Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

impozit tractoare agricole

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
danilo200

danilo200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.10.2013
De la primarie mi-au zis ca trebuie actele de proprietate ( contract de V-C sau factura)  si autentificare,  certificare de la RAR cum ca poate circula pe drum  , pentru a inregistra tractorul la primarie ,  ce dr....u legea difera de la comuna la comuna cum o interpreteaza functionarul , am intales ca se poate si fara RAR pe la altii  cica dai o declaratie pe proprie raspundere ca tractorul corespunde din punct de vedere tehnic completezi ceva formular .
Care ati mai inregistrat tr. la primarie ce v-a cerut ?????????? ca nu mai intaleg nimic

#56
danilo200

danilo200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.10.2013
De la primarie mi-au zis ca trebuie actele de proprietate ( contract de V-C sau factura)  si autentificare,  certificare de la RAR cum ca poate circula pe drum  , pentru a inregistra tractorul la primarie ,  ce dr....u legea difera de la comuna la comuna cum o interpreteaza functionarul , am intales ca se poate si fara RAR pe la altii  cica dai o declaratie pe proprie raspundere ca tractorul corespunde din punct de vedere tehnic completezi ceva formular .
Care ati mai inregistrat tr. la primarie ce v-a cerut ?????????? ca nu mai intaleg nimic

#57
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Vreau sa va intreb si eu ceva.Ca sa circul pe un drum judetean in mod legal cu un 650 ce acte imi trebuie?
La primarie e inregistrat,are numar de inmatriculare din ala galben,platesc impozit la el,dar m-ar interesa si pe un drum judetean sa circul tot legal.
Am permis categoria B,dar ma intereseaza pe viitor sa dau si pentru CE

#58
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Esti penal pe orice drum declarat public ( inclusiv cele satesti, comunale, din glod ) doar  cu cat B  cand comduci U650, exceptand asta Iti mai trebuie ITP si RCA

Edited by IdI1, 03 September 2014 - 20:25.


#59
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
O tara de penali, atunci! Posted Image

#60
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

View PostIdI1, on 03 septembrie 2014 - 20:25, said:

Esti penal pe orice drum declarat public ( inclusiv cele satesti, comunale, din glod ) doar  cu cat B  cand comduci U650
cine zice? am intrebat acum o saptamana un instructor auto si a zis ca pot conduce tractorul cu B-ul pe drumuri publice, dar solo, nu cu remorca sau altele.

#61
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
OG nr. 21/2014 - modificarea si completarea OUG nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice

Quote

La articolul 241 alineatul (2), dupa litera g) se introduc trei noi litere, literele h), i) si j), cu urmatorul cuprins: „h) permisele de conducere eliberate pentru una dintre categoriile B, BE, C sau CE sunt valabile si pentru categoria Tr, in anumite cazuri specifice;
i) permisele de conducere eliberate numai pentru categoria Tr sunt valabile si pentru ansamblul format dintr-un vehicul din categoria Tr si una sau doua remorci;
j) permisele de conducere eliberate pentru categoriile D sau DE sunt valabile si pentru vehiculele din categoria Tb.”
La articolul 241, dupa alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (21), cu urmatorul cuprins: „(21) Cazurile specifice pentru care se considera indeplinita conditia prevazuta la alin. (2) lit. h) pentru a da dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice sunt urmatoarele:
a) permisul de conducere pentru categoria B este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata de pana la 3.500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mica de 750 kg;
permisul de conducere pentru categoria BE este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata de pana la 3.500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mica de 3.500kg;
c) permisul de conducere pentru categoria C este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata mai mare de 3.500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mica de 750 kg;
d) permisul de conducere pentru categoria CE este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata mai mare de 3.500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mare de 750 kg.”

Edited by IdI1, 08 September 2014 - 15:52.


#62
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009
Poti sa conduci cu cat B un tractor.Asa spune ultima lege in M.O. In plus am verificat intreband un avocat,respectiv un militian de la trafic.

#63
johnoakar

johnoakar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.05.2010
Sa fim atenti:permisul de conducere pentru categoria B este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata de pana la 3.500 kg.Asa ca un U650 sper sa nu gresesc are cca 3700kg,deci nu merge cu b-ul

#64
nibbisoro

nibbisoro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.10.2014
Pentru motocultor cu roti de transport si scaun trebuie nr de la primarie ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate