Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Please log in to reply
9545 replies to this topic

#9505
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View Posttzalu, on 03 ianuarie 2024 - 19:08, said:

@Otineu, te citez: "Deci, faptul că au pus pudră de ciocolată în vin a foste natură să-i oblige să schimbe denumirea băuturii, ceea ce este corect."
Nu la denumirea comercială, ci la denumirea băuturii. Adică, cel fără pudră de ciocolată este vin, iar cel cu pudră de ciocolată este băutură aromatizată pe bază de vin. Este legal. Este corect și față de consumator.

View Posttzalu, on 03 ianuarie 2024 - 19:08, said:

Pe eticheta scrie la ambele produse "WINE CHOCOLATE DARK", e aceeasi eticheta!
Asta este denumirea comercială. Pot s-o mențină sau pot s-o schimbe. E alegerea lor. Ei au ales s-o păstreze. Nu-i nimic ilegal în asta.

View Posttzalu, on 03 ianuarie 2024 - 19:08, said:

La bautura aromatizata pe contraeticheta e "WINE CHOCOLATE DEMISEC", la vin, daca o fi vin, cred am dreptul sa fiu in dubiu, pe contraeticheta e "WINE CHOCOLATE DARK"
E, uite, asta-i o mizerie!
Aici sunt de acord că denumirile folosite pot produce confuzie. Sunt atâtea alte cazuri la noi și nu cred că cineva să spună că este o mizerie. Dar... atât i-a dus capul, atât au făcut.
Nu prea aveți e ce să fiți în dubiu pentru că înainte e a se lansa pe piață se fac analize în laboratoare acreditate după care urmează o degustare regională și se stabilește dacă vinul respectiv îndeplinește cerințele organoleptice. Dacă nu le îndeplinește nu se scoate pe piață și se duce la distilat.

View Posttzalu, on 03 ianuarie 2024 - 19:08, said:

Puteau sa puna bautura aromatizata in alta sticla, pe sticla sa puna o eticheta in romaneste "VIN CU CIOCOLATA", nu era nici o problema!
Repet, atât i-a dus capul.

View Posttzalu, on 03 ianuarie 2024 - 19:08, said:

Sincer, eu nu cred ca in sticla pe care scrie vin, e vin, cred ca e aceeasi bautura aromatizata!
Si mai sunt convins ca si la bautura dulce e aceeasi poveste!
Acum cativa ani era vin, acum e bautura aromatizata, de fapt a fost tot timpul bautura aromatizata!
A fost vin și acum este băutură aromatizată pe bază de vin. Puteți să credeți ce vreți.

#9506
tzalu

tzalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 26.06.2011
Ti se pare normal ca la aceeasi denumire comerciala sa ai doua produse diferite?
Unul vin, celalalt bautura aromatizata pe baza de vin?
Si asta e doar o coincidenta, ca atat i-a dus mintea pe cei de la marketing?
Cei care au facut analizele ce au primit, produsul care ajunge in magazin sau un mostra?
N-a observat nimeni ca etichetele pot induce clientul in eroare? Nu i-a tras nimeni de maneca, bai, ce-i chestia asta, pana ieri era vin, de azi e bautura aromatizata?
M-am lamurit!
Nea Bachus ar fi mandru de de urmasii sai!

#9507
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View Posttzalu, on 04 ianuarie 2024 - 20:03, said:

Cei care au facut analizele ce au primit, produsul care ajunge in magazin sau un mostra?
La analize se trimit probe de LOT. Din acest motiv se și menționează lotul pe contraetichetă sau eticheta tehnică.
Din același lot se iau și probele care ajung la degustare înainte de a primi aprobarea de a fi scos pe piață acel vin.

View Posttzalu, on 04 ianuarie 2024 - 20:03, said:

N-a observat nimeni ca etichetele pot induce clientul in eroare? Nu i-a tras nimeni de maneca, bai, ce-i chestia asta, pana ieri era vin, de azi e bautura aromatizata?
M-am lamurit!
Nea Bachus ar fi mandru de de urmasii sai!
Nu i-a tras nimeni de mânecă pentru că nu a sesizat nimeni. Puteți s-o faceți dvs. la inspectii a rond madr.ro
Una este inducerea în eroare a clientului cu informații înșelătoare și alta este să pretindeți că băuturile nu sunt OK. Cât timp nu aveți dovezi în acest sens este cam riscant să vă hazardați în aprecieri.

#9508
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,509
  • Înscris: 24.12.2005
În cazul de față este vorba de un șiretlic. Este clar că din punct de vedere legal sunt acoperiți dar din punct de vedere al eticii lasă de dorit. Genul acesta de gest m-ar îndepărta pe viitor de un asemenea producător.

#9509
Rover

Rover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.06.2004
Puteti face o reclamatie la ANPC pentru inducerea in eroare a consumatorilor. Cel mai probabil se va lasa cu o amenda, nu suficient de mare cat sa-i omoare dar, cu putin noroc, suficienta cate sa-i faca atenti data viitoare sa gandeasca mai mult sau sa-si ia niste oameni mai capabili pe marketing.

#9510
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012
De la Zarea , Hugo un vin spumos denumit cocktail, de vara, mai mult pentru partea feminina, 8% alcool...Aduce mai degraba a bitter, adaos de menta, lamaie si soc..., dar si zahar..Pe eticheta ni se spune ca are vin min 70%. Imi era friica sa nu fie prea dulce pe gustul meu, dar e la limita zaharul. Pret 21 lei prin retail...
In compozitie mai are si conservant, acidifiant..Intrebare: vinul asta la ce se incadreaza, la bautura aromatizata pe baza de vin sau ce?
P.S. am vazut si Zarea Brut din gama Diamond...costa 72 de lei desi acum vreo 2 ani era 40 de lei, destul de reusit cand l-am gustat...A crescut mult pretul..

Attached Files



#9511
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
DIn legislatia citata de Otineu mai sus, pare a fi bautura aromatizata, deoarece vinul e sub procentul minim de 75%, pentru a putea fi denumit vin aromatizat.

#9512
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012
De la casa Panciu, un spumant MO+FR, demisec, 12,5% alcool, an 2022...E bine realizat, perlare fina si continua, nu se estompeaza rapid...Gustul placut de citrice, racoritor..pre 25 lei..

Attached Files



#9513
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View Postcristian_e, on 17 ianuarie 2024 - 14:32, said:

De la Zarea , Hugo un vin spumos denumit cocktail, de vara, mai mult pentru partea feminina, 8% alcool...Aduce mai degraba a bitter, adaos de menta, lamaie si soc..., dar si zahar..Pe eticheta ni se spune ca are vin min 70%. Imi era friica sa nu fie prea dulce pe gustul meu, dar e la limita zaharul. Pret 21 lei prin retail...
In compozitie mai are si conservant, acidifiant..Intrebare: vinul asta la ce se incadreaza, la bautura aromatizata pe baza de vin sau ce?
P.S. am vazut si Zarea Brut din gama Diamond...costa 72 de lei desi acum vreo 2 ani era 40 de lei, destul de reusit cand l-am gustat...A crescut mult pretul..
Sub nicio formă vinul spumos nu este un cocteil.
În cazul de față se numește cocteil aromatizat din produse vitivinicole. Băutura este:
a)obţinută din unul sau mai multe produse: vin, vin nou aflat încă în fermentaţie, vin spumant şi/sau spumos, vin perlant şi/sau petiant, must de struguri şi/sau must de struguri parţial fermentat, produsele trebuind să fie prezente în produsul finit în proporţie de minimum 50% din volumul total, procent ce va fi menţionat în sistemul de etichetare;
b)la care este interzis adaosul de alcool;
c)la care este admis adaosul de coloranţi autorizaţi pentru această categorie;
d)care a fost supusă unei eventuale îndulciri;
e)care are o concentraţie alcoolică volumică dobândită cuprinsă între 1,2% şi 10% vol.;
f)care a fost supusă aromatizării cu:
(i)substanţe aromatizante şi/sau preparate aromatizante definite la art. 3 alin. (2) lit. b) şi d) din Regulamentul (CE) nr. 1.334/2008, cu modificările şi completările ulterioare;
(ii)ierburi aromatice şi/sau mirodenii şi/sau substanţe aromatizante alimentare.

View Postcristian_e, on 17 ianuarie 2024 - 14:32, said:

P.S. am vazut si Zarea Brut din gama Diamond...costa 72 de lei desi acum vreo 2 ani era 40 de lei, destul de reusit cand l-am gustat...A crescut mult pretul..
... în special, prețul la sticlă a crescut foarte mult.

View Postcristian_e, on 18 ianuarie 2024 - 12:14, said:

De la casa Panciu, un spumant MO+FR, demisec, 12,5% alcool, an 2022...E bine realizat, perlare fina si continua, nu se estompeaza rapid...Gustul placut de citrice, racoritor..pre 25 lei..
Ar fi mers aici.

#9514
Dantic

Dantic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.09.2014

View Posttzalu, on 03 ianuarie 2024 - 19:08, said:

Pe eticheta scrie la ambele produse "WINE CHOCOLATE DARK", e aceeasi eticheta!
La bautura aromatizata pe contraeticheta e "WINE CHOCOLATE DEMISEC", la vin, daca o fi vin, cred am dreptul sa fiu in dubiu, pe contraeticheta e "WINE CHOCOLATE DARK"
E, uite, asta-i o mizerie!
Puteau sa puna bautura aromatizata in alta sticla, pe sticla sa puna o eticheta in romaneste "VIN CU CIOCOLATA", nu era nici o problema!
Sincer, eu nu cred ca in sticla pe care scrie vin, e vin, cred ca e aceeasi bautura aromatizata!
Si mai sunt convins ca si la bautura dulce e aceeasi poveste!
Acum cativa ani era vin, acum e bautura aromatizata, de fapt a fost tot timpul bautura aromatizata!
Jalnic!

La dracu si eu care ma enervam ca informatiile de pe site-uri nu bat cu cele de pe etichetele sticlelor:)

Acum noi nu stim daca e doar o "mizerie de marketing" sau li s-a "batut obrazul" ca nu e ok cu prima denumire, dar e clar ca doar cine vrea sa puna batista pe tambal se face ca nu intelege nemultumirea ta:)

Ti s-a raspuns ca nu e ilegal cand nu te-ai plans de asta, cunoastem:) Cica sa faci sesizare, viata e prea scurta sa ti-o pierzi cu astfel de practici fara de succes pe la noi, dar ai facut aici pentru amatori. Multumesc:)

Bine acum. am cumparat o sticla de asta acum vreo 2, poate 3 ani...nici nu stiu ce scria pe ea ca nu a fost pe gustul nostru. Dar mizeriile astea, chiar daca sunt facute din prostie si nu altceva, nu le pot intelege.

#9515
Dantic

Dantic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.09.2014

View Postcristian_e, on 17 ianuarie 2024 - 14:32, said:

P.S. am vazut si Zarea Brut din gama Diamond...costa 72 de lei desi acum vreo 2 ani era 40 de lei, destul de reusit cand l-am gustat...A crescut mult pretul..

E 35 de lei aici si in anumite conditii e si transport gratuit. Bine ei nu se obosesc sa scrie informatii suplimentare, iar cand le scriu nu ai vreo siguranta ca-s ok, dar e pe la vreo 45 lei si prin supermarketuri, pe ce site select ai gasit tu la 72 lei?Posted Image

Legat de preturi...mi s-a parut anul trecut ca preturile producatorilor romani, cei mai mici macar, au crescut serios. O fi strict de la inflatie sau si alte costuri specifice? Nu stiu ca nu-s in domeniu, dar mi-e frica de cei mai mici sa nu ramana cu stocuri serioase. Mai ales ca cei mai mari, gen Jidvei, Purcari(stiu nu-i roman), Cotnari au mentinut preturi, chiar au umplut de oferte, cu preturi mai mici decat in anii trecuti. Mi se pare mie sau?

#9516
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View PostDantic, on 18 ianuarie 2024 - 21:59, said:

Legat de preturi...mi s-a parut anul trecut ca preturile producatorilor romani, cei mai mici macar, au crescut serios. O fi strict de la inflatie sau si alte costuri specifice?
Prețul sticlei a crescut cel mai mult.

#9517
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Am aflat de la un nene, care are un butic de vinuri, ca multi producatori romani foloseau sticle produse in Ucraina. De cand cu razboiul, mai complicat cu transporturile.

#9518
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015
Nu doar cu transporturile, că nu astea costau mult. Din păcate, la un moment dat nu mai erau sticle pe piață. Producătorii nu-și mai alegeau furnizorul, ci cumpărau de unde găseau. Și uneori nu găseau ce doreau. Iar cei rămași au ridicat mult prețurile.

#9519
Dantic

Dantic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.09.2014

View PostEnd-L-user, on 19 ianuarie 2024 - 14:25, said:

Am aflat de la un nene, care are un butic de vinuri, ca multi producatori romani foloseau sticle produse in Ucraina. De cand cu razboiul, mai complicat cu transporturile.

Am facut la firma ceva transporturi de sticle goale din Italia vara trecuta, pt un producator roman cunoscut. Daca or fi trecut de la Ucraina la Italia, posibil sa fi fost si cu o diferenta de pret.

Pe de alta parte cat de scumpa poate fi si sticla, cand vezi si vinuri mai ieftine in sticle de alea groase/grele. Stiu ca alea atrag privirile amatorilor, dar daca ar fi sticla asa scumpa poate o reducere de pret cu o sticla normala ar fi mai ok?:)

#9520
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012

View PostDantic, on 18 ianuarie 2024 - 21:59, said:



E 35 de lei aici si in anumite conditii e si transport gratuit. Bine ei nu se obosesc sa scrie informatii suplimentare, iar cand le scriu nu ai vreo siguranta ca-s ok, dar e pe la vreo 45 lei si prin supermarketuri, pe ce site select ai gasit tu la 72 lei?Posted Image

Legat de preturi...mi s-a parut anul trecut ca preturile producatorilor romani, cei mai mici macar, au crescut serios. O fi strict de la inflatie sau si alte costuri specifice? Nu stiu ca nu-s in domeniu, dar mi-e frica de cei mai mici sa nu ramana cu stocuri serioase. Mai ales ca cei mai mari, gen Jidvei, Purcari(stiu nu-i roman), Cotnari au mentinut preturi, chiar au umplut de oferte, cu preturi mai mici decat in anii trecuti. Mi se pare mie sau?

Uite aici 72 de lei Zarea 100 brut natur..
https://carrefour.ro...nwaAvdyEALw_wcB

P.S. ce ai prezintat nu e acelasi spumant Zarea, cu cel de 72 lei. E Zarea 100 Brut Natur

Sticla s-a scumpit ca gazul s-a scumpit de vreo 3 -4 ori..

Edited by cristian_e, 22 January 2024 - 16:15.


#9521
Dantic

Dantic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.09.2014

View Postcristian_e, on 22 ianuarie 2024 - 16:16, said:

Uite aici 72 de lei Zarea 100 brut natur..
https://carrefour.ro...nwaAvdyEALw_wcB

P.S. ce ai prezintat nu e acelasi spumant Zarea, cu cel de 72 lei. E Zarea 100 Brut Natur

Sticla s-a scumpit ca gazul s-a scumpit de vreo 3 -4 ori..

Pai tu ai zis gama Diamond de aia am fost surprins, Zarea 100 a fost mereu ceva mai scump, desi ala e pret de rupere la supermarket, se gaseste si mai ieftin:)

Legat de sticle...saptamana asta vad la Kaufland Jidvei Traditional 10 lei....cat costa sticla, cat costa eticheta, licoarea de inauntru mai costa ceva?Posted Image

#9522
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012
eh, vor si ei sa-si lichideze stocurile si au si nevoie de cash..Daca la aia zece lei le raman si lor 2 lei...sunt multumiti..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate