Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Taxa pe parloaga

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#1
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Cred ca subiectul asta s-ar fi potrivit mai bine in Poiana dar avand in vedere ca nivelul de imbecilitate pe milimetrul patrat a depasit hat demult limita admisa pana si a bunului simt, postez aici:
Stirea:

Quote

Proprietarii de terenuri agricole, fie ei agricultori sau nu, care nu intretin in bune conditii si nu igienizeaza terenurile risca amenzi de la 200 lei la 400 lei pe hectar pe an, potrivit unui proiect de Ordonanta de Urgenta al Ministerului Agriculturii, ale carei prevederi ar putea fi aplicate, cel mai devreme, de la inceputul anului viitor.
Cine nu primeste amenda?  

Singurii care scapa de amenzi chiar daca nu isi igienizeaza terenurile pe care le au in proprietate sunt:
- proprietarii de terenuri care si-au pierdut capacitatea de productie pentru culture agricole sau silvice prin degradare si poluare; -proprietarii de terenuri afectate de calamitati naturale;

- proprietarii care si-au pierdut capacitatea de munca, dovedita pe baza de documente medicale, din cauza de batrânete, forta majora, sau din alte motive pentru care nu sunt vinovati;

- proprietarii terenurilor din categoria de folosinta „curti constructii”;

- proprietarii terenurilor cu destinatie forestiera;

- proprietarii terenurilor aflate permanent sub ape.

Sursa

Cateva obiectii din partea mea:
1. Si in tarile occidentale exista practica asta care e o idee buna, dar diferenta e ca acolo statul asigura si posibilitatea de a face agricultura. Bineinteles ca nu oricine isi permite sa faca asta dar cine vrea, pe langa politicile coerente, ajutorul consistent, fermierul mai benificiaza si de lucruri foarte importante cum ar fi drumurile de acces si sistem de irigatii.
2. La mine la tara (jud. Valcea) 80% din terenurile agricole sunt parasite (din foarte multe motive nu renteaza, in plus nu mai are nici cine sa le munceasca) si cam jumatate din ele sunt in zone total neaccesibile pentru ca nu au drumuri de acces. Drumurile vechi erau niste ulite facute de tarani cum au crezut ei, acum acestea nici nu se mai pot observa din cauza balariileor, maracinilor si a pomilor crescuti.
Personal nu detin teren agricol dar cei care detin ce fac? Nici daca ar vrea sa vanda nu au cui pentru ca nimeni, opricat de bogat si hotarat va fi, nu va cumpara teren intr-o zona neaccesibila, fara drumuri, nu mai vorbesc de sistem de irigatii.
3. Presupun ca amenzile (care se vor aplica incepand de la primavara) vor fi date de primariile locale. Aici s-ar putea sa existe o scapare. Primarii (la primavara mi se pare chiar ca se pregatesc de alegerile locale) nu isi vor permite sa aplice amenzi din simplul motiv ca isi vor pierde electoratul. Nu stiu cum e sa iti amendezi consatenii an de an si apoi sa vii sa te rogi de ei sa te voteze.  :peacefingers:

#2
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
Ei uite ca eu sunt foarte de acord cu asta. Si pe deasupra si agricultor. De 5 ani incoace cultiv vreo 400 de ha. Si vreau sa spun ca se fac bani frumosi din agricultura. Problema cu parloagele e ca iti baga tie, omul care face bani din asta, boli si daunatori in culturi daca ai ghinionul sa ai asa ceva langa tine.

Deci... o masura buna din punctul meu de vedere ;)

#3
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postbrainium, on 29th October 2011, 20:15, said:

Ei uite ca eu sunt foarte de acord cu asta. Si pe deasupra si agricultor. De 5 ani incoace cultiv vreo 400 de ha. Si vreau sa spun ca se fac bani frumosi din agricultura. Problema cu parloagele e ca iti baga tie, omul care face bani din asta, boli si daunatori in culturi daca ai ghinionul sa ai asa ceva langa tine.

Deci... o masura buna din punctul meu de vedere ;)
Unde cultivi 400 de ha ?
Taxa pe parloaga este o imbecilitate .

#4
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
in romania...moldova mai precis :). De ce e imbecilitate? Ca te obliga sa dai pamantul in arenda daca nu il muncesti, sau cum? Practic asta e ideea :)


l.e. Ar tb sa fie mult mai mare chiar

Edited by brainium, 29 October 2011 - 19:23.


#5
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
A, era sa uit! Cred ca o sa vina vremuri in care o sa poti cumpara pamant gratis, basca ai putea fi si platit numa' sa il scapi pe om de belea. Naspa daca refuzi ca s-ar putea sa ti-o iei pe coaja! :eek:

View Postbuteliearagaz, on 29th October 2011, 20:21, said:

Taxa pe parloaga este o imbecilitate .
Teoretic nu, dar la noi in conditiile date este! :confuzzled:

Edited by dan84, 29 October 2011 - 19:28.


#6
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Pai zici ca nu e corect sa platesti taxa pe parloaga. Dar ti se pare corect sa iai bani de la apia, cu conditia sa-l mentii curat si tu il ti parloaga?

#7
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Asta e cu totul si cu totul altceva!

#8
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Intreb si eu ca naivul (a se citi ca prostu` satului), de ce e nevoie de anumite subventii??
Acele subventii sunt platite tot de catre noi....deci....?
Nu este acelasi lucru? Ori platesc, la magazin, un pret mai mic, pentru un produs subventionat!
Ori platesc integral produsul, nesubventionat fiind? Care ..... e diferenta?

Numai bine!
Danut-un om cu cativa neuroni pe cortex

#9
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Doar 20% sunt bani romanesti in subventii, restul sunt bani europeni

Edited by rhdghdhs, 29 October 2011 - 19:59.


#10
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
E o cretinitate taxa asta .

Ipoteza , eu vreau sa ma indrept catre agricultura ecologica ,  si vreau sa-mi las trenul sa se curete  de pesticide si alte minuni...

#11
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Alooo, colega.... recunosc ca nu sunt prea dotat intelectual!
Dar....am pretentia ca nu sunt "prea" prost!

Nu cumva Romania contribuie (mai mult decat alte state europene, ca asa s-a stabilit),
la anumite (a se citi toate) fonduri de rezerva comune (nerambursabile)?

Ai curaj (motivat) sa ma contrazici?

Danut-un om care asteapta un raspuns

#12
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

View Postbrainium, on 29th October 2011, 20:15, said:

Ei uite ca eu sunt foarte de acord cu asta. Si pe deasupra si agricultor. De 5 ani incoace cultiv vreo 400 de ha. Si vreau sa spun ca se fac bani frumosi din agricultura. Problema cu parloagele e ca iti baga tie, omul care face bani din asta, boli si daunatori in culturi daca ai ghinionul sa ai asa ceva langa tine.

Deci... o masura buna din punctul meu de vedere ;)
Interesu' poarta fesu. :nonobad:

Cred ca ordonanta asta e creatia lui Tabara, numai unul ca el se putea gandi la asa ceva.

#13
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

View Postbadsica, on 29th October 2011, 20:01, said:

E o cretinitate taxa asta .

Ipoteza , eu vreau sa ma indrept catre agricultura ecologica ,  si vreau sa-mi las trenul sa se curete  de pesticide si alte minuni...
Si eu care sunt vecin cu tine trebuie sa suport  bolile ,daunatori si toate buruienile care vin de la tine....agricultura ecologica nu se face asa.
Daca o sa mergeti prin Europa nu o sa vedeti terenuri lasate parloaga, intereg nu vrei sau nu poti sa-l muncesti atunci esti obligat untr-un an sa-l ari si sa-l cosesti macar o data... dar bani pe suventie toata lumea ii vrea si sa fie cat mai multi

Edited by adriano1978, 29 October 2011 - 20:23.


#14
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
adriano1978, uneori vecinul care te "ajuta" cu ceva buruieni si boli mai primeste si
ceva banuti!
E corect?

#15
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postbadsica, on 29th October 2011, 21:01, said:

Ipoteza , eu vreau sa ma indrept catre agricultura ecologica ,  si vreau sa-mi las trenul sa se curete  de pesticide si alte minuni...
Ehe, in ro e aproape imposibil sa faci agricultura ecologica avand in vedere ca mai ales in zona de munte comunistii aruncau remorci intregi de praf alb (DDT) anual. La mine la tara prin 2000 inca mai vedeam urme albe prin anumite zone. Pana si panza freatica are o gramada de pesticide in ea. :deadtongue:

View Postadriano1978, on 29th October 2011, 21:17, said:

Daca o sa mergeti prin Europa nu o sa vedeti terenuri lasate parloaga, intereg nu vrei sau nu poti sa-l muncesti atunci esti obligat untr-un an sa-l ari si sa-l cosesti macar o data...
Mi se pare de bun simt sa cosesti un teren din zone accesibile, dar neacceptabil sa aplici amenzi pentru parloaga in zone complet NEaccesibile pentru simplul motiv ca si daca ai vrea sa il intretii, nu ai cum. Pe dealurile Olteniei (vorbesc de ele ca pe aici am bantuit) e aproape ca si cum ai merge prin jungla amazoniana. Fara exagerari, de multe ori iti trebuie maceta ca sa inaintezi si asta pe portiuni unde acum 10 ani era drum batatorit ca in palma.

#16
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Taxa pe parloaga este menita sa-i faca pe oameni sa-si vanda pamantul gratis .

#17
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postbadsica, on 29th October 2011, 20:01, said:

Ipoteza , eu vreau sa ma indrept catre agricultura ecologica ,  si vreau sa-mi las trenul sa se curete  de pesticide si alte minuni...

Atunci il pastrezi "la negru", adica arat. Crezi ca daca se dezvolta toate buruienile pe terenul tau, va fi considerat mai ecologic ?

View Postdan84, on 29th October 2011, 20:41, said:

Ehe, in ro e aproape imposibil sa faci agricultura ecologica avand in vedere ca mai ales in zona de munte comunistii aruncau remorci intregi de praf alb (DDT) anual. La mine la tara prin 2000 inca mai vedeam urme albe prin anumite zone.

Praful ala alb nu putea sa fie si carbonat de calciu (calcar macinat), pentru ameliorarea pH-ului solului ?

Quote

Mi se pare de bun simt sa cosesti un teren din zone accesibile, dar neacceptabil sa aplici amenzi pentru parloaga in zone complet NEaccesibile pentru simplul motiv ca si daca ai vrea sa il intretii, nu ai cum.

Ii poti schimba categoria de la teren arabil in pasune. Termenul de parloaga se refera in special la terenurile din categoria "arabil".

#18
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Posthoria66, on 30th October 2011, 21:50, said:

Praful ala alb nu putea sa fie si carbonat de calciu (calcar macinat), pentru ameliorarea pH-ului solului ?
Asta nu stiu!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate