Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare camera video consumer 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#37
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Da, ramane de vazut. Oricum, asa cum ai mentionat si tu, Panasonic a anuntat deja noile modele, daca nu ma insel a facut-o inaintea celor de la Sony. Senzorul ramane acelasi, LCD-ul de asemenea ca dimensiune, creste in schimb numarul de pixeli LCD. Vizorul electronic a ramas de asemenea neschimbat. Au imbunatatit si procesorul de imagine, se pare ca noul Crystal Engine reduce cu pana la 40% zgomotul de imagine comparat cu modelele anterioare SD/TM/HS900. Eu cred ca aspectul care iese cel mai mult in evidenta si de care fanii Panasonic erau foarte interesati este angularul care de la 35mm ajunge la 29.8mm. Nu e mare lucru din punctul meu de vedere dar oricum... dupa atatia ani de 35mm cred ca era si cazul. Am vazut ca si zoom-ul optic a ramas la x12, in schimb cel numit "inteligent" a mai urcat 3 pasi pana la x23. S-a schimbat si diametrul obiectivului: de la 46mm la 49mm. De asemenea am impresia ca modelul cu HDD (HS) a disparut, personal cred ca nimeni nu-l regreta. Legat de stabilizatorul de imagine, pe 5 axe este, nu 6.

Una peste alta, eu sper ca aceste noutati chiar sa mentina un echilibru cel putin cu modelele Sony. Pana in acest moment Sony a castigat detasat in stabilizatorul de imagine, WB, low light, angular si cateva alte aspecte mai putin importante (ex. GPS incorporat, etc...). Panasonic in schimb a fost stapanul "imaginii de cristal", cea mai clara imagine filmata. Sa vedem si de acum inainte....

View Postgodaro, on 27th January 2012, 09:28, said:

aveti idee daca 1440x1080 inseamna un Aspect Ratio tot de 16:9 ? Daca da, probabil ca pixelii sunt dreptunghiulari
Acum am vazut intrebarea ta, nu stiu de ce este legata dar aspectul de ratie HDV este anamorphic 1.333.

Edited by _DelSte_, 27 January 2012 - 11:08.


#38
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
intrebarea mea este legata de faptul ca din specificatiile produselor din targetul acestui thread (buget redus) rezolutiile disponibile sunt 1920x1080 sau 1440X1080 si eram curios care este diferenta de aspect dintre ele: prima pare 16:9 si a doua pare 4:3, "alungita" probabil :)

scuze pt naivitatea interpretarii

#39
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Nu e vorba de naivitate, nu stiu de ce interpretezi asa. Doar ca nu intelegeam ce treaba poate avea un detaliu ce mai mult se gaseste prin topicurile de editare, cu tema acestui topic. Acum am inteles, ok. HDV 1.333 este un aspect de ratie intermediar, daca il putem numi asa. Nu este nici "4:3", nici "16:9"/1.0. Si nu tine neaparat doar de camerele consumer, pana la urma 95% dintre camerele consumer/semipro/pro impart aceste rezolutii 1440x1080/1920x1080.

Dar chiar (mai) ai de gand sa-ti cumperi in ziua de azi o HDV cu inregistrare pe caseta 1440x1080? :) Nu zic ca e rau, nici bine. Este doar o intrebare.

#40
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
da ai dreptate am incurcat axele sunt 5 la noul model panasonic x900m. am filmat cu canon  hf g10 si sincer e o camera mult mai sensibila decat cam toate camerele sony de pana in 6500-7000ron. singura camera care ii tine piept destul de bine a fost modelul din 2009 sony hdr xr550, insa imaginile canonului au o definitie un pic mai buna. un prieten urmeaza sa primeasca panasonic tm900 si sony cx760 undeva prin aprilie, aduse din sua si atunci o sa va dau imagini comparative daca ma lasa utilizatorul.

#41
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007

View Post_DelSte_, on 27th January 2012, 13:07, said:

Dar chiar (mai) ai de gand sa-ti cumperi in ziua de azi o HDV cu inregistrare pe caseta 1440x1080? :) Nu zic ca e rau, nici bine. Este doar o intrebare.

aaa , exclus caseta. daca mai fac multa captura si re-encoding ma lasa nervii :)

HDV inseamna 720p? daca da, nu ma cramponez de afurisitul asta de 720p. voiam doar sa il am disponibil , sa nu fiu nevoit sa trag Full HD toate prostiile :) . Nici la DSLR nu folosesc rezolutia maxima (12MP) ci pe cea medie (6MP) intrucat 99,99% din material il vizualizez pe ecran - incapabil sa reproduca 12MP. Astfel economisesc spatiu pe HDD, care este este si el important.

in fine, probabil ca devin plictisitor. mie mi se pare important SA POTI ALEGE :)

#42
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
hdv are 2 standarde de rezolutie.  hdv 1 care inseamna 1280 pe 720 progresiv  si trage la 19,7mb/s in mpeg 2 upper field first si hdv 2 care are o rezolutie de 1440x1080i sau p si se imprima pe banda la 25mb/s mpeg2. doar modelele mai vechi de la jvc pe caseta(hd)trag in hdv 1(720p). problema la  hd-ul  pe caseta este encodarea care e slaba, codecul mpeg 2 fiind unul care pierde definitie, detalii si adauga un pic de zgomot pe imagine. si as mai mentiona si rezolutia masurata care  in hdv 2 nu depaseste de obicei 850x650 la  majoritatea camerelor. repet rezolutia masurata in laborator, cea reala, nu cea a codecului. in avchd(h264) unele camere consumer ating  rezolutii impresionante  de aprox 900x1000de linii(panasonic  tm900) sau 800x900 la canon hf g10, xa10 si probabil m56.

astea au  fost  cateva detlii tehnice simple. tu ce vrei sa stii  mai exact?

#43
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
eu personal doresc sa inteleg cat mai mult din caracteristicile tehnice pe care producatorii ni le flutura in fatza, pentru a fi capabil sa aleg la momentul potrivit cel mai bun produs dintr-o anume categorie de pret.

#44
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Pai tu trebuie sa stii ce astepti de la o camera ;)

Edited by _DelSte_, 27 January 2012 - 15:28.


#45
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
pai si ca sa stim trebuie sa ne informam. de la cei mai priceputi ca noi :)

#46
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
Salutare _DelSte_. tu detii cumva un tm900. daca da, imi poti da si mie 5-10 minute de imagini filmate in lumina slaba. am inteles ca  in 50/60i camera e mai sensibila decat in 50p. multumesc anticipat.

#47
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
sunt interesat de camera video Sony HDR CX115
http://www.sony.ro/p...tick/hdr-cx115e
am gasit oferta la aceasta camera impreuna cu 2 carduri memorie de 16 GB la un pret de 1019 lei
e o camera mica,usoara, filmare fullHD 1980*1080....
as dori sa cumpar asta dar nu inainte sa astept ceva pareri :)

#48
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Camera are doar un senzor de 1/4, nu te astepta la performante prea mari.

#49
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005

View Postnirosbog, on 29th January 2012, 21:54, said:

Camera are doar un senzor de 1/4, nu te astepta la performante prea mari.

ce inseamna mai exact?

#50
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Adica e senzorul micut si calitatea video nu poate sa fie excelenta, dar... la banii astia nu stiu cate pretentii poti sa ai.
Sony CX130 care mi se pare super ok ca si calitate a imaginii si are acelasi senzor se pare.
Nu am facut comparatie intre ele, nici nu stiu ce difera in principiu, dar o sa ma interesez pentru ca si eu ma documentez tot pentru asta. :)

#51
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
ce camera recomandati in pretul de maxim 1200?

important: sa filmeze HD, chiar si Full HD daca se poate si sa tina bateria mult...

Nu are importanta daca inregistreaza pe HDD sau card.

am gasit asa ceva la un pret decent.

http://www.samsung.c.../HMX-H300UP/EDC

#52
lungu64

lungu64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.09.2008
As vrea sa-mi cumpar si eu o camera Panasonic FullHD HDC-SD900, dar nu stiu daca se merita sa fac o asemenea achizitie si nu stiu ce calculator trebuie sa am pentru a putea face editarea video.Vreau sa folosesc aceasta camera la NBC si as fi interesat sa stiu daca se poate face editare video cu Cyberlink Powerdirector, iar rezultatul final sa fie scris pe DVD.
Va rog sa-mi aratati o configurare minima pentru calculator si eventual sa-mi spuneti cate ceva despre editare,stiu sa lucrez cu Cyberlink Powerdirector,dar nu stiu cum voi lucra cu fisierele de la camera aceasta,stiind ca sunt cu un bitrate de 28Mbps.
Va multumesc anticipat si astept parerea voastra daca pot sa-mi cumpar o astfel de camera.

#53
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Panasonic SD900 este o camera foarte buna care bineinteles ca se merita achizitia ei. Nu exista o alta camera in gama ei care sa ofere o calitate/claritate de imagime mai buna. Ceea ce nu m-a convins la ea a fost:
1. WB (manual/auto).
2. angularul (doar 35mm)
3. stabilizatorul de imagine (decent, dar sub ceea ce ofera Sony; oricum, daca esti tare de mana nu ai probleme)
4. calitatea imaginii in conditii de lumina slaba (relativ ok in exterior, slabuta in interior; testata doar pe modul manual, la Auto nici nu te gandi)
5. ventilatorul incorporat (intr-adevar ramane pe audio in cadrele filmate in interior si fara zgomot)
6. maneta de zoom (o porcarie producatoare de zgomot la folosire)

Calculatorul pe care am editat material 1920x1080 50p: Windows 7 Home Premium 64bit/Intel Core i7 [email protected] Ghz/memorie RAM 4GB/NvidiaGeForce 315 512MB. Nu am editat niciodata cu Cyberlink, doar cu Sony Vegas si Premiere. Am incercat de asemenea si Edius.

Tine cont ca deja Panasonic a anuntat noile modele.

Edited by _DelSte_, 30 January 2012 - 17:02.


#54
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
mereu am avut impresia ca SD900 si TM 900 au cam aceeasi optica - deci ar trebui sa aibe capacitati similare in low-light ceea ce ar trebui sa insemne ca acestea sunt mai mult decat decente.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate