Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Ice tea facut acasa...

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
vulturu0707

vulturu0707

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 13.08.2008
Salut. Ma intereseaza si pe mine care ar fi cea mai buna si cea mai sanatoasa combinatie de ceaiuri intre ceaiul alb, ceaiul verde si ceaiul oolong. Si cate grame din fiecare sa pun la 2 litri de apa? Si ma mai intereseaza daca se pastreaza bine in frigider, sa zicem de pe o zi pe alta. Si daca e ok sa il tin in sticla de plastic sau trebuie sticla de sticla, mersi.

#2
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009

View Postvulturu0707, on 3rd October 2011, 21:26, said:

Salut. Ma intereseaza si pe mine care ar fi cea mai buna si cea mai sanatoasa combinatie de ceaiuri intre ceaiul alb, ceaiul verde si ceaiul oolong. Si cate grame din fiecare sa pun la 2 litri de apa? Si ma mai intereseaza daca se pastreaza bine in frigider, sa zicem de pe o zi pe alta. Si daca e ok sa il tin in sticla de plastic sau trebuie sticla de sticla, mersi.
cam greu de facut deoarece ice tea-ul de pe piata contine multe arome si e imposibil sa-l prepari la fel.

Cum as face eu: 3 cani de ceai verde+ restul apa+miere (foarte sanatoasa dar nu cea de la market ca aia nu e miere)

#3
Airgrind

Airgrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.01.2008
Eu am facut vara asta ice tea de casa sin 2L de apa si 16 pliculete de ceai de fructe de padure sau din 200g de frunze uscate de menta si a iesit super bun :D

#4
vulturu0707

vulturu0707

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 13.08.2008
Deci sa inteleg ca  se pastreasa ok de pe o zi pe alta.

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postvulturu0707, on 3rd October 2011, 23:12, said:

Deci sa inteleg ca  se pastreasa ok de pe o zi pe alta.
Daca ai un frigider bun il poti pastra si 4-5 zile.

#6
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Eu fac de mult ceaiuri (deși rar ice tea-uri) și regula mea empirică spune că, fără a fi ținut la frigider, un ceai ține 24 de ore, cu un plus sau minus de câteva ore în funcție de temperatura camerei. La frigider nu am reușit să-l țin suficient încât să se strice, dar de obicei îl consum maxim în 2-3 zile.

Dacă te interesează strict sănătatea, ceaiurile alb și verde sunt cele mai sănătoase întrucât conțin cea mai mare concentrație de antioxidanți, cel oolong fiind semi-oxidat, deci cumva la jumătatea distanței dintre cel alb/verde și cel negru. Diferența dintre ceaiul alb și verde ține doar de aromă, cel alb având la bază mugurii plantei, iar cel verde frunzele.

Un exces de camelia sinensis (planta de ceai) de orice fel duce la efectele nedorite ale cofeinei, precum și la eliminarea fierului din organism din cauza taninului. Concentrația o decizi singur în funcție de gust; eu folosesc în general cam 12-15g la litrul de apă. Poți asorta combinația cu alte ceaiuri, după gust: ori aromate, ori din plante diverse (mentă, roiniță, rooibos etc). Eu aș folosi în primul rând rooibos-ul pentru că e dulceag, asortându-se cu gustul amărui al plantei de ceai și scăzând necesarul de îndulcire, dar nici ceaiurile aromate nu sunt rele, mai ales dacă sunt făcute bine. Partea bună e că, dacă vei bea ceaiul rece, oricum nu vei simți aroma la fel de puternic pe cât ai simți-o la un ceai fierbinte, deci ai putea pune cam orice că tot răcoritor o să iasă. ;)

#7
vulturu0707

vulturu0707

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 13.08.2008
ok mersi pentru sfaturi.
oricum am de gand sa beau cate un pahar de ceai inainte de fiecare masa din prima parte a zilei, deci nu cred ca va avea efectele nedorite ale cofeinei; adica sper:D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate