Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

impozit tractoare agricole

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Acordurile astea tacite sunt mai presus de ce zice legea.
Nu zic nici că-i bine nici că-i rău, asta-i realitatea.

Și atât timp cât cei care circulă pe DN nu sunt deranjați de tractoare care mută pământul pe șosea, ori le pică discu' din tiranți, ori virează la stânga fără semnalizare și asigurare prealabilă, nu tre' să ne facem griji.

#38
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Primarul a luat aceasta masura pentru a face bine agricultorilor, pai ce te faci daca ai pamantul la marginea localitatii, si asta inseamna sa mergi 500 m pe DN? Alte drumuri nu sunt. Bineanteles, sa ai permis macar categoria B, si sa respecti regulile rutiere.

Edited by rhdghdhs, 22 March 2012 - 20:28.


#39
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

Quote

...Alte drumuri nu sunt...
Nu sunt fiindcă nu vor să lase din tarla o bucățică de câțiva metri pentru un drum paralel cu DN-ul, așa cum ar fi normal.

#40
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Si daca lasa oamenii o bucatica podurile cine le face? Ca si daca vrea satul sa le faca ca in vechime din lemn, punand mana de la mana si lemn peste lemn, tot nu se poate pentru ca trebuie proiect si respectate normele de siguranta in domeniu. Se chinuie oamnii de la mine din sat de la revolutie pentru un pod si nu reusesc sa primeasca aprobarile sa se faca de cattre locuitori. Fonduri nu se dau pentru ca se blocheaza in momentul in care apare intrebarea ce uneste acel pod - a un sat cu un camp de porumbi - nu se poate. Asa ocolim  sase Km ( 3 Km pe DN ) dus si sase intors cu utilajele in spinare.

#41
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Peștele de la cap se-mpute.

#42
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,596
  • Înscris: 31.01.2010
Da, asa`i insa bunicul meu mai adauga :
dar de la coada spre cap se curata!
:(

Grig

#43
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postscaiba, on 22nd March 2012, 21:38, said:

Nu sunt fiindcă nu vor să lase din tarla o bucățică de câțiva metri pentru un drum paralel cu DN-ul, așa cum ar fi normal.
si daca e o casa pa unde o ocolesti?
sau te pomenesti cu pasarela?

#44
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Matale ții cu ursu', așa-i ?

#45
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postscaiba, on 27th March 2012, 20:25, said:

Matale ții cu ursu', așa-i ?
nu nu cu ursul :nonobad: . cu rusul. :kisstogether:

#46
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Tine cu aia de urmeaza sa faca campanie electorala si au invatat engleza de la televizor.
O sa ii auziti pe toti "fac io" si dreg io tot. In mintea lor de terminatori promisiunile respective inseamna " fuck you "

#47
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

IdI1 said:

...
O sa ii auziti pe toti "fac io"...
Te rog io', vrei să fim naivi și să credem că ne va fi mai bine dacă nu mișcăm un deget ?
Ne complacem în a deplânge și mai deloc în a face; că așa-i tiparu'.
Nu știm să înjurăm si să batem cu pumnul în masă, știm numai calea vegetarienilor.

ps: despre impozitul pentru cel care muncește era topicu' ?!?

#48
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Si despre impozitul ala era vorba. Se va face ceva palpabil cu el? Io' vad podul spre campul de porumbi daca mi se ia un impozit atat de mare, ca ard acciza din gaz de pomana pe DN?

#49
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
eu am fost sa platesc impozitul si am ramas nelamurie mi/a comunicat o suma din 3 cifredupe care mia zis :stati un pic ca la tractoarele inregistrate se plateste ca si la cele inmatriculate . Eu am hotarat pe moment ca la tractor sa platesc la toamna pana primaria se hotaraste ce suma sa ia.

#50
lvio

lvio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 06.08.2009

View Postvasiuca, on 28th March 2012, 19:48, said:

eu am fost sa platesc impozitul si am ramas nelamurie mi/a comunicat o suma din 3 cifredupe care mia zis :stati un pic ca la tractoarele inregistrate se plateste ca si la cele inmatriculate . Eu am hotarat pe moment ca la tractor sa platesc la toamna pana primaria se hotaraste ce suma sa ia.
fiecare primarie stabileste taxele dupa cum are buget.eu platesc pentru un tractor inregistrat exact ca si cum ar fii inmatriculat pe cand intr-o comuna vecina se plateste fix 40 ron(taxa vehicole lente)

#51
salix_viminalis_energo

salix_viminalis_energo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.11.2012
depinde si ce suprafata lucrezi cu tractoarele,cat si unde le garezi /parchezi.
daca ai in lucru intre 90-120 Ha si pe suprafata aceasta ai o hala,un garaj,atelier,etc.,le poti gara acolo fara sa platesti nici o taxa de numere,inmatriculare,inregistrare.
sunt persoane care de 10-12 ani nu au platit nimic nimanui,deoarece in tot acest timp,tractoarele nu au parasit suprafata respectiva.

Edited by salix_viminalis_energo, 24 November 2012 - 00:58.


#52
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Am mai intrebat si pe alt topic dar vad ca asta e dedicat!
Daca folosesti tractorul doar pe tarla, in fata casei (nu mergi cu el pe nici un drum), nu se plateste impozit? Daca nu se plateste, e ceva local sau e stipulat undeva prin vreo lege? Multumesc!

#53
Old-Farmer-09

Old-Farmer-09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.03.2013

View Postdorel232004, on 20 octombrie 2013 - 09:13, said:

Am mai intrebat si pe alt topic dar vad ca asta e dedicat!
Daca folosesti tractorul doar pe tarla, in fata casei (nu mergi cu el pe nici un drum), nu se plateste impozit? Daca nu se plateste, e ceva local sau e stipulat undeva prin vreo lege? Multumesc!

Se inscrie la primarie si se plateste un impozit in jurul a 100 lei pe an. Depinde de la o primarie la alta. Ai dreptul sa folosesti drumuri publice mai putin circulate insa poti tracta numai utilaje agricole, fara remorca si trebuie sa detii permis corespunzator.

#54
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Asta o stiu, dar uite ce zic altii aici:
http://forum.softped.../page__st__1170
"Eu(tatal meu)am avut un U445 declarat la primaria (comunei) si plateam in jur de 100ron.Fara sa vreau am asistat la o discutie  in care un cetatean spunea ca el a facut cerere de excludere de la impozit a tractorului.
Deoarece dosarul de impunere financiara fusese facut la domiciliul/primaria de la oras si apoi transferat la comuna ,mi s-a solicitat sa depun o cerere in care solicit excluderea de la impozit deoarece nu execut lucrari agricole si altor persoane;de asemenea au solicitat o adeverinta de la politie din care sa rezulte ca tractorul nu este inmatriculat.
Acum nu mai platesc impozit pt leut;in aceasta situatie sunt majoritatea posesorilor care-si lucreaza pamantul propriu."
Mmm? Mai sunt comune in care nu se plateste nimic?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate