Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Gandirea

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
kleo95

kleo95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.02.2011
Ce ati putea spune despre rolul si locul gandirii in sistemul psihic uman(locul central al gandirii in sistemul psihic uman)?

#2
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Pai gandirea reprezinta umanitatea,  fara ea am fi animale, si am respecta legea junglei. Putem sa controlam reactiile noastre, nu sa facem ce ne vine din instinct, nu?
Uite-te la experimentul acela cu cainele. Cand se aprindea lumina, se ducea mancarea cainelui. Dupa ce s-a repetat de vreo cateva ori, cainele a inceput sa asocieze mancarea cu lumina, si deci cand se aprindea lumina, cainele saliva. Ei, eu, ca om, nu asociez chestiile astea direct, eu le trec prin gandirea mea si apoi reactionez.
Sau alt exemplu: unui animal daca ii dai una, riposteaza; mie daca imi dai una, pot sa ripostez sau nu (exemplu cu un profesor, na, ripostez--> you are out), deoarece ma gandesc inainte sa fac.

#3
tampitezol

tampitezol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.10.2008

View PostS3Se7, on 12th November 2011, 10:35, said:

Pai gandirea reprezinta umanitatea,  fara ea am fi animale, si am respecta legea junglei. Putem sa controlam reactiile noastre, nu sa facem ce ne vine din instinct, nu?
Uite-te la experimentul acela cu cainele. Cand se aprindea lumina, se ducea mancarea cainelui. Dupa ce s-a repetat de vreo cateva ori, cainele a inceput sa asocieze mancarea cu lumina, si deci cand se aprindea lumina, cainele saliva. Ei, eu, ca om, nu asociez chestiile astea direct, eu le trec prin gandirea mea si apoi reactionez.
Sau alt exemplu: unui animal daca ii dai una, riposteaza; mie daca imi dai una, pot sa ripostez sau nu (exemplu cu un profesor, na, ripostez--> you are out), deoarece ma gandesc inainte sa fac.

Experimentu' cu câinele, experimentul lui Pavlov, e aplicabil și-n cazul oamenilor, pt. că și omu' e mamifer precum câinele, mai evoluat evident. Și la unele animale s-a descoperit că au o doză de inteligență. http://en.wikipedia....nimal_cognition
Oricum conceptele de inteligență și gândire îs controversate, fiind greu de conturat/definit.

Majoritatea îs conduși de instincte și nu de rațiune.

Edited by tampitezol, 18 November 2011 - 21:02.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate