Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Adevărul despre creditele ipotecare

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#55
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 alex_133, on 11th April 2012, 11:17, said:

Consumul trebe facut din disposable income, nu pe credit. Altfel vom trai din schema PONZI in schema PONZI.
Acum trăim din dispăuzăbăl incam.
E bine ?
Ești mulțumit ? :naughty:

#56
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

 paradigmatic, on 11th April 2012, 10:48, said:

Ba da.
M-am făcut perfect înțeles.
Noi vorbim aici de datorie.
Și concluzia imbatabilă este că națiunile îndatorate, ale tuturor celor 3 registre simultan, stat, companii, cetățeni, au nivelul de bunăstare mai ridicat decât statele mai puțin îndatorate.
Concluzia este că datoria în ansamblu are o legătură intrinsecă cu bunăstarea.
Zânele spun că cu cât mai mare datoria, cu atât mai ridicat este nivelul de trai. :rolleyes:
Și repet, nu am inventat eu asta. :naughty:

Cred că vrei să duci discuția în zona deținerii de capital și deținerii de datorie și a dreptului de proprietate asupra acestui capital și al datoriei aferente.
Adică este capital românesc sau capital străin.
Este datorie românească sau este datorie străină.
Aici da.
Ai mare dreptate.
Avem datorii la alții.
Alții au datorii către ei înșiși.
Urmatoarea etapa a analizei este modul in care se distribuie banii din aceasta datorie. S-ar putea sa vedem ca putini oameni iau multi bani si multi oameni iau putini bani. Distributie inechitabila.
Urmatorul pas e ce fac oamenii cu banii. In majoritate, cumpara produse din import, nu din productie interna ( care nu prea mai exista, fiind pusa premeditat pe butuci ), deci practic alimenteaza economiile care produc bunuri inalt manufacturate, cu adaos comercial mare/ tehnologie, adica statele dezvoltate.
Nu imprumuturile IN SINE ( per se ) sunt rele sau bune, ci CE SE FACE CU ACESTI BANI/ UNDE AJUNG EI IN FINAL/ Care este eficienta !
Ex: Unii oameni au facut credit pentru o excursie in Turcia. Altii au facut credit pentru a investi intr-un teren ieftin, cu utilitati, si a-si construi  o casa mica.
E aceeasi finalitate - inclusiv pentru economia locala ?

#57
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 vacantamijlocie, on 11th April 2012, 11:23, said:

Nu imprumuturile IN SINE ( per se ) sunt rele sau bune,
Să-ți pui asta în semnătură.
10+

Orice ban creditat care se duce în producția internă și în crearea de locuri de muncă este un ban creditat corect.
Orice ban creditat care se duce în producția internă a altuia și în crearea de locuri de muncă pt. alții este un ban irosit.

Edited by paradigmatic, 11 April 2012 - 10:29.


#58
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

 MembruAnonim, on 11th April 2012, 10:54, said:

e aberant ce spui... 2000 euro e un salariu bun si in "Occident" dar hai sa ne comparam cu o tara ca occidentul e mare
cand o casa normala costa 200.000 euro in Occident rata la banca depaseste 1500 euro deci venitul tau (pe familie) tre sa fie peste 3000 euro net

in ro nu exista rate de 250 euro la 350 euro venit; bancile nu au creditat asa din experienta mea;
dar exista rata de 600 la 1000 euro venit, sau rata de 1500 la 2500 venit...

iar dobanzile la credite in ro daca e sa le compari cu unele tari sunt cu 1-2% mai mari, dar si riscul e mai mare
de asemenea si dobanzile la depo sunt MULT mai mari? unde in europa ai auzit tu de 5% la euro/an???
Cati au in Romania venituri nete OFICIALE de 1.000- 2.500 Euro / luna !? Asta inseamna venit brut de circa 2.000- 5.000 Euro/ luna ! Sunt multi patroni de firma care nu raman cu atat pe luna, dupa ce trag linie la sfarsitul lunii si calculeaza cu ce au ramas efectiv.
Dobanda la Euro e mai mica de 5 %.

Edited by vacantamijlocie, 11 April 2012 - 10:46.


#59
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012
Va raspunde adrian panaite:

http://www.curieruln...2...em Grecia!"

#60
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

 paradigmatic, on 11th April 2012, 11:22, said:

Acum trăim din dispăuzăbăl incam.
E bine ?
Ești mulțumit ? :naughty:

Imi dai impresia ca scrii de la spitalul de nebuni :)

Cum adica ? Dar astia 700.000 de restantieri la banci tot din dispauzabal traiesc/ au trait ?
http://www.wall-stre...i-la-banci.html

#61
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 alex_133, on 11th April 2012, 11:44, said:

Cum adica ? Dar astia 700.000 de restantieri la banci tot din dispauzabal traiesc/ au trait ?
http://www.wall-stre...i-la-banci.html
Dacă sunt restanțieri, adică nu-și plătesc datoriile, nu înseamnă că trăiesc din dispăuzăbăl incam ?
Cum e cu spitalul de nebuni ? :lol:

#62
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012
http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...rsa-164504.html
marile-banci-europene-se-prabusesc-la-bursa-164504

#63
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

 paradigmatic, on 11th April 2012, 11:49, said:

Dacă sunt restanțieri, adică nu-și plătesc datoriile, nu înseamnă că trăiesc din dispăuzăbăl incam ?
Cum e cu spitalul de nebuni ? :lol:
Pai cum sa fie - spune-i doctorului sa-ti schimbe pastilele :))

Stii tu cum traiesc/din ce ? Poate au fugit in munti si se hranesc cu licheni.
Poate isi vand rinichii pe piata neagra,
poate cersesc in piata.

De unde draq ai tras tu concluzia ca traiesc din dispauzabal ? De fapt, de ce esti asa sigur ca mai au vreun dispauzabal, avand in vedere ca bancile le pot trage 90% din sumele care intra in conturi, in cuantumul datoriei ?

#64
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Gicutza tu realizezi ca pe ultimile pagini: te agiti ca un pepsi, esti pe langa subiect si oricum nimeni nu te baga in seama ?  :console:

#65
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012

 gabian22, on 11th April 2012, 11:57, said:

Gicutza tu realizezi ca pe ultimile pagini: te agiti ca un pepsi, esti pe langa subiect si oricum nimeni nu te baga in seama ?  :console:

Si ai aparut tu, hop, ai vazut ca se gasesc bautori de pepsi. :coolspeak:
Stai sa vezi ca acum apare cristi ca si-a luat chayene din america inmatriculat in bulgaria cu cardu de credit.
Eu sugerez calmante in mancare. hahahahahahaha
Asta e adevarul despre creditele imobiliare.

Edited by gicafranaru, 11 April 2012 - 11:04.


#66
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 alex_133, on 11th April 2012, 11:55, said:

De unde draq ai tras tu concluzia ca traiesc din dispauzabal ? De fapt, de ce esti asa sigur ca mai au vreun dispauzabal, avand in vedere ca bancile le pot trage 90% din sumele care intra in conturi, in cuantumul datoriei ?
Dă-mi 1 singur exemplu de persoană care și-a cumpărat o plasmă pe credit, nu și-a plătit împrumutul și acum banca-i suge banii :naughty: .
Unul singur.
Cât despre miturile creditării mirobolante din imobiliare putem să ne liniștim.
Doar 3% sunt în default. :naughty:
Este chiar un scor rușinos comparativ cu americanii spre exemplu.

Normal că restanțierii trăiesc din dispăuzăbăl atâta timp cât nu-și plătesc împrumuturile.
Normal că au dispăzăbăl pt. că dealtfel, nici nu ar putea trăi.
Ai văzut tu 700.000 de oameni păscând fân pe câmp și trăind în șanțuri și în peșteri?
Eu nu am văzut.

Edited by paradigmatic, 11 April 2012 - 11:04.


#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vacantamijlocie, on 11th April 2012, 11:27, said:

Cati au in Romania venituri nete OFICIALE de 1.000- 2.500 Euro / luna !? Asta inseamna venit brut de circa 2.000- 5.000 Euro/ luna ! Sunt multi patroni de firma care nu raman cu atat pe luna, dupa ce trag linie la sfarsitul lunii si calculeaza cu ce au ramas efectiv.
Dobanda la Euro e mai mica de 5 %.

toti aia de si-au luat credit de peste 100.000 euro... au MULT peste 1000 euro NET!!! bine eu zic ca sunt peste 400.000 dar 25% dintre ei au decis sa-si ia credit
iar ref la dobanda, stii care e cea mai raspandita banca din ro? ia da tu frumos acum ve ve ve punct be re de punct ro si citeste prima pagina?
arata-mi te rog dintr-o tara OCCIDENTALa ca tot iti place sa ne raportam la ei o astfel de dobanda azi!

vrei sa-ti spun cu cat am facut la RON? cu 8%, o dobanda NORMALA. cat e inflatia?? pai daca mie imi dau la depo 8% de ce naiba ar vinde creditele cu 9%? evident le dau si ei cu 13-14%... si cu toate astea nu mai departe de azi o sa vezi dobanzi la Ipotecare in RON sub 9%... o fi corect?

#68
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

 gicafranaru, on 11th April 2012, 11:36, said:

Va raspunde adrian panaite:

http://www.curieruln...2...em Grecia!"
Deci atunci expresia " Nu suntem Grecia" ar trebui completata:
" Nu suntem NICI MACAR Grecia " !

PS Ce ti-e si cu limba asta romana !

Edited by vacantamijlocie, 11 April 2012 - 11:09.


#69
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

 paradigmatic, on 11th April 2012, 12:03, said:

Normal că restanțierii trăiesc din dispăuzăbăl atâta timp cât nu-și plătesc împrumuturile.
Normal că au dispăzăbăl pt. că dealtfel, nici nu ar putea trăi.
Ai văzut tu 700.000 de oameni păscând fân pe câmp și trăind în șanțuri și în peșteri?
Eu nu am văzut.
Ba din pacate... am exemple printre prieteni... cu conturile blocate... Unul chiar a facut cerere la serviciu sa nu mai ia salariul pe card... si i s-a respins... in fine. Facuse un credit pt renovarea apartamentului bunicilor (mostenit). Si acum incaseaza fix pix. Faza tare este ca si-a falsificat adev de salariu, in 2006, cand a luat el... Si-a trecut vreo 2400 de RON net, fata de 1300 cat lua atunci... Rata e vreo 1900 acum (fata de 1200 atunci)... Dar salariul.. e 1500... Deci vezi... chir daca banca ia tot ce intra in cont, tot acumuleaza restante. E foarte dragut.

Si el traieste din banii parintilor. Deci NU are dispauzabal.

#70
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

 MembruAnonim, on 11th April 2012, 12:08, said:

toti aia de si-au luat credit de peste 100.000 euro... au MULT peste 1000 euro NET!!! bine eu zic ca sunt peste 400.000 dar 25% dintre ei au decis sa-si ia credit
iar ref la dobanda, stii care e cea mai raspandita banca din ro? ia da tu frumos acum ve ve ve punct be re de punct ro si citeste prima pagina?
arata-mi te rog dintr-o tara OCCIDENTALa ca tot iti place sa ne raportam la ei o astfel de dobanda azi!

vrei sa-ti spun cu cat am facut la RON? cu 8%, o dobanda NORMALA. cat e inflatia?? pai daca mie imi dau la depo 8% de ce naiba ar vinde creditele cu 9%? evident le dau si ei cu 13-14%... si cu toate astea nu mai departe de azi o sa vezi dobanzi la Ipotecare in RON sub 9%... o fi corect?
Cati mai au ACUM - oficial/ legal ?

 alex_133, on 11th April 2012, 12:09, said:

Ba din pacate... am exemple printre prieteni... cu conturile blocate... Unul chiar a facut cerere la serviciu sa nu mai ia salariul pe card... si i s-a respins... in fine. Facuse un credit pt renovarea apartamentului bunicilor (mostenit). Si acum incaseaza fix pix. Faza tare este ca si-a falsificat adev de salariu, in 2006, cand a luat el... Si-a trecut vreo 2400 de RON net, fata de 1300 cat lua atunci... Rata e vreo 1900 acum (fata de 1200 atunci)... Dar salariul.. e 1500... Deci vezi... chir daca banca ia tot ce intra in cont, tot acumuleaza restante. E foarte dragut.

Si el traieste din banii parintilor. Deci NU are dispauzabal.
Este sistemul neosclavagist.

 paradigmatic, on 11th April 2012, 12:03, said:

Dă-mi 1 singur exemplu de persoană care și-a cumpărat o plasmă pe credit, nu și-a plătit împrumutul și acum banca-i suge banii :naughty: .
Unul singur.
Cât despre miturile creditării mirobolante din imobiliare putem să ne liniștim.
Doar 3% sunt în default. :naughty:
Este chiar un scor rușinos comparativ cu americanii spre exemplu.

Normal că restanțierii trăiesc din dispăuzăbăl atâta timp cât nu-și plătesc împrumuturile.
Normal că au dispăzăbăl pt. că dealtfel, nici nu ar putea trăi.
Ai văzut tu 700.000 de oameni păscând fân pe câmp și trăind în șanțuri și în peșteri?
Eu nu am văzut.
Americanii, ca si majoritatea tarilor din UE, au Legea falimentului personal.

#71
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012

 vacantamijlocie, on 11th April 2012, 12:09, said:

Deci atunci expresia " Nu suntem Grecia" ar trebui completata:
" Nu suntem NICI MACAR Grecia " !

PS Ce ti-e si cu limba asta romana !

E suficient asta:

"Doar trei milioane de oameni muncesc în economia privată, mulți dintre ei nu fac decât să plimbe hârtii, iar produsele românești lipsesc de pe rafturi. În curând va veni decontul procesului de dezindustrializare din ultimii 20 de ani. Necruțător! Și vom înțelege astfel că nu se poate să ai numai o economie de mall-uri și hipermarket-uri, toate umplute cu produse fabricate în Olanda, Germania, China, Coreea de Sud... Și pe care le cumpărăm cu bani împrumutați binevoitor de la bănci care nu știu ce piei vor putea lua de pe noi dacă nu muncim pe nicăieri sau atunci când o facem nu vedem și un rod al muncii noastre.
"Poveștile de succes" din economia națională sunt ale importatorilor sau ale unor furnizori de servicii insolite. În sectorul privat pare că prosperă doar companiile de pază. BGS, Cobra Security, Dragon Star, RPG Security, Romguard, Bidepa, Shelter Security, Swat Force, Rosegur, sunt nume recunoscute"

#72
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 alex_133, on 11th April 2012, 12:09, said:

Ba din pacate... am exemple printre prieteni... cu conturile blocate...
Cu toții avem un prieten care are un verișor care e însurat cu o tipă al cărui frate are un coleg care are o cumnată care are un amant al cărei soție are o mătușă care e lesbiană și a cărei iubită cunoaște pe cineva din bloc care are conturile blocate :lol: .
Exemple nu mituri și minciuni.

Transmite-i colegului să câștige mai mulți bani.
Este obligația lui asta.

Edited by paradigmatic, 11 April 2012 - 11:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate