Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Scotom scintilant

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
alexandrae09

alexandrae09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.09.2011
Un alt fel de a spune ca vad stele verzi. De fapt, initial vad o luminita in centrul campului vizual, apoi luminita creste si devine tot mai stralucitoare si cu aspect de caleidoscop, capata forma literei C si creste pana cand iese din campul vizual iar vederea imi revine la normal. Dureaza cam 30 minute pana trece.

De obicei scotoamele sciliante se asociaza cu migrena, in cazul meu insa apar ca atare, fara durere de cap sau alte simptome. La inceput nu pot citi si nu pot vedea nimic direct, pana cand se retrage catre marginea campului vizual - atunci pot citi, in schimb pana cand dispare complet, nu mai am vedere periferica in partea stanga. Intotdeauna este in partea stanga.

Prima data cand mi s-a intamplat eram prin liceu, si pana ieri habar nu am avut cum se numeste. In romana am gasit extrem de putine informatii, in schimb dupa termenii in engleza, scintillating scotoma, silent migraine, migraine aura, se mai gaseste.

Nu sunt sigura ca am postat unde trebuie, nu stiu daca tine de oftalmologie sau de neurologie.  

Intrebarea este daca am motive de ingrijorare. Acum cativa ani am descris unui oftalmolog simptomele si a ridicat din umeri. Si mai sunt curioasa, a mai experimentat cineva scotoamele scintilante?

#2
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,059
  • Înscris: 31.05.2010
Se pare ca daca este monocular (la un singur ochi) ar fi datorat unei "defectiuni" a ochiului, in situatia celui binocular "responsabil" ar fi creierul. Oricum indicat ar fi un oftalmolog/neurolog/tomograf. Bafta !  :peacefingers:

Edited by cristi0304, 27 September 2011 - 08:26.


#3
alexandrae09

alexandrae09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.09.2011
Este binocular. Cand acopar ochiul stang, vad in continuare stelutele

#4
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,059
  • Înscris: 31.05.2010
Nu vreau sa te sperii, dar ar fi bine sa iei in considerare ultimele 2 variante din raspunsul precedent. Foarte probabil nu este nimic grav, dar e mai bine sa te asiguri.

#5
alexandrae09

alexandrae09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.09.2011

 cristi0304, on 27th September 2011, 09:46, said:

Nu vreau sa te sperii, dar ar fi bine sa iei in considerare ultimele 2 variante din raspunsul precedent. Foarte probabil nu este nimic grav, dar e mai bine sa te asiguri.

Le iau... Tomograful e testul ala care-i uraste pe claustrofobi cumva?  :confuzzled:
Macar sa stiu pentru ce trebuie sa ma pregatesc.

#6
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,751
  • Înscris: 21.08.2008

 alexandrae09, on 27th September 2011, 09:55, said:

Tomograful e testul ala care-i uraste pe claustrofobi...?
Nu, claustrofobii ar putea sa urasca un test. Si cred ca te referi la RMN.

#7
jesmina

jesmina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.08.2013
M-am confruntat si eu,de curand cu scotom scintilant bilateral,care a durat cam 10 minute.Fiind bilateral,am inceput investigatiile neurologice,respectiv RMN cerebral si angio nativ cu substanta de contrast.Rezultatul :demielinizari cronice,nespecifice,subcorticale,fronto parietale,bilateral;aceste leziuni nu au nici o legatura cu vederea,de aceea voi face si un test numit  PEV (potentiale evocate vizuale),sa vad exact starea nervului optic,cum raspunde acesta la stimuli.
Am fost si la oftalmolog,care nu mi-a gasit nimic anormal la fundul de ochi.
Postez aceasta relatare,pentru ca fiind direct interesata am gasit foarte putine lucruri pe net despre aceasta problema.
Daca o sa descopar cumva cauza o sa revin neaparat cu completari.
Deasemenea,daca cineva stie sau s-a confruntat cu astfel de scotoame,ar fi util daca si-ar impartasi experienta pe forum!
Desigur ,nu toti suntem la fel,dar macar sa stim ce investigatii se mai pot face...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate