Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

achizitie laptop din japonia

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tavone

tavone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.02.2007
Salutare
O cunostinta va pleca in Japonia pentru cateva saptamani si ma gandeam sa imi cumpere un laptop de pe acolo? Am cautat ceva pe google dar nu prea am gasit ceva concludent.
M-ar interesa cateva informatii despre preturi, eventual un site al unui lant de magazine din japonia, gen media, flanco...etc pentru a compara cu preturile de la noi. Garantia este valabila international?
multam!

#2
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004
Vezi ca tastatura sa nu fie tot japoneza :D

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
...si desi locuim la poalele Cernobilului, sa nu fie prea activ...radio.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Tastatura aproape sigur o sa fie ceva de genul asta: http://en.wikipedia....KB_Japanese.svg
Garantia aproape sigur nu e internationala, cel putin nu internationala care sa includa EU.
O sa iti trebuiasca cel putin un adaptor mecanic pentru alimentare (daca nu si un convertor de tensiune, desi majoritatea surselor de acum accepta 100-240 sau chestii de-astea). Video-out s-ar putea sa fie diferit, cel putin daca are vreunul dintre standardele mai vechi non-digitale.
Daca are modem 3G intern iarasi s-ar putea sa nu aibe toate benzile din Europa, foarte interesant 3G pe 900MHz aproape sigur o sa-i lipseasca. Si la wifi s-ar putea sa lipseasca niste canale.
Iar preturile presupun ca nu sint fantastic de mici.

Daca vrei neaparat ia ceva ce nu exista deloc prin Europa, de exemplu Fujitsu LOOX F-07C sau ceva similar si eventual vinde-l cu profit...

#5
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 23.09.2010

View Postf300, on 18th February 2012, 16:04, said:

Garantia aproape sigur nu e internationala, cel putin nu internationala care sa includa EU.
O sa iti trebuiasca cel putin un adaptor mecanic pentru alimentare (daca nu si un convertor de tensiune, desi majoritatea surselor de acum accepta 100-240 sau chestii de-astea).
.....
Iar preturile presupun ca nu sint fantastic de mici.

Toatal de acord! In plus, toate specificatiile pe eticheta de pe raft sau de pe produs sunt in japoneza, astepti o jumatate de ora pana vine un angajat care vorbeste engleza, dar care nu stie nimic despre produs. Alimentarea e DOAR pe 100 V, nu se complica cu 220 (240), stecherul e diferit, trebuie sa-ti iei adaptor sau sa-ti cumperi un alt cablu de intrare in alimentator, din Romania / Europa continentala. Preturile sunt mari, modelele mai vechi cu 3 - 6 luni in comparatie cu Singapore sau U.S.A.
Mai considera si interfata sistemului de operare care aproape sigur ca nu e in engleza (putini japonezi vorbesc engleza sau le e rusine cu engleza pe care o vorbesc, - mai multa engleza in Okinawa, dar aia nu se considera japonezi-  :rolleyes: ).
Magazine de electronice mari au pe langa marile centre comerciale, ieftine mi s-au parut numai camerele foto, dar si alea au alimentarea numai pe 100 V, am renuntat sa cumpar, dupa ce am vorbi "engleza gimnastica" cu jumatate de magazin, acum vreo 2 ani.

#6
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Mi-am luat si eu un laptop din Japonia in 2007.
Atunci, sa zicem ca era o perioada cand se merita, dar acum, cu multitudinea de magazine online de la noi, si cu o gama variata de produse, nu mai vad niciun avantaj la cumpararea din japonia.
Toshiba are garantie internationala un an.

Ca minusuri, or sa fie tastatura in japoneza, iar la alimentator o sa ai si-un adaptor.
Punand cap la cap cele de mai sus, nu se merita. Nu iesi nici mai ieftin, asa ca...

#7
tavone

tavone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.02.2007
Multumesc pentru raspunsuri. Din cele spuse de voi renunt la idee. intre timp am mai cautat pe net la nivel de preturi si din ce am gasit la un model aprox identic cu ce este pe la noi era mai scump cu 60 euro (echivalent). asa ca tot din romanica voi cumpara.
multam!

#8
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 23.09.2010
Daca ai pe cineva in USA... De acolo se merita. Ieftine si noutati!

#9
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 06.11.2005
eu in locul tau i-as spune sa caute o katana...

#10
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 23.09.2010

View Postzoso, on 29th February 2012, 20:19, said:

eu in locul tau i-as spune sa caute o katana...

Nu e samurai!  :death:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate