Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Taxa pe parloaga

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#73
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postdorel232004, on 2nd November 2011, 08:55, said:

Cu o coasa nu scapi de buruieni! Trebuie chimicale la greu! Ma indoiesc ca cineva va baga bani in chimicale, cand nu are bani de samanta, ingrasaminte, lucrari, numai ca sa fie vecinul fericit! Deci, nu se va rezolva nimic! In concluzie scopul nu e starpirea buruienilor, ci altul!
Sa nu ne ascundem dupa deget ca nu are bani... pentru ca banii ii primeste de la stat 90EUR/ha, prin plata unica pe suprafata. Asa ca ori e rau intentionat ori este lenes.
Repet, un litru de Clinic este ~20RON, iar unul de Roundup este ~ 30 RON, si ai nevoie de ~3-4 litri/ha pentru erbicidare totala.

Cu maxim 3 coase pe an poti sa ai terenul curat de buruieni. Doua discuiri, una la 3 luni iti mentine terenul curat. Deci solutii sunt.

Edited by rand, 02 November 2011 - 09:12.


#74
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Si stropesti din sticla de cola? Stropitul nu costa si el?
Uite aici legea ca sa vorbim pe concrete:
http://www.sgg.ro/nl...s9hjwvn_dr0.pdf

#75
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postdorel232004, on 2nd November 2011, 09:17, said:

Si stropesti din sticla de cola? Stropitul nu costa si el?
Uite aici legea ca sa vorbim pe concrete:
http://www.sgg.ro/nl...s9hjwvn_dr0.pdf

Stropit cu utilaj terestru ~150RON/ha. Clinic 3Lx20 = 60RON sau Roundup 3Lx30 = 90RON Total costuri igienizare anuala = 210RON/ha (sau 240RON cu Roundup). Bani incasati prin plata unica ~360RON/ha.
Daca nici asa nu e bine, atunci mai bine sa lase terenul la altii care au chef de munca.

Edited by rand, 02 November 2011 - 09:31.


#76
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011

View Postdorel232004, on 2nd November 2011, 09:55, said:

In concluzie scopul nu e starpirea buruienilor, ci altul!
Subscriu la parerea ta...
De asemeni cam fiecare de pe aici are dreptate....partial.
Eu de exemplu vreau sa fac agricultura eco.... Pentru certificarea terenului trebuie un repaus (fara culturi si implicit fara chimicale si alte prostii de minimum 3 ani....
Dar, ar trebui definit termenul de "parloaga" .... pentru ca am avut surpriza sa aud ca , desi mi-am curatat terenul (3 coase+tocat vegetatie, de arata terenul ca un gazon bine ingrijit ) sa spuna unu de prin zona ca al meu teren e parloaga.... ca sa nu mai spun ca la el (vecin cu terenul meu) avea niste buruieni mai mari ca porumbul...
Sa fim seriosi ca la partea cu infestarea cu seminte de buruieni (cel putin din partea mea) este aproape nula (nu apuca la mine sa faca floare si samanta) pe cand la vecinu' sa fim sanatosi. Deci cu ce ma avantajeaza faptul ca el a cultivat ceva dar oricum el are burian care ajunge la maturitate? Cine nu a vazut pe terenuri dupa recoltare buruieni pline de samanta?
Deci, interesu' e altu..... si anume adunarea (cumparare la pret de nimic - si aici ma refer la pret de 500 eur ha si nu cum vrea un vecin de al meu 2 eur mp  :deadtongue: eventual arendarea pe 100 kg de grau(daca il vezi si pe ala)) de catre marii latifundiari.....
Stiati ca arabii au inceput sa cumpere terenuri la noi in prostie? De ce oare?
Pe urma micul producator (adica taranul obisnuit) asigura necesarul de mancare atat lui cat si familiei lui , si aici ma refer si la copii plecati la oras , fapt care duce la o minimizare a profiturilor marilor latifundiari. De altfel si faptul ca surplusul micilor producatori ajunge in piete, situatie care duce la scaderea pretului produsului respectiv (vezi mult trimbitata scadere a inflatiei pe luna august si septembrie). Fapt real: m-am dus intr-un supermarket si am vazut cartofi la pretul de 3 lei Kg iar in piata , la tarani era 50 de bani Kg. Sa innebunesti nu alta.... asa se dreneaza banii tarii catre exterior (prin supermarket-uri)
Si apropo.... referitor la terenul meu.... NU AM CERUT NICIODATA SUBVENTIA.... Nu am nevoie si nici nu vreau..... Asta pentru aia care sustin ca se ia subventia si se lasa terenul parloaga.... si din astia ca mine stiu multi.... Asa ca nu mai dati exemple de smecheri din agricultura sau altii din imobiliare..... Taranul simplu, pina acum 2 3 ani nu a avut niciodata subventie si a reusit sa produca . Nu spune nimeni ca nu a trebuit si efort , dar munca la camp este grea, iar cel care crede ca va da lovitura ,din fata televizorului confortabil pe o canapea' se inseala amarnic.
Sa cam terminat cu tunurile financiare iar acum, pe timp de criza se va cerne graul de neghina....
De asemenea nu poti obliga un proprietar sa faca ce doresti tu 'stat' , atata timp cat tu ii oferi o amageala de subventie dar nu ii pui la dispozitie diverse programe sau scheme de ajutor pentru cultivare, intretinere cultura, recoltare, depozitare si desfacere a marfii....
Sa fim seriosi.... se incearca acapararea tuturor terenurilor de catre cativa baieti buni, descurajarea micilor producatori si tranformarea romanilor in consumatori de produse, la preturi impuse de catre corporatii nationale si internationale , cu alte cuvinte dependenta totala a populatiei....
Poate am divagat de la subiect, poate am dreptate, poate nu.....
Spor la munci...

#77
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ce e mai grav e ca pierzi dreptul de folosinta! Adica unul care lucreaza afara, vine la 2 ani in tara si investeste banii in pamant! Pleca din nou sa faca si bani de utilaje. Cand se intoarce din nou, gaseste pe varul primarului ca are drept de folosinta pe tarlaua lui! O nebunie!  Nici nu stiu daca e constitutional!
Adica, daca fac analogie cu alte situatii similare: un pensionar are masina in parcare, dar nu merge cu ea, ca nu are bani. Vine primaria si o da la altul, ca polueaza vizual! Sau ai un apartament gol, cumparat pt copii, neinchiriat, ca nu ai incredere sau nu vrei complicatii! Vine primaria si baga pe cineva sa locuiasca acolo!
Acum ma intreb care sunt cu mai putini neuroni, ca sa nu zic prosti, astia care au facut legea sau noi cei care o inghitim? Sau scopul e doar sa ne dezbine?

#78
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postdilivio26, on 2nd November 2011, 09:52, said:

Subscriu la parerea ta...
De asemeni cam fiecare de pe aici are dreptate....partial.
Eu de exemplu vreau sa fac agricultura eco.... Pentru certificarea terenului trebuie un repaus (fara culturi si implicit fara chimicale si alte prostii de minimum 3 ani....
Ogorul negru - faci o aratura de primavara si apoi treceri succesive cu grapa cu colti, si atunci nu iti vei mai rupe coatele si genunchii sa scoti radacinile de pir. Prin cosiri repetate, cum crezi ca scapi de pir?


View Postdorel232004, on 2nd November 2011, 10:12, said:

Ce e mai grav e ca pierzi dreptul de folosinta!
Da... asa e. Si iti iau si copiii si ii manaca direct de sub saua calului. Ca asa am auzit eu la scara blocului de la gospodina de la 5

Edited by rand, 02 November 2011 - 10:17.


#79
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postrand, on 2nd November 2011, 11:12, said:

Ogorul negru - faci o aratura de primavara si apoi treceri succesive cu grapa cu colti, si atunci nu iti vei mai rupe coatele si genunchii sa scoti radacinile de pir.
Cei la gura ta! Aratura, grapa de n ori! Pai astea merg cu aer? Crezi ca au toti tractorul cu utilaje in curte? Dar bani de motorina?

#80
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postdorel232004, on 2nd November 2011, 10:17, said:

Cei la gura ta! Aratura, grapa de n ori! Pai astea merg cu aer? Crezi ca au toti tractorul cu utilaje in curte? Dar bani de motorina?
Raspunsul era la afirmatia "Eu de exemplu vreau sa fac agricultura eco.... Pentru certificarea terenului trebuie un repaus (fara culturi si implicit fara chimicale si alte prostii de minimum 3 ani...."
Este constient ca trebuie sa investeasca in teren :), mai ales ca nu vrea sa foloseasca chimicale.

Edited by rand, 02 November 2011 - 10:21.


#81
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postrand, on 2nd November 2011, 11:16, said:

Da... asa e. Si iti iau si copiii si ii manaca direct de sub saua calului. Ca asa am auzit eu la scara blocului de la gospodina de la 5
Ia citeste art 7 din lege si faci glumele dupa! Copiii o sa-i ia dupa ce ii lasa la curu' gol!

#82
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postdorel232004, on 2nd November 2011, 10:21, said:

Ia citeste art 7 din lege si faci glumele dupa! Copiii o sa-i ia dupa ce ii lasa la curu' gol!

Legea 18/1991, ART 19. alineatul 3:
(3) Se pot atribui, la cerere, in folosinta agricola, pana la 5.000 m2 in echivalent arabil, de familie, personalului de specialitate din serviciile publice comunale, in perioada cat lucreaza in localitate, daca nu are teren in proprietate in aceasta localitate, el sau membrii familiei din care face parte. Dreptul de proprietate asupra acestor terenuri apartine comunei, orasului sau municipiului, dupa caz.


Ai inteles acuma cine isi pierde dreptul de folosinta daca nu isi lucreaza terenul? Vad ca toate le pricepi pe dos...

Edited by rand, 02 November 2011 - 10:39.


#83
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Scuze, nu m-am gandit ca astia se duc asa de mult in urma si nici nu aveam legea asta in fata!
Pai la aia trebuia sa-l ia de mult! Ce sens mai avea sa-i bage aici, in lege?

Edited by dorel232004, 02 November 2011 - 10:48.


#84
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011
[quote name='rand' date='2nd November 2011, 11:16' post='10636422']
Ogorul negru - faci o aratura de primavara si apoi treceri succesive cu grapa cu colti, si atunci nu iti vei mai rupe coatele si genunchii sa scoti radacinile de pir. Prin cosiri repetate, cum crezi ca scapi de pir?



Corect dar acolo e alt teren care nu are pir.....
Si discutia nu era despre pir (vad ca ai citit si acolo parerile si chinurile noastre) era despre aceasta ordonanta care urmareste, din punctul meu de vedere, altceva decat cultivarea tuturor terenurilor arabile disponibile..... Este cu bataie lunga si vad doar cei care pot sa vada.....
In momentul de fata asa ceva nu se poate aplica in tara noastra, si nu este normal sa cer atunci cand nu ofer posibilitatea de a lucra acel teren....

De asemeni, din punct de vedere al investitiilor in teren, in momentul de fata eu nu am cine stie ce de facut (3 coase + tocat resturi vegetale) si de aceea ma consider un caz aparte, dar cei care vor sa produca de pe teren in agricultura conventionala trebuie sa investeasca... Presupunand ca este un teren bun, lucrat an de an ai de facut cel putin o aratura de toamna, discuri plus grapa in primavara, semanat, ierbicidat (minim 2 ori, in functie de cultura si daunatori), prasit )porumb sau alte plante ce necesita prasitul), recoltatul..... Deci sa imi spuna cineva daca ii ajunge acea subventie de 90 eur pe ha, cat spunea un distins domn pe forum ca ar da cei de la APIA (personal nu stiu ca nu am luat niciodata)

#85
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postdilivio26, on 2nd November 2011, 14:10, said:

eu nu am cine stie ce de facut (3 coase + tocat resturi vegetale)
Dar ce vrei sa cultivi?

#86
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postdilivio26, on 2nd November 2011, 13:10, said:

Corect dar acolo e alt teren care nu are pir.....
Si discutia nu era despre pir (vad ca ai citit si acolo parerile si chinurile noastre) era despre aceasta ordonanta care urmareste, din punctul meu de vedere, altceva decat cultivarea tuturor terenurilor arabile disponibile..... Este cu bataie lunga si vad doar cei care pot sa vada.....
In momentul de fata asa ceva nu se poate aplica in tara noastra, si nu este normal sa cer atunci cand nu ofer posibilitatea de a lucra acel teren....

De asemeni, din punct de vedere al investitiilor in teren, in momentul de fata eu nu am cine stie ce de facut (3 coase + tocat resturi vegetale) si de aceea ma consider un caz aparte, dar cei care vor sa produca de pe teren in agricultura conventionala trebuie sa investeasca... Presupunand ca este un teren bun, lucrat an de an ai de facut cel putin o aratura de toamna, discuri plus grapa in primavara, semanat, ierbicidat (minim 2 ori, in functie de cultura si daunatori), prasit )porumb sau alte plante ce necesita prasitul), recoltatul..... Deci sa imi spuna cineva daca ii ajunge acea subventie de 90 eur pe ha, cat spunea un distins domn pe forum ca ar da cei de la APIA (personal nu stiu ca nu am luat niciodata)

Ordonanta , daca va fi aplicata, va misca lucrurile in agricultura intr-o directie buna. Fie proprietarii o sa il lucreze, fie o sa il dea la cei care vor sa il lucreze. Ce poate fi mai bine de atat?
Legat de subventie, nimeni nu are pretentia ca toate lucrarile sa fie gratis! Adica costul lor sa fie acoperit de altii... Si  apoi, la toamna, sa ia recolta si sa o vinda... hmmm interesanta afacere ar mai fi si asta.

Edited by rand, 02 November 2011 - 14:03.


#87
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011

View Postdorel232004, on 2nd November 2011, 13:38, said:

Dar ce vrei sa cultivi?
Dorel, in decursul a 2 ani de zile, de cand am inceput sa pregatesc terenul mi-am propus ca voi cultiva fel de fel de bazaconii....pe urma am descoperit altceva si tot asa..... Deocamdata m-am stabilit pe vreo 3 culturi posibile, si in functie de cerere si alte chestiuni ce ar putea influenta (legislatie care se schimba ca vantul, eventual niste fonduri UE ) si fondurile proprii ma voi axa pe o cultura anume....
Nu imi place sa fac dupa ureche si de aceea la mine e foarte bine stabilita toata tarasenia...
Am si studii de clima , geodezice, PH-ul solului, umiditatea anuala, expunerea solara cat si eoliana... am avut timp sa le fac in timpul scurs...mai am un an si gata....
Din toamna urmatoare ma pot apuca de lucru....
Ce iti mai face mosia? la PH parca retin eu, vreo 2 ore de mers cu masina....

#88
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postdilivio26, on 2nd November 2011, 15:06, said:

la PH parca retin eu, vreo 2 ore de mers cu masina....
Era in jud  BV! Multumesc, face bine, ca nu traiesc din ea!
Te-am intrebat ca daca aveai de gand sa cultivi ceva care nu e anual, in loc sa cosesti si sa toci si daca aveai si suprafata mai mare, incercai sa faci treaba cu un tocator direct si scapai de 1 operatie!

#89
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011

View Postrand, on 2nd November 2011, 13:58, said:

Ordonanta , daca va fi aplicata, va misca lucrurile in agricultura intr-o directie buna. Fie proprietarii o sa il lucreze, fie o sa il dea la cei care vor sa il lucreze. Ce poate fi mai bine de atat?
Legat de subventie, nimeni nu are pretentia ca toate lucrarile sa fie gratis! Adica costul lor sa fie acoperit de altii... Si  apoi, la toamna, sa ia recolta si sa o vinda... hmmm interesanta afacere ar mai fi si asta.
Corect nici nu ma refeream la altceva... Problema e ca daca le pui cap la cap ai sa vezi ca dupa un an de munca si alte investitii, cand ai sa vinzi productia mai vii si cu bani de acasa.... E corect ce spun?
Aici ar trebui sa intervina factorii de decizie din tara asta care sa te ajute si apoi sa iti ceara.....
Nu vrea sa ma intelegeti gresit, eu sunt de parere ca Romania s-a transformat intr-un stat de asistati sociali, deci nu sustin de nici o forma de subventie.... dar ca sa incepi, in situatia data trebuie sa ai cu ce.....
Stiati ca in anii 50 in Italia au fost oferite tractoare fermierilor numai sa lucreze pamantul? La noi de ce nu se poate proceda asa? Pentru ca nu exista interes de aia...
Mi-a venit si o idee.... Modalitate de iesire din criza
Exact cum a fost germania in criza din 33 cand au fost create locuri de munca in industria producatoare de armament. In cazul nostru s-ar preta foarte bine revigoarea unor fabrici pentru utilaje agricole, coroborate cu predarea lor, in functie de nr. de ha fermierilor, iar acestia sa isi plateasca in produse alimentare , catre stat, utilajele contractate. Statul, la randul lui va vinde pe piata internationala marfurile rezultate si isi va scoate investitiile, plus ca vor fi infiintate mii de locuri de munca (silozuri, utilaje, agricultori, etc...)
Deci se poate , dar nu se vrea.....

#90
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postrand, on 1st November 2011, 20:59, said:

...Dar cele pe care le am in proprietate, le lucrez si am tras linie cu 513 EUR/ha profit net, ceea ce nu e rau deloc pentru un taran part-time reconvertit dupa o pauza de aproape 10 ani.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate