Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

BRANSAMENTE ELECTRICE

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3594 replies to this topic

#3529
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013

View Postrelu11051, on 11 iulie 2018 - 17:10, said:

Si de ce cauti 3X.. si nu 2X.. cand tu ai monofazat iar nulul de protectie nu se afla in cutia contorului, ai de gand sa faci priza de pamant langa contor?
Plecarea din BMP catre consumator se face cu nul de protectie:
Attached File  screenshot.19.jpg   125.07K   102 downloads
...extras de aici:https://stoianconsta...-protectie-bmp/....
Spor!

#3530
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
De unde vine acel nul de protectie? Aveti cumva o baza legala? Ca sa stiu si eu sa ii cem pe cei de la electrica ca m-au bransat de 10 ani fara nul de protectie, cu 4 fire pentru tifazic, iar nulul de protectie in BMPT este un tarus infipt langa, cablul de la contor la casa este tot cu 4 fire...

Poate Stoian a uitat sa spuna ca orice BMPM sau BMPT se echipeaza cu nul de protectie (un tarus langa el) pentru diferentiala de 300mA.


Poate ne lamureste anaki cum e legal si regulamentar

#3531
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
relu: acel tarus de langa bmp(m/t) nu este nul de protectie, ci este nul tehnologic. Fara acel tarus nu-ti da tensiunea spre casa din acuza acelui DPST-MN (Dispozitiv de Protectie la SupraTensiuni cu Monitorizare Nul), dar aceste DPST-MN-uri s-au dovedit a fi de unica folosinta si dupa prima declansare se pot arunca la gunoi si din cauza asta s-a trecut la BMP-uri tip FT133 care nu mai contin aceste petarde si se monteaza decat la dorinta expresa a clientului, deci FT 133 nu mai are nevoie de acel tarus. Este interzisa legarea prizei de pamant de la casa cu acel tarus.

#3532
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
D-le relu 11051,si eu am trifazat de mult...din 1991...si tot fara nul de protectie este!...asta pentru ca la trifazat nulul de lucru este PEN adica si nul de protectie si nul de lucru...nu confundati instalatia trifazata cu cea monofazata....la cea monofazata nulul care vine din retea este PEN iar,in interiorul BMP-ului se separa in N-nul de lucru si PE-nul de protectie....
Intrebare- in activitatea dvs. ati intanit vreodata, intr-o instalatie trifazata,conductorul de nul trecut prin siguranta?...ar fi pentru prima data cand aud de acest lucru....

#3533
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
George mai citeste odata ce am scris ...

BMPM sau BMPT se echipeaza cu nul de protectie (un tarus langa el) pentru diferentiala de 300mA

Ce scrie Stoian acolo e o ... Imi place ca a legat nulul de lucru cu nulul de protectie ...

Hai sa te intreb altfel tu in BMP M/T ai nulul de protectie (impamantarea ta din casa) legata?

flomar60 aici ne tuluim fara dl

Nu am vazut pana acum un BMPM cu nul de protectie in el, singurul nul este cel tehnologic cum spune George care este din tarus si este strict pentru diferentiala

Cat despre nul de lucru acelasi cu nulul de protectie la trifazic .... ma faceti sa cred ca mi-am facut degeaba impamantare la casa

#3534
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Numai ca nu am porcaria aia de DPST pt ca este FT133 fara DPST si nu am tarus din fieroaica moarta de jumatate de metru, in schimb am doua nuluri de lucru. Impamantare la casa e total separata, iar in cofretul de pe casa imi ajung doua nuluri de lucru ca i-am intrebat pe cei care mi-au facut bransarea si le am conectate impreuna prin clema din bronz.
De la stalp nu are de unde lua nul de protectie pt ca sus sunt numai 4 fire. Al cinci-lea este iluminat public, asa ca, sa nu te induca in eroare ca daca are 5 fire sus inseamna ca e nul de protectie.
Diferentiala din BMP functioneaza si fara nul de protectie (te asigur).

#3535
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
Cand nu sunt face-too-face cu interlocutorul prefer adresarea la persoana a 2-a....
Pai ,dvs. aveti legatura electrica directa intre priza de pamant si nul?...daca este asa ajutati RENEL-ul sa-si echilibreze fazele mai ales daca va situati cu punctul de consum departe de transformator...plus ca, in anumite conditii, zona din apropierea locului unde este instalata priza de pamant poate capata un potential periculos....
Din BMPT-ul meu pana la tabloul general am cablu 4 x 25 mmp aluminiu....din tabloul general am circuite trifazate si monofazate...la cele monofazate am facut nul de lucru si nul de protectie...iar priza de pamant este independenta asa cum zice d-l George mai sus...

#3536
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
Este perfect, am inteles exact ce ai zis.
Acum explica-mi si mie de ce eu ca beneficiar daca am cablu dimensionat corespunzator trebuie sa am 2 NUL de lucru de la BMPM la casa? si avand in vedere ca nu e treaba electrica ce am eu de la BMPM la casa cum ma pot obliga ei pe mine la asta?

Ti-am zis pe la noi pe aici periferie de capitala nu se practica 2 X NUL de lucru ci unul dar prins cu 2 cleme pe stalp si nici de la BMPM spre casa nu pleaca F + 2NUL ci doar F + N

#3537
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
In mod normal nu ar trebui sa fie asa!...poate s-au bazat pe faptul ca lucreaza diferentiala si posibil sa fi montat o diferentiala de 30mA...nu am de unde sa stiu logica celor care au executat instalatia!...dar,nulul de protectie asta face,va protejaza!...acest nul nu este trecut prin nici-o siguranta ,intre aparatul conectat la priza si conductorul de nul al retelei electrice este legatura directa! ....nulul de lucru este trecut prin mai multe sigurante pana ajunge la aparatul din priza...asa ca, acest nul se poate intrerupe iar faza sa ramana activa si sa ajunga pe caracasa aparatului...cum aceasta este conectata la nulul de protectie ,obligatoriu una din sigurantele aflate pe faza  declansaza si si se intrerupe circuitul....ca ,la instalatiile vechi ,nu exista acest sistem...asta e alta poveste!

#3538
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pt. relu: Inainte asa se facea. De cand au aparut intreruperi de nul si le arde la oameni electrocasnicele... furnizorii au fost obligati sa plateasca despagubiri (s-a lasat cu procese pe rol) si au adoptat alte metode ca sa nu mai apara neplaceri pt ei si... stii tu... omul din greseli invata ca d-aia un normativ se abroga pe altul cum ar fi din 98 si 2002 ca nu mai e nici unul valabil. Eu am bransamentul facut recent si d-aia iti spun. Probabil tu il ai mai demult.

View Postflomar60, on 12 iulie 2018 - 14:45, said:

Cand nu sunt face-too-face cu interlocutorul prefer adresarea la persoana a 2-a....
Pai ,dvs. aveti legatura electrica directa intre priza de pamant si nul?...daca este asa ajutati RENEL-ul sa-si echilibreze fazele mai ales daca va situati cu punctul de consum departe de transformator...plus ca, in anumite conditii, zona din apropierea locului unde este instalata priza de pamant poate capata un potential periculos....
Din BMPT-ul meu pana la tabloul general am cablu 4 x 25 mmp aluminiu....din tabloul general am circuite trifazate si monofazate...la cele monofazate am facut nul de lucru si nul de protectie...iar priza de pamant este independenta asa cum zice d-l George mai sus...
Nu. Priza de pamant e separata la mine. Ce treaba are priza de pamant cu nulul de lucru? ca sa-mi dea afara diferentialele din casa?

Edited by GeorgeTrisina, 12 July 2018 - 15:07.


#3539
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
George vorbesc de bransament facut in 2010, vecinii au chiar mai recente, la toti este la fel, chiar am fost plecat si m-am uitat la case care sunt bransate monofazat si legatura pe stalp este cu 2 fire, respectiv F + N, iar la trifazat 4 fire 3F + N, toate casele in zona sunt dupa 2010 unele chiar anul trecut bransate. ce am vazut la toate este faptul ca firul de nul este legat cu doua cleme.

O sa fac niste poze ca sa vezi, nu vorbesc din auzite ...

#3540
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013

View PostGeorgeTrisina, on 12 iulie 2018 - 15:12, said:



Nu. Priza de pamant e separata la mine. Ce treaba are priza de pamant cu nulul de lucru? ca sa-mi dea afara diferentialele din casa?
Absolut de acord! Acelasi lucru am vrut sa spun si eu doar ca am folosit un cuvant gresit..."independent"....

#3541
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Eu o sa iau 3x16 acyaby pt ca diferenta la 2x16 acyaby este nesemnificativa ( dpmdv ) si vreau sa fie ok ,

#3542
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postflomar60, on 12 iulie 2018 - 16:03, said:


Absolut de acord! Acelasi lucru am vrut sa spun si eu doar ca am folosit un cuvant gresit..."independent"....
Incearca sa fii mai explicit ca altfel... nu mai stie omul ce sa creada.
Maine am sa fac un desen cu pixul, il scanez si il postez cum e la mine. Poate ca asa o sa priceapa si el.

Edited by GeorgeTrisina, 12 July 2018 - 16:43.


#3543
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
George nu e cazul de desen, am inteles oameni pun de la stalp la contor 3 fire ca doar plateste beneficiarul si ca sa fie ei impacati, totusi nu e peste tot asa ceea ce ma face sa cred ca nu e reglementata treaba.

Intrebarea mea e alta, tu ca si electrician autorizat de ce recomanzi fir dublu pe NUL? mie ca beneficiar mi se pare inutil, daca imi recomadai un LIMAT intelegeam dar asa ce imi spui tu este cheltuiala inutila.

Cand o sa citeasca anaki pe aici cred ca se cruceste, protectia la lipsa nul se face cu sigurante nu cu 80ml de cablu in plus ...

Arata-mi si mie un ordin ANRE unde scrie ca sunt obligat sa respect de la CONTOR in AVAL un anume tip de cablu ca altfel nu il leaga de contor, altfel cele 2 pagini scrise pana acum sunt inutile si incorecte

#3544
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013

View Postrelu11051, on 12 iulie 2018 - 17:53, said:

... oameni pun de la stalp la contor 3 fire...
Nu!  Din cutia contorului catre tabloul electric general al beneficiarului ,se pun 3 fire....

#3545
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
DE CE?

#3546
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
Raspunsul dvs. da de inteles ca discutia noastra anterioara nu a avut nici un rezultat...mai incerc o data:
-din reteaua electrica sosesc in BMP-ul dvs 2 fire,o faza si un nul ! aceste fire constitue bransamentul locatiei dvs...in ultimul timp se utilizeaza bransament coaxial (similar cablului TV d.p.d.v. constructiv) din aluminiu...cele 2 fire ale bransamentului se conecteaza la siguranta automata diferentiala prezenta in BMP....aceasta siguranta automata face urmatoarele functii:
-declansaza instantaneu la scurtcircuit
-declansaza la suprasarcina intr-un timp prestabilit functie de valoarea suprasarcinii
-declansaza instantaneu daca apare o scurgere de curent la pamant si care atinge valoarea constructiva a sigurantei-10mA,30mA,300mA...
Din iesirea acestei sigurante se alimenteaza contorul si,mai departe,tabloul electric general...
...astfel se asigura nulul de lucru deoarece acest fir este trecut prin respectiva siguranta si, in cazul unui eveniment, acesta se intrerupe odata cu faza...
...inainte de aceasta siguranta se gaseste o placa de borne prin intermediul careia se face contactul electric intre firele bransamentului si firele care ajung la siguranta automata...pe aceasta placa bornele firului de nul sunt duble...pentru ca , de aici se ia al 3-lea fir -NULUL DE PROTECTIE-care se trimite direct in instalatia electrica a casei si , astfel , se ocoleste siguranta automata din BMP...
...orice eveniment care determina aparitia fazei pe carcasa metalica a oricarui dispozitiv electric din casa este ,astfel, eliminat instantaneu prin declansarea obligatorie a sigurantei pusa pe faza!
...sper ca am fost destul de clar!...daca la dvs. nu exista acest fir-nulul de protectie-conectat asa cum am explicat mai sus, ar trebui sa solicitati expres catre furnizorul de energie acest lucru...spor!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate