Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...
 

Unde in Drumul Taberei e mai bine sa cumpar apartament?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
DenisaCiobotaru

DenisaCiobotaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.03.2012
Buna seara! am discutat cu parintii si acestia doresc sa-mi achizitioneze un apartament cu 2 camere unde consider eu ca e mai bine in Bucuresti. As avea cateva nelamuriri in legatura cu Drumul Taberei si as aprecia niste sfaturi de la cei care stau in zona. -Asta atat din punctul de vedere al starii blocurilor/confort 1/2, decomandat/semidecomandat, anul constructiei, cat si al civilizatiei. Mai sunt curioasa care este situatia blocurilor din punctul de vedere al grosimii peretilor dintre etaje. Am inteles ca plafonul se subtiaza treptat spre etajele superioare, deci este recomandat etajul 1.

Legat de zona, e important pentru mine sa am acces rapid la RATB + la viitorul metrou si m-am gandit asa: La Moghioros/Tip Top, Tricodava sau pe la extremitatile celelalte ale parcului ma tenteaza mult, mai ales daca gasesc ceva cu vedere spre parc; langa Plaza nu stiu de ce am impresia ca sunt in permanenta claxoane si sirene. De cate ori am trecut prin intersectia aia, a fost haos; mai spre Ghencea/2 sau pe partea aia cu Valea Oltului/Argesului etc nu ma intereseaza. Despre zona asta spre Afi in partea aia nu stiu nimic- la Favorit Orizont si Razoare. Daca nu ma insel, sunt preturi mai mari. Legat de viitoarea magistrala de metrou, mai degraba as sta pentru acces rapid la 41/parc la Moghioros, sau cum ii zice acum piata Drumul Taberei, decat la Razoare, sincer.

Ma intereseaza mult sa fie liniste, si de aceea am ales acest cartier, pe langa preturile bune raportate la alte zone. Foarte interesant este ca aici am gasit cea mai buna societate din orasul asta. De cate ori am fost prin parc si imprejurimi, m-am simtit bine; zici ca nu esti in Bucuresti. Am stat cu chirie in berceni, titan - nu vreau sa mai aud de aceste zone si de caracterul tiganesc/comunist al unor oamenilor; nu vreau sa generalizez, dar mai bine a fost cand am locuit cateva luni pana si in militari. Daca nu ma insel, aceasta zona vestica a capitalei este populata mai mult de imigranti din provincie nu? probabil de aceea am simtit o energie pozitiva in aer, pe langa mirosul ocazional de iarba care m-a entuziasmat :)

Va multumesc mult, sper sa ma sfatuiti voi aici, deoarece agentii imobiliari nu stiu decat sa-si impuna punctele de vedere raportate la comision. Si oricum, n-am interes sa cumpar prin agentie.

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Favorit.

#3
DenisaCiobotaru

DenisaCiobotaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.03.2012

View Postdon_dannielo, on 3rd March 2012, 21:23, said:

Favorit.

Cateva argumente, please?

Edited by DenisaCiobotaru, 03 March 2012 - 21:29.


#4
funiest

funiest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 31.07.2009
Stiu zona foarte bine [ stau pe ghencea dupa latin nitel mai incolo ].
Daca reusesti sa te obisnuiesti cu babele/mosii isterici [ am mai gasit si babe/mosi de treaba, dar a fost atat de rar.... ].
In rest ca si zona e super ok drumul taberei, in afara de ghencea [ dupa raul doamnei spre domnesti ] + valea oltului care sunt mai aglomerate, se circula bine spre foarte bine in drumul taberei [ si bulevardul timisoara mai e aglomerat ].
Ca si zona? As merge pe Favorit mai ales de cand sunt zapacite troleele. De la favorit ai toateee toate ratburile/troleele din drumul taberei, o sa ai metrou , e mai aproape de centru.

Sincer eu in parc la Moghioros, mergand pe banda de biciclisti cu o trotineta cu 3 roti care dai balans stanga dreapta pe picioare ca sa se miste, ziceam ,, pardon '' la multimea nesimtita care doar pe acolo mergea. Pe majoritatea a trebuit sa ii depasesc la limita pe trotuarul unde le era locul.
Sa mai spun de gropitele de pe trotuar din interiorul parcului? :D

Edited by funiest, 03 March 2012 - 22:42.


#5
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Zona favorit este si preferata mea , dar din pacate blocurile sunt vechi. Prea vechi .

#6
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010
Mie mi se pare mai ok zona Moghioros, ca ai piata si 41 aproape. Nu ai acces la cateva autobuze care trec pe la favorit, dar nu e problema: iei orice autobuz si schimbi la orizont. Desigur, toate ratb-urile sunt pline de mosi.

#7
DenisaCiobotaru

DenisaCiobotaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.03.2012
Sunt preturi exagerat de mari in Favorit vad... nu-mi permit sa dau acelasi pret ca si in Tineretului pe 2 camere intr-un bloc construit probabil in acelasi an.
M-am orientat pe ceva de 40mp mai bine, adica cf. 2, dar in Favorit nu sunt decat peste 50mp deci preturi de 45.000+ eur. Atat mi-e frica, daca e sa o iau dpdv matematic, bloc cu valoare scazuta = locatari mai saraci => manele/balamuc + alti factori defavorizanti...
Am mai gasit si o harta a riscului seismic din Bucuresti, vad ca e destul de naspa gradatia aici si in militari in comparatie cu alte cartiere comuniste :(


View PostGigiMaciuca, on 3rd March 2012, 23:20, said:

Mie mi se pare mai ok zona Moghioros, ca ai piata si 41 aproape. Nu ai acces la cateva autobuze care trec pe la favorit, dar nu e problema: iei orice autobuz si schimbi la orizont. Desigur, toate ratb-urile sunt pline de mosi.
La fel am vazut si eu situatia cu transportul, deci n-ar fi o problema.
Mai mult ma intereseaza celelalte puncte de vedere mentionate de mine :/

Edited by DenisaCiobotaru, 03 March 2012 - 23:30.


#8
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Fugi de confort 2 .
1. sunt sub 77
2. de zece ani aproape nici o banca nu mai da credit pentru ap conf 2 . Oare de ce ? Tu de ce ai baga banii in confort 2 ?

#9
DenisaCiobotaru

DenisaCiobotaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.03.2012
Eu am crezut ca sunt ok astea din anii 70+ avand in vedere ca au rezistat cutremurului :) M-am temut doar de alea construite intre 30 si 70. Dar sincera sa fiu, treaba cu bancile nu o stiam. E grav inseamna.

#10
DenisaCiobotaru

DenisaCiobotaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.03.2012
Am citit acum undeva ca blocurile construite intre 77 si 90 s-au realizat rapid, cam in 4 ani. Chiar daca au fost schimbate standardele, au multe greseli de fabricatie si inlocuiri de materiale. Astea mai vechi au structura de rezistenta mai voluminoasa si se poate spune ca au trecut un test major in 77...
Aici intervine si chestia fonica ce ma intereseaza pe mine, din ce inteleg eu, astea din 70 au pereti mai grosi fata de astea mai noi....
Am mai gasit o clasificare a blocurilor A-Z cu mici descrieri... din ce am citit, nu sunt recomandate blocurile tip OD/OS si altele construite in 60, blocurile mixte ce au si garsoniere, blocurile de 4 etaje(cele cu 4+ apartamente pe palier si cele fara balcon), tot ce tine de cf2, si cam atat. Deci nu conteaza neaparat zona, important e tipul blocului. Si acum, nu cred eu ca sunt blocuri bune doar la Favorit, pe langa faptul ca acolo se gasesc cateva blocuri de lux care nici nu se scot macar la vanzare/inchiriere.

Alte pareri/sfaturi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate