Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 

WC (vas, rezervor) -montaj, racord la canalizare,altele

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
304 răspunsuri în acest subiect

#55
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.296
  • Înscris: 08.02.2007
Cam asa arata canalizarea in cauza.

Fișiere atașate



#56
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 804
  • Înscris: 29.10.2005
Am nevoie urgenta si rapida sa stiu daca exista un tip de wc cu dispozitiv de antirefulare sau vreun dispozitiv ce se monteaza pe racordul flexibil de la wc. Stiu ca exista dispozitive ce se monteaza pe teava, dar blocul nu are subsol si cu sapatura e mai greu.

Motivul: Wc-ul nu se infunda, dar acum 10 minute am vazut un cap de sobolan chiar cand trageam apa.

Canalizarea duce intr-o fosa, cel mai probabil pe acolo a intrat.

PS: Rog nu radeti si tratati problema cu maxima seriozitate. N-am baut nimic. Inca.

#57
Consigliero

Consigliero

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 520
  • Înscris: 10.11.2010
..Cheama un mecanic si te rezolva el , pana atunci ai grija sa nu te muste de fund

Editat de scheleton, 22 aprilie 2011 - 00:58.


#58
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 804
  • Înscris: 29.10.2005
am gasit asta:
Fișier atașat  CLAPETA_ANTIRETUR_PVC_CU_INCHIZATOR_SI_GARNITURA_PT_CANALIZARE__D.110mm.pdf   185,32K   136 download-uri

intrebarea este: ceva mai compact nu exsita? asta in varianta desfasurata are vreo 30 cm lungime, iar montata banuiesc ca vreo 25

Editat de scheleton, 22 aprilie 2011 - 19:29.


#59
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 10.910
  • Înscris: 19.05.2006

Vizualizare mesajshpampy, pe 22nd April 2011, 19:27, a scris:

intrebarea este: ceva mai compact nu exista?
nu stiu daca exista si mai mica..
Cauta si la Kessel sau Viega -ceva sugestii pe topicul de Sanitare.

#60
NemesisGreen

NemesisGreen

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 298
  • Înscris: 21.02.2011
Curiozitate :
-sobolanul era in apa ? si a scos capul din apa? sau ai vazut capul de sobolan in apa .Wc are o garda( sifon de apa ).

#61
alin_4u

alin_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 114
  • Înscris: 07.11.2008
salut!

sper ca am nimerit bine topicul: tocmai ce mi-am schimbat vasul wc si instalatorul mi-a facut o lucrare putin dubioasa...

vasul wc este cu evacuare laterala spate si a fost montat cf pozelor:
A-B = 35 cm (cadere inversa, max 3 cm)
B-C = 75 cm lungime si 25 inaltine (cadere destul de ok, cred, 14 cm inaltime din 75 -> 18% cred)

  

problema mea este faptul ca furtunul AB are panta inversa, adica mai lasat la capatul A si apa sta in permanenta in el (face parte comuna cu vasul wc in formarea "U"-ului de echilibru al apei (scuze termenii stiintifici  :coolspeak: )).  cand este trasa apa, intai se umple vasul cu apa pt a avea presune sa urce dealul...  :thumbdown:  ceea ce nu mi se pare ok...

intrebare: cum pot "inalta" vasul wc, macar 4 cm sa pot sa "fac" panta si la AB, sa nu stea in permanenta apa in furtun? sa il amplasez pe vre-un material, ceva, baza din ceva...

sau alte idei care sa nu necesite spargerea fainantei proaspat spalate?  :rolleyes:


multumesc anticipat!

Editat de alin_4u, 05 mai 2011 - 15:58.


#62
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.330
  • Înscris: 30.09.2007

Vizualizare mesajalin_4u, pe 5th May 2011, 16:53, a scris:

[...] problema mea este faptul ca furtunul AB are panta inversa, adica mai lasat la capatul A si apa sta in permanenta in el (face parte comuna cu vasul wc in formarea "U"-ului de echilibru al apei (scuze termenii stiintifici  :coolspeak: )).  cand este trasa apa, intai se umple vasul cu apa pt a avea presune sa urce dealul...  :thumbdown:  ceea ce nu mi se pare ok [...]
Dacă acesta ("intai se umple vasul cu apa pt a avea presune sa urce dealul") este singurul incovenient... nu văd problema. Dar eu cred că mai sînt și altele (din moment ce te-ai hotărît să postezi).  ;)


Vizualizare mesajalin_4u, pe 5th May 2011, 16:53, a scris:

[...] intrebare: cum pot "inalta" vasul wc, macar 4 cm [...]
Toți membrii familiei tale au o înălțime de peste 1,90 m?  :naughty:


Vizualizare mesajalin_4u, pe 5th May 2011, 16:53, a scris:

[...] sau alte idei care sa nu necesite spargerea fainantei proaspat spalate?  :rolleyes: multumesc anticipat!
Cît timp a trecut de cînd este realizată placarea cu faianță?



P.S. Curiozitate: care a fost justificarea pentru a schimba orientarea vasului WC? "Dorel" v-a explicat dezavantajele noii poziții? Tu/voi le-ai/le-ați acceptat?  :peacefingers:

#63
alin_4u

alin_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 114
  • Înscris: 07.11.2008

Vizualizare mesajraduk, pe 5th May 2011, 19:15, a scris:

Dacă acesta ("intai se umple vasul cu apa pt a avea presune sa urce dealul") este singurul incovenient... nu văd problema. Dar eu cred că mai sînt și altele (din moment ce te-ai hotărît să postezi).  ;)

Toți membrii familiei tale au o înălțime de peste 1,90 m?  :naughty:

Cît timp a trecut de cînd este realizată placarea cu faianță?

P.S. Curiozitate: care a fost justificarea pentru a schimba orientarea vasului WC? "Dorel" v-a explicat dezavantajele noii poziții? Tu/voi le-ai/le-ați acceptat?  :peacefingers:


1. nu, ala este singurul inconvenient care mi-a sarit in ochi. nu am idee buna despre aia si despre faptul ca sta in permanenta apa in racordul de plastic. daca nu e o reala problema, accept ca mai am pitici uneori...  :coolspeak:

2.  :nonobad:

3. aprox 48 ore; a fost o eroare de proiectare a "mesterului"; ce sa-i fac daca nu l-a dus capul?  :confuzzled:  nu am fost prezent la efectuarea capodoperei, iar cand am ajuns, era prea tarziu...

p.s. justificarea a fost prezenta in aceeasi incapere a masinii de spalat si incadrarea lor cat mai eficient dpdv al spatiului. daca o lasam in vechea pozitie, ma rugam la masina de spalat de fiecare data cand ma trecea...  :thumbup:

#64
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.330
  • Înscris: 30.09.2007

Vizualizare mesajalin_4u, pe 5th May 2011, 20:16, a scris:

[...] 3. aprox 48 ore; a fost o eroare de proiectare a "mesterului"; ce sa-i fac daca nu l-a dus capul?  :confuzzled:  nu am fost prezent la efectuarea capodoperei, iar cand am ajuns, era prea tarziu [...]
În acest caz, și dacă mai insistă și piticii, cred că nu ar fi cea mai mare tragedie dacă se va reface lucrarea, chiar dacă implică reconstruirea acelui gheu.  :peacefingers:

#65
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 160
  • Înscris: 01.11.2006
Am o problema cu bazinul de la WC. Dupa ce trag apa, continua sa curga un firicel de apa - cateodata mai slab, alteori mai puternic. In interiorul bazinului e un cilindru cu o garnitura la baza;
Fișier atașat  garnitura_pt_bazin_med.JPG   5,72K   61 download-uri
cand se trage apa, cilindrul e ridicat, pe masura ce bazinul se goleste, cilindrul coboara. Problema e ca garnitura de la baza lui nu mai sigileaza bine si apa reuseste sa treaca pe langa ea. E vorba de garnitura care nu lasa apa sa se scurga in vasul WC, nu garnitura care nu lasa apa sa se scurga pe jos in baie. L-am demontat de mai multe ori, am tot spalat garnitura; la un moment dat nu a mai curs, dar habar n-am de ce. A stat asa cateva luni, dupa care, acum, iar a inceput sa curga. Si nu stiu ce sa-i mai fac. Garnitura are niste urme slabe in locul in care "calca" pe teava care duce la vasul WC, dar in rest nu pare tasata. Nici nu stiu daca are rost sa o inlocuiesc. Cei care ati mai avut problema asta, cum ati rezolvat-o?

Editat de scheleton, 30 iulie 2011 - 14:54.


#66
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.181
  • Înscris: 10.01.2007
O solutie rapida o constituie intoarcerea garniturii. De obicei este simetrica si se rezolva problema.
Garnituri de schimb se gasesc peste tot(Dedeman, Valea cascadelor/etc..)

#67
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
As vrea sa montez un vas de WC ingopat , dar in spatele rezervorului am perete de BCA. Am citit pe net ca ar fi cam periculoasa prinderea cadrului de un perete de BCA (risca sa cada). Este adevarat?Credeti ca ma complic mult daca apelez la acest sistem?
Sau exista un sistem mai sigur? Ma gindeam sa folosesc dibluti de BCA ....

#68
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.181
  • Înscris: 10.01.2007
Sa fie peretele de BCA mai firav decat unul de gips carton pe structura dubla? Nu cred.(rezervoarele pot fi montate in perete de rigips)

In loc de diblurile acelea de bca sa folosesti o ancora chimica, deoarece bca-ul este pacatos. Henkel Moment CF950 de ex de la Dedeman.

Te-ai gandit sa ingropi rezervorul in perete? Eu asa am facut, este mai mult de munca dar merita. uite poza la un stadiu intermediar

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  wc.jpg   63,39K   124 download-uri

Editat de apanoiu, 14 septembrie 2011 - 14:13.


#69
jollysanit

jollysanit

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 21.12.2011
se pare ca este tot mai cunoscut acest brand mondial, Mondial, in domeniul sanitarelor.
Va rog sa ma ajutati daca aveti informatii despre vasul de wc mondial.
este foarte economic si ok din punct de vedere calitate tinand cont ca nu e china
preturi de la 240 lei
atentie...montarea necesită subansamble speciale de susținere. capacul pentru vas wc si rama de montare le comandati separat. pentru detalii sau un numar de telefon cautati pe net wc mondial
Fișier atașat  6184.jpg   7,38K   24 download-uri
apoi am vazut scris undeva o solutie deloc practica pe care nu o recomand deloc

"O solutie mai simpla este sa folosesti un vas de WC obisnuit si sa instalezi la chiuveta o baterie "arabeasca", se gasesc in comert. Pe linga bateria normala a chiuvetei, mai are un furtun cu un dus pe care il actionezi "la mina".
Sau montezi in perete, linga WC, o baterie de chiuveta de bucatarie, se gasesc din alea care au furtun si un fel de "dus".

Editat de scheleton, 04 februarie 2012 - 19:38.


#70
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.442
  • Înscris: 27.05.2006
Mondial face și wc-uri "normale", care stau pe pardoseală și la care se vine cu sistem de tragere a apei și de evacuare standard. La WC-ul tău, apa vine și pleacă prin perete... mai complicat, plus că prinderea tb să fie extrem de solidă pt ca să nu fie probleme cînd se așează un om de 100+ kile (și eventual nu se așează lin ci se trîntește brusc). Deci sincer nu văd decît dezavantaje la acest model.

#71
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.715
  • Înscris: 20.03.2011
absolut, cele cu talpa pe podea sunt cele mai bune. oricat de mare ar fi surubul pe care il bag in perete tot va aparea un joc sau sa iasa surubul.

eu de exemplu atunci cand ma dor genunchi de abia merg nu pot sa ma asez lin pe wc si pur si simplu ma trantesc. nu are nimic, este un mondial iesit din garantie (5 ani). e ca nou, inclusiv culoarea

#72
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.073
  • Înscris: 17.12.2009
Eu am un wc mondial din cele cu talpa pe podea de 10 ani. Curatat saptamanal (sau mai des, daca e nevoie), e ca nou. Cele cu prindere in perete mi se par firave (chiar daca nu sunt).

Editat de S3Se7, 04 februarie 2012 - 19:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate