Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Recomandare camera video consumer 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#55
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
SD/TM/HS sunt identice, singura diferenta consta in mediul de stocare card/memory flash/hard disk. Calitatea oferita in low light se poate reduce (ca in multe alte cazuri) la o simpla chestie de gust. Ceea ce ma poate impresiona pe mine, te poate lasa rece sau chiar dezamagi pe tine. Sau invers. Pentru mine Panasonic SD/TM/HS nu sunt modele rele in low light, dar in nici un caz nici bune. Hai sa spunem ca decente (cel mult) desi termenul este fortat. Am filmat cu mai multe modele Sony si din punctul meu de vedere calitatea este superioara din acest punct de vedere. De fapt sunt mult mai multi cei care au recunoscut acest atu Sony in fata modelelor Panasonic. Repet, aceasta este experienta mea, propiul meu punct de vedere. Altii pot avea alte pareri, bineinteles, "cate culori, atatea gusturi".

#56
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Un video cu ajutorul caruia se poate vedea foarte bine diferenta intre clasicul stabilizator si noul Balanced Optical Steady de la Sony:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zB0VE4MsCYc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si inca un video oferit de catre cei de la Panasonic si filmat cu noua X900. Este adevarat ca imaginile au fost luate cu ajutorul trepiedului, mie unul mi-ar fi placut fara (ca proba). De asemenea, cred ca Panasonic a tinut neaparat sa apara si un cadru cu cerul pentru a arata inca o data ca vechea problema (tonul verzui al cerului) a disparut. Ramane de vazut in practica....

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fv09LqwQm-c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by _DelSte_, 03 February 2012 - 00:40.


#57
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Acum am vazut ca, din pacate, cei de la Panasonic nu au fost capabili sa elimine acel ventilator incorporat (inclusiv la noul model X900) care a dat atatea dureri de cap si a facut ca sute sau mii de comentarii sa se scrie pe marginea existentei lui. Sa vedem cum are pretentia Panasonic sa se inchida LCD-ul si sa se foloseasca vizorul la filmare. Este usor sesizabil pe audio acel ventilator in spatii inchise si fara zgomot. Odata inchis LCD-ul si sufocata aerisirea de la ventilator... sa vedem atunci rpm-uri ale ventilatorului. Am trait experienta asta cu modelul TM900 si asa ca m-am raliat si eu la sfaturile tuturor: evitarea LCD-ului inchis si filmarea pe manual cu audio stereo. Era de preferat un surround, dar din pacate (alta lacuna made by Panasonic) surround pe modul manual nu exista.

Edited by _DelSte_, 03 February 2012 - 18:23.


#58
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
stai putin. nu are mod manual in surround  sau in 5.1? ca e o diferenta.

#59
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
La 5.1 ma refeream, cam de acolo incepe pentru mine (si cred ca si pentru altii) popularul "surround", dar trebuia sa mentionez asta, scuze. Iar acest 5.1 este posibil doar in modul Auto, din pacate. Modul manual ofera surround, zoom mic, focus mic si stereo mic. Nimic de 5.1. Ceea ce, din punctul meu de vedere, este o lipsa. Oricum, inconvenientul legat de LCD<->ventilator<->vizor ramane in picioare.

#60
dacicus09

dacicus09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.01.2012
surround inseamna in general o stereofonie extinsa. peste 2 canale ar quadrophonic(4 canale fireste), 5.1,  7.1, 9.1 etc
da chestia cu ventilatorul e un minus puternic, ai dreptate. parca la sony poti seta orice canal din cele 5(vb de cx700 si cx760). bravo pentru  ei.

#61
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Noi avem destule produse Panasonic in casa, asa ca nu pot fi banuit ca as incerca cu ceva sa denigrez aceasta marca. Doar ca, am spus-o, o spun si nu imi pot scoate usor din cap chestia asta, mai ales in urma probelor atat cu modelul TM900 cat si cu CX700: in afara de claritatea de imagine unde Panasonic este imbatabila, la toate celelalte caracteristici ale unei camere video (stabilizator, angular, WB, audio, calitatea materialului din care este facuta camera, etc...) Sony castiga. Cateodata chiar detasat. Si nu stiu de ce am impresia ca noile modele nu schimba cu nimic aceasta ordine.

#62
adi2010

adi2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.07.2005
Buna ziua,

Sunt in cautarea unei camere video care sa aiba meniul in limba romana. Nu ma refer la manualul de utilizare, ci la informatiile afisate pe LCD. Ies din discutie camerele pro sau semipro care sunt prea scumpe.
Va multumesc.


#63
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Nu am avut dar nici nu am vazut o camera video cu meniu in limba romana. Dar de ce este o conditie atat de necesara asta? In engleza, franceza, italiana... crezi ca filmeaza mai prost? :-) Intreb doar din curiozitate.
Salut.

#64
adi2010

adi2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.07.2005
Persoana care o va utiliza , este VARZA la captolul lb. straina. In plus desi are doar cateva butoane de apasat, i-am desenat schite, i-am facut traduceri gen : pe butonul ala apesi cand vrei sa bla bla bla.....tot nu se descurca.... in fine are si 76 de ani....
Pe un alt site am aflat ca ar exista un model de Canon

#65
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Da... ai dreptate. M-am gandit la o situatie de acest gen dar dupa ce deja am scris comentariul anterior. Am trecut si eu prin asta cu mama mea, cu multi ani in urma i-am cumparat o camera foto Kodak, mi-a fost imposibil sa gasesc cu meniu in limba romana, norocul meu a fost ca ea mai accepta o singura varianta: franceza. Imi spunea ca daca nu este in romana sau franceza sa nu cumpar ca oricum ii este deja greu cu "butoanele alea pe acolo", daca mai este si in alta limba....

Nu stiu ce sa-ti spun, daca aflu ceva revin aici si postez. Poate intre timp un alt coleg de forum poate ajuta mai mult.

#66
adi2010

adi2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.07.2005
Multumesc mult . Astept sugestii

#67
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
De obicei, Canon are meniuri si in limba romana.

#68
adi2010

adi2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.07.2005
Multumesc.
Am sa iau la rand magazinele, sa ma conving. Nu as comanda de la magazinele on-line pt. ca exista riscul ca  atunci cand primesc produsul sa constat ca nu are meniu in limba romana.  Intai gasesc produsul apoi vad de unde il cumpar. Am sa-i contactez si pe cei de la f64 care din cate am auzit sunt seriosi.

#69
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
canon hv30 are meniu si in limba romana, dar e veche nu stiu daca se mai gaseste prin magazine.

Edited by c_anicai, 10 February 2012 - 17:03.


#70
andvarga

andvarga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 07.11.2007
Salutare,
Dupa multe cautari am dat de acest forum. Si eu pendulez intre 2 camere HD (care sa inlocuiasca camera veche SD) Canon HF S30 si Panasonic HDC-SD900. Fiecare cu plusirile si miniusurile lui. Le-as lua la rand:
- Panasonic are 3MOS comparativ cu Canon care are 1CMOS. Inteleg din asta ca la Panasnic calitatea imaginii ar fi mai buna.
- Canon are min illumination 0.3 LUX comparativ cu Panasonic care are 1.6 LUX. Se pare ca Canon s-ar comporta mai bine low light, dar nu stiu daca diferenta e semnificativa
- Zool optic la Panasonic 12x vs Canon 10x, cel digital nu se pune care e mai mare la Canon (din experienta mea can intri in zoomul digital imaginea nu mai este placuta)
- display mai performant la Canon
- rezolutia photo mai mare la Panasonic
- rotita multifinctionala la Panasonic mi se pare mai viabila
- cold shoe la Panasonic par sa joace dupa montare
- zgomot de la ventilator la Panasonic
- unii revieweri a raportat un mic joc al displayului la Panasonic
- Canon are memorie incorportat ce creste pretul. Din Panasonic am ales acest model chiar pentru ca nu are memorie incorporata. din diferenta de pret pot sa cumpar destule carduri SD.

Deocamdata parca tind spre Canon, parca panasonic are mai multe lucruri care nu imi plac, dar ma deranjeaza faptul ca in celemai multe cazuri panasonicul este comparat cu Canon HF G10 care este superior la Canon HF S30, dar pretul lui iese din bugetul meu.
Sunt deschis la parerile cunoscatorilor, poate sugerati si alte modele comparabile care ar fi de luat in considerare. Parca era interesant si Sony HDR CX-730, dar parca era prea scumpulet, dar poate stabilizatorul de imagine merita.

Merci!

#71
adi2010

adi2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.07.2005
multumesc

#72
andvarga

andvarga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 07.11.2007
Cam liniste pe aici, nu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate