (sau cum naiba ii cheama p'aia de langa gara)!

#12
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,751
  • Înscris: 13.08.2008

 tavktm, on 10th April 2012, 00:29, said:

Cris, fara suparare, dar si eu, si multi de pe aici cunoastem pesonal oameni carora creditele le-au stricat binisor din viata. Mai ales creditele pentru bunuri de larg consum, care au devenit inutilizabile inainte de achitarea lor.
......... Poate ar fi bine sa digeri mai usor si alte conceptii si feluri de a trai !
Da, unii isi fac iglu, de exemplu...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1aSL9La5ivo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://ro.wikipedia.org/wiki/Iglu

#13
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 Carrman, on 10th April 2012, 07:47, said:

eu cred ca n-ai fost la atas center (sau cum naiba ii cheama p'aia de langa gara)!

Da asa e, n-am fost ! Si sunt foarte mari sanse ca nici sa nu intru vreodata in viata mea acolo !  :lol:

#14
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 tavktm, on 10th April 2012, 00:29, said:

Poate ar fi bine sa digeri mai usor si alte conceptii si feluri de a trai !
Adică să îmbrățișăm sărăcia așa cum o faci tu ? :)
Apropo. Becul de care spui luminează prost.
Eu am 3 astfel de becuri la plafoniera centrală și încă 3 la aplicele perimetrale.
Și tot nu-s mulțumit.
Motiv pt. care aprind și veioza.

Mă crezi că nu știu cât îmi vine vactura de curent electric !!!

#15
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 ionutz_arhi, on 9th April 2012, 13:45, said:

Argumente si informatii sunt,

Ce vrei sa spuna omul in an electoral - ca nu spera sa le dea tuturor pomeni ?  :rolleyes:

#16
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 paradigmatic, on 10th April 2012, 10:12, said:

Adică să îmbrățișăm sărăcia așa cum o faci tu ? :)
Apropo. Becul de care spui luminează prost.
Eu am 3 astfel de becuri la plafoniera centrală și încă 3 la aplicele perimetrale.
Și tot nu-s mulțumit.
Motiv pt. care aprind și veioza.

Mă crezi că nu știu cât îmi vine vactura de curent electric !!!

Asta ai inteles tu din postarea mea ? Ca imbratisez saracia ?  :confuzzled:

Si apropo de becuri, eu vorbesc de bec neon rotund Philips, care lumineaza foarte bine ! Nu cred ca ai 3 neoane rotunde la plafoniera !  :rolleyes:

Si nu inteleg de unde pana unde ideea ca daca iti cumperi ceva cu bani imprumutati nu mai esti sarac !

#17
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 tavktm, on 10th April 2012, 13:21, said:

Si nu inteleg de unde pana unde ideea ca daca iti cumperi ceva cu bani imprumutati nu mai esti sarac !
Cât de intuitivă este întrebarea ta :rolleyes:

Topul statelor cu cel  mai mare grad de îndatorare a fost realizat pe baza datelor Băncii  Mondiale

1. Irlanda
  • datorie externă ca pondere din PIB de 1.305%
  • datorie externă de 2.250 de miliarde de dolari
  • valoarea PIB estimată în 2009 este de 172,5 miliarde de  dolari
  • datorie externă pe cap de locuitor de peste 535 de mii de  dolari


  2. Marea Britanie

  • datorie externă ca pondere din PIB de 428,8%
  • datorie externă de 9.120 de miliarde de dolari
  • valoarea PIB estimată în 2009 este de 2.128 de miliarde de  dolari
  • datoria externă pe cap de locuitor este de peste 149 de mii de  dolari


  3. Elveția

  • datorie externă ca pondere din PIB de 378,6%
  • datorie externă de 1.191 de miliarde de dolari
  • valoarea PIB estimată în 2009 este de 314,7 miliarde de  dolari
  • datoria externă pe cap de locuitor este de peste 156 de mii de  dolari


  4. Olanda

  • datorie externă ca pondere din PIB de 369,6%
  • datorie externă de 2.440 de miliarde de dolari
  • valoarea PIB estimată în 2009 este de 660 de miliarde de  dolari
  • datoria externă pe cap de locuitor este de peste 145 de mii de  dolari


  5. Belgia

  • datorie externă ca pondere din PIB de 326,7%
  • datorie externă de 1.253 de miliarde de dolari
  • valoare PIB estimată în 2009 este de 383,4 miliarde de  dolari
  • datoria externă pe cap de locuitor este de peste 120 de mii de  dolari


  6. Danemarca

  • datorie externă ca pondere din PIB de 307,3%
  • datorie externă de peste 607 miliarde de dolari
  • valoarea PIB estimată în 2009 este de 197,8 de miliarde de  dolari
  • datoria externă pe cap de locuitor este de peste 110 mii de  dolari


  7. Suedia

  • datorie externă ca pondere din PIB de 269,7%
  • datorie externă de peste 893 de miliarde de dolari
  • valoarea PIB estimată în 2009 este de 331,4 miliarde de  dolari
  • datoria externă pe cap de locuitor este de peste 98 de mii de  dolari


  8. Austria

  • datorie externă ca pondere din PIB de 251,4%
  • datorie externă de peste 809 miliarde de dolari
  • valoarea PIB estimată în 2009 este de 321,8 miliarde de  dolari
  • datoria externă pe cap de locuitor este de peste 98 de mii de  dolari


  9. Franța

  • datorie externă ca pondere din PIB de 244,3%
  • datorie externă de peste 5.230 de miliarde de dolari
  • valoarea PIB estimată în 2009 este de 2.090 de miliarde de  dolari
  • datoria externă pe cap de locuitor este de peste 79 de mii de  dolari


  10. Portugalia

  • datorie externă ca pondere din PIB de 231,2%
  • datorie externă de peste 535 de miliarde de dolari
  • valoarea PIB estimată în 2009 este de 232,6 de miliarde de  dolari
  • datoria externă pe cap de locuitor este de peste 50 de mii de  dolari


  11. Hong Kong

  • datorie externă ca pondere din PIB de 224,7%
  • datorie externă de peste 678 de miliarde de dolari
  • valoarea PIB estimată în 2009 este de 301,8 de miliarde de  dolari
  • datoria externă pe cap de locuitor este de peste 96 de mii de  dolari


  12. Finlanda

  • datorie externă ca pondere din PIB de 215%
  • datorie externă de 383,7 miliarde de dolari
  • valoarea PIB estimată în 2009 este de 178,8 de miliarde de  dolari
  • datoria externă pe cap de locuitor de peste 73 de mii de  dolari


  13. Norvegia

  • datorie externă ca pondere din PIB de 208,8%
  • datorie externă de 558,4 miliarde de dolari
  • valoarea PIB estimată în 2009 este de 267,4 de miliarde de  dolari
  • datoria externă pe cap de locuitor de peste 119 mii de dolari


  14. Spania

  • datorie externă ca pondere din PIB de 176,9%
  • datorie externă de 2.400 de miliarde de dolari
  • valoarea PIB estimată în 2009 este de 1.360 de miliarde de  dolari
  • datoria externă pe cap de locuitor este de peste 59 de mii de  dolari


  15. Germania

  • datorie externă ca pondere din PIB de 176,8%
  • datorie externă de 4.970 miliarde de dolari
  • valoarea PIB estimată în 2009 este de 2.810 miliarde de  dolari
  • datoria externă pe cap de locuitor este de peste 60 de mii de  dolari


  16. Grecia

  • datorie externă ca pondere din PIB de 167,2%
  • datorie externă de 557,4 de miliarde de dolari
  • valoarea PIB estimată în 2009 este de 333,4 miliarde de  dolari
  • datoria externă pe cap de locuitor este de peste 51 de mii de  dolari


  17. Italia

  • datorie externă ca pondere din PIB de 141,3%
  • datorie externă de 2.456 de miliarde de dolari
  • valoarea PIB estimată în 2009 este de 1.740 de miliarde de  dolari
  • datorie externă pe cap de locuitor este de peste 42 de mii de  dolari


  18. Australia

  • datorie externă ca pondere din PIB de 121,9%
  • datorie externă de 1.037 de miliarde de dolari
  • valoarea PIB estimată în 2009 este de 851,1 de miliarde de  dolari
  • datorie externă pe cap de locuitor de peste 48 de mii de  dolari


  19. Ungaria

  • datorie externă ca pondere din PIB de 120,6%
  • datorie externă de peste 224 de miliade de dolari
  • valoarea PIB estimată în 2009 este de 186 de miliarde de  dolari
  • datorie externă pe cap de locuitor de peste 22 de mii de  dolari


  20. Statele Unite ale Americii

  • datorie externă ca pondere din PIB de 98,4%
  • datorie externă de 13.920 de miliarde de dolari
  • valoarea PIB estimată în 2009 este de 14.140 de miliarde de  dolari
  • datorie externă pe cap de locuitor de peste 45 de mii de  dolari





Și nu doar atât.

[ http://businessday.ro/wp-content/uploads/2011/12/Pondere-credite-imobiliare.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vrei și un top cu cele mai dezvoltate state din lume ? :naughty:

Vrei să te convingi că există o corelație directă între cantitatea de datorie și nivelul de trai ? :naughty:

Să știi că nu eu am inventat graficele alea cum nici eu nu am inventat concluziile.

Ele există.





#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 ady_77, on 9th April 2012, 23:29, said:

Pai cam rau o duce middle class-ul romanesc daca si alea 5 lustre sunt pe credit! casa aia trebuia terminata cat erai plecat in concediu(minim o luna cum facem noi muncitorii din Irlanda),nu sa stai tu sa faci DIY si sa cauti mocangeli pe net,fara suparare! Incepe sa devina plictisitor pe aici cu figuri de astea la bani putini,nu crezi?
Se pare ca efortul tau de a munci mai mult in fiecare zi nu da roade sau da prea putine din moment ce ai ajuns sa faci parada cu 5 lustre! Concediile le faci tot pe credit? cauti din timp ofertele la low-cost?

cand am zis eu ca sunt middle class? am zis in devenire... poate... sa vedem!
muncitorii din irlanda din ce-am auzit eu au o problema cu somajul... una in crestere cica... asa ca ei pot sa stea si cate 6 luni plecati :)

ce sa fac, atat imi permite mie buzunarul: azi o lustra, maine o usa, doua trei,, mai fac cate o casuta de gradina... e greu cand esti salariat. te deranjeaza?
am ajuns la final si nu fac rabat de la calitate, prefer sa le iau in pasi mici si atat cat imi permit eu. auzi eu am sky uk in romania si sentanta. tu in irlanda ta ai, iti permiti :)?

cum adic DYI? adica sa le faci tu cu mana ta? nu frate, chemi electricianul ce naiba... tre sa castige si el un ban: 5 lustre : 120 lei manopera cap coada. in irlanda tot atata dai 25 euro? :D aaa si lustrele le-am luat de pe amazon :)

sa stii ca concediile tot cu cardul de credit le fac, atunci cand nu ma duc la apt de vacanta: si acolo mai tre sa pun 2 aplice si o lustra. ce vrei am multe lustre de pus :)

dar sa revenim la oile noastre: tu in irlanda daca nu-ti iei credit iti permiti sa-ti faci o casa langa dublin? in cati ani?

Edited by MembruAnonim, 10 April 2012 - 13:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate