Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#15427
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
Tocmai am inchis admisia de aer, a ramas o gramada mare de jar in focar, stau tolanit pe lejanca incalzita, si ma uit pe geam cum ninge, la noi este iarna in toata regula, in curte stratul de zapada are aproximativ 10 cm, daca o mai tine mult asa, ma apuc sa impodobesc si un bradPosted Imageastept Posted Image

#15428
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Am si eu o intrebare, am mai pus-o pe un topic de radiatoare dar nu mi s-a raspuns de cateva zile. Incerc si aici.

Vreau sa-mi fac o idee despre suprafata necesara a unor conducte intr-un schimbator de caldura
Imi puteti spune aproximativ valorile pentru rezistenta termica:
  • apa in curgere laminara versus perete metalic neted, W/mpK. Ca idee, am gasit rezistenta termica a apei stationare: 0,59W/mK. S-o folosesc pe aceasta? Nu cred ca e corect; probabil conductanta e macar dubla, dar nu stiu, ca nu sunt de specialitate.
  • apa in curgere turbulenta versus perete metalic neted, W/mpK. Stiu, ar trebui gradul de turbulenta....viteza.... Mi-ar fi de mare folos niste exemple practice, de genul apa in teava de cupru, suprafata, viteza, puterea transferata la o temperatura a tevii de x grd., cu valorile obtinute (aproximativ, desigur).


#15429
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Poate ajuta la ceva ...http://elth.ucv.ro/s...ort de curs.pdf

Edited by csomi, 20 April 2017 - 22:36.


#15430
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Mercic frumos, ma bag sa vad. Am mai gasit eu cate ceva (dimensionarea schimbatoarelor de caldura) dar mi-am prins urechile.

#15431
hot_sombrero

hot_sombrero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 14.01.2006
Va salut!
Credeti ca se poate acoperi plita de fonta a unei sobe de gatit cu un capac izolator?
As vrea ca plita sa fie deschisa doar pe perioada gatitului sau cand e nevoie de incalzirea rapida a spatiului respectiv, in rest acoperita/izolata.
Rezista sau crapa?

#15432
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Depinde de suprafata si grosimea acesteia...daca nu crapa cu timpul sunt sanse sa se deformeze daca nu are "racirea" corespunzatoare.

#15433
hot_sombrero

hot_sombrero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 14.01.2006
Dimensiunea plitei mai putin de 50*50 cm. Grosimea intre 10-18 mm.

Ideea cu capacul imi pare mai simpla.
Cred ca e posibila si o izolare sub plita.

#15434
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Am fost astazi la o discutie cu niste arhitecti bine vazuti in Constanta si am ramas surprins de o idee si anume ca ''Este nepotrivit sa se ceara acel Studiu cu privire la posibilitatile folosirii energiei regenerabile in cazul locuintelor individuale, caci ele trebuiesc privite cum si le considera de fapt furnizorii de energie - consumatori captivi..'"  Eu am inaintat parerea ca locuintele individuale pot sa nu fie consumatori captivi, ci chiar independenti cel putin pe partea de incalzire autonoma si am dat exemplu incalzirea cu biomasa.. Replica care a urmat '"De unde lemne in Dobrogea?! Sau daca va referiti la peleti si bricheti atunci nu cunoastem in Dobrogea producatori de acestea..'" ...
Tare imi e ca avem o mare problema si anume ne-am cam obisnuit cu gandul ca nu trebuie sa ne oprim din a produce/forma consumatori captivi..
CAPTÍV, -Ă, captivi, -e, adj. Prins și lipsit de libertate; prizonier; prins...
Daca asa va continua si mai departe in scurt timp vom putea constata ca am ajuns o natiune de sclavi perfecti. Sclavul perfect este acel sclav care nu este lasat sa-si dea seama ca e sclav.
Mai are rost sa discutam despre proiectarea sustenabila a cladirilor, despre independenta energetica, despre reducerea impactului asupra mediului ? Posted Image

#15435
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Andrei, vrei prea multe de la viata si prea repede.
Te opui curentului, inoti contra lui, vezi sa nu te ineci.
Eu stiu ca tu inoti f bine, dar pana si tu obosești, esti doar om.😊

Dar... Stiu ca vb degeaba, tu vei continua...
😊

#15436
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsilenced, on 28 aprilie 2017 - 18:56, said:

Andrei, vrei prea multe de la viata si prea repede.
Te opui curentului, inoti contra lui, vezi sa nu te ineci...
Pai ajungem in situatii nemaipomenite.. fac o paralela: '" Scoli primare si gimnazii au fost desfiintate de zeci de ani, iar acum autoritatile impun ca populatia sa aiba minim studii liceale.. De aici, ca cetatean: fie accept statutul social de '"pentru deservire""(""sluga'" in limbaj mai popular), fie merg in strainatate sa obtin studiile necesare... Si mai pot exista si situatii in care reprezentantii autoritatilor nationale care te evalueaza pentru ati recunoaste masteratul obtinut in strainatate sa fie doar cu licee...'"
Asa ca intr-o viata de om poti ajunge martor cum dintr-o tara care avea de toate sa ajunga o tara careeia nu-i mai apartine nimic, si asta nu fara implicarea noastra...
Studiez niste legislatie nationala care are tangenta si cu sobaritul si incep sa inteleg de ce societatea se divizeaza din ce in ce mai mult si de ce anumite domenii pleaca in economia tenebra.. Indiferent ce directii ar da cei de la UE, noi neaparat trebuie sa aducem '"corectiile autohtone'" si sa iasa nici ca la vestici, nici ca la estici, ci ca la nimeni...
Vom face ceva adrese oficiale si vedem ce raspunsuri vom primi.
Posted Image

Edited by andreilesan, 29 April 2017 - 07:24.


#15437
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Neata Andrei,
Ti-am spus ca nu te vei opri, si asa este.😊

Acum sa dezvoltam. Poate s-a inteles altceva din postul meu.

Daca ar fi toti ca mine, probabil nu am evolua f mult. Eu sunt mai comod si nu ma opun f mult curentului in care inot.

Pe de alta parte, e nevoie de oameni ca tine, care doresc intotdeauna mai bine, si nu numai ptr ei ci si ptr ceilalți.

O dovada clara.
Daca nu te luptai incepand de acum cativa ani cu morile de vant, multi din tara noastra nu cunosteam ce inseamna incalzire confortabilă si economică in acelasi timp.
Deci eforturile tale nu sunt in zadar.😊

Deci, desi aseara parca incercam să-ti domolesc elanul, acum iti suflu-n panze.




Attached File  wp_ss_20170429_0001.png   22.95K   24 downloads

Din 2011 te lupti, au trecut 6 ani.... Ai putere prietene.😃
Să-ti dea dumnezeu sanatate.

#15438
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
'"... Intr-un catun mic traiau doi frati si ambii lucrau la ferma familiei. Unul era casatorit si avea o familie numeroasa, celalalt era burlac. La sfasitul fiecarei zile fratii imparteau totul egal - atat productia obtinuta cat si profiturile. Odata, insa, cel burlac si-a zis: '"Nu este drept sa impartim totul egal. Eu sunt singur si am nevoie de mult mai putin.'" Deaceea in fiecare noapte el umplea un sac de boabe din propriul hambar si traversa pe furis lanul spre hambarul fratelui sau..... Intre timp, fratele casatorit si-a zis: '" Nu este drept sa impartim totul egal. Eu am sotie si copii care se vor ingriji de mine la batranete. Fratele meu insa este singur si nimeni nu va avea grija de el in viitor.'" Drept urmare el in fiecare noapte aducea cate un sac in hambarul fratelui burlac.  Ani la rand se mirau fratii ca rezervele lor nu se imputinau.. pana cand intr-o noapte au dat nas in nas si dandusi seama despre tot au lasat sacii jos si s-au imbratisat ...'"

'"Cel ce face bine altuia, isi face bine lui insusi ""  '"Fiti buni unii cu ceilalti, faceti fapte bune si atunci fericirea va fi de partea voastra ! ""
Posted Image

#15439
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Atunci, tu ar trebui sa fii un om foarte fericit.
Acuma, tu stii in ce se masoara fericirea ta, sper sa fii impacat.

#15440
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Cu psihologia oamenilor, cu obisnuinta, cu negarea cu ce e mai greu in viata, sa schimbi convingeri.


#15441
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
""..Iar aici: Sa fie soba! ..'" Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   254.94K   58 downloads


#15442
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
A sunat ca un "Abracadabra" aici o sa apară o sobă. 😊

Un loc bun de soba, e loc intre stalpi de vreo 3-4 tone de bunatate de sobita.

Spor sa aveti. 😊

#15443
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View Postsilenced, on 01 mai 2017 - 22:14, said:

A sunat ca un "Abracadabra" aici o sa apară o sobă. ��

Un loc bun de soba, e loc intre stalpi de vreo 3-4 tone de bunatate de sobita.

Spor sa aveti. ��
[
Dupa atata lupta , poate o sa apara o soba/cazan de caramida cu toate detaliile sa inteleaga tot poporul . Ca un fel de extras la tot ce s a scris pe aici .
Sper sa nu mai fie secrete .
Ce zici Vali ?

Edited by Daco_Get, 03 May 2017 - 23:10.


#15444
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Se poate spune piesa aceasta ce rol are, si unde este pozitionata ?

Edited by csomi, 02 May 2017 - 16:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate