Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Gramatica limbii române

- - - - -
  • Please log in to reply
1334 replies to this topic

#379
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007

 pussa, on Jan 23 2009, 20:01, said:

Eu tac, tu taci, el tace, noi tacem sau tăcem, voi taceți sau tăceți, ei tac. Cum vom spune corect: - Dar, mai taceți sau tăceți din gură? Mulțumesc.
Pe dexonline.ro gasesti si conjugarea verbelor. Ca sa iti raspund la intrebare totusi, corect e tăceți.

#380
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 pussa, on Jan 24 2009, 03:01, said:

Eu tac, tu taci, el tace, noi tacem sau tăcem, voi taceți sau tăceți, ei tac. Cum vom spune corect: - Dar, mai taceți sau tăceți din gură? Mulțumesc.
E simplu de ținut aflat și fără dicționar:

- Spunem tăcém și tăcéți, pentru că spunem tăcére, nu tácere.
- În schimb spunem fácem și fáceți, pentru că spunem fácere, nu făcére.

Mai multe detalii în acest post.

#381
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Nu te-am vazut de atât amar de timp!
sau
Nu te-am vazut de atâta amar de timp!

Am vazut că există cazuri în care nu se face acordul în gen dintre atât/a ca și pronume nehotărât și substantivul determinat.
De exemplu: Atâta lucru poți și tu să faci.

#382
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 mircea21, on Jan 26 2009, 07:24, said:

Nu te-am vazut de atât amar de timp!
sau
Nu te-am vazut de atâta amar de timp!

Am vazut că există cazuri în care nu se face acordul în gen dintre atât/a ca și pronume nehotărât și substantivul determinat.
De exemplu: Atâta lucru poți și tu să faci.
Aici nu e vorba de acrod sau dezacord. Și în calitate de adverb, și ca pronume sau adjectiv, cuvîntul are două forme posibile: atît și atîta. Adăugarea acelui a la final se numește paragogă sau epiteză. Alte exemple: atunci - atuncea, acum - acuma, aici - aicea, acel - acela, cărui - căruia (la ultimele două perechi utilizarea e diferită: acel munte - muntele acela).

Putem spune la fel de bine atît amar de timp și atîta amar de timp. Cînd este pronume sau adjectiv dublura apare și la plural: spunem și atîți băieți, și atîția băieți. Limba actuală favorizează formele cu -a; în vechime se mai spunea și atîte fete pe lîngă atîtea fete. De fapt în funcție de context se remarcă preferințe pentru o formă sau cealaltă. Putem spune atît lucru, dar preferăm atîta lucru. Și invers: putem spune cu atîta mai bine, dar preferăm cu atît mai bine.

În exemplul „Atîta lucru poți și tu să faci” atîta e adjectiv.

#383
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Mulțumesc pentru lămuriri!

#384
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
L-am auzit aseară pe domnul Geoană folosind următoarea construcție:
am informații despre o discuție între X și Y apropo de scumpirea benzinei...
Are "apropo de " sensul de "referitor la", "privitor la"?
Și înca ceva - apropo de ce spuneai nu este pleonasm?

#385
crisdiac

crisdiac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 19.01.2009
Apropo înseamnă în franceză "în legătură cu", "referitor la" și chiar "despre [ceva]". În română a căpătat în principal sensul "că tot a venit vorba de asta", dar poate fi folosit și cu sensul din franceză.

http://www.dexx.ro/i...=...an&t=apropo

P.S. Numele politicienilor ar trebui interzise pe secțiunea asta a forumului pentru că n-au fost în stare în atîția ani de zile să impună un lucru banal în sprijinul limbii române, anume vînzarea de tastaturi cu diacritice românești. Că ei sînt servitorii americanilor e treaba lor, dar a transforma limba română în servitoarea englezei nu e în regulă.

#386
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Am vazut pe DexOnline că și golgheter și golgeter sunt ambele versiuni acceptate.
Pe de altă parte, doar coșgheter este versiunea acceptată.
Cum este corect? Vă întreb pentru că aud de multe ori la televizor, în timpul competițiilor sportive, folosite toate cele 4 variante: "golgheter", "golgeter", "coșgheter", "coșgeter", în funcție de comentator.

#387
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 mircea21, on Feb 2 2009, 06:50, said:

Am vazut pe DexOnline că și golgheter și golgeter sunt ambele versiuni acceptate.
Pe de altă parte, doar coșgheter este versiunea acceptată.
Cum este corect? Vă întreb pentru că aud de multe ori la televizor, în timpul competițiilor sportive, folosite toate cele 4 variante: "golgheter", "golgeter", "coșgheter", "coșgeter", în funcție de comentator.
Cum, unii comentatori chiar spun golgeter, cu ge pronunțat ca în gest?!

În orice caz, din cîte pot verifica eu atît golgeter cît și coșgeter apar într-un singur dicționar, cel de neologisme din 1986. Cine știe a cui o fi fost ideea.

#388
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Îmi asum vina pentru ceea ce sunt, dar vă rog să îmi dați niște materiale cu noțiuni (chiar) elementare și puțin peste ale limbii române. Asta în cazul în care le aveți sau știți de unde să faceți rost.
Mi-ați fi de un mare folos.

#389
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 lk1, on Feb 5 2009, 06:40, said:

Îmi asum vina pentru ceea ce sunt, dar vă rog să îmi dați niște materiale cu noțiuni (chiar) elementare și puțin peste ale limbii române.
Depinde ce doriți să învățați. „Limba română” e un domeniu larg cu multe subdomenii: ortografie, fonetică, morfologie, sintactică, stilistică, literatură, etimologie, dialectologie etc.

Presupunînd că doriți noțiuni cu totul elementare, iată două resurse utile:

* Mioara Avram, Ortografie pentru toți --- noțiuni de scriere corectă
* Narcisa Forăscu, Dificultăți gramaticale ale limbii române --- noțiuni de exprimare corectă
* Sextil Pușcariu, Limba Română (1940) --- privire de ansamblu asupra multor aspecte ale limbii

#390
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

 AdiJapan, on Feb 5 2009, 04:19, said:

Depinde ce doriți să învățați. „Limba română” e un domeniu larg cu multe subdomenii: ortografie, fonetică, morfologie, sintactică, stilistică, literatură, etimologie, dialectologie etc.

Presupunînd că doriți noțiuni cu totul elementare, iată două resurse utile:

* Mioara Avram, Ortografie pentru toți --- noțiuni de scriere corectă
* Narcisa Forăscu, Dificultăți gramaticale ale limbii române --- noțiuni de exprimare corectă
* Sextil Pușcariu, Limba Română (1940) --- privire de ansamblu asupra multor aspecte ale limbii

Foarte utile, multumim AdiJapan !

Eu an mai gasit in librarii si:

http://www.librariae...upate-pe-tipuri

Sper sa fie buna !

#391
pussa

pussa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 12.11.2006

Quote

Pluralul de la ruină este ruine. Am auzit, însă, termenul ruinuri. Este cumva vreo licență poetică, vreo greșeală?! Mulțumesc anticipat.

Și eu am auzit pe cineva foarte intelectual în România, folosind acest plural "ruinuri" la un vestit talk-show, dar nimeni nu a venit cu un răspuns...  :photo:

#392
pussa

pussa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 12.11.2006
Am văzut scriindu-se apriori și a priori. Cum este corect? Legat sau dezlegat?

#393
Millena

Millena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 24.08.2008
Dezlegat.

#394
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

 Millena, on Feb 5 2009, 17:24, said:

Dezlegat.
Deși prin unele dicționare apar ca fiind corecte ambele variante (legat/dezlegat), și eu sunt de părere că se scrie corect dezlegat, deoarece expresiile de mai sus provin din limba latina unde se scriu dezlegat.
Atenție însă la adjectivul pentru "a priori", care se scrie împreunat. Exemplu: În mod aprioric...

#395
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Încă vreo cîteva resurse pentru cei interesați de diferite aspecte ale limbii române:

* Sorin Olteanu, diverse articole despre vechile limbi balcanice
* Vlad T. Popescu, Tehnici de scriere, traducere și editare
* Vasile Alecsandri, Grammaire de la langue roumaine (1865)
* Test de limba română (la nivel universitar de profil)
* Colecție de resurse pentru străinii care învață limba română

#396
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

 pussa, on Feb 5 2009, 16:26, said:

Și eu am auzit pe cineva foarte intelectual în România, folosind acest plural "ruinuri" la un vestit talk-show, dar nimeni nu a venit cu un răspuns...  :photo:
Din câte am cautat eu, este un arhaism morfologic, care acum nu se mai folosește. Din aceeasi categorie mai fac parte: inime, greșeale, aripe.
Variantele actuale și corecte sunt: ruine, inimi, greșeli, aripi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate