Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Permis de conducere nou

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 

De ce nu mai (prea) investesc bogații în cultură?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#73
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Uie cateva sfaturi de cum te poti apuca sa investesti in arta http://video.cnbc.co...ideo=1620194445

#74
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

View Postdyana25, on 29th September 2011, 11:04, said:

1. Eu nu cred ca sistemul burselor e depasit, cred ca e ceva util intr-o societate care intelege ca valoarea nu e data de cati bani are tati in cont ca sa plateasca progeniturii o facultate buna, ci de mintea celor care ajung la acea facultate. Bursa poate fi platita de stat sau de un om bogat si educat si, oricat m-as stradui, nu vad aici nimic depasit.



2. Pana la urma impresionistii au avut unde sa-si expuna lucrarile. Totusi, nu se poate spune ca Durand-Ruel a fost inutil.



3. Eu pricep ca in anumite tari sponsorizarile de care spui sunt rasplatite prin micsorari de impozite, dar da-mi voie sa cred ca nu e singurul motiv, poate nici macar principalul, care ii indeamna pe respectivii sa se poarta asa. Intr-o tara dezvoltata exista oameni care inteleg ca buna functionare a unei civilizatii sta in echilibrul dintre stiinte si arte si ca ultimele reprezinta un tip de investitie, de un alt fel, desigur, decat cele care aduc bani. La noi nu e asa.

4. Romanii nu inceteaza sa afiseze o mentalitate de saraci, ca sa nu zic de calici, obsedati de bani si de ce ii produce. Cat despre echilibrul mentionat mai sus, ce sa mai vorbim... in scolile noastre copiii sunt invatati ca desteptii inavata matematica si fizica, iar prostii citesc literatura si rasfoiesc albume de arta.

1. Comparatia era ca amandoua sunt folosite la scara mai redusa. Nu ca amandoua sunt depasite. Imi cer scuze ca nu m-am exprimat mai clar.

2. Nici nu am zis ca ar fi fost inutil (mai ales atunci cand nu erau galerii de arta sau case de licitatii in fiecare oras mai rasarit sau internet ca sa iti poti publica munca in vazutl intregii lumi). Nici acum aceste gesturi de ajutor nu sunt inutile. Totusi piata mult mai larga si faptul ca un artist poate usor sa isi expuna munca la o piata de milioane de consumatori scad importanta sponsorizarilor si elimina necesitatea lor.

3. Nu as fi chiar asa convins ca tine ca sunt toti inimosii adunati acolo. Dar in lipsa unei metode de a si verifica care e mai aproape de adevar, nu are rost sa discutam pe merginea a ceva de nevalidat.

4. Iarasi prea mult "Romanii au o mentalitate de...". In primul rand zici ca exista o mentalitate de sarac. Pai in afara de Gigi-oierul, Borcea-butelie, Patriciu care a luat pe moca de la stat etc, cati au cu adevarat bani? Chiar suntem saraci.
Cati isi permit sa mearga sa viziteze un Taj-Mahal, un Udaipur, un Rio in timpul carnavalului etc? Mi se pare absolut normal ca daca nu ai castiguri de milioane, care sa iti permita sa faci ce vrei, sa investesti in tine si nu in altcineva pentru ca el e artist.

#75
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View PostSCORILO-CORYLLUS, on 30th September 2011, 11:12, said:

3. Nu as fi chiar asa convins ca tine ca sunt toti inimosii adunati acolo. Dar in lipsa unei metode de a si verifica care e mai aproape de adevar, nu are rost sa discutam pe merginea a ceva de nevalidat.

Nu am spus ca acolo sunt numai inimosi, numai ca, daca vrei impozite reduse, poti sa invstesti in altceva. Aici lucrurile sunt ceva mai grele, nu crezi? Trebuie sa stii bine despre ce e vorba. Am schimbat mailuri cu cineva care vrea sa-si deschida la Berlin o galerie de arta si, din cate am vorbit cu el, mi s-a parut pasionat de subiectul asta. Ma indoiesc ca ce-l mana este dorinta de reducere a impozitelor.

View PostSCORILO-CORYLLUS, on 30th September 2011, 11:12, said:

4. Iarasi prea mult "Romanii au o mentalitate de...". In primul rand zici ca exista o mentalitate de sarac. Pai in afara de Gigi-oierul, Borcea-butelie, Patriciu care a luat pe moca de la stat etc, cati au cu adevarat bani? Chiar suntem saraci.
Cati isi permit sa mearga sa viziteze un Taj-Mahal, un Udaipur, un Rio in timpul carnavalului etc? Mi se pare absolut normal ca daca nu ai castiguri de milioane, care sa iti permita sa faci ce vrei, sa investesti in tine si nu in altcineva pentru ca el e artist.

Mentalitatea de sarac exista si la cei care nu sunt saraci. Stii ca dupa decembrie '89 oamenii isi faceau inca provizii de mancare, desi vedeau ca magazinele nu mai sunt goale si erau asigurati ca nu o sa mai fie niciodata goale, nu? Asa mi se pare ca se poarta acum persoanele care deja au o viata buna sau foarte buna pentru Romania: au macar un apartament cu 3 camere, nu stiu cate masini, isi fac concediile in strainatate, dar gandesc si de multe ori se si comporta de parca de  abia au ce manca.

Si cine a zis ca toti romanii trebuie sa investeasca in arta? In alte tari toti  investesc in arta sau cum? Eu am spus ca la noi oamenii sunt obsedati de bani si de ce ii produce si nu inteleg ca binele unei societati nu sta numai in asta.

Edited by dyana25, 14 October 2011 - 10:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate