Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vinuri efervescente românești (spumante, spumoase, petiante, perlante)

  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 15.03.2013
Deci, singurul vin care contine co2 exclusiv din propria fermentatie/producere este vinul spumant?

#20
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015
Nu, și vinul petiant. Diferența este că spumantul are o presiune de peste 3 bari, iar petiantul are între 1 și 2,5 bari.

#21
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Din descrierea aia legala, vad ca Moscato d'Asti (care e un vin efervescent sub 7% alcool) nu se incadreaza la denumirea legala de petiant sau perlant. Mi se pare mie, sau e o scapare ciudata?

Edited by End-L-user, 01 January 2023 - 18:07.


#22
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015
În caietul de sarcini al DOCG Asti la art. 6 pct. 3 scrie că Moscato d'Asti are CO2 din propria fermentație și o presiune maximă de 2,5 bari, deci ar trebui să fie un vin petiant.
De asemenea, să aibă titru alcoolic total de minimum 11 % vol. (față de 9 cât este în legislație), din care titrul alcoolic dobândit în limitele 4,50-6,50% vol. față de minimum 7 % vol. cât este în legislație.
Hmmm, ai dreptate. Fac mâine niște săpături pe acest subiect.

#23
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Multumesc frumos. M-a intrigat descrierea gradelor alcoolice, deoarece am cumparat Moscato d'Asti de la Arione (dintr-unul din magazinele alea cu marfuri italiene) si avea trecut pe eticheta 5% alcool (care e sub minim). Si pe pagina lor tot 5% zice.

#24
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

View PostEnd-L-user, on 02 ianuarie 2023 - 11:40, said:

Multumesc frumos. M-a intrigat descrierea gradelor alcoolice, deoarece am cumparat Moscato d'Asti de la Arione (dintr-unul din magazinele alea cu marfuri italiene) si avea trecut pe eticheta 5% alcool (care e sub minim). Si pe pagina lor tot 5% zice.
Hai să zicem nivel alcoolic. Nu sunt grade, ci sunt procente de vol. alcool.

#25
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Corect, scuze.

Cred ca am gasit care e combinatia. Cei de la Arione l-au catalogat drept vin dulce simplu (desi este efervescent), nu frizzante. Suspectez ca asta le-a permis sa evite pasajele referitoare la nivelul alcoolic minim.

#26
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

View PostOtineu, on 28 decembrie 2022 - 18:33, said:

Vinuri spumante, vinuri spumoase, vinuri petiante, vinuri perlante.
Vă plac spumantele românești? Dacă da, ce apreciați la ele?
Am avut experiențe ok cu spumantele românești, chiar și ceva frizante, însă singurul care mi-a rămas pe Cortex este Panciu Blanc de Blancs. Mie îmi plac vinurile echilibrate, cu arome moderate, care îmi lasa un aftertaste mai degrabă amărui decât dulceag sau acru, adică spumante in stilul clasic, champagne (cel puțin după experiența mea). Nah…asta de Panciu e pe-acolo.
Ar mai fi și Rhein extra brut

#27
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015
Un spumant foarte bun se obține dintr-un vin-bază bun. Vinul-bază fiind cel rezultat din prima fermentație. Acesta se obține în special în zonele mai răcoroase, așa că trebuie urmăriți producătorii care sunt în zonele mai reci și înalte din Moldova (Hermeziu, Casa de Vinuri Cotnari, Cotnari, Domeniile Bohotin) și din Crișana (Silvania, Carastelec, Darabont, La Salina). Apoi vin cei din centrul Transilvaniei (Liliac, Villa Vinea, Riviera Company și Jidvei). Mai este un grup în zona Drăgășani (Știrbey, Bauer, Avincis, Mennini), unul în Vrancea (Panciu, Gîrboiu și o să intre curând Beciul Domnesc). În vest avem Recaș, Balla Geza și Petro Vaselo, în Dobrogea avem pe cei e la Rasova care fac acele spumante nefiltrate (Craft), iar în Dealu Mare avem The Iconic Estate, Budureasca și Oenoterra). Zarea nu spune de unde ia strugurii, dar știm că face volum.
Hai, să-i zic și pe cei cu mărci private: Alira (cu spumante de la Cotnari), Beciul Domnesc (deocamdată spumantele sunt venite din R. Moldova, dar curând o să fie spumante românești), Crama Gramma (spumante de la Gîrboiu),.
Urmăriți spumantele de la Carastelec (în special, cel rose), apoi de la vecinii lor Silvania sunt cele mai recente, fără catifea pe sticlă, astea fiind obținute prin metoda tradițională. Tot serioase sunt cele de la Știrbey (Crâmpoșie selecționată și Novac). Din Moldova de nord fiți cu ochii pe tot ce-i din Frâncușă, dar și cele două spumante din gama Millesime de la Casa de Vinuri Cotnari care au o durată lungă de maturare pe drojdii (5-6 ani!!!). Cei mai începători pot debuta cu Frâncușa extrasec de la Cotnari SA. De la Hermeziu merge C'est Soir brut din Busuioacă de Bohotin (ca să vă atragă în zona spumantelor). Villa Vinea avea unul mișto, un cupaj din Fetească regală, Riesling de Rin și Chardonnay, dar nu-l mai fac. Acum au clasic ca-n Champagne: Chardonnay și Pinot noir.
Cei care apreciați prosecco vă recomand să încercați spumantele (alb+rose) de la Alira și cred că veți uita de prosecco. Cam în zona asta de gust este și Frâncușă Selecții de la Cotnari și cu ZAZ de la Casa de Vinuri Cotnari. Fiecare cu gusturile lui, cu plăcerile lui, dar sunt mai bune decât multe prosecco de pe la noi. De fapt, și când am fost la Vinitaly nu am găsit prea multe prosecco de să-mi rămână pe creier. Marea majoritate erau zeamă lungă (ca să nu zic altfel și să fiu altoit de moderatori).
Amatorii de spumante obținute prin metoda Charmat nu pot ocoli Petro Vaselo. Trebuie să fiți pe fază pentru că se vând foarte repede. De luat în calcul și cele de la Gîrboiu (Fetească albă și Pinot noir), iar amatorii de dulcegării pe cele de la Oenoterra, Domeniile Bohotin și, mai ales, acea Tămâioasă românească de la Zarea.
Cei de la Panciu au scos o gamă nouă de vreun an, Gran Riserva, în care spumantele sunt maturate peste 5 ani. Cam toate sunt cremoase și simți notele de autoliză mai pregnant decât la multe altele. Tot ei au două spumante roșii (unul metodă tradițională, unul metodă Charmat) care sunt șic.
Pentru nonconformiști există J.O.H.A.N.N.A. de la Bauer, dar trebuie să știi să consumi acest spumant. Recomand să-l carafați, să-l lăsați un pic să respire și apoi să treceți la atac. Pentru hipsteri sunt două spumante nefiltrate din soiurile Columna și Mamaia. Budureasca a scos recent un Classic blanc noir care e mai răsărit decât celelalte. Balla Geza face spumant din Mustoasă de Măderat, iar rose-ul din Cadarcă și Merlot (dacă nu greșesc).
Jidvei, The Iconic Estate și Zarea sunt de volum.

View Postrichelieu, on 03 ianuarie 2023 - 21:39, said:

Am avut experiențe ok cu spumantele românești, chiar și ceva frizante
Frizzante este termenul italian pentru vinul petiant (CO2 endogen, din fermentația proprie) și presiunea de 1-2,5 bari.
De remarcat Feteasca regală și Pinot noir de la Carastelec, respcetiv Feteasca regală și Băbeasca neagră (ambele organice) de la Crama Delta Dunării. Din astea bei cu baxul.
Un petiant natural hipsteresc (sic!) face Adalbert Marton la Agape &Natura.

Edited by Otineu, 03 January 2023 - 23:16.


#28
Dantic

Dantic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.09.2014

View PostOtineu, on 03 ianuarie 2023 - 23:13, said:

Pentru nonconformiști există J.O.H.A.N.N.A. de la Bauer, dar trebuie să știi să consumi acest spumant. Recomand să-l carafați, să-l lăsați un pic să respire și apoi să treceți la atac.  
Pff, bine ca am citit aici inainte de degustare. Nu stiam ca e nevoie si la spumante de asa ceva:)


Legat de discutia inceputa pe celalalt topic, in doua ocazii diferite am desfacut Avincis, de fiecare data ni s-a parut la fel. Poate sa fi fost vreun grad, doua sub cele 6  mentionate, nu stiu sigur( sunt amator) dar e cam la fel pt tot ce deschid. Dar asta a fost senzatia, pisca prea putin in gura. Cumva opus fata de Purcari ( ambele la fel) la care a fost prea mult, nu simteai nici un gust initial de atatea bule. Trebuia invartit serios in pahar sa poti sa gusti ceva.
Oricum mai incerc cu Avincis, a avut o aroma placuta pt mine, peste Stirbey de exemplu. Am facut comparatia pt ca au la baza acelasi soi si sunt din aceeasi zona oarecum  si cel de-al doilea pare ca este cumva mai apreciat de cunoscatori...dupa cum am zis, amator:)

#29
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

View PostDantic, on 28 ianuarie 2023 - 15:14, said:

Oricum mai incerc cu Avincis, a avut o aroma placuta pt mine, peste Stirbey de exemplu. Am facut comparatia pt ca au la baza acelasi soi si sunt din aceeasi zona oarecum  si cel de-al doilea pare ca este cumva mai apreciat de cunoscatori...dupa cum am zis, amator:)
Diferența este dată de faptul că cel e la Avincis are 75% Crâmpoșie delecționată și 25% Pinot noir. La Știrbey este 100% Crâmpoșie selecționată.

#30
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015
Dacă vreți să faceți o alegere bună de sărbători puteți să vă aruncați o privire aici.

Anul acesta (mai corect spus, la acest sfârșit de an) au apărut doi noi producători de vinuri spumante: Tenuta Mosconi și Domeniul Coroanei Segarcea. Cât de curând vor intra la degustare.

#31
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Am aruncat si eu rapid niste ochi pe net si cam 6% din spumantele de la noi se fac prin metoda traditionala. De ce?

#32
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015
Unde este menționat acest procent? Eu știu că sunt mult mai multe cele obținute prin metoda tradițională.

#33
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View PostOtineu, on 23 ianuarie 2024 - 22:20, said:

Unde este menționat acest procent? Eu știu că sunt mult mai multe cele obținute prin metoda tradițională.
O.sa-l caut desi sursa e netul..

Un spumant rose de la Casa Panciu, demisec, CS+ Babeasca, 11,5% alcool,  Foarte placut, gust fructat si racoritor...pret 32 lei..

Attached Files



#34
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Panciu au facut tot timpul spumante decente...inca de pe vremea dinainte de 89. Cel alb, ce l-am descris in celalat topic cat si cel rose au fost foarte bine facute. Ciudat , dar parca cel rose a fost mai reusit desi eu nu ma omor dupa rose-uri..
Am vazut si eu ca multi au inceput sa faca, dar preturile sunt prohibitive la multi. Carastelec, fost Vinca am gustat acum ceva ani si era super. Nu stiu cum mai stau acum.
Legat de Zarea, cum ai spus si tu, nu se stie de unde iau strugurii. E ca intrebarea ce salariu are Andrea Esca. Inainte de 89 aveau un spumant de fitze ce se chema Athene Palace,dupa numele fostului hotel de lux de pe calea Victoriei.
Imi pare rau de fostii Hallewod, azi Iconic, ca nu mai fac acele game entry level foarte bune, Chiar Prahova Valley se numeau. Acum fac doar gama exclusivista Rhein Extra..

#35
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

View Postcristian_e, on 24 ianuarie 2024 - 18:03, said:

Un spumant rose de la Casa Panciu, demisec, CS+ Babeasca, 11,5% alcool,  Foarte placut, gust fructat si racoritor...pret 32 lei..
De reținut că spumantele din gama Panciu Riserva sunt obținute prin metoda Charmat.

View Postcristian_e, on 24 ianuarie 2024 - 21:11, said:

Panciu au facut tot timpul spumante decente...inca de pe vremea dinainte de 89. Cel alb, ce l-am descris in celalat topic cat si cel rose au fost foarte bine facute. Ciudat , dar parca cel rose a fost mai reusit desi eu nu ma omor dupa rose-uri..
Am vazut si eu ca multi au inceput sa faca, dar preturile sunt prohibitive la multi. Carastelec, fost Vinca am gustat acum ceva ani si era super. Nu stiu cum mai stau acum.
Legat de Zarea, cum ai spus si tu, nu se stie de unde iau strugurii. E ca intrebarea ce salariu are Andrea Esca. Inainte de 89 aveau un spumant de fitze ce se chema Athene Palace,dupa numele fostului hotel de lux de pe calea Victoriei.
Imi pare rau de fostii Hallewod, azi Iconic, ca nu mai fac acele game entry level foarte bune, Chiar Prahova Valley se numeau. Acum fac doar gama exclusivista Rhein Extra..
Domeniile Panciu din ziua de azi nu este unul și același producător cu Veritas Panciu din trecut. Ultimul e oale și ulcele.
Vinca e o gamă de vinuri liniștite. Ei au o gamă e vinuri petiante, Friza. Gama lor de spumante este Carassia.
Știu de unde vin o parte din struguri, dar nu pot să spun.
Prahova Valley era o gamă ieftină, fără pretenții. Spumantele erau obținute prin metoda Charmat. N-au excelat niciodată. Rhein Extra are un preț bun, dar calitatea nu se ridică la nivelul pretențiilor și tradiției invocate. Înclin să cred că Rhein de pe vremuri era mai bun decât în ziua de azi. Un spumant de calitate nu se face la 9 luni - un an cum fac ei acum.

Edited by Otineu, 24 January 2024 - 21:25.


#36
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Un spumant alb brut de la Panciu, cupaj PN+FR, 11% alcool, an 2022...Bun ca aperitiv, note de mere golden, bunicel..pret 30 lei..
Produs dupa metoda fermentarii in cisterne de presiune?! Interesant va au scris si aceasta informatie, desi multi nu stiu ce e asta, dar denota transparenta..

Attached Files


Edited by cristian_e, 27 January 2024 - 09:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate