Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Instalare DTH FocusSat

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Catutzi

Catutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 15.05.2006
Salutare,
Ma intereseaza sa ma abonez la focussat si ptr asta am nevoie de anumite informatii:
- am observat ca ptr pachetul HD receptorul trebuie sa mi-l iau singur (nu de la focus)
- mai am nevoie de receptor (receiver HD) daca am slot CI in televizor?
- treaba cu plata prin sms/carduri reincarcare e supertare, ce se intampla daca nu incarc o luna? se desfiinteaza serviciul?
Toate aceste intrebari le-am pus la call-center, raspunsurile au fost balbaite rau de tot.
Multumesc de lamuriri.

#2
anthonyy

anthonyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.02.2009

View PostCatutzi, on 12th December 2011, 19:38, said:

Salutare,
Ma intereseaza sa ma abonez la focussat si ptr asta am nevoie de anumite informatii:
- am observat ca ptr pachetul HD receptorul trebuie sa mi-l iau singur (nu de la focus)
- mai am nevoie de receptor (receiver HD) daca am slot CI in televizor?
- treaba cu plata prin sms/carduri reincarcare e supertare, ce se intampla daca nu incarc o luna? se desfiinteaza serviciul?
Toate aceste intrebari le-am pus la call-center, raspunsurile au fost balbaite rau de tot.
Multumesc de lamuriri.
1.faptul ca cumperi tu decodorul considera-l inca un mare avantaj.....au ramas singurii din ro care te mai lasa....fara mari complicatii...mai era akta....dar a fost odata.
2.in primul rand tv-ul trebuie sa aiba tuner satelit dvbs(sd) si dvbs2(hd)....si avand slot de cam, in teorie cu un cam conax nativ ar trebui sa mearga...
3.cred, nu am focus din pacate, cand incarci te uiti...cand nu......nu?

#3
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Daca nu incarci in ultima zi de subscriptie, deci pana la ora 23:59, o sa ai un superb ecran negru imediat dupa miezul noptii...

Asa cum a spus si colegu', tv-ul trebuie in primul rand sa aiba tuner de satelit.... daca are, cumperi doar un modul de CONAX si bagi cardul de Focus in el iar apoi introduci totul in slotul CI din TV

#4
Catutzi

Catutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 15.05.2006

View Postrz, on 12th December 2011, 19:04, said:

Daca nu incarci in ultima zi de subscriptie, deci pana la ora 23:59, o sa ai un superb ecran negru imediat dupa miezul noptii...
Asa banuiam si eu.
Dar, intrebarea mea era: pot sa incarc, sa zicem, dupa o saptamana dupa ce expira luna platita?
Sau sunt obligat sa reincarc imediat?
TV-ul este samsung 32C5000 si prind canalele ProtvHD si TVRHD precum si cele digitale din Bucuresti.

Edited by Catutzi, 12 December 2011 - 19:11.


#5
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
TV-ul ala are tuner de satelit ? Cred ca are doar digital terestru si cablu digital... O sa verific imediat (se pare ca are doar DVB-C & DVB-T, fara satelit)
Daca nu are, cumperi un receptor satelit HD cu modul CONAX integrat

Semnezi un fel de contract si esti obligat sa reincarci la timp o perioada (nu mai tin minte dar cred ca un an)... dupa, poti sa incarci cand vrei dar o sa te sune pentru ca ai echipamente in custodie de la ei
La echipamente platite de client, incarci cand vrei... dupa ce expira cartelele verzi de activare
Sa confirme cineva ca eu nu am mai instalat de mult pentru ei si stiu procedurile mai vechi

Edited by rz, 12 December 2011 - 19:21.


#6
kondratov

kondratov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 13.07.2009
zdrasfite!
carevasazica,daca cumperi receptorul incarci cand vor muschii tai.poti face pauze de cat vrei tu 1,2 3 ani etc.
daca iei in custodie rec. atunci esti obligat sa incarci lunar,dar nu face nimeni galagie cand uiti sa incarci o saptamana  sau doua ca oameni suntem toti!
daca cuperi rec. considera ca ai un telefon pe cartela si incarci cand vrei, cu deosebirea ca la telefon dupa un an daca nu incarci pierzi numarul dar la focus ramane valabil o vesnicie
LAMURIT T'OARASU'?
:rolleyes:

#7
anthonyy

anthonyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.02.2009

View PostCatutzi, on 12th December 2011, 19:09, said:

Asa banuiam si eu.
Dar, intrebarea mea era: pot sa incarc, sa zicem, dupa o saptamana dupa ce expira luna platita?
Sau sunt obligat sa reincarc imediat?
TV-ul este samsung 32C5000 si prind canalele ProtvHD si TVRHD precum si cele digitale din Bucuresti.
nu cred ca are tuner satelit. doar cablu si digital terestru. led-urile samsung seria 5700..in sus, cred ca au tuner satelit.

Edited by anthonyy, 12 December 2011 - 19:28.


#8
Catutzi

Catutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 15.05.2006
multumesc frumos tuturor
intr-adevar tv-ul nu are tuner satelit (nu stiam ca e nevoie si de asta)
ramana sa ma mai gandesc.
multumesc inca o data.

#9
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 19.03.2006
@Catutzi cumpara sau ia in custodie dupa caz un receptor HD sa vezi si tu ca oameni  mai ales ca lcd tau este HD mai ales ca de azi sau introdus alte  doua canale HD

Nat Geo HD si Nat Geo Wild HD

Parametrii de receptie sunt urmatorii:

Satelit Thor 5
Frecventa: 11785 MHz
Polaritate: H
SR: 30000

Deocamdata programele nu au subtitrare

              

  thx to @ovex                  



#10
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006

View Postkondratov, on 12th December 2011, 19:25, said:

carevasazica,daca cumperi receptorul incarci cand vor muschii tai.poti face pauze de cat vrei tu 1,2 3 ani etc.
daca iei in custodie rec. atunci esti obligat sa incarci lunar,dar nu face nimeni galagie cand uiti sa incarci o saptamana  sau doua ca oameni suntem toti!
Pana la urma cum sta treaba? Se ofera sau nu receptor HD in custodie sau chirie? (a nu se confunda custodie cu chirie sau invers)
Iata mesajul postat initial de mine pe topicul dedicat Focus Sat (am sa tai ce nu ma mai intereseaza sa aflu):

View Post@ndy, on 11th December 2011, 11:07, said:

M-am hotarat sa trec pe Focus Sat HD, dar mai intai am nevoie de raspunsuri la urmatoarele intrebari:

1. Ce model este receptorul HD? Se ofera in custodie?
2. EPG-ul functioneaza?
3. Se receptioneaza si MTV Hits?


Daca are cineva receiver HD de la Focus, il rog sa puna cateva imagini cu afisajul de pe ecran, meniul receptorului, daca nu e prea mare deranjul. Multumesc anticipat.
Si iata raspunsurile primite de la doi colegi de forum:

View PostVictor5, on 11th December 2011, 12:21, said:

1. Nu se oferă în custodie rec. HD (de fapt, nici un furnizor român de DTH nu le mai oferă în custodie).

View Postpetrica_angel211, on 11th December 2011, 12:19, said:

Momentan Focus Sat nu ofera echipament in custodie.

In fine, in alta ordine de idei, de unde pot cumpara din Timisoara receiver HD compatibil/recomandat de Focus si la ce pret? (estimativ)

#11
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 05.04.2011

View Post@ndy, on 13th December 2011, 19:26, said:

Pana la urma cum sta treaba? Se ofera sau nu receptor HD in custodie sau chirie? (a nu se confunda custodie cu chirie sau invers)
Iata mesajul postat initial de mine pe topicul dedicat Focus Sat (am sa tai ce nu ma mai intereseaza sa aflu):

Si iata raspunsurile primite de la doi colegi de forum:



In fine, in alta ordine de idei, de unde pot cumpara din Timisoara receiver HD compatibil/recomandat de Focus si la ce pret? (estimativ)
Nu stiu în Timișoara ce furnizori ar fi în afară de Peruvision, str. Oravița nr 2. La BV există aceeași firmă și mi-au fost foarte de ajutor. Merită vizitat site-ul sau chiar magazinul.

#12
NeaBachus

NeaBachus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 14.03.2005

View Post@ndy, on 13th December 2011, 19:26, said:

Pana la urma cum sta treaba? Se ofera sau nu receptor HD in custodie sau chirie? (a nu se confunda custodie cu chirie sau invers)
Iata mesajul postat initial de mine pe topicul dedicat Focus Sat (am sa tai ce nu ma mai intereseaza sa aflu):

Si iata raspunsurile primite de la doi colegi de forum:



In fine, in alta ordine de idei, de unde pot cumpara din Timisoara receiver HD compatibil/recomandat de Focus si la ce pret? (estimativ)

Eu iti recomand sa incerci la cei de la Tehnic B tot in Timisoara (gasesti adresa pe site-ul lor). Personal azi am primit de la Elstar din Oradea un super fain receptor Amiko HD cu tot ce trebuie pe el inclusiv posibilitate de conectare la internet si are Conax incorporat. Pretul la ei este de 365 RON + taxele de transport.

#13
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Am vorbit la telefon cu instalatorul care mi-a spus ca trebuie sa cumpar tot echipamentul (receiver HD+LNB+antena); i-as fi cerut mai multe detalii, dar era cam grabit, de aceea va intreb daca, in cazul in care vreau sa imi pun Focus HD, trebuie neaparat sa iau si antena? Mi-a mai spus ca in total costul este de 530 RON (achizitie echipamente necesare, instalare).

Cat despre receiver, a spus ca il pot lua de la el; ce receptor imi recomandati? (dintre cele pe care le distribuie instalatorii; nu vreau altul din magazinele de profil)

#14
MaxxJr

MaxxJr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.04.2006
Am cumparat un reciver de Focus cu tot cartela in el, insa atunci cand am incercat sa reincarc acea cartela nu a functionat, am sunat la Serviciul de clienti FocusSat si mi-au zis ca s-a reziliat contractul pe acea cartela+reciver si ca trebuie sa fac iar contract. Acum nu stiu cum sa fac sa-l activez, as face contract nou dar reciverul nu mai e in RO. Stie cineva pe altcineva care face conectari la FocusSat si daca-i dau copii dupa orice acte are nevoie + serii de pe echipament si cartela si sa-mi faca un contract ? Platesc si cartela verde, tot. E un pic cam neconventional poate neregulamentar dar n-are nimic de pierdut. :)

#15
viomobil

viomobil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 09.10.2007

View Post@ndy, on 20th December 2011, 14:33, said:

Am vorbit la telefon cu instalatorul care mi-a spus ca trebuie sa cumpar tot echipamentul (receiver HD+LNB+antena); i-as fi cerut mai multe detalii, dar era cam grabit, de aceea va intreb daca, in cazul in care vreau sa imi pun Focus HD, trebuie neaparat sa iau si antena? Mi-a mai spus ca in total costul este de 530 RON (achizitie echipamente necesare, instalare).

Cat despre receiver, a spus ca il pot lua de la el; ce receptor imi recomandati? (dintre cele pe care le distribuie instalatorii; nu vreau altul din magazinele de profil)

la recomandarea lui rz am apelat la o firma din CJ, iti dau pe privat numele exact daca esti interesat, insa in principiu preturile sunt cam aceleasi peste tot, adica si la concurenta din Bucuresti, Oradea sau Timisoara (si celelalte orase), cu mici exceptii.

initial mi se recomandase un Alma HD (pretul e undeva pe la 260 lei) insa dat fiind ca nu avea iesire optica am optat pt Amiko HD (seria 8300, pret cu 100 de lei mai mare) si am mai achizitionat tot de la firma din CJ si cartela verde, desi initial mi s'a spus ca nu se prea poate, eu fiind din Otopeni. antena folosita este cea de la Boom, asa ca doar am "miscat'o" putin spre stanga cat sa prind satelitul si totul merge struna :) am uitat sa spun ca varianta de contract aleasa a fost doar cea cu smartcard, deci nu cu echipament cumparat de la FocusSat sau cu echipament in custodie, prin urmare daca vrei sa iti iei singur echipamentele nu vad de ce nu ar vrea sa ti le instaleze un partener Focus atata vreme cat iti mai si activezi cartela prin el si implicit si contractul cu FocusSat il inchei tot cu el. in anexele la contract sunt trecute si detaliile de genul acesta, inclusiv manopera pt instalare si costurile materialelor.

#16
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Revin cu o alta intrebare, desi initial nu vroiam alte receptoare, decat unul dintre cele recomandate de firma, m-am razgandit.
Am nevoie de un receiver HD care sa poata reda filme HD 720p de pe stick USB, sa afiseze corect subtitrarea (cu diacritice), practic sa il pot folosi si ca media player.
Ce imi recomandati in acest sens?

#17
satelit_buc

satelit_buc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 10.02.2012

View Post@ndy, on 2nd February 2012, 15:45, said:

Revin cu o alta intrebare, desi initial nu vroiam alte receptoare, decat unul dintre cele recomandate de firma, m-am razgandit.
Am nevoie de un receiver HD care sa poata reda filme HD 720p de pe stick USB, sa afiseze corect subtitrarea (cu diacritice), practic sa il pot folosi si ca media player.
Ce imi recomandati in acest sens?
receptoarele amoko seria 8300, sunt cele mai bune, asta ti-l recomand eu, intamplator lucrez la focussat, si daca vrei sa vezi filmele, treci si avi si srt cu acelasi nume

View PostMaxxJr, on 21st December 2011, 18:53, said:

Am cumparat un reciver de Focus cu tot cartela in el, insa atunci cand am incercat sa reincarc acea cartela nu a functionat, am sunat la Serviciul de clienti FocusSat si mi-au zis ca s-a reziliat contractul pe acea cartela+reciver si ca trebuie sa fac iar contract. Acum nu stiu cum sa fac sa-l activez, as face contract nou dar reciverul nu mai e in RO. Stie cineva pe altcineva care face conectari la FocusSat si daca-i dau copii dupa orice acte are nevoie + serii de pe echipament si cartela si sa-mi faca un contract ? Platesc si cartela verde, tot. E un pic cam neconventional poate neregulamentar dar n-are nimic de pierdut. :)
scuze de intarziere, o cartela focus este 80 ron, dar se vinde cu o luna de familia pe ea, adica plus 25 ron, totalul il faci tu singur

View Postbonou2, on 12th December 2011, 23:17, said:

@Catutzi cumpara sau ia in custodie dupa caz un receptor HD sa vezi si tu ca oameni  mai ales ca lcd tau este HD mai ales ca de azi sau introdus alte  doua canale HD

Nat Geo HD si Nat Geo Wild HD

Parametrii de receptie sunt urmatorii:

Satelit Thor 5
Frecventa: 11785 MHz
Polaritate: H
SR: 30000

Deocamdata programele nu au subtitrare

              

  thx to @ovex                  

se va introduce si subtitrarea, cam dupa 01 sau 10 martie, pana atunci se incearaca mtvhd sa-l faca functionabil

View Postkondratov, on 12th December 2011, 20:25, said:

zdrasfite!
carevasazica,daca cumperi receptorul incarci cand vor muschii tai.poti face pauze de cat vrei tu 1,2 3 ani etc.
daca iei in custodie rec. atunci esti obligat sa incarci lunar,dar nu face nimeni galagie cand uiti sa incarci o saptamana  sau doua ca oameni suntem toti!
daca cuperi rec. considera ca ai un telefon pe cartela si incarci cand vrei, cu deosebirea ca la telefon dupa un an daca nu incarci pierzi numarul dar la focus ramane valabil o vesnicie
LAMURIT T'OARASU'?
:rolleyes:
gresit, tovarasu', daca tii receptorul de focus mai mult de 6 luni scos din priza, trebuiesc facute niste setari pentru a-si upgrada softul

#18
nykanor

nykanor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.01.2011
[quote name='satelit_buc' date='10th February 2012, 17:30' post='11092422'

gresit, tovarasu', daca tii receptorul de focus mai mult de 6 luni scos din priza, trebuiesc facute niste setari pentru a-si upgrada softul
[/quote]
pe ce frecventa se face update la kaon  ksf 100???????????

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate