Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Cum devii broker?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
brokerquestions

brokerquestions

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.11.2011
Buna seara,

Am cautat pe toate partile aici pe forum raspunsul la intrebarea mea insa nu am gasit nimic. Daca totusi am omis ceva rog sa ma directionati catre thread-ul potrivit.

Cum poti deveni (stock)broker in Romania? Cum poti obtine licenta de broker? Totul e sa infiintezi o firma si sa alegi CAEN-ul potrivit? Exista o scoala de brokeri? Sau exista cursuri in urma carora sa obtii o diploma recunoscuta in UE, sau (poate exagerez) mondial? Stiu ca imi veti spune ca meseria de broker poate fi indeplinita si fara nici un fel de studii si ca se poate profesa in domeniu fara sa ai diploma, insa pentru mine nu exista aceasta varianta din simplul fapt ca nu vad nici o profesie/meserie fara studii aprofundate in prealabil.

As vrea informatii cat mai exacte si la obiect si as dori sa fie cineva care sa imi ofere un parcurs clar. De exemplu, la medici, stiu ca e nevoie de 6 ani de facultate, primesti o diploma, trebuie sa promovezi examenul de rezidentiat si apoi iti alegi specialitatea, s.a.m.d. Cam in felul acesta, doresc parcursul in cazul studiilor unui viitor broker. De altfel stiu ca in Romania nu exista o facultate care sa emita brokeri la sfarsitul studiilor (si chiar sa fie, nu doresc sa fac o alta facultate) si de aceea ma adresez unor cursuri care sa ofere o diploma. Cat dureaza? Exista cursuri online? Cine le tine? Costuri... s.a.m.d.

La o cautare simpla pe Google gasesc cateva link-uri insa in nici un caz nu am gasit ceva concret, clar, la obiect, care sa explice ce presupune aceasta scoala.

Multumesc anticipat !

Edited by brokerquestions, 27 November 2011 - 21:45.


#2
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006
Nu stiu daca e ceea ce cauti dar poti arunca o privire aici:

http://ponturifierbi...-in-cateva-luni

#3
brokerquestions

brokerquestions

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.11.2011
Am citit in cautarile facute pe google acel articol, insa e foarte vag si general. De altfel nici nu am reusit sa gasesc date de contact si nici referinte asupra activitatii lor. In plus, nu stiu ce fel de broker antreneaza ei. Pe mine ma intereseaza strict notiunea de stockbroker.

Multumesc.

#4
Q_Man

Q_Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 21.06.2009
Legal un broker este un tip de agent pentru serviicii de investitii financiare, asta explica lipsa informatiilor despre cum sa devii broker.
Exista anumite demersuri pentru a deveni broker, din cate stiu este nevoie de atestat de la CNVM.
Uite aici cateva idei sau poti cauta pe site la CNVM mai multe informatii.

#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 14.08.2006
Aici trebuie sa cauti raspunsul: http://www.cnvmr.ro/

#6
brokerquestions

brokerquestions

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.11.2011

View Postmeanman, on 27th November 2011, 23:16, said:

Aici trebuie sa cauti raspunsul: http://www.cnvmr.ro/

Nu imi spui nimic nou... Am cautat de mai multe ori pe site si nu am gasit nimic concret... Caut pe cineva care sa cunoasca cu exactitate raspunsul la intrebarea mea si sa cunoasca fiecare pas. Multumesc meanman, dar nu ma ajuta cu nimic !

#7
brokerquestions

brokerquestions

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.11.2011
chiar nu este nici un broker atestat / licentiat si care sa isi desfasoare activitatea ca angajat sau proprietar de firma sa imi poata povesti parcursul ?!

Edited by brokerquestions, 28 November 2011 - 00:54.


#8
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
De ce nu te angajezi o perioada la o firma in domeniu? Inveti acolo tot ce iti trebuie, iar ei sunt interesati de oameni tineri, fara experienta.

#9
UKCityBoy

UKCityBoy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.02.2012
Salut,

nu stiu prea multe despre autoritatea romana dar pot sa iti spun cate ceva info legate de UK si EU si de intrebarea la nivel international. Ai nevoie de licente pentru fiecare tara mai ales in afara EU. in Australia ai alta autoritatea si in usa etc...

Cele mai puternice FSA si EEA http://www.fsa.gov.uk/
United Kingdom - Financial Services Authority (FSA)
France - Banque de France
Italy - Commissione Nazionale per le Societa e la Borsa (CONSOB)
Spain - Comision Nacional del Mercado de Valores (CNMV)
Netherlands - Netherlands Authority for the Financial Markets (AFM)
Germany - Bundesanstalt fur Finanzdienstleistungsaufsicht (BaFin)
Sweden - Finansinspektionen (FI)
Denmark - Finanstilsynet (The Danish FSA)
Hungary - Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF)
Slovakia - NBS
Czech Republic - CNB

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate