Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

WC (vas, rezervor) -montaj, racord la canalizare,altele

- - - - -
  • Please log in to reply
304 replies to this topic

#19
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007
cer scuze n-am vrut sa jignesc si nici atotstiutor nu sint(cei care cred ca stiu totul, de fapt nu stiu nimic).
eu am facut canalizare ptr. institutie publica cu panta de 1,5% care functioneaza fara probleme.oricum caminul are punct obligat gura de scurgere aval,iar cea din amonte obligat va fi cu 15-20 cm mai sus.daca nu va avea 3%(din conditii de teren) ce va face?

#20
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

 caldut, on Sep 23 2007, 19:11, said:

cer scuze n-am vrut sa jignesc si nici atotstiutor nu sint(cei care cred ca stiu totul, de fapt nu stiu nimic).
eu am facut canalizare ptr. institutie publica cu panta de 1,5% care functioneaza fara probleme.oricum caminul are punct obligat gura de scurgere aval,iar cea din amonte obligat va fi cu 15-20 cm mai sus.daca nu va avea 3%(din conditii de teren) ce va face?
Daca nu ai panta pui pompa de ridicare pentru ape incarcate.

#21
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 bibicu5, on Sep 23 2007, 18:15, said:

Daca nu ai panta pui pompa de ridicare pentru ape incarcate.
statia de pompare ar fi ultima solutie,dar oricum facem presupuneri ptr. ca nu stim ce este la fata locului

#22
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
panta e intre 1 si 3 la suta
adica pe o suta de metri teava intra in pamint intre 1 si 3 metri.

restul e regula de 3 simpla

 bibicu5, on Sep 23 2007, 20:15, said:

Daca nu ai panta pui pompa de ridicare pentru ape incarcate.
sau caminul asta va pastra mereu ape uzate pina la generatoarea inferioara a conductei din aval.
SP faci in cazul canalizarii stradale sau la ceva hypermarket

Edited by Evergreen, 02 October 2007 - 17:53.


#23
druid

druid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 15.01.2004

 Evergreen, on Oct 2 2007, 17:47, said:

panta e intre 1 si 3 la suta..
Este topicul potrivit sa intervin..
Am urmatoarea situatie:
1.Distanta de 40m de la camin canalizare la fosa.
2.Teava de 160mm pe toata lungimea, cu reductie 160-110 la fosa si camin cu intrari/iesiri de 160
3.evacuare WC de 110

Mi s-au dat urmatoarele sfaturi:
1.Sa pun teava de 110mm, cu panta MAXIMA de 5mm la m, pentru ca apa sa nu curga prea repede si sa nu ramana reziduri pe teava. Cel care a recomandat acest lucru a zis ca am 99% sanse de infundare daca folosesc teava de 160mm sau panta mai mare de 5mm la 1m. Zice ca din experienta e asa.
2.Instalatorul recomada teava de 160mm si cu panta de MINIM 1cm la 1m. De ce? Culmea...tot ca sa nu se infunde?!?!
3.Proiectantul zice teava de 200mm si panta de 7mm-1cm la 1m.

CE SA FAC?????
Aparent ar trebui sa schimb teava de 160 cu teava de 100, adica sa arunc 5 milioane la gunoi si sa dau inca 3, si apoi sa asigur o panta de 5mm la m si nu de 1cm, ca altfel se infunda.
Culmea e ca toti se bazeaza pe normative, dar nii unul nu spune care si nici nu mi-l arata.
Si ala care solicita 200mm teva zice ca asa e STAS-ul si cel care a montat fosa si vorbeste de 5mm, spune ca tot de STAS tine si de logica.
Peste 2 zile trebuie sa hotarasc panta si diametrul conductei. Va rog sa ma ajutati.

Edited by scheleton, 20 May 2009 - 21:50.


#24
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

 druid, on Nov 24 2007, 15:30, said:

Este topicul potirovit sa intervin...
Ai raspunsul mai sus,citeste topicul cu 3%(rezulta 3cm/m si nu mm cum i-ti indica tie proiectantul). Cu asemenea sfaturi ma gindesc ce proiect ti-a facut. Poti sa incepi de la 1.5% daca vrei dar eu ti-am dat valoarea ideala. Aceasta valoare de panta (3%) este autocuratitoare.Cind panta este prea mare,apa curge mult prea repede si nu are timp sa ia cu ea pe traseu(in mod satisfacator) mizeriile,cind panta nu este suficienta atunci nu are puterea de a cara mizeria. In alta ordine de idei,nu inteleg de ce iti trebuie D160? Teava de 110 este mai mult decit suficienta pentru o casa mai ales ca tu ai doar un WC.Tot in legatura cu D160, tu ai intrarea de 110 la fosa deci nu poti sa diminuezi diametrul.Acum referitor la situatia ta,este tipic romanesc "sa fac mai mare sa mearga",tine cont de faptul ca nu-ti trebuie decit ....ceea ce-ti trebuie! Diametrele mai mari costa mai mult,mai bine deschizi geamul la masina si arunci banii cind treci peste vreun pod ca tot acolo iesi.
@+

Edited by scheleton, 20 May 2009 - 21:48.


#25
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006
Am cumparat de la R...l un bazin ingropat si un vas de toaleta.
Bazinul e montat bine mersi, faianta e pusa, dar acum cand instalatorul a montat vasul de wc, imi ramane un spatiu de aprox 1 cm intre wc si perete.

Wc-ul e gandit sa fie lipit de perete, dar din cauza ca a folosit un racord flexibil de 25 cm (burduf gen acordeon), acesta tot a fost prea mare.

Ce pot folosi sa fie si bine montat si estetic?

Multumesc.

#26
dragosel80

dragosel80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.10.2003
Caut o solutie pentru WC si bideu suspendate. Ma intereseaza f mult fiabilitatea, de vreme ce rezervorul va fi ingropat.

Dpdv al cadrului am observat ca sunt 2 variante: ingropat in perete sau in fata peretelui (cu sprijin pe pardoseala). Nu stiu daca intr-un perete de caramida de 10cm merge ingropat, asa ca o sa merg pe montare in fata peretelui.

Ideal ar fi sa gasesc un rezervor cat mai "subtire" pentru a nu ocupa mult din spatiul baii.

Ce imi recomandati?

#27
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 dragosel80, on 13th March 2010, 13:10, said:

Caut o solutie pentru WC si bideu suspendate. Ma intereseaza f mult fiabilitatea, de vreme ce rezervorul va fi ingropat.

Dpdv al cadrului am observat ca sunt 2 variante: ingropat in perete sau in fata peretelui (cu sprijin pe pardoseala). Nu stiu daca intr-un perete de caramida de 10cm merge ingropat, asa ca o sa merg pe montare in fata peretelui.

Ideal ar fi sa gasesc un rezervor cat mai "subtire" pentru a nu ocupa mult din spatiul baii.

Ce imi recomandati?

Eu am Grohe.

#28
dragosel80

dragosel80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.10.2003

 denky, on 13th March 2010, 13:40, said:

Eu am Grohe.

Ce model? Rapid SL?

Ce adancime are in perete?

Silentios? Probleme?

#29
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 dragosel80, on 13th March 2010, 14:05, said:

Ce model? Rapid SL?

Ce adancime are in perete?

Silentios? Probleme?

Nici o problema, cat de silentiosa poate fi o buda nu m-am gandit. Iar cutia nu o mai am, le-am luat de la Romstal si tin minte ca m-au rupt la bani (320 euro impreuna, m-am uitat acum in agenda).

#30
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Vezi si http://forum.softped...howtopic=626165

#31
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Cat de subtire sa fie? Majoritatea incap deasupra tevilor din spatele vasului. Cat despre suspendate, tichie de margaritar.

#32
dragosel80

dragosel80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.10.2003
La ce inaltime se monteaza WC-urile suspendate?

#33
agelu

agelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2007
aaa....la aceeasi inaltime ca si a celor cu "talpa"????

#34
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Inaltimea la WC si la pisoar pot fi reglate pe masura utilizatorilor(ca si para fixa de dus).
Eu sunt inalt si am nevoie de ex de pisoar mai inalt putin...
totul tine de ergonomie, iar sistemele de montaj sunt customizabile.

#35
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008

 dragosel80, on 9th April 2010, 10:32, said:

La ce inaltime se monteaza WC-urile suspendate?
Vezi poate te ajuta ceva de aici http://forum.softped...t...&hl=geberit
Depinde de gama aleasa, dar in principiu ar trebui sa lasi loc sub el sa incapa lejer un mop pentru curatenie, cam 15 cm, dar pe suport scrie exact si sunt marcaje.
Iti pun niste poze de la mine din baie ca sa intelegi.

Attached Files



#36
bvlro

bvlro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 11.11.2007
Buna ziua,

Am avut de curand o problema la instalatia din baie si am chemat un instalator care a schimbat niste garnituri. In timpul procesului am constatat si o mica fisura in teava care conecteaza rezervorul de apa al WC-ului la vasul de toaleta. Omul mi-a desfacut teava, a reparat fisura, a remontat rezervorul si teava la bazinul WC si s-a carat. Problema (pe care am detectat-o dupa ce a plecat) e ca de atunci nu se mai trage apa. Mai precis, apa curge, dar extrem de incet, e practic inutila. Totul pare in regula (pentru ochiul meu neavizat), sistemul de scurgere si umplere al rezervorului sunt ok. Singura chestie ciudata este ca atunci cand trag apa intra aer in bazin cu presiune destul de mare, ceea ce imi imaginez eu, creeaza o forta ce se opune scurgerii apei. Stie cineva care este explicatia? Vreo solutie pentru remedierea problemei, fara sa fie nevoie sa cumpar un rezervor/WC nou?

Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate