Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Taxa pe parloaga

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#19
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Pentru cei care sustin taxa si se cred mari agricultori, am si eu doua intrebari de om prost:
1. Daca din nefericire am un teren langa o asezare de tigani, credeti ca as putea sa cultiv ceva (orice) si sa ma bucur de roadele muncii mele ?
2. Credeti ca statul, la care platesc taxe si impozite mai mari si mai multe decat majoritatea cetatenilor din UE, imi garanteaza siguranta culturii mele sau ma va ajuta in vre-un fel in combaterea daunatorilor (tiganilor) ?

P.S. Nu am nevoie de raspuns, doar ganditi-va de doua ori inainte sa sustineti taxa pe parloaga.

#20
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Pentru cei care sustin subventiile pe teren si se cred mari justitiari denigrand reversul ei - adica taxa pe parloaga, am si eu doua intrebari de om prost:
1. Daca din nefericire am un teren langa o asezare de tigani, credeti ca ar trebui sa incasez subventia pentru suprafata acelui teren?
2. Credeti ca statul, la care nu platesc taxe si impozite pe terenul agricol ca si majoritatea cetatenilor din UE,  trebuie sa imi garanteze subventia pe suprafata de teren si sa nu aiba nici o pretentie de la mine legat de acel teren?

P.S. Nu am nevoie de raspuns, doar ganditi-va de doua ori inainte sa combateti taxa pe parloaga.

Edited by rand, 31 October 2011 - 21:53.


#21
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Derutat am fost de multe lucruri....
Am facut multe copii la indigo.....

Cred ca s-a lasat ceata in orasul meu....

Mai vorbim!

#22
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postdanutz_2009, on 29th October 2011, 19:52, said:

Intreb si eu ca naivul (a se citi ca prostu` satului), de ce e nevoie de anumite subventii??
Acele subventii sunt platite tot de catre noi....deci....?
Nu este acelasi lucru? Ori platesc, la magazin, un pret mai mic, pentru un produs subventionat!
Ori platesc integral produsul, nesubventionat fiind? Care ..... e diferenta?

Numai bine!
Danut-un om cu cativa neuroni pe cortex
Hai ca incerc eu sa te luminez, desi nu garantez reusita.
Este nevoie de subventii ca sa il convingi pe taran/fermier/iobag/serb sa iasa in toamna asta, pe uscaciunea de acuma sa incerce sa insamanteze graul si sa pregateasca terenul pentru porumbul de la anul. Daca nu il convingi ACUM, in 2011, adica cu 8-9 luni inainte de recoltare sa iasa la munca, degeaba vii la vara, in 2012 cu banutul dupa paine si toamna dupa mamaliga ca nu o sa ai de unde lua. Si daca ii dai banii in 2012, tre sa astepti 8-10 luni pana se livreaza "marfa". In Evul Mediu erau anumite modalitati de convingere, acuma il convingi cu subventia.
E ca si la asigurarile de sanatate. Eu, si tu, si altii, cotizam luna de luna la asigurarile de sanatate... desi nu am stat nici o zi prin spitale. Dar subventionam sistemul sa fie pregatit pentru momentul  in care o sa am nevoie de el. Ca, daca ma loveste boala, degeaba dau comanda sa se construiasca si sa se doteze un spital , ca pe cand e gata , e prea tarziu.

#23
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Tu, rand, esti baiat bun! Merci pentru intentie!
Dar....ceata persista!
Cine vrea sa munceasca, munceste! Stimulat/nu de "Maria-Sa" statul roman!

Danut-un om care crede ca subventia nu ajunge (tot timpul) la cine trebuie

#24
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postpufarin, on 31st October 2011, 21:06, said:

P.S. Nu am nevoie de raspuns, doar ganditi-va de doua ori inainte sa sustineti taxa pe parloaga.


View Postrand, on 31st October 2011, 21:49, said:

P.S. Nu am nevoie de raspuns, doar ganditi-va de doua ori inainte sa combateti taxa pe parloaga.

Se intampla uneori, sa ai nevoie sa-ti largesti exploatatia, dupa ce ai bagat o gramada de bani in utilaje, ameliorari, plantatii etc. Si ai cate un vecin mai capsoman, care de obicei locuieste la oras, isi tine terenul parloaga si nici nu vrea sa-l vanda, chiar daca i-ai oferit pretul pietei, ba chiar si ceva in plus. Si-ti replica din coltul gurii "las' sa stea asa, ne-vandut si ne-cultivat, ca nu cere de mancare"...

Asta in situatia in care avem una din cele mai fragmentate proprietati agricole din Europa. Ei bine, cum credeti ca ati vedea noua "taxa pe parloaga", daca ati fi in locul acelui fermier ?

#25
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Vad foarte simplu, se numeste dreptul la propietate. Adica omul poate dispune dupa bunul sau plac de propietatea lui si este un drept consfintit de constitutie. Cu ce drept vine cineva (fermierul) ca ii se cuvine lui terenul celui care nu vrea sa il lucreze ? Si cu ce drept sa taxezi pe cineva pentru un teren nelucrat cand statul nu este in stare sa aplice legile pe care le promulga. In loc sa gaseasca solutii statul vine cu taxe care avantajeaza doar o categorie, "fermierul" (cu ghilimelele de rigoare) care stie la ce usi sa bata si cu ce sa le deschida (spaga) ca sa mai primeasca o finantare iar pentru micul propietar sa il omoare definitiv cu birocratia si taxe peste taxe ca sa poata "marele fermier" sa ii cumpere pe nimic pamantul.
Asta e parerea mea.

#26
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
EU NU SUNT PROST.Doar voi ma credeti ! Inteleg doar ceva mai greu uneori si alteori ..deloc.  :confuzzled:  

View Postpufarin, on 31st October 2011, 21:06, said:

1. Daca din nefericire am un teren langa o asezare de tigani, credeti ca as putea sa cultiv ceva (orice) si sa ma bucur de roadele muncii mele ?
Nu este un raspuns ci doar o parere.
Ai 2 variante :
1.Cultivi ricin - nu pentru etnie ... ci pentru hotie;
2.Oferi muzica si bautura gratis .Vorba cantecului "la joc si la voia buna toata lumea se aduna".
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IAtnxIRZqhk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s3EvLYbaQok?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lasand gluma la o parte ,marturisesc ca sunt si pro si contra .
Pro:
-intentionez sa cumpar o parloaga pe care proprietarii cer un pret speculativ si taxa i-ar putea convinge sa mai scada din pretentii;
-sunt si eu afectat de daunatorii care-si continua ciclul biologic in parloagele vecinilor si de semintele buruienilor vecine.

Contra:
-daca taxa se va aplica si terenurilor parasite pentru care nu ceri subventie;
-cresterea consumului de carburant tocmai cand resursele scad si preturile o iau in sus;
-ma mai incearca cateodata grija pentru echilibrul natural,pentru fauna,pentru flora,pentru poluare,etc.

#27
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postpufarin, on 31st October 2011, 23:43, said:

Cu ce drept vine cineva (fermierul) ca ii se cuvine lui terenul celui care nu vrea sa il lucreze ?

N-a spus nimeni ca "i se cuvine". Departe de mine sa contest dreptul la proprietate privata, pe care il consider a fi unul fundamental. Foarte pe scurt (cu toate ca n-am facut politica pe-aici), eu sunt un om "foarte de dreapta".

Dar, in acelasi timp prefer sa mai intarzii oleaca si sa-mi pun niste intrebari:
- Daca nenorocitii astia de neo-comunisti au "dat inapoi" pamantul in parcele cat mai faramitate in anii '90, pentru a compromite total sansa la performanta a agricultorului privat - stiti bine ca s-au retrocedat parcele inguste de 7 m si lungi de 2 km..., fara a se reface cumva vreo proprietate consolidata de 50-60-70 de hectare - intreb deci, in urma acestor metode invatate la vajnica scoala bolsevica, noi - acum - nu mai putem face nimic pentru a putea misca lucrurile catre o evolutie normala ?

Evolutia normala (dupa umila mea parere) fiind aceea ca fermierul sa cumpere terenuri agricole (si nu agentul imobiliar !), iar oraseanul care are si el 2 pogoane de parloaga, sa le vanda ...

Si un exemplu din alte parti: din umilele mele cunostinte, in Israel terenurile agricole nu sunt proprietate privata a unor persoane, ci sunt proprietatea statului. Vrei sa-ti faci o ferma ? Statul iti concesioneaza pe durata indelungata (50-60...90 de ani) terenul, cu o taxa de concesiune simbolica, dar cu o conditie majora: sa-l cultivi. Nu-l cultivi, ti-l ia. Si-l da altuia care vrea sa "puna osu' la munca".  Nu spun ca e un exemplu care ar trebui adoptat fara rezerve. Nici pe departe. Dar ne-ar putea inspira sa vedem cum gandesc si altii.

Pana la urma, ce vrem ? Parloage de 2-3 pogoane raspandite peste tot in tara, si tarani care stau pe prispa si asteapta sa le aduca postasul ajutorul social, sau fermulite bine dotate si chivernisite, de 20-30 de hectare in medie, care produc mancare pentru o Europa intreaga ?

#28
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Sa se instituie si taxa asta, dar deocamdata sa se aplice doar pentru terenurile pe care se cere subventie, ca nici s(S)tatul nu-i ok in ziua de azi.

#29
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
taxa este o incalcare a libertatii individuale, poate eu vreau sa-mi las terenul sa-si refaca structura...
ceea ce nu intelege lumea este ca cei care ne conduc nu au nici o treaba cu binele nostru, ei vor doar sa aiba bani la dispozitie si pentru asta pun taxe, restul sunt povesti!

@sandel...
frate, esti sclavul perfect..
stii cum e ala? sclavul care este multumit sa fie sclav, care e multumit cu conditia asta, intelegi! asta reiese din comentariul tau cand spui sa se instituie taxa.

Edited by rich1974, 01 November 2011 - 10:03.


#30
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postrich1974, on 1st November 2011, 10:01, said:

taxa este o incalcare a libertatii individuale, poate eu vreau sa-mi las terenul sa-si refaca structura...
ceea ce nu intelege lumea este ca cei care ne conduc nu au nici o treaba cu binele nostru, ei vor doar sa aiba bani la dispozitie si pentru asta pun taxe, restul sunt povesti!

@sandel...
frate, esti sclavul perfect..
stii cum e ala? sclavul care este multumit sa fie sclav, care e multumit cu conditia asta, intelegi! asta reiese din comentariul tau cand spui sa se instituie taxa.

Ai dreptul sa iti lasi terenul necultivat, nu te amendeaza nimeni. Trebuie doar sa fie IGIENIZAT. Adica liber de buruieni.  Cosiri repeate, erbicidare totala, ogor negru, culturi ierboase perene - iata cateva modalitati prin care terenul "se odihneste" si nu esti obligat sa il cultivi.
Mai intrebati pe cei din Ungaria, dar deja a aparut  si in judetele din vest (SatuMare, Arad) cum se chinuie sa scape de ambrosie. Nu ti-as dori sa ai o cultura de floarea-soarelui infectata cu ambrosie (Ambrosia artemisiifolia) din cauza unui lenes care isi cheltuie in mall subventia pe teren si il lasa parloaga.

View Postpufarin, on 31st October 2011, 23:43, said:

Vad foarte simplu, se numeste dreptul la propietate. Adica omul poate dispune dupa bunul sau plac de propietatea lui si este un drept consfintit de constitutie.

Mai dati si macar o cautare pe google dupa "ambrosia iarba parloagelor" si mai scutiti-ma cu dreptul vecinului de a aduna cadavre de caini si pisici in propriul lui apartament doar pentru ca este proprietatea lui pe care face ce vrea muschiul lui.

Edited by rand, 01 November 2011 - 10:15.


#31
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
asta e riscul agriculturii frate, dupa logica asta, taiem si padurile ca se ascund insectele in litiera.
ca sa mentii terenul igienizat cum visezi tu, ai costuri destul de mari.....te dau banii afara din casa?
e vorba de fascism aici, nu e vorba de "bunastarea" agricultorilor. cred ca fac lobby marii arendasi ca sa dea lumea pamantul in arenda!

#32
mandolinu

mandolinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 03.02.2007
Daca ai pamant si il tii parloaga si ceri statului subventie, inseamna ca ma furi pe mine ca si platiror de taxe si impozite. In cazul acesta iti meriti amenda dar mai inseamna ca nu ai nevoie de acel pamant, pune-l la vanzare sa il cumpere cimeva care doreste sa il munceasca .
    Pe de alta parte daca ai pamant si crei sa il pastrezi in proprietate dar nu ai timp sau posibilitati sa il lucrezi, da-l in arenda sa il munceasca altii ca e pacat sa lasi pamantu sa stea.  Btw prin jurul Brasovului terenul agricol e 2-5 euro pe mp. Ce naiba sunt xu preturile astea, vezi teremurile  goale fiindca ele sunt pe mana speculantilor si a bancherilor nu a fermierilor.

#33
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu ma intelege gresit, eu sunt pentru eliminarea TOTALA a subventionarii de orice fel. orice subventie este daunatoare pe termen lung. cine sustine contrariul nu stie pe ce lume traieste sau are un interes direct.

#34
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postrich1974, on 1st November 2011, 10:17, said:

asta e riscul agriculturii frate, dupa logica asta, taiem si padurile ca se ascund insectele in litiera.
ca sa mentii terenul igienizat cum visezi tu, ai costuri destul de mari.....te dau banii afara din casa?
e vorba de fascism aici, nu e vorba de "bunastarea" agricultorilor. cred ca fac lobby marii arendasi ca sa dea lumea pamantul in arenda!

Prima varianta, preferabila,  ar fi ca oamenii sa isi lucreze pamantul.
A doua, ar fi sa il dea in arenda.
A treia, si o vad ca o solutie temporara, de 1-2 ani, este sa il igienizeze. Legat de costuri, cu subventia pe suprafata de teren poti sa faci doua erbicidari totale sau doua-trei cosiri anuale. Un litru de Clinic este ~20RON, iar unul de Roundup este ~ 30 RON, si ai nevoie de ~3-4 litri/ha pentru erbicidare totala.
Dar si cand platesc RCA la o masina am "costuri destul de mari". Dar il platesc din respect fata de ceilalti.


View Postrich1974, on 1st November 2011, 10:17, said:

nu ma intelege gresit, eu sunt pentru eliminarea TOTALA a subventionarii de orice fel. Orice subventie este daunatoare pe termen lung. cine sustine contrariul nu stie pe ce lume traieste sau are un interes direct.

In orice situatie in care profitul nu vine in termen scurt, este nevoie de subventie. Daca tu nu subventionezi azi fermierul sa cultive grau pe care il va vinde probabil peste 10 luni, el nu o sa cultive. Si cand o sa ai nevoie de paine,  nu o sa ai de unde cumpara. Nu reinventeaza nimeni roata.
Exista in teorie si varianta fara subventii, dar atunci fiecare va fi obligat sa isi produca necesarul personal.

Edited by rand, 01 November 2011 - 10:34.


#35
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Eu propun ca la cei care au apartamente mai multe si le tin goale sa le traga o amenda, ca nu le incalzesc si vecinii consuma mai multa caldura! Sa-i oblice sa bage nevoiasi in ele!
Cei care merg in masina singuri la servici sa plateasca o taxa ca polueaza mai mul!
Vanzatorii de fasole sa plateasca o taxa ca se emana mai mult CO2 in atmosfera cand o mananci!
Cei care fac sex mai mult de 1 data pe saptamana sa plateasca o taxa, ca emana prin efort mai mult CO2! La fel si cei care fac sport!
Producatorii de ape si bauturi carbogazoase o taxa ca emana in atmosfera CO2!
Cei care nu se spala prea des si circula cu transportul in comun sa plateasca biletul de 2 ori mai mult iar cei care se spala prea des o taxa ca sunt risipitori cu rezervele de apa!
Cei care arunca mancare stricata la gunoi, o taxa de risipa!
Cei care au probleme cu digestia, o taxa de poluare suplimentara!
Si uite asa le dam idei si ajungem de unde am plecat!
Cica vor sa bage iar fumaritul! Cei cu centrale proprii vor trebui sa plateasca o taxa pt poluare!
Cum era vorba aia:"multi dar prosti!"

#36
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postdorel232004, on 1st November 2011, 10:52, said:

Eu propun ca la cei care au apartamente mai multe si le tin goale sa le traga o amenda, ca nu le incalzesc si vecinii consuma mai multa caldura! Sa-i oblice sa bage nevoiasi in ele!

E suficient sa ii oblige sa le igienizeze. Nu as dori sa ai la bloc sau la casa un vecin care prefera sa adune cadavre de pisici si caini doar pt. ca "e proprietatea mea, mancati-as si io stau departe, la oras".

Edited by rand, 01 November 2011 - 11:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate