Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Recomandare camera video consumer 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#73
prinzatoru

prinzatoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.02.2012

View Postgodaro, on 27th January 2012, 10:28, said:

aveti idee daca 1440x1080 inseamna un Aspect Ratio tot de 16:9 ? Daca da, probabil ca pixelii sunt dreptunghiulari
da, anamorphic, cel putin asa ma pune sa aleg programul de editare cand incep un proiect nou. asa descrie rezolutia asta.

#74
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 07.08.2008
In primul rand, sper ca am nimerit bine forumul unde am postat "problema" mea :D

Dupa cum v-ati dat seama din titlu, vreau sa cumpar o camera video si am nevoie de niste sfaturi...
M-ar interesa o camera video cu urmatoarele caracteristici:
- zoom optic min. 10x
- 3D Ready(optional)
- zoom dinamic minim 10x
- Full HD
- mediu de stocare neaparat pe SD/SDHC/SDXC (si optional sa aiba si mediu propriu de stocare)
- m-ar interesa ca sa aiba o calitate cat mai buna de  filmare si la  luminozitate mai slaba

Momentan am gasit JVC GZ-HM960B, dar dupa niste review-uri de pe net, am ajuns la concluzia ca nu e chiar foarte buna(http://www.camcorder...rder-Review.htm).

Bugetul alocat: aprox. 2000lei, max. 2500lei

Vreau sa incep sa ma apuc de filmat si m-am gandit sa imi iau o camera cat mai profesionista pentru bugetul alocat...cel mai mult ma intereseaza sa filmeze cat mai bine la o luminozitate mai slaba, acuratetea culorii sa fie cat mai buna...

Ceva pareri? Multumesc (in avans)  :thumbup:

#75
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
la banii aia nu gasesti nimic. vezi totusi panasonic sd800, v700, 500 si mai ales x800. cauta si vezi ca ai niste optiuni pe la 3000 de lei. bafta.

Edited by dacicus09, 26 February 2012 - 00:35.


#76
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 07.08.2008
Mersi mult. Alte pareri? :)

Edited by _DelSte_, 26 February 2012 - 17:33.
Eliminat citat inutil.


#77
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Camera "profesionista" FULL HD 3D ......  Woow    :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:   Poate vroiai sa spui profesionala.Asa ceva la banii aia nu s-a constriut si nici nu o sa se faca vreodata.Poate daca inmultesti bugetul CU 60   te apropii de o jucarie din asta    http://westbuy.ro/ca...er-quality.html   (si inca si aia la asemenea pret tot nu are Doof-ul de cinema si performantele lu' Noe in Low-Light cu senzori de 1/3) si asta pe Westbuy si aici intra doar camera.Numai spui ca iti trebuiesc carduri P2 care nu are rost sa le mai amintesc pretul,acumulatori,Super statie de lucru pentru procesat AVC intra 3d,sistem de stabilizare si multe altele.O camera FULL HD profesionala entry-level incepe de la 6000 euro(vezi un pmw EX1)
Incearca sa faci diferenta intre Profesional,Semiprofesional si Amator (Consumer);dar se pare ca nu ai cunostintele necesare atata vreme cat tu vrei de la o camera pro Zoom Digital,Inregistrare cu compresie enorma pe carduri SD si alte ineptii din astea.
Tie ti-ar trebui o camera din gama Consumer(Amator) cu performante bune in gama ei cum ar fi un HDC-HS900 sau TM900 de la Panasonic(eventual impreuna cu adaptorul ala pentru 3d daca tii mortis la 3d)dar din pacate bugetul tau nu poate sa acopere nici in cazul asta si tu mai vrei si profesional.
E frumos sa visezi;Greu e sa faci din vise realite.Invata serios sa filmezi si cu ce se manaca echipamentele din domeniul asta si in cativa ani o sa-ti iasa fumurile cu 3d FullHD Broadcast la 2500 RON si numai stiu ce.

Edited by geo123, 26 February 2012 - 13:40.


#78
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 07.08.2008
Acum pe bune, tu ai vazut ca la 3d am scris optional? Am scris ca poate mai e ceva camera asemanatoare cu Jvc-ul dat exemplu...
Mersi de sfaturi, eu am intrebat ce camera imi recomanda cineva la caracteristicile care le-am zis... Si scuza-ma dar sunt destule camere pana in 2500 cu zoom digital si inregistrare pe SD, daca nu ma crezi, mai pune mana  si google it, nu te da cu nasu pe sus ;)
"o sa-ti iasa fumurile cu 3d FullHD Broadcast" - bine ar fi daca ti-ar iesi si tie fumurile care le ai... banuiesc ca esti mitic, nu?  :lol:
In fine, mersi de raspuns.

Edited by _DelSte_, 26 February 2012 - 17:33.
Eliminat citat inutil.


#79
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
uite o alta optiune ar fi canon  hf m46 care e 2400 de lei si e ff buna in lumina slaba si are niste culori deosebite. da-i cautare pe price si vezi si alte preturi. ar mai fi panasonic tm90 care e 2000 de lei si e bunicica in lumina slaba. etc.

Edited by dacicus09, 26 February 2012 - 22:32.


#80
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 07.08.2008
Mersi mult pentru recomandari. O sa le verific curand...

Edited by _DelSte_, 26 February 2012 - 23:07.
Eliminat citat inutil.


#81
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Inca odata se dovedste proverbul: "Prostu' daca nu-i fudul atunci nu e prost destul" Cu habarnistii increzuti sa nu te pui niciodata sau sa incerci sa le deschizi ochii ca nu ai nici o sansa.Sunt tot mai multi increzuti in ultimul timp care in loc sa traga invataminte si sa multumeasca celora cu pregatire care pird timpul si-i ajuta neconditionat  arunca cu pietre.

Ca sa vedeti pana unde poate ajunge prostia:  
1   "In primul rand, sper ca am nimerit bine forumul unde am postat "problema" mea biggrin.gif"
Nu,nu l-ai nimerit si precum vezi userii cu eperienta si moderatorii care activeaza aici au tratat cu indulgenta si nu-ti-au sters postul ba mai mult nici nu ti-au atras atentia;dar sunt sigur ca in grandoarea ta nici nu ai vazut.
2   "Vreau sa incep sa ma apuc de filmat si m-am gandit sa imi iau o camera cat mai profesionista pentru bugetul alocat...cel mai mult ma intereseaza sa filmeze cat mai bine la o luminozitate mai slaba, acuratetea culorii sa fie cat mai buna...
M-ar interesa o camera video cu urmatoarele caracteristici:
- 3D Ready(optional)
- zoom dinamic minim 10x
- mediu de stocare neaparat pe SD/SDHC/SDXC (si optional sa aiba si mediu propriu de stocare)
- m-ar interesa ca sa aiba o calitate cat mai buna de filmare si la luminozitate mai slaba"

Nu exista notiunea de camera profesionista in bugetul alocat.Exista doar camera din gama profesionala(broadcast) si care nu are nimic deaface cu specificatiile descrise de tine mai sus.
3  "Si scuza-ma dar sunt destule camere pana in 2500 cu zoom digital si inregistrare pe SD, daca nu ma crezi, mai pune mana si google it, nu te da cu nasu pe sus"
Nu stiu pe cine ai vazut tu afirmand ca nu exista camere pana in 2500 cu zoom digital si inregistrare pe SD! Sunt o groaza de pocnitori inclusiv facute pe vapor unele dintre ele doar cu zoom digital si inca 1200X iti dai seama ZOOM digital ce-o mai fi si panarama aie de zoom optic (sau camere pro cu lentile interschimbabile unde mai cari dupa tine si o geanta cu obiective fiecaree pentru o anumita plaja focala sau primeuri) cand traim in era digitala  :D Poti sa le incerci pe toate! Dar calitate  macar satisfacatoare in Low-light si culori viii asa cum ai cerut tu nu ai sa obtii cu niciuna.Pentru asta sunt camere cu 3CMOS/3CCD de minim 1/4.

#82
andvarga

andvarga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 07.11.2007
Salutare,
Ma juta cineva cu o parere referitoare la postul de mai sus? Puteti sa-mi sugerati alte modele care sunt comparabile cu Panasonic HDC-SD900 sau Canon HF S30?
Merci!

Edited by _DelSte_, 09 April 2012 - 11:22.


#83
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Postandvarga, on 29th February 2012, 09:42, said:

- Canon are min illumination 0.3 LUX comparativ cu Panasonic care are 1.6 LUX.


Ma juta cineva cu o parere referitoare la postul de mai sus? Puteti sa-mi sugerati alte modele care sunt comparabile cu Panasonic HDC-SD900 sau Canon HF S30?


canon si panasonic au o comportare diferita la lumina scazuta, nu te lua dupa aia 0,3 lux deoarece aia 1,5 de la panasonic se poate sa fie mai buni.

Edited by c_anicai, 01 March 2012 - 15:00.


#84
luciannick

luciannick

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 131
  • Înscris: 22.01.2008
Salut,

am si eu o intrebare la cei care se pricep mai bine ca mine. Acum cativa ani am cumparat o camera video Panasonic GS-320 3CCD cu suport minidv
intrebarea mea este daca se merita sa o vand si sa imi cumpar una FullHd. buget maxim 1300 de lei. Merita sa o vand avand in vedere ca este cu 3 CCD si sa imi cumpar FullHDuna cu doar un CMOS.

Multumesc

#85
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
da merita, ia un cx115 de la sony, nu o sa-ti para rau

#86
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Salutare, baieti :) As vrea sa-mi iau o camera video:
- full hd
- calitatea imaginii la lumina naturala: foarte buna
- calitatea imaginii la lumina artificiala/slaba: buna - preferabil foarte buna
- stabilizarea imaginii: foarte buna ( zicea _DelSte_ acum doua luni de noile modele de la Sony, care arata genial, dar nu stiu cand ajung la noi )
- zoom optic preferabil peste 30x
- pretul as prefera sa fie pana in 2000, dar e... relativ :) depinde de calitatea jucariei :)
- nu trebuie neaparat sa fie disponibila in .ro, stiu sa folosesc amazon&co :P

Sugestii?

Thanks!

#87
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Nimeni?

#88
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
iti vand eu asta : http://forum.compute...gb-full-hd.html

Camera Video Canon HG20 FULL HD, stare foarte buna, fara niciun defect.
Toate accesoriile originale incluse : CD soft, manual, cabluri video, telecomanda IR, incarcator original, acumulator original plus acumulator replace bonus !

60GB Hard Disk Drive
Record HD Video to SDHC Memory Card
12x zomm optic
1920 x 1080 Full HD Recording
Optical Image Stabilization
Instant AF
24Mbps Recording
24p Cinema Mode

calitate superba in low light, aproape de multe camere video profesionale
intrare sunet microfon
setari manuale diafragma, focus, timp de expunere

1200 lei

Edited by CristianAdrian, 17 April 2012 - 12:02.
scos citat


#89
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Eu, pentru filmari normale , folosesc acest Sony, de care sunt extra-multumit.
Pe bordul masinii folosesc acest Samsung, care, de asemenea, are o calitate cum nu ma asteptam. Un exemplu cu acest Samsung, uite aici, clip care imi apartine. Acele "tremuraturi" ale imaginii sunt cauzate de suportul de parbriz, pe care a trebuit sa il adaptez, dar voi rezolva asta in curand.

#90
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009

View Postandvarga, on 29th February 2012, 07:42, said:

Ma juta cineva cu o parere referitoare la postul de mai sus?
As alege Panasonic din 3 motive, unul mai mare ca altul:
1. claritatea desavarsita a imaginii in conditii normale/decente de lumina
2. modul de filmare 1920x1080 50p, mod ce Canon se incapataneaza sa nu-l ofere, contrar a ceea ce a facut deja concurenta Panasonic/Sony.
3. stabilizatorul de imagine.

Ar mai fi si alte motive, nu o sa le enumar pe toate, mentionez doar optiunea "MF Assist" indispensabila focalizarii perfecte in modul manual cat si tot ceea ce tine de acest control manual care este mai accesibil la Panasonic comparat cu acea "rotita" oarecum ridicola de la Legria HF S30. Panasonic SD900 ofera zoom optic x12, inteligent zoom x20 (care probabil se vrea o combinatie intre zoom-ul optic si cel digital) si zoom digital x700, deci Canon nu are peste asa cum ai fost tu informat.

Canon castiga in low-light, fara doar si poate (unde Panasonic nu sta rau, dar nici prea bine). In rest, totul da castig de cauza Panasonic. Pana si culorile sunt mai frumoase si mai reale la Panasonic, contrar acelei saturatii artificiale de la Canon care, din pacate, ia ochii amatorilor. Eu zic sa nu te grabesti si sa realizezi ca, pana la urma, totul se rezuma la o chestie de gust, ambele modele sunt foarte bune cu plusurile/minusurile lor. Aici gasesti o comparatie directa.
Salutari.

Edited by _DelSte_, 11 April 2012 - 00:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate