Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Situatia in sectorul bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Jean1

Jean1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 08.03.2012
Salutare,

Am lucrat aproape 3 ani intr-o banca, dar am demisionat pentru ca mi se parea volumul de munca foarte mare, era destul de stresant si nu se platea chiar atat de bine. Acum lucrez de aproape jumatate de an intr-o firma pe export, castig ceva mai bine (nu pe cartea de munca), e mult mai putin stres, dar sincer, duc dorul sistemului bancar. Duc lipsa clientilor diferiti, a agitatiei, a cunostintelor pe care mi le-am facut acolo, si ma gandeam ca as dori sa-mi continui cariera in domeniu.

Voiam sa stiu cam care mai e situatia pe piata muncii in sectorul bancar, cum se descurca angajatii din sistem si cum vad ei perspectivele in viitorul apropiat si nu numai.
E probabil ca se vor petrece multe schimbari in sistem, piata bancara e suprasaturata numeric , dar e cert ca fara institutii de credit economia nu poate functiona.

Multumesc!

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Invata mai bine sa conduci un tractor!

#3
Jean1

Jean1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 08.03.2012
Interesant interviu. Dar nu-l vad pe Jim imbracat in camasa in carouri si cu manecile suflecate, ci intr-un costum scump :) dupa zeci de ani si multe sute de milioane facute in lumea finantelor.
Toti cei care fac bani intr-un anumit domeniu se vor plange mereu. E normal, competitia e buna ca stimulent, dar e mai bine sa nu fie prea aprinsa totusi.

#4
lion06lion

lion06lion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2008
gandeste-te la o afacere ceva , de ce sa iti doresti sa muncesti ptr altul ?  Si mai ales in banci unde salariile sunt cum sunt , stresul mare iar doi trei ani de-acum incolo va fi un intreg proces de restructurare  ?

Gandeste-te la ceva sa muncesti  pentru tine , e stresul mare dar stii ca nu iti face cineva programul si nu joci dupa cu latra altii .

#5
Jean1

Jean1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 08.03.2012
Stresul e mare si salariile sunt cum sunt, dar cred ca prin restructurare se va reveni treptat la situatia dinainte de boomul pe piata bancara - adica vor creste salariile pentru cei ramasi in sistem. E foarte mare tentatia sa iesi din sistemul bancar, chiar si eu nu am rezistat acestei tentatii, asa ca ma astept ca multi sa plece de buna voie din banci.

La o afacere ma tot gandesc de ani buni, dar de dinafara pare totul foarte greu. M-as intoarce in banca si pentru ca acolo am experienta de munca. Am invatat ca, daca vrei sa ai succes pe termen lung, ori intri in lumea afacerilor, ori te implici total intr-un domeniu si te dedici unei meserii. Schimbarile sunt bune ca sa poti compara lucrurile, dar in perspectiva, e mai bine sa incerci te imbunatatesti decat sa o iei de la zero in alta parte.

#6
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
@Jean1 - scuze, dar daca tot ai atatea cunostinte, de ce nu ii intrebi pe ei?
ca nah.... tot din banca sunt, ei stiu cel mai bine.

#7
lion06lion

lion06lion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2008

Quote

dar in perspectiva, e mai bine sa incerci te imbunatatesti decat sa o iei de la zero in alta parte.


Ce perspectiva ? Wtf daca te trezesti la 45 de ani in banca si trebuie s-o apuci in alta parte ce stii sa faci ? Doar banca , nu stii nici analiza financiara ca lumea , anii trec si nici de vanzare nu iti mai arde  , stii doar o rutina (ca e rutina si la nivel de director  si la nivel de casier ) ... crede-ma cunosc persoane care sunt directori de sucursale si la 40 de ani  n-au nici o satisfactie in afara de leafa groasa . E o munca de uzura , o rutina aiurea si cu cat urci in ierarhie cu atat creste si cota de stres .

Singurul lucru misto e munca cu clientii dar ti se ia dupa o perioada ...

Daca nu risti cand esti inca tanar dupa aia nu vad cum mai iesi din sistem ...

Edited by lion06lion, 05 April 2012 - 15:59.


#8
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
Cred ca in momentul asta multi angajati nu mai stiu cum sa scape din banci. Dar probabil ca lucrurile isi vor reveni, dupa ce sita va cerne jucatorii de pe piata. Am citit un interviu cu seful Raiffeisen Romania care spunea ca pana in 2020 vor ramane doar 4-5 banci importante in Romania. Cine va ramane in sistem, va avea de castigat pe termen lung, parerea mea.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
seful ala e un pic imbecil, a explicat si un motiv? sau asa a visat? sau macar stie el vre-o tara de dimensiunile romaniei care are numai 4-5 banci importante.

desi in functie de unde pui standardul de important, zici ca sunt cate banci importante vrei... in romania unii or zice ca's si acum numai 2 importante, bcr si brd...

#10
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
aici e interviul : van Groningen

#11
SpidermanX

SpidermanX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2009
O fi volumul de munca mare si stresant, dar si satisfactiile cred ca sunt pe masura.
Domeniul bancar e unul cat se poate de serios, profesionist, si cred eu ca e cel mai complex domeniu din economie.
Eu unul as fi mandru sa lucrez intr-o banca.Statut ok, munca ok, dar e drept, sunt si greutati sau stres, ca in orice alt domeniu...

#12
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008
multi dintre angajatii de la ghiseu sunt niste amarati legati de banca cu contracte pe 1-2-3 ani in schimbul unor traininguri indoielnice (nu ca acesti angajati ar merita mai mult la ce nivel au) si cu salarii de maxim 1500ron net. altii sunt miscatori de foi din stanga in dreapta si au birouri din carton in care daca intinzi mainile ajungi de la un capat la altul. in bancile din Romania cand intrii vezi o gramada de angajati vai de mama lor (deobicei femei sau baieti tineri) care nu fac niciodata nimic sau au o productivitate similara unui muncitor necalificat in acelasi post.

in upper levels treaba sta diferit dar am intalnit directori de sucursala sau chiar din conducerea unor departamente din Bucuresti care aveau niste idei fixe si actuale pentru vara anului 1997.

o caracteristica generala de la angajatii la ghisheu pana la portar, evident, toti aveau impresia ca sunt de o importanta notabila si lucrau toti in "sistemul bancar".

 Jean1, on 5th April 2012, 13:43, said:

Salutare,

Voiam sa stiu cam care mai e situatia pe piata muncii in sectorul bancar, cum se descurca angajatii din sistem si cum vad ei perspectivele in viitorul apropiat si nu numai.
E probabil ca se vor petrece multe schimbari in sistem, piata bancara e suprasaturata numeric , dar e cert ca fara institutii de credit economia nu poate functiona.

Multumesc!

cam care sa fie situatia, bancile grecesti sunt toate la categoria JUNK, austriecii le iau pe urme, italenii nu o duc bine nici ei. daca e sa ne luam dupa trendul european in tari cu probleme, creditele neperformante ajung aproape de 10% nici la noi nu e foarte departe situatia. sistemul bancar are noroc ca e tinut in brate peste tot si regulatorii le dau ajutoare peste ajutoare (inclusiv la noi, e.g. neplata tva pentru creditele neperformante - cand oare si pentru firmele normale care am platit tva si impozit pe profit pentru tzepe date inclusiv de stat?).

#13
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 14.10.2004

 SpidermanX, on 9th June 2012, 18:15, said:

O fi volumul de munca mare si stresant, dar si satisfactiile cred ca sunt pe masura.
Domeniul bancar e unul cat se poate de serios, profesionist, si cred eu ca e cel mai complex domeniu din economie.
Eu unul as fi mandru sa lucrez intr-o banca.Statut ok, munca ok, dar e drept, sunt si greutati sau stres, ca in orice alt domeniu...

Statut ok?
Munca ok?
Nici nu iti imaginezi ce mancatorie poate sa fie intr-o banca, vorbesc de centrala nu de sucursale.
Depaseste orice imagiatie (astept replici ca nu este asa poate identific si niste "cunostinte" cu ocazia asta). Daca esti "tare" rezisti o perioada, dar la un moment dat se aduna si iti vine sa iei ghioaga si sa lovesti tot ce misca pana la portar. :)

Ca in orice domeniu, pestele se impute de la cap.
Cred ca pot sa numar pe degetele de la maini sefii care chiar merita sa ocupe pozitia respectiva.

#14
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Jean1, on 05 aprilie 2012 - 15:05, said:

cred ca prin restructurare se va reveni treptat la situatia dinainte de boomul pe piata bancara - adica vor creste salariile pentru cei ramasi in sistem.

Sa fim seriosi - se va reveni treptat o situatie ceva mai buna decat cea din anii '90.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate