Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Seminee

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2842 replies to this topic

#2377
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Sunt indecis asupra numelui semineului , sa il numesc: ”seful semineelor”, ”semineul suprem” sau ”semineul medieval ”Posted Image

Astazi am pus ultima caramida si am sudat gratiile petru aerisire mai raman vreo cateva zile de finisaje si sa zidesc panoul de control frontal de caramizi de samota pentru ca am de strans bine turul si returul inainte de a il monta.

Attached Files


Edited by Benderbut, 28 March 2017 - 19:34.


#2378
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
"Turnul lui Babel" -Bravo.

#2379
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008
Pe tavan ai pus ceva vata ca nu se vede?
Grilele se pun de obicei cam la 2m si invers.
Ca sa permita calduri sa iasa pe.toata suprafata grilei. Asa cum ai pus va iesi doar in partea de sus.
Cand vei face tavanul camerei tencuiesti direct pe placa sau te mai lasi in jos cu el? Facandul din rigips?

Edited by st3fan19, 31 March 2017 - 01:44.


#2380
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postst3fan19, on 31 martie 2017 - 01:35, said:

Pe tavan ai pus ceva vata ca nu se vede?
Semineul nu este chiar atat de suprem .

Quote

Cand vei face tavanul camerei tencuiesti direct pe placa sau te mai lasi in jos cu el? Facandul din rigips?
Nu ma las in jos cu tavanul, inca sunt in tratative cu beneficiara mea ca sa las tavanul model ”beton”.

#2381
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Mare grija totuși la stabilitatea lui. Din cate vad ai folosit cărămidă de samota lipita cu M29, adeziv nu tocmai recomandat.

#2382
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Am auzit si eu ca nu e bine sa zidesti un focar de samota cu acet tip de mortar din cauza ca se sfarama la bataia focului.

Am folosit si un mortar refractar din Grecia de culoare gri ...insa avea putin lut in compozitie si la zidit se intarea foarte repede, nu avea in compozitie mai mult lut precum M29.

Edited by Benderbut, 01 April 2017 - 20:40.


#2383
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Semineu cu acumulare. Focar Austroflamm, masa de acumulare 980 kg, Redarea caldurii acumulate 6-8 ore, Putere termica 3kW. Forma atipica.

Edited by csomi, 05 April 2017 - 19:18.


#2384
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Cum se traduce expresia „șemineu cu acumulare”? Am citit că masa lui este de aproximativ o tonă, așa că bănuiesc că aici se acumulează căldura. Dar din ce materiale este realizată această „baterie”? Șamotă sau ...? Posted Image

#2385
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postraduk, on 05 aprilie 2017 - 19:34, said:

Dar din ce materiale este realizată această „baterie”? Șamotă sau ...? Posted Image

In mare parte este din  http://www.hafnertec...achprodukte/kss Canalele de"fum" la interior contin samota de calitate superioara  http://wolfshĂƛhe....lichen-ofenbau/

Edited by csomi, 05 April 2017 - 20:29.


#2386
daridra

daridra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.07.2014
Ziua buna tuturor. Va rog frumos sa ne indrumati si pe noi in alegerea unei firme care sa ne ajute cap-coada cu semineu in casa de lemn. Sugestii de firme cu care ati avut tangente si au fost seriosi. Multumim frumos!

#2387
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@daridra - unde e casa? o firma din Timisoara mai greu accepta sa faca un semineu la Constanta ...

#2388
chijer1978

chijer1978

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.05.2017
Buna ziua. Apelez la acest forum pentru a cere ajutorul in realizarea unui semineu cu focar deschis.
Ma poate ajuta cineva cu o recomandare, spre o firma sau o persoana autorizata ?
Nu am nici cea mai mica experienta, si as avea nevoie de ajutorul dumneavoastra. Multumesc

#2389
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postchijer1978, on 29 mai 2017 - 09:56, said:

Buna ziua. Apelez la acest forum pentru a cere ajutorul in realizarea unui semineu cu focar descihs. Ma poate ajuta cineva cu o recomandare, spre o firma sau o persoana autorizata ? Nu am nici cea mai mica experienta, si as avea nevoie de ajutorul dumneavoastra. Multumesc
Care este motivul de a fi focarul deschis?

#2390
chijer1978

chijer1978

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.05.2017
Verau sa simt mirosul lemului ars si sa aud sunetele scoase de acesta, si acela cu geam nu mi se pare interesant.

#2391
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Am facut eu, e superb, dar am casa la munte. Prima regula: cos larg (eu am 35x35) fix deasupra focarului. A doua regula este sa nimeresti dimensiunile focarului, la mine nu da 1 gram de fum in casa.
Eu m-am documentat, am facut schita si un zidar oarecare l-a construit. Pe raspunderea mea.

#2392
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
1. Exista un topic pt seminee.
2. Semineul cu focar deschis arata f bine in filme, dar in viata de zi cu zi are mari probleme:
- mare pericol de incendiu, pt ca sar scantei.
- e nevoie de o mare cantitate de aer pt foc => trebuie sa ai aport de aer proaspat constant, ceea ce sfideaza ideea de a face cald cu semineul, mai ales iarna.

Quote

Fumul produs de combustie, fiind mai cald decat cel din ambient, creeaza o diferenta de presiune care tinde sa-l faca sa urce generand tirajul natural. In timpul ascensiunii tinde sa se raceasca cedand caldura in jur si astfel viteza sa scade pana cand temperatura va fi egala cu cea a mediului inconjurator lui. Pentru a obtine un tiraj bun trebuie ca hornul sa fie izolat termic, pe cat posibil sa aiba pereti dubli si un strat izolator intre ei, in asa fel incat sa se evite racirea fumului de evacuat si sa se mentina diferenta de presiune care obliga fumul sa urce de-a lungul canalului de evacuare de la semineu pana la capatul terminal. Este obligatoriu sa se dimensioneze cosul de fum proportional cu dimensiunea focarului, deoarece daca acesta este mai mic nu va fi suficient pentru evacuarea fumului, iar daca va fi prea mare fumul se va raci prea repede diminuand tirajul. Un alt considerent important priveste deschiderea gurii semineului care trebuie corect construita in asa fel incat sa permita accesul unei cantitati corecte a masei de aer de combustie.
Nu trebuie uitata conditia ca la un semineu deschis sa se aduca aport de aer proaspat din exteriorul ambientului.
Nu se vor monta in acelasi ambient 2 seminee intrucat admisiile de aer vor interfera intre ele si va aparea un tiraj compromis. Pentru imbunatatirea tirajului -mentineti cosul de fum curat de funingine -prevedeti o gura externa de aer proaspat adecvata si cuplata la baza semineului sub vatra, in tot timpul functionarii acestuia -cosul de fum trebuie sa aiba o terminatie antivant -la aprinderea focului, folositi surcele uscate orientate vertical si mentineti deschise valva de admisie si valva de evacuare -dupa ce canalul cosului de fum s-a incalzit se poate reduce admisia de aer si evacuarea acestuia -utilizati numai lemne de putere calorica ridicata si uscate -evitati rasinoaseele intrucat produc multa funingine -in cazul in care cosul de fum nu asigura tirajul unui semineu cu focar deschis, incercati sa micsorati gura focarului pe inaltime de sus in jos prin montarea unui paravan termic (adresati-va unei firme specializate in constructia de seminee!)


#2393
chijer1978

chijer1978

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.05.2017
Caldura nu e o mare necesitate pentru mine, deoarece livingul unde as vrea sa il amplasez e incalzit destul de mult. Cu pericolul de incendiu, recunosc, se poate intampla, dar incercam sa nu. Deeacea am nevoide de sfaturi de la dumneavoastra.

#2394
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Scantei nu am avut decat cand am bagat brad pe foc, dar se poate face un grilaj cu plasa de sarma decorativ. Daca nu ard brad nu am nici cea mai mica frica.
I-am facut priza de aer proaspat in focar (o teava trasa pana afara prin perete), dar practic mi se pare frectie. Agregatul e intr-un living de 60 mp care comunica cu etajul (scara), are aer in voie pentru tiraj.
Pe al meu nu l-am facut pentru incalzit, ci pentru impresia artistica (care e din plin). Totusi, focarul fiind din refractara, dupa ce se incalzeste (sa zic un brat mic de fag uscat) dogoreste la 1.5 m de nu poti sa stai.

Edited by overseas, 29 May 2017 - 10:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate