Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

WC (vas, rezervor) -montaj, racord la canalizare,altele

- - - - -
  • Please log in to reply
304 replies to this topic

#37
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Nu are a face cu nici un flux de aer. Daca esti sigur ca rezervorul se umple pina unde trebe, problema vine de la traseul apei pina in WC. Deci fie tipul a pus strimb o garnitura si asta impiedica apa sa curga bine, fie nu se mai deschide bine clopotul (sau ce-o fi acolo, in functie de model) in rezervor, treaba aia care deschide calea de curgere. Asta e cel mai simplu de verificat - scoate capacul de la rezervor, daca ai posibilitatea si vezi ce se intimpla cind tragi apa. Tot din rezervor poti constata, daca se umple pina la nivelul necesar. Cel mai probabil problema e in rezervor. Trebuie refacut ceva reglaj. Nici vorba sa cumperi scule noi...

#38
bvlro

bvlro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 11.11.2007

View Postbeo, on 18th July 2010, 10:13, said:

Nu are a face cu nici un flux de aer. Daca esti sigur ca rezervorul se umple pina unde trebe, problema vine de la traseul apei pina in WC. Deci fie tipul a pus strimb o garnitura si asta impiedica apa sa curga bine, fie nu se mai deschide bine clopotul (sau ce-o fi acolo, in functie de model) in rezervor, treaba aia care deschide calea de curgere. Asta e cel mai simplu de verificat - scoate capacul de la rezervor, daca ai posibilitatea si vezi ce se intimpla cind tragi apa. Tot din rezervor poti constata, daca se umple pina la nivelul necesar. Cel mai probabil problema e in rezervor. Trebuie refacut ceva reglaj. Nici vorba sa cumperi scule noi...

Multumesc pentru raspuns.

Da am desfacut capacul si m-am uitat la bazin, clopotul se deschide bine, nu asta e motivul. Nici niveulul apei nu e problema si asta am verificat. Atunci o fi ceva pe traseu, o sa ma uit. Numai Bine!

#39
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Verifica atunci, daca stau bine garniturile de la tubulatura; acolo apar multe probleme. Daca sta strimb o garnitura, poate obstructiona calea de scurgere.

#40
bogdaniumm

bogdaniumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 27.06.2010
Salutare.
In prezent imi renovez casa, iar la sfatul meseriasului am cumparat vas de wc Mondial cu scurgere laterala. E ok, imi place cum arata, e foarte bine finisat, numai ca nu am gasit un capac care sa i se potriveasca perfect.
Am fost in 2 magazine DIY  dar nu am gasit ceva care se potriveasca la fix. As prefera unul din plastic, cele din lemn nu prea ma atrag.
Cei care aveti vase wc Mondial, ce capace folositi?


Va multumesc.

#41
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
De ce nu cumperi capac original? Producatorii ofera capace pt WC-uri, dar in unele cazuri capacul este mai scump decat WC-ul.

#42
bogdaniumm

bogdaniumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 27.06.2010

View Postapanoiu, on 31st July 2010, 09:33, said:

De ce nu cumperi capac original? Producatorii ofera capace pt WC-uri, dar in unele cazuri capacul este mai scump decat WC-ul.

Nu am gasit in niciun magazin capac facut de Mondial.

#43
bogdaniumm

bogdaniumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 27.06.2010
Am gasit la Artsani, vine ca turnat. Pret 76 lei.
Se poate inchide.

Edited by bogdaniumm, 01 August 2010 - 12:27.


#44
domnfane

domnfane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 09.09.2008
am rezervor vechi la inaltime,am facut rost de unul nou la semiinaltime-se poate monta lateral dreapta la 30-40 cm fata de pozitia lui normala,si ca inaltime putin mai sus decat arata in instructiunile de montaj

#45
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Da

#46
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
atata timp cat e mai sus decat minim, e OK, nu cred ca ar avea de ce conteze..mai la stanga mai la dreapta...

#47
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
totul depinde fff mult de teava. daca nu te deranjeaza ca va veni oblic, sau daca e ingropat a in perete, nu e mare problema. daca vrei sa introduci niste coturi in plus, sau sa elimini pe cel initial, da, poate fi o problema....

#48
titan_sss

titan_sss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.10.2010
Salutari tuturor,

am nevoie de informatii cu privire la sisteme de wc cu spalare automata sau adaptate batranilor/persoanelor cu handicap. Am tot cautat pe goagal si am gasit doua optiuni:

1. http://www.bizoo.ro/...WC-Santec-Proof

2. http://www.proidea.r...t-340950.shtml#

Problema insa este ca nu am cum sa incastrez vasul de apa in perete, pentru ca acel perete este de caramida. Maximum ce pot sa fac este sa pun o masca, dar nu este preferabil pentru ca baia si asa este mica.

Exista vreo alta solutie pentru a automatiza spalarea bazinului unui wc? Cat ar costa un asemenea sistem? E nevoie de instalatori specializati sau pot folosi pe unul care a mai lucrat la noi?

Orice informatie este binevenita. Multumesc anticipat.

Sergiu

#49
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Am vazut undeva un wc cu spalare automata care nu avea rezervorul incastrat in perete. Era un vas normal pentru apa care avea in partea din dreapta un senzor care odata activat da drumul la apa si spala si colacul de la wc. Daca nu-i urgent promit ca o sa ma duc sa vad in cursul saptamanii ce marca este.

Arata aproximativ la fel cu aceasta poza doar ca nu are mecanismele de ridicare si nici barele ajutatoare:
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/34/Electric_raised_toilet_seat_for_elderly.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by December, 18 October 2010 - 04:25.


#50
titan_sss

titan_sss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.10.2010
Merci pentru raspuns, December. Nu este nici o graba si as aprecia numele firmei producatoare. Nu e nevoie de suport pentru ridicare sau bare. Sper sa nu fie nevoie vreodata.

#51
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Buna ziua,

As vrea sa ma ajutati cu sfaturi si link-uri unde as putea sa ma adresez pentru montarea unui asemenea dispozitiv.
In urma unor evenimente neplacute (va imaginati ce s-a intamplat...) am hotarat ca este necesara o asemenea solutie,
pentru a evita cel putin deversarea. Probabil ca nivelul se va ridica pana la wc-ul de deasupra mea, si imi va uda tavanul, dar cel putin evit problema la mine.
Sunt oare fiabile si isi face treaba acest tip de blocare a deversarii scurgerilor ? Opresc ele in totalitate deversarea in casa ?
Ce experiente aveti ?
Eventual propuneti prin PM un instalator capabil si experimentat pentru o asemnea operatiune.
Va multumesc.

Edited by radudd, 05 February 2011 - 12:57.


#52
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu este o rezolvare a problemei ci numai amanarea acesteia.
E destul de scumpa o astfel de clapeta si daca se mai infunda vei avea iar probleme cu toti banii investiti.

Incearca sa convingi toti participantii sa cotizeze ceva pentru repararea canalizarii.

Edited by keta, 05 February 2011 - 17:19.


#53
carby2011

carby2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.02.2011
este adevarat ce spune keta, -ca si clapeta impotriva refularii se poate bloca,
dar intotdeauna trebuie instruit proprietarul (utilizatorul unei astfel de clapete)
sa inchida si sa deschida vana la un interval de  3 luni, si in cazul in care levierul de blocare functioneaza greu
este cazul sa se desfaca si sa se curete corpul clapetei.
In conditii uzuale o clapeta sa curata anual.
Problema este ca o sa intercalezi clapeta intre vasul de toaleta si coloana. daca este infundata coloana apa poate refula  si prin celelalte obiecte sanitare sau sifonul de pardoseala. (exista clapete si pentru acestea Dn50)
Clapetele pe care le folosesc eu nu garanteaza etanseitatea decat pentru 5mCA (0,5bar).
Pentru Dn110 este nevoie de un spatiu minim  307 +200mm.
Este o solutie si inlocuirea coloanei, si nu atat a coloanei cat a colectorului orizontal.

Pentru pret clapeta + fitinguri +montaj sau orice legat de canalizare;Tel 0722800100, sau PM

#54
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Multumesc frumos pentru informatii.
Este clar ca undeva dupa primul cot care trece coloana de la vertical la orizontal (in subsol) este ceva.
De precizat ca pe linia orizontala de scurgere din subsol, la circa 2 metri se coneteaza scurgerea de la chiuvetele bucatariilor.
Din moment ce scurgerea de la bucatarii este ok, asta inseamna ca doar tronsonul dintre cotul descris mai sus si aceasta conectare de la bucatarii, este cel cu probleme.
Probabil la scoaterea acestui prim cot, se va putea vedea clar daca pe coloana verticala este vreo problema.
Blocul este de 4 etaje, eu fiind la etajul 1, iar la parter nu este acest wc de serviciu - asadar sunt primul in sensul vertical pe coloana.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate