Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#15409
HectorMOG

HectorMOG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.02.2017
In calitate de beneficiar.
La un search pe google am gasit acest producator si doresc sa aflu mai multe pareri/informatii despre acest sistem, este la fel de eficient ca o soba in clopote?

#15410
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postandreilesan, on 13 aprilie 2017 - 14:11, said:

M-am uitat pe pagina acestei societati si mi-a atras atentia o lucrare publicata la cuptoare, cu indicativul C 002..Posted Image



Se mai intampla Posted Image ...au parteneri externi

"randament 90% inseamna ardere aproape completa " ...adica cum , randamentul de ardere ? caci randamentul  global nu poate fi atat  avand la evacuare  temperaturi de 200 C gr.
Cu aceasta temperatura  ar fi cca 82 % dar si randamentul de ardere trebuie sa  fie de cca 95-97 % ...dar e ok  si atata.
La cele vazute  prezentare cred ca masa de acumulare nu depaseste 1100 kg.

Edited by csomi, 13 April 2017 - 19:49.


#15411
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcsomi, on 13 aprilie 2017 - 19:21, said:

"randament 90% inseamna ardere aproape completa " ...adica cum , randamentul de ardere ? caci randamentul  global nu poate fi atat  avand la evacuare  temperaturi de 200 C gr...
'"Se mai intampla'" Posted Image ..ca doar nu toti au trecut sa proiecteze sobe in conformitate cu metodologia din standardul EN 15544 aprobat in 2009, care este obligatoriu si pentru Romania.Posted Image  Unii mai si pomenesc standarde care nu mai sunt in vigoare din 2008 si prevad in cladiri proiectate recent - cosuri doar din caramida..

View PostHectorMOG, on 13 aprilie 2017 - 14:48, said:

In calitate de beneficiar.
La un search pe google am gasit acest producator si doresc sa aflu mai multe pareri/informatii despre acest sistem, este la fel de eficient ca o soba in clopote?
Posted Image Corect ar fi in primul rand sa intrebi de detinatorii site-ului respectiv..  Mie imi place abordarea lor cu acele modele de lemn, dragute,  care iti permite sa asamblezi ca pe un lego viitoarea soba, sa intelegi ca viitor beneficiar cum este organizat sistemul convectiv, dar si sa iti imaginezi proportiile agregatului..
Cat priveste eficienta, e mai mult de discutat aici.. din ce am observat dansii promoveaza sistemul cu canale, iar la acest sistem trebuie sa fii bine instruit incat sa gasesti configuratia optima, altfel e bai.. Posted Image

#15412
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postcsomi, on 13 aprilie 2017 - 19:21, said:

Se mai intampla Posted Image ...au parteneri externi

"randament 90% inseamna ardere aproape completa " ...adica cum , randamentul de ardere ? caci randamentul  global nu poate fi atat  avand la evacuare  temperaturi de 200 C gr.
Cu aceasta temperatura  ar fi cca 82 % dar si randamentul de ardere trebuie sa  fie de cca 95-97 % ...dar e ok  si atata.
La cele vazute  prezentare cred ca masa de acumulare nu depaseste 1100 kg.


   Salut,

Deunde ai luat prietene atita masa  la acest semineu. Foarte indulgent cuei, le dai   masa de 3 ori  cit este. Corpul de baza  are  in jur de 33o kg  daca sampta are  2gr/cmccit despre randament nu ma pronunt , avind doua- trei fumuri  scurte, orizontale .Cum functioneaza nu prea inteleg ca vad lucrindu-se in final la 2 modele--sau asa mi se pare, dupa ce ataseaza firifiricurile. ori are fumuri , ori merge prin convectie-nisa  sus,dar si alta lucratura, alt semineu,nu mai imi storc mintea ca ma doare capul

#15413
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Sa traiesti nea Gigi ! asa este am fost mai "indulgent " cu ei pt ca nu stiu ce samota sau material refractar folosesc pt focar si fumuri sau pt peretii exteriori poate fi de densitate diferiti intre 1800 -2400 kg/m3 , desi pare asemanator.
...exista materiale compozite (samota+crommagnezit+oxizi metalci, etc, etc) care au densitate mai mare si se pot folosi pt formarea peretilori exteriori pt o acumulare mai buna dar in schimb nu rezista la socurile termice din interior (focar sau primele canale de fum).

Edited by csomi, 14 April 2017 - 08:32.


#15414
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Cred ca mai degraba,..ii mai important (inainte de calcule pt randament sau masa / inertie) sa aflam daca e un 'agregat' sigur..Imi par cam subtirele..samotele alea..si sistemul de prindere..cam slabut..Probabil depinde si de 'adezivii' folositi...Ce vad eu in site-ul si filmuletzul ala..tinde mai degraba spre un semineu..cu fumuri..decat o soba in adevaratul sens al cuvantului..

#15415
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postmanghels, on 14 aprilie 2017 - 09:03, said:

Cred ca mai degraba,..ii mai important (inainte de calcule pt randament sau masa / inertie) sa aflam daca e un 'agregat' sigur..
Asta ne pot dovedi doar certificatele de conformitate, declaratiile de performanta, etc al produselor. Un furnizor serios trebuie sa aiba toate acestea in conformitate cu standardele in vigoare.

View Postmanghels, on 14 aprilie 2017 - 09:03, said:

Imi par cam subtirele..samotele alea..si sistemul de prindere..cam slabut..Probabil depinde si de 'adezivii' folositi...
La prima vedere nu ne putem pronunta asupra caracteristicilor samotei, caci exista mai multe tipuri si marci.. Ca si adezivi speciali, care au o priza de zici ca asa au fost turnate piesele imbinate.. Posted Image

View Postmanghels, on 14 aprilie 2017 - 09:03, said:

Ce vad eu in site-ul si filmuletzul ala..tinde mai degraba spre un semineu..cu fumuri..decat o soba in adevaratul sens al cuvantului..
Posted Image In actualul context energetico-economic va fi tot mai greu sa ne dam seama din prima ce am avea in fata: un semineu sau o soba. Se impune o noua termenologie cu definirea notiunilor. Atat semineele, cat si sobele, dar si cazanele trebuie sa raspunda exigentelor privind calitatea arderii lemnului cu emisii minime. Cat priveste eficienta captarii energiei produse in urma arderii si aici acestea trei tipuri de agregate au domenii ce se suprapun ca valori si prin urmare ajungem destul de greu sa distingem de la prima vedere daca daca avem de a facere cu un semineu sau cu o soba.. Caci si la capitolul asigurarii amplitudinii oscilatiei temperaturii aerului interior pe parcursul perioadei dintre doua focuri semineele performante au inceput sa le '"calce pe urme'" sobelor.. In concluzie, cu cat mai mult intri in acest domeniu cu atat mai mult se largeste orizontul si pare de necuprins.. Trebuie sa fiu un obtuz ca sa sustin ca in domeniul sobelor, cazanelor si semineelor nu mai este nimic de explorat si dezvoltat.Posted Image

Edited by andreilesan, 14 April 2017 - 10:39.


#15416
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Am vazut ca activeaza si in zona mea..asa ca am de gand sa iau contact cu ei..poate vad la fata locului..materialul..si pot afla mai multe detalii..poate vad si ceva lucrari..Posted Image

Edited by manghels, 14 April 2017 - 10:42.


#15417
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postmanghels, on 14 aprilie 2017 - 09:03, said:

Cred ca mai degraba,..ii mai important (inainte de calcule pt randament sau masa / inertie) sa aflam daca e un 'agregat' sigur..Imi par cam subtirele..samotele alea..si sistemul de prindere..cam slabut..Probabil depinde si de 'adezivii' folositi...Ce vad eu in site-ul si filmuletzul ala..tinde mai degraba spre un semineu..cu fumuri..decat o soba in adevaratul sens al cuvantului..


Asa asm vazut si eu.. un semineu cu fumuri,dar nu asta este problema ci faptul ca pastreaza 10 ore... ha,ha ma fac sa rid,cind  nu am vazut sitemul de inchidere a aerului de convectie ardere  de sub focareu am considerat ca samota are 6,5 cm uitindu-ma la degetele meseriasului. Fumuri scurte,   soba subtire, consum mare , randament mic  dupa mine..dupa putere..Era gata sa ajung al la Caragiale.Ca or fi 5cm ,asta este, Este subtire.  Lipirea cu  adeziv special, este buna.  Am vazut si filmulete franceze cusobe  compozit. tot asa lucrate numai ca aveau 5 fumuri strimte. alta mincare ..Nisa aceea de convectie cred ca este de la alt semineu, ca nu  corespunde politelor de la semineul prezentat  in executare.

#15418
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009
Posted Image rderii si aici acestea trei tipuri de agregate au domenii ce se suprapun ca valori si prin urmare ajungem destul de greu sa distingem de la prima vedere daca daca avem de a facere cu un semineu sau cu o soba..+

Cu multi ani  in urma -20 ani-am facut 2 seminee, din caramida aparente finisate cu piatra de polizor, dar fara usa.,la care deassupra focarelor am facut 3 fumuri. sa dea caldura. Unul din ele a fost facut anterior fara fumuri sauconvectie( nu aparusera  cu nisesi tub , si ardeau lemnele degeaba ca toata caldura iesea pe cos. Stiu ca la un semineu am fost nevoit sa micsorez usa,aceasta fiind prea mare  fata de focar si in special de cos.este un raport intre deschiderea usii si  volumul focarului, de care nu aveam habar dar stiam cauzele.Acum semineele au usi de stricla  Ar fi bine sa definim concret ce este  un semineu,si  o soba(teracota sau zidarie tot aia...)Ca este in clopote sau fumuri-canale-paralele, verticale, combinate, contraflow tot sobe  sunt  ..si facute din caramida, sau cahle. Semineele imi suna altfel.

#15419
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
In cazul de fata este aplicata technologia de constructie cu gol de aer intre intre peretii de structurare sau de transfer, dupa cum vad in spatele semineului pe perete nu sa pus izolatie dar au lasat o nisa ventilata pt a tine la "racoare" acea zona, evacuarea acelei ventilari este adusa in fata.

View Postbobon, on 14 aprilie 2017 - 11:01, said:

....Semineele imi suna altfel.

Poate si pt altii Posted Image

View Postbobon, on 14 aprilie 2017 - 11:01, said:

Ar fi bine sa definim concret ce este  un semineu,si  o soba(teracota sau zidarie tot aia...)

Eu le numesc seminee cu acumulare...  https://forum.softpe...6#entry20954752

Edited by csomi, 14 April 2017 - 11:19.


#15420
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostHectorMOG, on 13 aprilie 2017 - 12:53, said:

Ce parere aveti despre acest semineu?...
Asa mi-a venit ideea si am facut eu "fumurile" la soba mea de teracota, in 199x (7-9?). Intr-adevar avea randament mare, dar a mea avea cam 7 sau 8 "etaje". Si avea admisie de aer din exterior.

#15421
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postcsomi, on 14 aprilie 2017 - 08:14, said:

.....am fost mai "indulgent " cu ei pt ca nu stiu ce samota sau material refractar folosesc pt focar si fumuri sau pt peretii exteriori poate fi de densitate diferiti intre 1800 -2400 kg/m3 , desi pare asemanator.
...exista materiale compozite (samota+crommagnezit+oxizi metalci, etc, etc) care au densitate mai mare si se pot folosi pt formarea peretilori exteriori pt o acumulare mai buna dar in schimb nu rezista la socurile termice din interior (focar sau primele canale de fum).
In urma cu ceva ani m-am documentat (oarecum) relativ la capacitatea de acumulare termica a diferitelor materiale, si am observat ca masa conteaza foarte putin, ceea ce conteaza este volumul.
Materialele usoare au in general caldura specifica masica mare, iar cele grele au caldura specifica masica mica.
O exceptie notabila ref la "densitatea de energie" acumulabila in volume mici este apa, care are 4,2 kJ/kg grd.
Caldura specifica volumica in schimb, este mult mai putin variabila; am tras concluzia empirica ca orice material am pune, volumul acestuia este mai important decat masa. Desigur, e doar o regula empirica, nu are pretentii de universalitate. Pentru precizie exista tabele si meseriasii (cel putin cei de aici de pe forum, that's ncluding you) stiu sa le foloseasca .

Edited by addysoftware, 15 April 2017 - 13:50.


#15422
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Tot empiric...pot spune conteaza  si felul de "propagare al caldurii" intre doua corpuri sau suprafete solide ,  poate fi prin conductie, convectie sau radiatie.

"Pentru precizie exista tabele..."

Edited by csomi, 15 April 2017 - 14:40.


#15423
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
"O exceptie notabila ref la "densitatea de energie" acumulabila in volume mici este apa, care are 4,2 kJ/kg grd"

Deacord , dar dezavanztajul apei ca nu rezista la "socurile termice"  fara schimbare de faza... nu isi mentine starea de agregare lichida la peste 100 C gr

Edited by csomi, 15 April 2017 - 14:51.


#15424
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Ar trebui sa avem o camasa cu apa rezistenta la presiunea de 65 bar pentru a putea acumula doar 280*C fara ca apa sa fiarba ....
Cu stima .

#15425
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postgi0, on 17 aprilie 2017 - 12:13, said:

Ar trebui ....pentru a putea acumula doar 280*C fara ca apa sa fiarba ....
Cu stima .
In ce se masoara energia, mestere Gi ?

#15426
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Ce mai ziceti stimati colegi?! Ati crezut ca a plecat Iarna? Maria sa, insa, nu a plecat prea departe si s-a intors pentru scurt timp ca sa o tinem minte bine pana revine.. Posted Image
Sper ca nu au fost intreruperi de curent si nu a ramas nimeni in frig din cauza lipsei sobei, iar cei ce le detin - sper ca se bucura din nou de peisajul de iarna... Posted Image
Mai rau de pomii infloriti, saracii.. Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate