Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

WC (vas, rezervor) -montaj, racord la canalizare,altele

- - - - -
  • Please log in to reply
304 replies to this topic

#1
valugi

valugi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 30.07.2004
Dom'le am spart wc-ul. Si nu ca as fi super mancau sau ca am fost la x si as fi mancat ceva stricat, ci pur si simplu am scapat o oala pe el. Mai nasol e ca nimeni nu se lauda pe netu asta ca shimba wc-uri. Si habar nu am cine ma ajuta sa-l schimb. Un instalator presupun.

A trecut cineva prin asa ceva? Ceva sugestii?
thx

#2
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Un instalator ti-l poate schimba, trebuie scos (spart), fixat cel nou, eventual cimentat la picior, racordat la apa si evacuare.

#3
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Da ce mananci tu, de umbli cu oala prin baie???

Edited by Zazie, 21 October 2005 - 10:44.


#4
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Oala de noapte ?  :huh:

#5
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
poate omu vroia sa arunce niste mincare stricata , si ia scapat oala in timp ce o varsa in buda . se poate intimpla

#6
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai daca te duci la un supermagazin de genul practiker sau dedeman, daca intrebi imposibil sa nu iti dea nr de telefon al unui instalator, mai ales ca unii au lista cu instalatori gata facuta

#7
valugi

valugi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 30.07.2004
mersi

#8
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Nu ai nevoie de un instalator. Cumperi un vas nou, un furtun flexibil de lungime dorita pentru evacuare, 2 horsuruburi de prindere (sunt speciale pt. WC), retul presupun ca exista: vas de apa, ....
Apoi cu o cheie de 10 (daca nu ma insel) desfaci vechile horsuruburi (suruburi) care fixeaza WC-ul pe laterale. Tai teava de scurgere din spate la 20-25 cm de perete, asa incat sa se potriveasca la lungime cu racordul extensibil cumparat. Scoti WC-ul. Pui pe cel nou, fixezi racordul de la fundul lui prin fortare, apoi asezi WC-ul jos, fixezi furtunul extensibil in teava ramasa din perete, apoi fixezi WC-ul cu cele 2 suruburi cumparate. Dai cu silicon de jur imprejur. GATA.

#9
Isaac

Isaac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am urmatoarea problema: a cazut in WC recipientul pentru detergent lichid, din acela cu agatatoare.
Ca urmare, cand tragi apa, inainte de a se scurge, aproape ca umple de tot vasul WC, apoi se scurge incet, dar aproape de tot.
Intrebarea mea este: chiar trebuie sa desfac/sparg vasul WC? Nu merge cumva scos recipientul pe unde a intrat? :)
Eu nu stiu "anatomia" vasului, am nevoie de ajutor si va inchipuiti ce rea e situatia de acum.

#10
halford

halford

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 25.09.2006
Ai incercat sa scobesti cu o sarma de otel la care i-ai facut un carlig in varf ? Ai grija sa nu mananci inainte sa faci operatiunea ... sa nu-l infunzi din nou ;)

#11
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004
A cazut demult recipientul? Eu am avut aceeasi problema si chiar cand ma pregateam cu sarma a iesit la suprafata singur. Cam dupa 24 de ore. Probabil nu se dusese destul de departe pe teava. Sarma este singura optiune, altfel se aduna o gramada de lucruri interesante pe teava.

#12
car

car

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 09.01.2006
Ei patit si eu una ca asta! Solutie: una sticla tuica buna, clor, maieu, manusi de menaj cat mai lungi, o tavita de polistiren de la mici si ... incepe! Un gat tuica inainte apoi montat manusi, pus tavita sub racordul flexibil gofrat de la iesire din vas, rotit stanga dreapta pana iese atentie la ce curge din el - tavita- bagat apoi cealalta mana in vas cu mare atentie  :naughty: scos ce e pe acolo, turnat clor pe margini si montat apoi racordul flexibil! Aruncat tavita, manusile si dezinfectie totala interna (tuica) si externa cu clor! Poti folosi si un carlig de rufe pentru nas! :coolspeak: ! \Dupa interventie da o descriere! :peacefingers:

#13
Isaac

Isaac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.01.2007
Din pacate, vasul acesta de WC are scurgere verticala, asa ca nu e nici o iesire laterala... :(
Am incercat cu o sarma si nu am dat de nimic. Insa am folosit si o "ventuza" din aia pentru scurgeri si acum, pe moment, merge. Probabil o fi plecat deja. Va tin la curent :))
Multumesc pentru empatie :)

#14
FILAtorul

FILAtorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.01.2007

 Isaac, on Jan 9 2007, 16:27, said:

Eu am urmatoarea problema: a cazut in WC recipientul pentru detergent lichid, din acela cu agatatoare.
Ca urmare, cand tragi apa, inainte de a se scurge, aproape ca umple de tot vasul WC, apoi se scurge incet, dar aproape de tot.
Intrebarea mea este: chiar trebuie sa desfac/sparg vasul WC? Nu merge cumva scos recipientul pe unde a intrat? :)
Eu nu stiu "anatomia" vasului, am nevoie de ajutor si va inchipuiti ce rea e situatia de acum.


treaba este simpla tare

te asezi in genunchi (nu glumesc) si dupa ce tragi apa de mai multe ori (stii tu de ce). bagi mana in gaura cu apa.
sistemul de la wc (vas) este cu o acumulare de apa , acea apa pe care o vezi sta intr-un cot al vasului. chestia ca daca recipientul este mai in spate trebuie sa bagi mana mai adanc ...si eu te-as sfatui sa bagi mana stanga inauntru, iar in dreapta sa ai un ciocan ca poate nu mai poti sa scoti mana...
sau poti sa incerci cu o sufa de curatat ...

spor  la treaba ...dar daca aplici prima varianta  sa nu uiti sa te speli de cum te ridici....

#15
Profy_X

Profy_X

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.04.2007
la teava de 110 panta pe o lungime de 30 metri de cat trebuie sa fie pe lungimea asta?

#16
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

 Profy_X, on Sep 21 2007, 19:53, said:

la teava de 110 panta pe o lungime de 30 metri de cat trebuie sa fie pe lungimea asta?
2-3 cm/m

#17
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 bibicu5, on Sep 22 2007, 23:22, said:

2-3 cm/m
la 100m,o dif. de cota de 3m? da ce-i tobogan? la canalizari pantele merg in promile chiar(adica la mie nu la suta).daca terenul nu-i permite atita?
merge si 0,5 pina in 1%,mai ales ca este pvc si permite o autocuratire buna

#18
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

 caldut, on Sep 23 2007, 08:10, said:

la 100m,o dif. de cota de 3m? da ce-i tobogan? la canalizari pantele merg in promile chiar(adica la mie nu la suta).daca terenul nu-i permite atita?
merge si 0,5 pina in 1%,mai ales ca este pvc si permite o autocuratire buna

Caldut,
Vad ca ai pareri despre tot si despre toate ceea ce poate fi laudabil,insa inainte de a-ti da cu parerea citeste atent ceea ce se cere sau modul in care este expusa problema. Nimeni nu a vorbit despre faptul ca nu este loc de a ingropa mai mult sau mai putin teava ci care este norma. Cu riscul de a ma repeta  i-ti spun ca IDEAL este 3cm/m.Din cite am inteles eu(poate am inteles gresit,mea culpa) este vorba despre colectorul ce leaga casa de camin. Panta de care vorbesti tu 1/1000 se refera la colectoarele stradale,cred.
@+

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate