Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 

De ce nu mai (prea) investesc bogații în cultură?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
74 răspunsuri în acest subiect

#37
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.117
  • Înscris: 20.12.2007

View PostQuantum, on 25th September 2011, 09:48, said:

Cine sa investeasca in cultura?
Esti si tu o suma de clisee, parca ai fi Duculeana.
Uite site-ul Artmark

#38
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postdjl, on 24th September 2011, 14:33, said:

Sunt curios, de ce în ziua de azi nu (prea) mai investesc bogații în cultură? Am zis nu prea deoarece există acel segment restrâns al colecționarilor de artă sau de obiecte vechi, deși colecționatul de artă nu știu colecționatul de artă poate fi încadrat la investiție în cultură.
Ce inseamna investitie in cultura? Da exemple.
Asa cum pui intrebarea asa ti se raspunde, deci fii multumit ca n-au luat-o si mai rau pe "aratura".

#39
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.925
  • Înscris: 06.04.2006

View PostYOUR_GOD, on 24th September 2011, 14:39, said:

...si pentru ca in Romania nu se pune pret pe cultura. Cat timp statul considera Invatamantul o pierdere de vreme, de ce ar investi cineva in intelect?!

Pentru ca INTELECTUL PRODUCE BANI PENTRU PATRONI. Stiu, aia-s atat de cretini incat nu-s capabili sa vada cum pot face bani si altfel decat ciordind.

#40
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostKokoshmare, on 25th September 2011, 10:05, said:

Esti si tu o suma de clisee, parca ai fi Duculeana.
Ce legatura au investitiile in arta cu faptul ca tot recomanzi un site de licitatii? A spune ca sunt unii care investesc bani 'grei' e de rasul curcilor... acum depinde si ce sistem de referinta folosesti...

#41
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.999
  • Înscris: 05.09.2011

View Postgtk, on 24th September 2011, 16:18, said:

ce treaba are cultura cu alfabetismul, iar bacalaureatul cu amandoua? :rolleyes:
vezi ca becali a bagat foarte multi bani in ceea ce unii ar numi cultura (biserici si altele)
eu consider ca e o prostie sa investesti in cultura! trebuie investit doar in lucruri utile si productive, nu in cultura total inutila... si educatia ar trebui revizuita, sa nu mai fie numiti "intelectuali" toti paduchii analfabeti care se lauda ca au luat un bac sau au facut te miri ce facultate de cacat...
domnule gtk, cred că greșești grav:cultura are treabă cu alfabetismul și cu analfabetismul. Și legătura dintre bacalaureat și cultură sau analfabetism este evidentă, adică trebuie să ai habar de cultură ca să treci acest examen. Asta în teorie că în practică au luat acest examen numeroși oameni care abia au o minimă cultură.
Biserica nu fac eparte din cultură ci din religie.
Eu socot că este total utilă cultura.
" :D Educația" a fost revizuită, stai liniștit. Eu de ex nu numesc intelectual pe orice persoană posesoare de diplomă universitară.

#42
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postdjl, on 24th September 2011, 14:33, said:

Sunt curios, de ce în ziua de azi nu (prea) mai investesc bogații în cultură? Am zis nu prea deoarece există acel segment restrâns al colecționarilor de artă sau de obiecte vechi, deși colecționatul de artă nu știu colecționatul de artă poate fi încadrat la investiție în cultură.
Heh-heh...
Pai n-ajunge sa fii bogat ca sa vrei sa investesti in cultura.
Trebuie sa fii aristocrat, adica mostenitor de avere fara setea aia de succes a ambitiosului care vrea sa se ridice, linistit, educat, care sa vrea doar sa cultive rafinament si sa cheltuie banii mosteniti pe lucruri frumoase.
Rechinii afacerilor rar combina asemenea profile psihologice care-s destul de incompatibile.

#43
Mamutul

Mamutul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 324
  • Înscris: 30.11.2009

View Postsearcher-star, on 25th September 2011, 17:00, said:

Heh-heh...
Pai n-ajunge sa fii bogat ca sa vrei sa investesti in cultura.
Trebuie sa fii aristocrat, adica mostenitor de avere fara setea aia de succes a ambitiosului care vrea sa se ridice, linistit, educat, care sa vrea doar sa cultive rafinament si sa cheltuie banii mosteniti pe lucruri frumoase.
Rechinii afacerilor rar combina asemenea profile psihologice care-s destul de incompatibile.
Din cate stiu, familia Medici tocmai se ridica atunci cand a inceput sa investeasca in arta. La fel si negustorii flamanzi.

#44
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postgtk, on 24th September 2011, 17:18, said:

eu consider ca e o prostie sa investesti in cultura! trebuie investit doar in lucruri utile si productive, nu in cultura total inutila...
Unii stiu ca arta e printre principalele chestii care diferentiaza omul de animal... Unii oameni au nevoie si de arta, nu numai de mancare, tv, auto, ciocan si cui.

De ce oare sunt atat de putine monumete, statui etc? Cate statui si tablouri au cumparat primariile si muzeele din Romania de la artistii romani in ultimii 70 de ani?
Cati dintre voi aveti macar un tablou cu pictura contemporana la voi in casa?

In 1940 arta romaneasca era conectata la curentele culturale mondiale. In 1948 s-a produs o fractura care a facut ca zeci de curente si tendinte artistice sa nu ajunga in Romania, asta a produs o vacanta de idei si concepte in cultura romana (pe langa marii artisti care au parasit Romania in acei ani). Ca urmare a internetului si a libertatii de circulatie si de expresie acum se poate recupera.

Poate ar trebui avertizati conducatorii mai mici si mai mari ai tarii astia (aia care au mentalitatea lui gtk) ca o civilizatie dispare exact in momentul cand cultura ei este pierduta.

Editat de Quantum, 25 septembrie 2011 - 19:57.


#45
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostQuantum, on 25th September 2011, 20:39, said:

Unii stiu ca arta e printre principalele chestii care diferentiaza omul de animal...
ba deloc! vei gasi structuri create si de animale, de la musuroaie, stupi, cuiburi la tot felul de alte chestii realizate de tot felul de vietuitoare, care chiar au o anumita estetica si pot fi incadrate lejer la "opere de arta" - chestie pana la urma subiectiva

View PostQuantum, on 25th September 2011, 20:39, said:

Unii oameni au nevoie si de arta, nu numai de mancare, tv, auto, ciocan si cui.
sa ma anunti si mine cand se confirma primul deces, sau macar urgenta medicala, din "foamea de arta"

View PostQuantum, on 25th September 2011, 20:39, said:

De ce oare sunt atat de putine monumete, statui etc? Cate statui si tablouri au cumparat primariile si muzeele din Romania de la romani in ultimii 70 de ani?
de ce ar trebui sa fie mai multe? de ce sa cumpere primariile tablouri?

Editat de gtk, 25 septembrie 2011 - 20:00.


#46
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.540
  • Înscris: 19.12.2006
Si totuși, parca n-am văzut niciun Grigorescu de vânzare prin talcioc și nici prin altă parte.

Iar dacă ar fi, cred că multi dintre cei "vizați " nu și-ar permite

#47
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postgtk, on 25th September 2011, 20:50, said:

-de ce ar trebui sa fie mai multe? de ce sa cumpere primariile tablouri?
- vei gasi structuri create si de animale, ... care chiar au o anmita estetica si pot fi incadrate lejer la "opere de arta"
Pentru ca omul se inalta printr-o poezie, o statuie, un tablou, un film, un cantec - si nu cu un surub sau un scaun!

Daca imi spui ca animalele creeaza chestii estetice, considerate arta... cred ca ai coborat mult prea mult stacheta discutiei...

Editat de Quantum, 25 septembrie 2011 - 20:16.


#48
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostQuantum, on 25th September 2011, 21:04, said:

Pentru ca omul se inalta printr-o poezie, o statuie, un tablou, un film, un cantec - si nu cu un surub sau un scaun!
unde se inalta? :naughty:

#49
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postgtk, on 25th September 2011, 21:07, said:

unde se inalta? :naughty:
Dumneata esti agicultor?

#50
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.540
  • Înscris: 19.12.2006

View PostQuantum, on 25th September 2011, 21:04, said:

u
Pentru ca omul se inalta printr-o poezie, o statuie, un tablou, un film, un cantec - si nu cu un surub sau un scaun!

Aici faci o mare si comuna greseala. Discutia ar fi prea lunga pentru a ma explica. Dar, ca sa nu raman dator am sa-ti exemplific cu podul lui Saligny peste Dunare. Este surub sau opera de arta ? Sau Taj Mahal-ul -este caramida sau altceva ?

#51
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostQuantum, on 25th September 2011, 21:04, said:

Daca imi spui ca animalele creaza chestii estetice, consioderate arta... cred ca ai coborat mult prea mult stacheta discutiei...
animalele creaza chestii mult mai estetice decat multi dintre artistii de arta mai mult sau mai putin abstracta!

si pana la urma e vorba de niste chestiuni pur subiective! de fapt, ceea ce ajunge sa fie considerat arta, nu tine de estetica sau de anumite calitati aprobate de o majoritate ca fiind astfel, ci de regula de o mana de asa-zisi "critici" de arta - adica niste neica nimeni ratati pe alte planuri care vor sa se bage si ei in seama, care isi dau cu parerile subiective... de exemplu, daca s-ar face o lucrare de arhitectura apreciata ca fiind deosebit de frumoasa de catre majoritatea oamenilor, ar avea sanse extrem de mici sa fie considerata o capodopera de arta (cel putin la timpul prezent sau in viitorul apropitat), in primul rand din cauza ca este nou (pot face exceptie de la regula, anumite chestii incadrate la asa zisa arta moderna sau abstracta)... eu nu am inteles niciodata rationamentul in baza caruia lucrarile de asa zisa arta sunt mai valoroase daca sunt vechi decat daca sunt noi... de asemenea tot nu inteleg de ce lucrarile unui anumit artist (sa zicem pictor) sunt evaluate cam la gramada si nici de ce niste absurditati fara nici un sens sunt considerate opere de arta... ba mai si inventeaza tot felul de categorii in mod pur arbitrar... de asemenea, nu pricep de ce o replica buna nu poate fi considerata valoroasa!

View PostQuantum, on 25th September 2011, 21:10, said:

Dumneata esti agicultor?
nu! si repet intrebarea: unde se inalta?! :naughty: :naughty: ca sunt satul de cretinatati abstracte, pretins inteligente, dar care n-au nici un sens! :death:

Editat de gtk, 25 septembrie 2011 - 20:29.


#52
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posthobbysat, on 25th September 2011, 20:54, said:

Si totuși, parca n-am văzut niciun Grigorescu de vânzare prin talcioc și nici prin altă parte.
N-ai vazut tu ca nu stii cauta... Dar puteai sa vezi vreun pictor contemporan sau un poet contemporan... asta in caz ca stii vreunul...
Si pana la urma daca ti-ar placea Grigorescu, ai putea merge la muzeu, sau ti-ai putea cumpara o reproducere buna.

Editat de Quantum, 25 septembrie 2011 - 20:26.


#53
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 31.938
  • Înscris: 31.03.2003
Io cred ca va departati amarnic de subiectul topicului.
Autorul ar putea reformula, oricum.
:)

#54
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posthobbysat, on 25th September 2011, 21:15, said:

podul lui Saligny peste Dunare. Este surub sau opera de arta ? Sau Taj Mahal-ul -este caramida sau altceva ?
Sunt opere de arta. Cine zice ca sunt pod si casa, e agricultor.

De fapt asta e marea diferenta intre ceva artistic - podul lui Saligny- si podul de langa, care isi face treaba, e bun, etc, dar...  La fel exteriorul unui apartament intr-un bloc de pe strada Rahova comparat cu Taj Mahal, tot case sunt, dar...

Editat de Quantum, 25 septembrie 2011 - 20:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate