Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Gramatica limbii române

- - - - -
  • Please log in to reply
1334 replies to this topic

#1333
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Posteminence, on 08 martie 2018 - 14:53, said:

Exact analogia cu marea am facut-o. Posted Image
Multumesc.
eminence, nu e vorba de mare ci de Măria, nume de femeie.

View Postpinguinul666, on 13 martie 2018 - 16:18, said:

salutare la toti!

am si eu o intrebare - cand scriu un text mai lung (fraza, alineat etc), este necesar ca, pe cat posibil, prepozitiile sa fie obligatoriu la inceputul randului ?
exista vreo regula in sensul asta?

multumesc
Cred că ai confundat cuvîntul prepoziție cu propoziție.
Se scrie de la cap de rînd cînd începi cu o idee nouă.  Se lasă puțin loc aprox cit loc ar ocupa 4 litere.

Edited by ionelmironescu, 17 August 2018 - 12:50.


#1334
TudorSN

TudorSN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 0
  • Înscris: 18.12.2020

View PostAdiJapan, on 18 mai 2015 - 09:33, said:

Diferența este că în „iea” e-ul ar fi semivocală, iar în celelalte e vocală plină.

Întrebarea nu e de ce să fie ia, ci de ce este ia. Aici nu e o chestiune pe care a stabilit-o cineva și a stabilit-o prost, e o chestiune pe care o constatăm în limba reală.


Vorbiți despre subdialectul muntean. O parte din fonetica limbii standard își are originea în subdialectele nordice.

Cum ziceam, nu „trebuie neapărat” să fie așa, ci constatăm că este așa.

Da, unii munteni își păstrează pronunția dialectală și cînd încearcă să vorbească literar. Iarăși, nu că ar fi rău sau bine, ci doar așa este.
Poate o fi relativ tardiv acest răspuns, dar am petrecut mult timp frunzărind printre tecste de prin secolele 18-19 prin biblioteci digitale. Tind să cred că această secvența /je̯a/ ie reală, deoarece o întîlnesc des cînd tecstul ieste ecsplicit privind citirea lui ⟨ea⟩. Revista Contemporanul o folosește consecvent, iar o gramatică romînească în franceză (în alfabet de tranziție) dă ambele variante, ⟨iea⟩ și ⟨ia⟩, iar ⟨iea⟩ ieste dat și ca triftong (în a тъĭea = a tăiea), alături de iaꙋ̆ sau aĭe (sic) (autorul folosește o altă definiție pentru triftongi decît „cea uzuală", adică pe /aje/ nu l-aș considera triftong, ci o secvență de două silabe). Totuși, aș vrea să aud cum ar suna acest grup de sunete să mă lămuresc asupra lui, asemănător cu confuzia mea față de ⟨ŭ⟩ final, asilabic, /ʷ/, pe care l-am înțeles doar după ce l-am ascultat rostit în aromînă. Revenind asupra lui ⟨iea⟩, varietățile de romînă din Serbia și Croația (vlaški și žejanski) tratează acest pronume personal drept ⟨ja⟩ (ia, Timoc) sau ⟨jå⟩ (~ioa, Jeiăn).
*Privind ortografia mea, am cîteva metehne privind ortografia standard și am decis să le rezolv :).

#1335
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostTudorSN, on 19 decembrie 2020 - 00:13, said:

Tind să cred că această secvența /je̯a/ ie reală, deoarece o întîlnesc des cînd tecstul ieste ecsplicit privind citirea lui ⟨ea⟩.
Secvența [je̯a] este pronunțabilă, dar diferența fonetică față de [ja] este imperceptibilă. Ca urmare, în scriere am fi nevoiți să ne bazăm numai pe calcule morfologice, care nu sînt ușoare și la îndemîna oricui. De exemplu, dacă ținem cont de morfologie cum ar trebui scris, „băiat” sau „băieat”? „Iad” sau „iead”? „Trăiam” sau „trăieam”? „Viață” sau „vieață”? „Chiar” sau „chiear”? „Adrian” sau „Adriean”?

Și la ce-ar folosi să ne complicăm? Acum regula e cît se poate de simplă: dacă în urma acțiunii unei alternanțe vocalice ar apărea secvența de litere „iea” (indiferent dacă ar fi monosilabică sau bisilabică), atunci ea se reduce automat la „ia”, după cum se întîmplă și fonetic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate