Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#5869
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
cheluakame, eu nu am avut centrala pana acum insa in soba am folosit brichete de carbune, oua...am avut sub o tona si am trecut iarna cu inca ceva lemne uscate, scandura de la ceva daramatura ....
Cenusa face carbunele, e drept, pute a sulf, n-as baga mana in foc pentru efectele pe care le are asupra cosului DAR in niciun caz nu se compara cu lognitul ala janghinos de 2 milioane tona...
E drept, ouale cu pricina costa vreo 750 tona.

#5870
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Nu se compara in ce sens?
Ca si putere calorica?
Ca si pret?
Ca cantitate de cenusa?
Ca si raport pret/putere?
Ca si usurinta in exploatare?
Posted Image

#5871
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Ca si rezultat, de vreme ce nu am stat cu cantarul si termometrul dar fata de anii anteriori am fost super multumit iar anul urmator, cand nu am mai luat, am cam simtit lipsa.
Tot ce spun este ca depinde si ce carbuni folisesti...


#5872
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Si in zona Constantei "carbunele" adica cocsul de la Petromidia chiar daca costa in jur de 1200 ron tona...  tot il prefera lumea, decat sa se chinuie cu lemnele in centrale,sa bage din ora in ora sau sa se trezeasca noaptea sa bage pe foc ..
Lemn mai folosesc doar cei cu sobele de teracota....

#5873
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
In 1999 eram in statiune la Eforie Sud, printre altele intru in vorba cu un nene care zicea ca a lucrat
la Petromidia (fusese maistru si era somer), auzise el ca se anunta ceva cumparatori, nu au fost aia dar a fost Dinu Patriciu,
-Dumnezeu sa-l ierte!  Posted Image
-Oamenii din zona ar trebuii sa-i multumeasca, mai ales ca nu a taiat rafinaria s-o vinda la fier vechi
cum sa intamplat cu alte rafinarii, Onesti, Vega, Astra, ultimile 2 din Ploiesti!   Posted Image

#5874
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Ma rog, aceasta discutie duce la nesfarsit.

Avem pe de o parte persoane cu instalatii nu tocmai puse la punct si care nu doresc sa se "chinuie" cu lemnul, prefera carbunele.
Si pe de o parte, persoane cu instalatii ok sau cat de cat ok, si lemne la fel, si prefera sa nu se "chinuie" cu carbunele ...

Daca analizam la modul putere/pret, mie imi rezulta cam asa:

1 tona brichete rumegus la Ded ... - 700 ron, putere calorifica 5.1 kwh/kg => 0.137 ron/kwh
1 tona brichete cocs la Ded ... - 1360 ron, putere calorifica 7 kwh/kg => 0.194 ron/kwh
1 tona brichete promotie net - 980 ron, aceeasi putere calorifica => 0.14 ron/kwh
1 mc lemn (750kg/mc fag, 900kg/mc stejar) paletizat fag+stejar la Bric - 250 ron, putere calorifica ~4.1 kwh/kg => 0.077 ron/kwh

Daca analizam la modul autonomie/pret, imi rezulta cam asa (pt, sa zicem Viadrus 35 kw):

86 litri volum camera ardere, considerand ca 16 litri revin spatiului pentru dezvoltarea flacarii ne raman 70 litri pentru combustibil.

1 kg lemn ocupa circa 4.5 litri
1 kg brichete rumegus ocupa circa 3.5 litri
1 kg brichete cocs (luand in considerare densitatea huilei) ocupa circa circa 3.6 litri

70/4.5  x 4.1 = ~63 kwh
70/3.5 x 5.1 = ~102 kwh
70/3.6 x 7 = ~136 kwh

La un randament de 75%, autonomia pentru o casa cu un necesar termic sa zicem de 10 kw, autonomia ar fi cam asa:
Lemne - (63*0.75)/10 - ~4.5 ore
Brichete rumegus - 102/10 - ~7.5 ore
Brichete cocs - 136/10 - ~10 ore

Pretul :
63 x 0.077= 4.85 ron
102 x 0.137 = 13.97 ron
136 x 0.14 = 19 ron
136 x 0.194 = 26.38 ron

4.85/4.5 = ~1 ron/ora
13.97/7.5 = ~1.86 ron/ora
19/10 = 1.9 ron/ora
26.38/10 = ~2.6 ron/ora

Care-i morala?
Fie platesti mai mult la combustibil pentru autonomie.
Fie alegi un cazan cu ardere prelungita (ex candle/stropuva) si folosesti cel mai ieftin combustibil
Fie alegi un cazan cu ardere prelungita+stocare (exemplu cazanul domnului Ciobi) si folosesti cel mai ieftin combustibil.
Fie montezi puffer si folosesti cel mai ieftin combustibil.

Daca mai sunt altele, puteti sa le spuneti.
Posted Image

#5875
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Chelu, n-are cocsul autonomia aia nici rugat, e mai mare decat la lemn dar nu atat de mare..si ala nu e cocs, sunt brichete de praf de carbune plus smoala, cocs inseamna altceva, iar pretul din dede e astronomic...in toamna era 20_22 sacul de 25kg, pretul normal e pana in 25, adica 1 leu per kg...nu stiu pretul per kg de cocd de rafinarie dar brichetele, daca sunt de la megan, pe langa valea calugareasca, nu sunt nici macar huila.
Eu mai si forjez si am luat si pt forja carbune, asazisul cocs, si pt soba samd...diferentele fac inutile calculele din birou, e parerea mea.
Altfel, conteaza mult si alte aspecte, la carbuni nu e deloc acelasi lucru arderea, nici dpdv al noxelor, nici al arderii complete, nici al twmperaturilor maxime, nici al depunerilor pe evacuare...
Cum ziceam, am ars ceva brichete si nu ma omor dupa ele, e mai curat lemnul dar eu cred ca e mai scump....de cat am da pe brichetele alea imi luam 3 metri de lemn sau mai putin...si numa incalzeam mai mult de jumate din timp, 3mc de lemn se duc mult mai repede.
Nu contest calculele dar parerea mea e ca.sunt mukte detalii nementionate care conteaza sau arata diferit in practica...

#5876
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 cheluakame, on 21 august 2014 - 15:21, said:

Ma rog, aceasta discutie duce la nesfarsit.

Avem pe de o parte persoane cu instalatii nu tocmai puse la punct si care nu doresc sa se "chinuie" cu lemnul, prefera carbunele.
Si pe de o parte, persoane cu instalatii ok sau cat de cat ok, si lemne la fel, si prefera sa nu se "chinuie" cu carbunele ...

Daca imi permiteti mie o parere.. La noi, cocsul nu se folosea la sobe, caci au fost mai multe cazuri cand dupa un faras de cocs pus in soba se auzea '"boc"" (cadea gratarul topit de fonta), apoi se ""inrosea'' usulita de alimentare si plita. Ca sa raceasca plita punand un ceaun cu apa, aceasta plita se ""lasa"" de parca ai pus ceaunul pe o saltea gonflabila.. Dupa un astfel de experiment prostesc trebuia sa refaci focarul, sa inlocuiesti plita, usulita, gratarul, etc..

Ceea ce am vazut aici in Dobrogea, asa zisul  ""cocs - petrol'" (pentru care se bate lumea sa-l ia cu 1200 lei tona la sursa, + transportul) care uneori nu se gaseste si beneficiarii disperati sunt gata sa dea si 1500 lei per tona (din lipsa de alternative) - este o bataie de joc (din punctul meu de vedere). Am vazut beneficiari carora li s-a adus 3 tone de cocs-petrol care reprezentau vre-o 10 bolovani.. Posted Image .. pe care ei trebuiau sa-i sfarme.. Daca te uitai la ei faramitati dadeau impresia ca au fost de fapt niste bolovani de pamant bagati in smoala/bitum.. Dar asta oricum ti se confirma dupa ce ""faceai"" un foc cu ei.. Cum ii bagai in focar asa si-i scoteai.. Despre care putere calorica sporita sa mai vorbim in asa cazuri?..Daca mai cer si Certificat de Conformitate pentru produsul achizitionat se uita la mine de parca i-am injurat..

Deaceea eu nu pot fi sustinatorul acestui combustibil, insa fiecare e liber sa faca cum crede ca e mai bine pentru el.Posted Image

Edited by andreilesan, 21 August 2014 - 17:52.


#5877
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Andrei, ala e teapa. am si eu istorii cu aia de la Valea Calugareasca, am avut cativa saci ca aia de care zici tu si i-am sunat pentru explicatii si lamuriri... Ulterior am fost la ei sa iau carbuni si m-am lamurit ca nu exista control al calitatii, sursa materiei prime e discutabila, variatiile de calitate sunt enorme, daca vrei marfa buna trebuie sa stii ce cauti si sa mergi sa iei ce iti trebuie.
Ca idee, cocsul petrolier e printre cele mai pure forme de cocs, alaturi de cel din huila si antracit, poate cam ca ala de antracit sau huila de buna calitate, DAR de foarte multe ori asta nu ajunge la consumatorii casnici...niciunul din ele. DE regula in astfel de zone de consumatori ajunge ala cu un continut extrem de mare de impuritati.

SI ca s-o lamurim, una e carbunele crud, alta e cocsul...COcsul e cabunele crud  DISTILAT , proces care e similar cu producerea mangalului din lemn, practic carbune dus la temperaturi foarte mari in lipsa oxigenului..... astfel se elimina o mare parte din apa si compusii volatili,de sulf spre exemplu, printre altele, cocsul fiind un produs cu un continut/procent mare de carbon pur.
La carbunii superiori gen antracit sau chiar huila, continutul de carbon este nativ mare astfel incat de multe ori in limbaj "popular" cocs se numeste carbunele in sine sau cel trcut printr-un proces termic de cocsificare destul de sumar, spre exemplu producerea brichetelor e un astfel de proces, implica oarece temperaturi si un oarecare proces de evaporare a compusilor nedoriti.

Cocsul petrolier este un reziduu al rafinarii titeiului si functie de calitatea acestuia reziduurile pot contine mai multe sau mai putine impuritati DAR de regula nici vorba de pietre/structuri minerale similare, poroase... e si asta pe calitati dar nu prea e ok sa fie bolovani.
Ca idee, astfel de "cocs", petrolier sau nu, nici nu se desface, arde combustibilul prins in structura aia poroasa, minerala, si ramane bolovanul intreg... Se sparge foarte greu.


CArbunele de calitate, cocsificat sau nu, trebuie sa fie cat mai negru si cat mai lucios-sticlos... Daca e doar lucios , dar "opac", similar cu smoala, e chiar un soi de smoala/bitum, ala e bagat mai degraba ca liant in producerea de brichete.Carbunele cu tente de gri-cenusiu opac e inferior, mergand pana la nuante brune la cel de calitatea foarte slaba (aici vorbim de lignit)

#5878
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Petrolier si din huila.
Attached File  uploadfromtaptalk1408639753043.jpg   80.18K   34 downloads
Attached File  uploadfromtaptalk1408639954764.jpg   160.73K   33 downloads
Attached File  uploadfromtaptalk1408639863231.jpg   70.91K   30 downloads

Si cum arata ars partial, cocsificat complet in forja...Attached File  uploadfromtaptalk1408640029872.jpg   73.75K   31 downloads
Attached File  uploadfromtaptalk1408640058676.jpg   58.04K   29 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1408640080376.jpg   97.12K   26 downloads

Cel cu sclipiri respectiv poros la ardere e perolier de calitate medie, sclipeste smoala din pori, dupa ardere raman porii....
Cel dens, fara luciu puternic, uniform ca textura, stratificat, e din carbune sau carbune de calitate, nu vad exact pe telefon ce e...laardere se vad bine.in poze straturile...

#5879
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

 parintele, on 21 august 2014 - 16:04, said:

Chelu, n-are cocsul autonomia aia nici rugat,
Teoretic are, caci are de unde sa poata mentine focul atat de mult.
Diferenta sta in reglaje.
Daca punem cocs si lemne peste pentru aprindere, evident vom avea o autonomie mult mai mare decat daca aprindem cu lemne si punem cocs peste.

La lemne, acest mic detaliu face o diferenta de pana la 3 ore de autonomie. Posted Image

#5880
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
La soba nu am incercat decat cu combustibil adaugat deasupra insa pot spune altceva, ca la carbunii astia superiori e nevoie de mult oxigen, mult mai mult decat la lemne, sunt rezervat in privinta aprinderii de deasupra si nu prea stiu cat de mult poti regla fluxul de aer pt a avea o ardere mai lenta. Fara un tiraj serios cucat e mai pur, cu atat se stinge singur mai usor.
   O sa imi iau centrala in toamna asta si o sa testez dar acum, pe baza a ceea ce am incercat, spun ca marea diferenta e la varful de temperatura, mult peste lemn, la durata de ardere e peste dar e mai tricky sa optimizezi fluxul de aer pt a da caldura....altfel am obosit de.treaba auzita peste tor, cu jarul...am jar si dimineata...da, dar jarul ala e "rece", nu prea degaja mare lucru...

#5881
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Ps: intrebati-va de.unde faza cu plita topita....ori cu focarele facute zob...oare aia care au bagat cox metalurgic sau petrolier de prosti au patit-o, toti?
Poate ca nu rocmai, poate ca e si treaba asta...unii or fi.deschis aerul ca fletii, dar poate ca destui au facut asta si pentru ca fara aer se stingea focul, nu e ca la lemne unde tai aerul detot, intra oricum prin lufturile usilork si se mentine arderea...
La cox bun trebuie aer si e greu de.dibuit optimul.

Si eu stiu oameni care au patit-o, de aia unii se feresc de cox, se tem si de brichetele de asazis cox...desi alea sunt departe de a crea probleme...

Una peste alta, a carbuni e greu sa dai verdicte si sa faci calcule...teoria e simpla, practica e treaba dracu...de aia spuneam ca si eu as prefera lenele daca as gasi la pret ok in comparatie, doar ca lemnele sunt si ele cu cantec, costa multicel, ocupanspatiu, trag umiditate din aer mai mult si trebuie sa.fie uscate bine, adica bafi banii azi pentru la anuk sau mai tarziu...brichetele put, dau sulf, e minciuna lauda producatorilor, te manjesti , cenusa la greu insa ocupabspariu putin, nu sunt meteosensibile si mie mi s-a parut ca au facut banii...luate de.la producator, altfel nici gand, 30 si ceva de lei e super scump.

#5882
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 parintele, on 21 august 2014 - 20:55, said:

La soba nu am incercat decat cu combustibil adaugat deasupra..
Posted Image Si nici nu vrei sa incerci?

 parintele, on 21 august 2014 - 20:55, said:

...insa pot spune altceva, ca la carbunii astia superiori e nevoie de mult oxigen, mult mai mult decat la lemne,..
Din cate stiu eu, pentru antracit e  de 1,7 ori mai mult decat la lemne. Deci, nu-i chiar asa de speriat.Posted Image

 parintele, on 21 august 2014 - 20:55, said:

..sunt rezervat in privinta aprinderii de deasupra si nu prea stiu cat de mult poti regla fluxul de aer pt a avea o ardere mai lenta..
Iti confirm eu, ca si la carbuni merge cu aprinderea de deasupra ca si la lemne..Posted Image

 parintele, on 21 august 2014 - 20:55, said:

  O sa imi iau centrala in toamna asta si o sa testez ....altfel am obosit de.treaba auzita peste tor, cu jarul...am jar si dimineata...da, dar jarul ala e "rece", nu prea degaja mare lucru...
Spor la experementat ..Posted Image

 parintele, on 21 august 2014 - 21:21, said:

Ps: intrebati-va de.unde faza cu plita topita....ori cu focarele facute zob...oare aia care au bagat cox metalurgic sau petrolier de prosti au patit-o, toti?
Poate ca nu tocmai, poate ca e si treaba asta...unii or fi.deschis aerul ca fletii, dar poate ca destui au facut asta si pentru ca fara aer se stingea focul, nu e ca la lemne unde tai aerul detot, intra oricum prin lufturile usilor si se mentine arderea...
La cox bun trebuie aer si e greu de.dibuit optimul.

Si eu stiu oameni care au patit-o, de aia unii se feresc de cox, se tem si de brichetele de asazis cox...desi alea sunt departe de a crea probleme...
Posted Image Exista anumite dechisuri si la carbune (la dibuirea optimului), dar pentru ca nu-l consider prietenos cu mediul si greu accesibil cel cu calitatea garantata - nu ma intereseaza sa-i caut performantele. Sa-i caute cei ce detin minele, ei ar avea mai multi bani pentru a investi in cercetare.Posted Image

Edited by andreilesan, 21 August 2014 - 21:42.


#5883
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Ai dreptate Parintele nu se ard asa usor carbunii,cel putin la sistemele cu alimentarea cu aer prin cenusar, se infunda repede gratarul si sa dus aprovizionarea cu aer..
De asta la viadrus, sunt construite pentru a functiona cu carbuni,   are acel gratar vertical care permite aprovizionarea cu aer..
Sunt  sisteme de curatare periodica a gratarului pentru a permite aerului sa intre sa asigure arderea...
Uite si o usa de alimentare pentru asigurarea cu aer de sus la arderea carbunilor...

Attached Files


Edited by ciobimar, 21 August 2014 - 21:46.


#5884
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Andrei, aia 1.7 ori sunt teoretici, practic carbunii se cam sudeaza si fluxul trebuie sa fie mai mare...cam ce zice si ciobi legat de viadrus...
Sper sa nu fiu nevoit sa experimentez tot in soba.aprinderea de sus :lol: insa pana la proba contrara cu carbunii la care ma refer eu, ma mentin sceptic...am bagat ceva "foale" la forja si cam stiu ce le poate pielea, in soba nu am bagat serios decat brichete...
Iau, probabil, viadrus, ca de avioane anul asta nu am bani, carbuni mai am ramasi, de toate felurile, si incercam, revin la iarna cu subiectul asta, si eu sunt curios.
Cat despre antracit...eu rar l-am vazut la fata, e pasarica rara, si cam scump cand se mai gaseste..eu am cautat mult carbuni superiori si cox asa ca sunt tare sceptic atunxi cand aud ca unii peoducatori se lauda cu jde mii de calorii, antracit, huila, cox si alte nebunii...99% sunt baliverne si e de ajuns sa aprinzi forja si sa vezi cum arde...soba mai minte dar forja imediat iti spune daca e ce zice comersantul sau e minciuneala. Fum, temperaturi, gaze care afecteaza anumite procese cum ar fi sudura samd...m-am afumat destul cat sa nu mai cred in mosi craciuni...

Edited by parintele, 21 August 2014 - 22:38.


#5885
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Va salut domnule Ciobi.
La care anume gratar vertical va referiti?

Cat despre infundarea gratarului, tot din prisma experimentelor, despre lignit va pot spune urmatoarele:
La carbuni cu umiditate ridicata, evident aprinsi de jos  (de sus nu merg), se sfarama in mii de bucatele precum betele de chibrit si, da, infunda gratarul, trebuie "mestecat" cu vatraiul cel putin odata la ora.

Carbuni cu umiditate scazuta, aprinsi de sus, raman exact in forma in care au fost bagati, singura diferenta, se sparg in 2 sau 3 bucati (eu bagam bucati cat pumnul).

La alte tipuri de carbuni, nu ma pot pronunta.

A, mai este mangalul, care este un lemn carbonizat/gazificat/ars in lipsa de oxigen, da, se comporta foarte bine. De fapt, astfel de "carbune" imi ramane mereu la finalul arderii lemnelor.Posted Image

#5886
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Daca ramane inseamna ca nu ai ardere din lipsa de oxigen,  practic tu distilezi lemnul in loc sa il arzi...


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate