Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Taxa pe parloaga

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#163
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007

View Postrhdghdhs, on 21st November 2011, 19:48, said:

Patronul neamt sau italian in Romania iti da tot 2-300 euro salariu, pecand la el in tara trebuie sa iti dea 1500.
Aici e pamantul ieftin si fertil, mana de lucru ieftina, taxe mici la stat, combustibilul putin mai ieftin, si multe alte facilitati. Face recolta buna, si o duce la el in tara, si noi ramanem cu praful ridicat dupa utilajele si jeepu-urile lui. Stam si strigam in gura mare ca nu e profitabila agricultura.

In Romania nimic nu merge cum trebuie pentru ca e plina de carcotasi...care e problema? Au venit cumva nemtii si olandezii sa faca concurenta la agricultorii romani? NU...pentru ca asa ceva nu exista. Au venit aici pentru ca au teren, nu au concurenta, si au si dat romanilor de lucru...eu zic ca este bine asa.

Din pacate doar 10% din terenul arabil este folosit in RO, eu as vrea sa vad 80% folosit chiar daca patronii sunt nemti si olandezi.

#164
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View PostD-ALE, on 21st November 2011, 19:18, said:

....stomacul,dupa ce o sa pierzi intai pamintul.Chiar te greu sa intelegi ,la cit se chinuie @rand sa lumineze pe unii?
ma la mine problema e ca subventia vine exact atuncia cand eu am terminat investitia in agricultura si sunt muritor de foame ce sa fac? sa merg cu imprumutatul? nu neica pa banii de  subventie imi iau cauciucuri de vara la automobil..

#165
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View Postrand, on 20th November 2011, 22:25, said:

hai sa protestam lucrandu-ne fiecare pamantul, si asa nu o sa fim afectati niciunul...
Raspunsul e perfect.
Zilele trecute au protestat crescatorii de animale.Cateva sute.Au fost la minister unde problemele lor au fost intens si amplu analizate, de "adjunctul subalternului de bagator de seama sef". Solutionarea a fost si ea perfecta.Fermierii au obtinut cu pana la 15% mai multe promisiuni.
La anul poate vor protesta cultivatorii de cereale.In timpul protestelor lor, crescatorii de animale vor protesta si ei...crescand animale.La minister acelasi important personaj le va oferi cultivatorilor chiar si cu 25% mai multe promisiuni.
In Franta, cand crescatorii de animale isi manau turmele si cirezile spre Paris, cultivatorii blocau drumurile cu utilajele...ce tupeisti francezii astia!

#166
D-ALE

D-ALE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 02.11.2011

View Postvasiuca, on 22nd November 2011, 17:04, said:

ma la mine problema e ca subventia vine exact atuncia cand eu am terminat investitia in agricultura si sunt muritor de foame ce sa fac? sa merg cu imprumutatul? nu neica pa banii de  subventie imi iau cauciucuri de vara la automobil..
Da 'poi nu te supara pe mine,acu spui ca vrei sa ti o masina 10 ani in garaj ca pleci in America,apoi ca vrei sa bagi subventia la stomac ca te foame,mai nou ca -ti trebe' cauciuce.Eu trebuia sa inteleg din astea ca ti-ai lucrat pamintul?Iarta-ma ,nu m-am prins ca esti "sugubat".

#167
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View PostD-ALE, on 22nd November 2011, 21:36, said:

Da 'poi nu te supara pe mine,acu spui ca vrei sa ti o masina 10 ani in garaj ca pleci in America,apoi ca vrei sa bagi subventia la stomac ca te foame,mai nou ca -ti trebe' cauciuce.Eu trebuia sa inteleg din astea ca ti-ai lucrat pamintul?Iarta-ma ,nu m-am prins ca esti "sugubat".
eha ... na fac si io haz da necaz...cat despre atomobil io il radiez ca vreau sa/l tin la muzeu ca mai am si un tractor tot asa .. l/am iradiat si acu il vand pa bucatzele.. ca mo si intrebat cuconii aceia unde am sa/l tzin daca il radiez... io le/am si raspuns ca sunt cu casa in renovare si ii fac si lui o camera ca sa fiu alturi de el.am luat certificatul de radiere dus la fisc la primar si acu cate o bucatzica pleaca la oamenii muncitori.

#168
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
azi dimineatza mor trezit cateii si cand am iesit pe gradina un domn cu gps-ul in mana se plimba la mine pe gradina .. cand l/am intrebat ce a perdut mi/a zis ca masoara paraloagele pentruca sosesc amenzi frumoase la proprietari.. nu a vrut sa/mi spuna prea multe caci era foarte grabit...

#169
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011
Nu ai gradina imprejmuita de a intrat ala? Trebuia sa pui cainii pe el. Stai linistit ca nu o sa te amendeze nimeni ca nu iti lucrezi tu gradina.

#170
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postrhdghdhs, on 7th December 2011, 20:45, said:

Nu ai gradina imprejmuita de a intrat ala? Trebuia sa pui cainii pe el. Stai linistit ca nu o sa te amendeze nimeni ca nu iti lucrezi tu gradina.
cu mine nu avea treaba colegule...cu vecinii avea ca nu prea se ostenesc cu gradinile .. cat despre ingradit.. pentru un hectar de gradina aoleu poate daca as cultiva ceva canepa indiana mi/ar da mana.
cat despre amenzi numai asteapta si vei vedea cu ochii dumitale.eu as fi pus canii sa/i ia aparatul nu pentru mine ci pentru nevasta/mea care habar nu are pe unde sunt parcelele.. :confused:

Edited by vasiuca, 07 December 2011 - 20:52.


#171
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Sa inteleg, ca trebuie sa am cultura si in decembrie in gradina...spunene si noua ce ai tu in gradina la timpul asta sa nu patim si noi ca vecinii tai... :coolspeak:

Edited by adriano1978, 07 December 2011 - 20:57.


#172
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postvasiuca, on 7th December 2011, 18:00, said:

azi dimineatza mor trezit cateii si cand am iesit pe gradina un domn cu gps-ul in mana se plimba la mine pe gradina ..
Daca locul era ingradit, trebuia legitimat si intrebat de sanatate! Daca era vreun sarlatan imbracat la costum cu un aparat in mana (poate si asta "ciordit") si se facea ca masoara si in timpul asta dadea cu "geana" sa vada cine nu e pe acasa ca sa-l faca "nufarul"? Poate unii mai slabi de ingeri ii dadeau si o spaga! Cum draqu masura asta sa dea amenzi, cand legea inca nu a aparut? Sau a aparut?
Ce, in curte intra cine vrea cand vrea? Trebuie sa vina la proprietar, sa se legitimeze si sa spuna ce vrea, intai!

Edited by dorel232004, 07 December 2011 - 21:18.


#173
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postadriano1978, on 7th December 2011, 20:55, said:

Sa inteleg, ca trebuie sa am cultura si in decembrie in gradina...spunene si noua ce ai tu in gradina la timpul asta sa nu patim si noi ca vecinii tai... :coolspeak:
la mine e doar o simpla aratura iar la vecini doar niste simple balarii.

#174
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011
Stati linistiti, eu nu cred ca o sa fie asa severa legea asta. Cu o simpla adeverinta de medicul de familie, cum ca esti bolnav si nu poti sa faci efort, scapi de amenda. Doar traim in Romania, totul se poate rezolva... ;)

#175
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Si crezi ca scapa italianu' care are 300 ha cu o adeverinta ca are hernie si nu poate sa faca efort?

#176
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011
Italianul ala nu are interes sa nu lucreze pamantul, el l-a luat sa-l lucreze.

#177
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Unii! Altii, ca sa poata sa ia credite la ei in tara sau sa-l revanda, dupa ce sa dubleaza/tripleaza pretul!

#178
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011
O sa se faca controle cum face si acum apia, adica aproape deloc

#179
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Dar, daca pica la tine controlul, nu cred ca te mai intereseaza de vecin!

#180
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011
La mine poate sa vina oricand, eu is in regula cu tot

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate