Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

cum se arde placa de baza a unui laptop?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
edison21

edison21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.09.2009
Salutari tuturor.  Sa spunem ca am un laptop vechi de aproape 4 ani si vreau sa-i provoc un mic accident prin care sa-i ard placa de baza intr-o maniera cat mai "transparenta"-adica fara sa para ca e ceva intentionat.  Cum ar trebui sa procedez? :)    In paranteza fie spus, la ultimul meu calculator, placa de baza(un asus din gama superioara) s-a ars dupa 4 ani fara sa abuzez in vreun fel de ea, dar sa presupunem ca placa de baza in chestiune are viata in ea si are de gand sa functioneze 100 ani, iar eu vreau sa i-o scurtez putin..... :naughty:

#2
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
in mufa de incarcare baga`i mai mult curent!

#3
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Il poti desface? Sau ai nevoie de garantie?


De curiozitate: De ce?

#4
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View Postedison21, on 9th February 2012, 22:25, said:

Salutari tuturor.  Sa spunem ca am un laptop vechi de aproape 4 ani si vreau sa-i provoc un mic accident prin care sa-i ard placa de baza intr-o maniera cat mai "transparenta"-adica fara sa para ca e ceva intentionat.  Cum ar trebui sa procedez? :)    In paranteza fie spus, la ultimul meu calculator, placa de baza(un asus din gama superioara) s-a ars dupa 4 ani fara sa abuzez in vreun fel de ea, dar sa presupunem ca placa de baza in chestiune are viata in ea si are de gand sa functioneze 100 ani, iar eu vreau sa i-o scurtez putin..... :naughty:

daca doresti sa strici un pc e suficient sa-i faci un scurt pe pinii de alimentare ai usb-lui

unele laptopuri au protectie la alimentarea pe usb, altele deloc.

#5
dumitrascuiovan

dumitrascuiovan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 04.01.2012
Auzi,nu... mai bine mi-l dai mie... asa nears?
Te dau banii afara din casa,l-ai muncit tu? Tu n-ai fi in stare nici macar sa inveti a lucra cu un laptop asa cum trebuie,asa ca nu te mai strofoca sa afli modul "de ardere transparenta"! Daca ai vreun sef care ti-a dat laptop-ul in custodie si vrei unul mai modern,daca eu as fi seful si as afla "modul de obtinere" a unuia mai nou,te-as da afara si ti-as cere daune,mai baiatule!
Inca o intrebare; tu esti normal la cap?
Daca vrei sa-l arzi,poti face un scurtcircuit cu o bucatica de sarma pe unde poti vedea "un petic" de cablaj,exemplu... unde sunt RAM-ii!
Dar sa stii ca in viata,NU asa obtii ceva mai bun... distrugand!
Eu,in meseria mea,ma straduiesc sa repar laptop-uri si tu te chinui sa le arzi!!! Mare ti-e gradina,Doamne!

#6
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010
Ma gandesc ca ai putea face asta si printrun load cpu si gpu la 100%

#7
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008
Chiar așa, care-i scopul ? Că de 4 ani nu cred că mai poate fi vorba de garanție.

Edited by driftking91, 09 February 2012 - 22:57.


#8
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
Cum se arde placa de baza?
[ http://i2.kym-cdn.com/entries/icons/original/000/005/165/PFFFFT.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se arde pe la mufa!
[ http://i1.kym-cdn.com/entries/icons/original/000/008/549/If%20you%20know%20what%20I%20mean..png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostAlex_GP, on 9th February 2012, 23:25, said:

Se arde pe la mufa!
Despre asa ceva vorbeai cred :D
Va arde topicu' poate =))

Nimeni, oricat de multi bani ar avea si oricat de prost ar fi nu si-ar dori sa-si strice propriul laptop, si daca ar exista un asemenea prost cu siguranta nu l-ar interesa sa-l strice transparent, l-ar lua pur si simplu si-ar da cu el de pamant, s-au ar da cu toporu-n el ca ala pe youtube (fake) :D

Attached Files


Edited by bogdan_popescu, 10 February 2012 - 00:47.


#10
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007
Îl bagi direct la 220 și ai rezolvat!

#11
edison21

edison21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.09.2009
Primul raspuns e util, si cred ca ar fi cea mai buna metoda de a o face. Pentru persoana suparata ca stric lucruri pe care nu le-am castigat prin sudoarea fruntii: niciodata nu am stricat un bun personal in mod intentionat, si nici nu am de gand sa o fac.  Intrebarea mea incepea prin formula "sa spunem", de unde se putea deduce din capul locului ca e vorba aici de o supozitie, un exercitiu de imaginatie, si nu o intentie reala.  De ce m-am gandit la asta? dintr-o mica prostie, sincer- am vazut ca Flanco acorda zilele astea o garantie "all-inclusive" pentru o serie de electronice, printre care si laptop-uri, care acopera defectele survenite pe o perioada de 4 ani de zile. Ori, m-am gandit eu, daca cineva ar cumpara un laptop cu garantie pe 4 ani, iar in ultimul an de garantie i s-ar strica placa de baza, sansele ca ei sa mai gaseasca acelasi model de placa de baza sau unul compatibil cu restul componentelor ar fi minim, asa ca sansele ca respectivul proprietar sa primeasca un laptop nou, de generatie mai noua in schimbul celui vechi care nu mai poate fi reparat ar fi destul de mari.  Care ar fi castigul pentru cel care face aceasta mica gainarie? un laptop nou nout, pe gratis.  Care ar fi paguba pentru magazin? relativ mica, daca stau sa ma gandesc ca cei de la Flanco m-au tras in piept chiar recent cu un produs cumparat de la ei- asa ca daca ei isi pot trage in piept cumparatorii, cumparatorii de ce nu ar avea acest privilegiu?  Repet, totul era un exercitiu mintal- vroiam sa aflu daca se poate face.  
Acum, daca tot am explicat motivul pentru care am indraznit sa propun o astfel de intrebare condamnabila, as vrea sa-i intreb pe domnii care s-au aratat revoltati si dezgustati cu ce drept m-ar judeca ei pe mine, daca chiar as face asa ceva? in plus, as vrea sa-l intreb pe mult stimatul domn care spune ca el repara laptop-uri ce s-ar intampla daca nimeni nu si-ar mai strica laptop-ul, intentionat sau nu. Ce ar mai repara el, cu ce si-ar mai castiga traiul? Te-ai gandit, prietene, la varianta asta? Sau perspectiva e prea larga pentru o minte atat de ingusta si limitata?
Cred ca unii dintre voi uitati(sau n-ati aflat niciodata) ca traim intr-o epoca marcata prin productie si consum in masa. In fiecare an se produc miliarde de noi aparate, in timp ce altele, mai vechi sau doar depasite dpv moral, sunt aruncate la gunoi in Occident(dupa care multe ajung in tari ca Romania, dar asta e alta poveste).  Toate aceste aparate nu sunt facute nici sa reziste la infinit, nici cu dragoste de parinte.  In aceste conditii, mi se pare extrem de stupid sa deplangi "moartea" unei singure unitati.  Si partea care ma amuza la maxim pe mine e ca 95% din toate defectiunile aparute la un laptop vin ca urmare a prostiei utilizatorului(ala care a muncit din greu sa si-l cumpere, ca baietii care s-au apucat sa ma critice pe mine)- fie le scapa, fie varsa pepsi pe ele, fie le overclock-eaza pana ajung la punctul de topire. Ce e mai condamnabil, prin urmare? Prostia pura sau dorinta de a pacali putin magazinul Flanco?  Eu zic ca prostia. Si ca sa aflati ce e prostia, nu trebuie  decat sa cititi unele din comentariile pe care le-am primit eu pana acum :)

Edited by edison21, 10 February 2012 - 01:15.


#12
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Nici daca ti se strica singur dupa 4 ani nu ti-l mai schimba Flanco, nici chiar mai repede de 4 ani, uiti ca traim in Romania, darmite sa-l darami tu si sa te astepti sa-ti dea altu' nou.
Incearca daca vrei sa-ti iei altul dar ai sa fi dezamagit cand ai sa vezi ca ramai cu el stricat. :D

#13
dumitrascuiovan

dumitrascuiovan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 04.01.2012
Auzi mai "Pseudo-Edison",tu n-ai merita nici macar sa-i stergi pantofii lui Edison care ne-a scos din "epoca de piatra" prin doua inventii epocale,becul si fonograful + alte 1000 de patente!
Revenind la "modul de ardere transparenta" si castigul painii mele de zi cu zi... sa stii ca traiesc,traim destul de bine si din alte depanari,se strica multe prin oras,televizoare,alte laptop-uri,masini de spalat,magnetofoane,casetofoane,plasme... asa ca am de lucru!
In plus,ai ghinionul sa lucrez si pentru Flanco... asa ca "ai pus-o"! Voi cauta in service,un laptop cu placa "arsa transparent" de catre tine si voi avea grija personal sa NU primesti un laptop nou!
Stiu,vei spune ca,ascunzandu-te in spatele unui nick-name,nu-ti voi afla identitatea,stai calm,nici nu ma intereseaza,tu sa fii sanatos dar... de data asta ca om,te sfatuiesc in viata sa nu actionezi distructiv si sa nu judeci pe altii privitor la ce pagube se fac,cate deseuri IT se strang pe planeta,nu faceti teoria uzurii!
Cam asta am avut de spus si nu uita,vom fi cu ochii pe oameni ca tine cu "arderi transparente"!

#14
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View Postedison21, on 10th February 2012, 01:13, said:

asa ca sansele ca respectivul proprietar sa primeasca un laptop nou, de generatie mai noua in schimbul celui vechi care nu mai poate fi reparat ar fi destul de mari.  Care ar fi castigul pentru cel care face aceasta mica gainarie? un laptop nou nout, pe gratis.

ai vazut prea multe filme.

nu o sa-ti schimbe nimeni nimic (nici macar cu altul de aceeasi generatie) si mai mult decat atat o sa ramai cu ala defect ...............

astfel de defecte se pot depista la service, cred ca o sa ti-o iei si pe cocoasa ......

Edited by spyderman, 10 February 2012 - 17:59.


#15
sortsort123

sortsort123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.01.2015
nustiu cum sa deschid un topic nou asa ca pun intrebarea aici

am un pc din 2008 amd athlon 64 x2 4400+ dual core la 2.30 ghz 4gb ram nvidia gt 630 1gb si placa de baza gigabyte ga-ma69vm-s2 si as vrea sa stiu cum sa stric aceast pc irecuperabil deoarece nu mai sunt multumit de el se misca greoi in jocuri am mult lag si parinti miau zis ca nu-mi iau componente noi pana nu se strica el asa ca vreau sal stric irecuberabil si cat mai repede

#16
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

S-ar putea să regreţi că l-ai defectat dacă părinţii se prind că ai făcut-o intenţionat.
Dacă dispun de bani ( circa 2500.00 Lei ) şi îi lămureşti că meriţi, îţi vor cumpăra cu sigurantă un calculator nou.

Ai mai putea renunţa la jocuri şi ai putea folosi ca sistem de operare un Linux.
Calculatorul pe care îl ai se va mai descurca pe Internet o seamă de vreme.

S-ar mai putea schimba procesorul cu unul mai performant, hdd-ul cu un Ssd, placa Video, dar parcă nu merită.

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
Update de Bios + scos din priza
Injectezi o dioda cu ce vrei tu, cu ce ai prin casa
Daca ai PSU cu commuter 110-220, il muti pe 110. Vei face fum de disco in casa dar e misto tare, am patit-o acum vreo 15 ani :facepalm:
O bagi in apa apoi o montezi. Se va praji repede. O stergi de apa si urmele de prajeala si aia e.

Oricum, eu te-as rupe in bataie. N-ai habar sa scrii corect dar vrei PC nou, sa te poti juca. Copile, mergi de-ti vede de scoala ca ai timp sa te joci apoi, cat vrei ( aparent, la maturitate ai mai mult timp liber...daca n-ai copii ).
In concluzie, nu meriti. Fa ceva ce sa demonstreze ca meriti, nu de dragul artei. Ca pomana, poate mai primesti acum...dupa te descurci singur.
Si daca scapi in CV greseli in halul ala, nu te angajeaza nimeni pe un post bun...

#18
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@lex404, de ce il inveti cum sa isi defecteze computerul si apoi-i zici ca l-ai rupe-n bataie ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate