Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Va ajung banii?

- - - - -
  • Please log in to reply
292 replies to this topic

#37
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Postmagul132001, on 26th January 2012, 12:16, said:

Shamballa.

Eu as vrea sa ma disociez un pic de mediul asta intens cerere-oferta si mi-as face o casa ecologica.
Da' la nivelul de venituri, bataia de joc ce o fost cu proiectul asta la noi si la cata rabdara am io, cred ca mai degraba o s ajung sa-mi zbor creierii de nervi.


View PostUrsul_Polar, on 26th January 2012, 12:23, said:

un petic de pamant, cateva barne de lemn, placi osb, vata minerala, o mana de cuie si-i gata.
eu unu ma gandeam sa-mi cumpar niste containere de marfa, d-alea de vapor. le sudezi, le vopsesti, le-ai pus pe pamant si aia e.


View PostMoaca, on 26th January 2012, 12:32, said:

Mai mișto din baloți de paie. E un topic dedicat pe CASA MEA.

Nu merita; va spune unul care si-a facut casa "pasiva" la margine de bucuresti.
Te bag sclav la casa.
Nu merita decat ce bagi in gura si tragi pe pwla, cu astea ramai.... Lemnele si peretii sunt prostii efemere.

#38
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View Postmagul132001, on 26th January 2012, 12:30, said:

:lol: Ar fi fain sa fie asa simplu.
Ce-i drept, am vazut langa Dunare o locuinta faina de pamant al unui barcagiu, chiar daca era doar pe perioada de vara.
Oicum daca ar fi, as face undeva prin sudul tarii.
Da' din pacate la noi is putini cei care se pricep la astfel de constructii, plus incultura si retardarea de perceptie specifice.
ce conteaza ca nu se pricep? sa obtii tu proiect si aprobare ca in rest il faci singur, macar sa stii ca cin' te baga-n groapa, merita :lol:

oricum, n-as tone de bani pentru betoane, caramizi si alte rahaturi. mi se pare o investitie inutila pentru o medie de 9-10h/zi cat stai colea.
confortul nu-l gasesc a sta in beton cat in modul in care ai posibilitatea sa amenajezi interiorul.

alea din chirpici cu podeaua din pamant batatorit is mortale vara pe zapuseala lu' peste :wub:

#39
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View PostUrsul_Polar, on 26th January 2012, 12:40, said:

ce conteaza ca nu se pricep? sa obtii tu proiect si aprobare ca in rest il faci singur, macar sa stii ca cin' te baga-n groapa, merita :lol:

oricum, n-as tone de bani pentru betoane, caramizi si alte rahaturi. mi se pare o investitie inutila pentru o medie de 9-10h/zi cat stai colea.
confortul nu-l gasesc a sta in beton cat in modul in care ai posibilitatea sa amenajezi interiorul.

alea din chirpici cu podeaua din pamant batatorit is mortale vara pe zapuseala lu' peste :wub:

Ce-mi place cand va vad asa de naivi si visatori!!!

#40
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View Postbuleala, on 26th January 2012, 12:42, said:

Ce-mi place cand va vad asa de naivi si visatori!!!

:lol:

Attached Files



#41
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007

View PostMoaca, on 26th January 2012, 12:32, said:

Mai mișto din baloți de paie. E un topic dedicat pe CASA MEA.

Da, si alea.
Mersi , o sa ma uit. :)

View Postbuleala, on 26th January 2012, 12:40, said:

Te bag sclav la casa.

Poti sa detaliezi un pic? :D
Mda, iar fac offtopic. :lol:

View PostUrsul_Polar, on 26th January 2012, 12:40, said:

oricum, n-as tone de bani pentru betoane, caramizi si alte rahaturi. mi se pare o investitie inutila pentru o medie de 9-10h/zi cat stai colea.
confortul nu-l gasesc a sta in beton cat in modul in care ai posibilitatea sa amenajezi interiorul.

alea din chirpici cu podeaua din pamant batatorit is mortale vara pe zapuseala lu' peste :wub:
Un lucru putin cunoscut e ca si betonul emite un fel de radiatie, am discutat cu cineva in domeniu.

True that. :wub:

#42
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

View PostBogdan R, on 26th January 2012, 12:31, said:

2000 brutul, net raman vreo 1500, deci 300 reprezinta 20%, cred insa ca nivelul unei chirii decente e cel putin dublu, ceea ce inseamna 40% din venitul unui salariat. Da, daca ambii soti lucreaza situatia se schimba radical...

Oricum iese mai bine ca la noi :) Din 350 euro brut (cred ca si la noi salariul mediu de 1400 lei e brut) si luand in considerare chiria de 250 euro, poate mai mult, acopera un procent mult mai mare din salariu, dublu aproape fata de procentul englezului.

Totusi, salariul net MEDIU in Anglia sa fie doar 1500 lire, nu-mi vine a crede, pai atunci cel minim cat e ?

#43
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011

View Postcrz, on 26th January 2012, 11:31, said:

Spre exemplu, oamenii dintr-o familie de 2 persoane cu 2 salarii de 700ron/luna au meniul bazat pe cartofi, paine, parizer taranesc si pate de ficat marca numaru 1.
Cand vine iarna si se face frig in casa se imbraca mai gros.
Merg cu transportul public din ratiuni economice, nu ecologice.
Nu isi permit alte vacante decat "la tara".
In general traiesc mai putin si sunt mai bolnaviciosi.
Nu isi permit sa cheltuiasca prea mult pe distractii.

.....................
Dar nu te-ai gindit ca poate unii, cu posibilitati financiare mai reduse, or parcurge distante mari umblind (pe picioare)?!... spre deosebire de altii care, nici pentru 100 de metri, nu-si dau fundurile jos din masini! Iar miscarea corporala e benefica sanatatii!
La fel se intimpla si iarna, in casa... miscarea fizica face bine organelor interne (inimii), circulatiei singelui. Carnea mai repede se impute la temperatura ridicata!

Sa mai comentez despre nocivitatea unor distactii specifice parvenitilor?
Cheltuielile si mofturile oamenilor sint influentate si de dificultatea obtinerii banilor.

Edited by Tavi24, 26 January 2012 - 13:06.


#44
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006

View PostNicolla, on 26th January 2012, 12:05, said:

Dobanda pe care o obtii din contul de economii, dupa toate comisioanele, taxele si impozitele, este mai mare valoric decat comisioanele de administrare, taxele si alte cheltuieli aferente cardului de credit (da, am inteles ca n-ai dobanda 55 de zile, dar nici banca nu-i proasta)?

Taxa de administrare a cardului de credit este de 25 de lei/an deci nu se pune problema sa nu fie acoperita din dobanda incasata in contul de economii, cel putin in cazul meu. In cazul tau e altfel?

#45
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,063
  • Înscris: 25.06.2007

View Postalex-softpedia, on 26th January 2012, 12:47, said:

Totusi, salariul net MEDIU in Anglia sa fie doar 1500 lire, nu-mi vine a crede, pai atunci cel minim cat e ?
La 160 ore lunar iesi clar sub 1000: http://www.direct.go...age/DG_10027201

Mai vezi si discutiile de aici: http://uk.answers.ya...20071717AA1VQ5C

#46
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006
CITAT (clausio @ 26th January 2012, 11:36)
Da..imi ajung in conditiile in care imi stapanesc limitele rationalului.

Cum procedez eu? Salarul il depun in fiecare luna intr-un cont de economii cu o dobanda anuala de vreo 5%. Pastrez cash in jur de 300 de lei pt cheltuieli neprevazute care le pot plati doar cash (intretinerea la bloc).

View Postunderrated, on 26th January 2012, 12:04, said:

intretinerea la bloc e cheltuiala neprevazuta?misto tare... :lol:


Scuze am uitat un "sau"...


Asadar, vroiam sa spun "Pastrez cash in jur de 300 de lei pt cheltuieli neprevazute sau care le pot plati doar cash (intretinerea la bloc)."

#47
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Postmalls, on 26th January 2012, 12:44, said:

:lol:

stai pe 2 mil de euro, fa-ti casuta din povesti; stai pe 1000 euro/luna, iti recomand 2 cam in titan.

View Postmagul132001, on 26th January 2012, 12:46, said:

Da, si alea.
Mersi , o sa ma uit. :)


Poti sa detaliezi un pic? :D
Mda, iar fac offtopic. :lol:

...pai... casa facuta in zona linistita (fara vecini cu vaci si porci)
..ai nevoie de drum in primul rand, il amenajezi
apoi casa pasiva, cat mai economica si mai independenta de surse din afara... am intre 30 si 35 cm de izolatie in mai multe straturi
tripan, obloane, etc...
cetrala lemne (trebuia pe peleti)
apa proprie, filtre pompe etc
am un sistem
destul de costisitor si eficient ptr colectarea si curatirea apelor uzate... "canalizare"

bun asa; ce presupune asta... peste suta de mii de euro (eu-si nici parintii mei- nu am primit de la stat apartament pleasca sa-l vand sa-mi fac casa si eventual sa-mi ramana si bani)
...si ute asa devii sclavul viselor

mai departe... s-au apucat idiotii sa sape ptr canalizare si gaze (ptr vreo 3-4 case printre care si eu, care n-am nevoie)
deci, au sapat in noiembrie...eu nu am mai venit cu masina acasa tot de atunci; o las la o suta de metri
taxa de poluare platesc si am platit
statul (gasca portocalie de data asta) investeste banii in "termoizolatia blocurilor" de parca numai bocuri sunrt pe lumea asta ...



va intreb; se mai merita?!

#48
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postduculeana, on 26th January 2012, 10:27, said:

Voua va ajung banii pentru un trai decent? Deci repet, decent, nu aruncat in stanga si-n drepta pe toate prostiile, pe ultima moda, pe mers la restaurant mereu etc.
Am vazut chiar pe acest forum oameni care spun ca nici 2500 de lei nu e suficient, dar cand ii vezi ce pretentii au si cum enumera cate-n luna si in stele, te intrebi pai cum naibii sa le ajunga cand ei cheltuiesc pe toate prostiile si vor atatea?
Dar eu vin si intreb: dar aia saraci, cu pensie de CAP, de 350 d elei, sau un pensionar obisnuit cu pensie de 500-700 de lei, cum se descurca frate? Nu e cumva un paradox, ca din ce ai mai mult, de atat te plangi ca nu-ti ajunge?

Da ajung, mai si raman uneori.
Trai decent inseamna, in perceptia mea, intr-o enumerare exemplificativa, 2 vacante pe an, masina de familie, locuinta personala sau bani pentru o chirie decenta (250 - 300 E). Minimul necesar existentei nu se contabilizeaza: mancarea necesara traiului, vestimentatia.

Edited by mihaigerard, 26 January 2012 - 13:11.


#49
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View PostTavi24, on 26th January 2012, 13:04, said:

Dar nu te-ai gindit ca poate unii, cu posibilitati financiare mai reduse, or parcurge distante mari umblind (pe picioare)?!... spre deosebire de altii care, nici pentru 100 de metri, nu-si dau fundurile jos din masini! Iar miscarea corporala e benefica sanatatii!
La fel se intimpla si iarna, in casa... miscarea fizica face bine organelor interne (inimii), circulatiei singelui. Carnea mai repede se impute la temperatura ridicata!

Sa mai comentez despre nocivitatea unor distactii specifice parvenitilor?
Cheltuielile si mofturile oamenilor sint influentate si de dificultatea obtinerii banilor.


Atunci cum explici tu ca oamenii saraci sunt mai imbatraniti si mai bolnavi decat aia bogatii?

Mda, pe vremuri bogatii aveau guta, iar saracii scorbut, pelagra si holera.

#50
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 28.06.2005

View Postmalls, on 26th January 2012, 12:18, said:

Dar poate fi vorba si de o vacanta virtuala. Cred ca si tu ai inteles esenta replicii mele, nu vreau sa cred ca te-ai oprit la a judeca aparentele ;)
Câți africani au venit la tine să se plângă că nu o duc bine?

#51
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011

View PostLaberta, on 26th January 2012, 13:12, said:

Atunci cum explici tu ca oamenii saraci sunt mai imbatraniti si mai bolnavi decat aia bogatii?

Mda, pe vremuri bogatii aveau guta, iar saracii scorbut, pelagra si holera.
Care oameni saraci si care oameni bogati? Toti?

Mediul profesional cred ca e o cauza importanta a degradarii sanatatii multor muncitori.
Saracia nu inseamna automat mizerie.

#52
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostMoaca, on 26th January 2012, 11:19, said:

Ce-i aia "decent"? Definițiile diferă de la om la om.
Mie-mi ajung banii ca să trăiesc decent, însă mi-aș dori să nu fiu nevoită să muncesc și să mă mut pe-o insulă unde-i întotdeauna cald și să nu muncesc decât dacă vreau - pentru asta însă nu-mi ajung banii.
Intrebarea care este obligatorie sa ti-o pui este:
Ce faci ca sa-ti indeplinesti visul?
Indiferent cat castigi, fie ca venitul sau salariul este mic fie ca este mare ca baza pentru un viitor mai bun ar trebui sa pui  administrarea venitului.
Este mult mai usor decat pare. Inceputul este foarte greu deoarece trebuiesc schimbate anumite "obiceiuri proaste".

Edited by poadol, 26 January 2012 - 13:52.


#53
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Mai sunt si o gramada de romani care s-au bagat pana in gat cu credite in franci elvetieni si acum au rata dubla, dar acelasi salariu.
Diferenta la bani de cheltuiala intre un pusti cu 1200 ron salariu si un om cu credit pe apartament si masina dar cu salariu de 3000+ lei nu este asa mare. De multe ori cel cu salariu mai mic o duce mai bine :)

#54
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 08.10.2011
Tigarile, cafeaua si berea sa fie un moft? Salariul numai pentru atata lucru imi ajunge, si nici nu le folosesc in exces  :notangel:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate