Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

Facultate din Bucuresti posibil s...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma
 Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...
 Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit

Megalopolis (2024)
 

Samsung I9001 Galaxy S Plus

- - - - -
  • Please log in to reply
3291 replies to this topic

#2647
executiv

executiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.03.2012
Foloseste ODIN-ul. Da, Nordicul are de toate.

#2648
emilacke

emilacke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 05.09.2008
Salutare.

Am o problema cu telefonul meu: in timpul unei convorbiri telefonice, apar diferite distorsiuni ca si cum as pierde semnalul, sfarsindu-se prin a nu mai auzi deloc pe interlocutor. Insa apelul nu se incheie, el ramanand in continuare conectat, cu contorul mergand. Nici cel de la capatul firului nu ma mai aude. Dupa ce inchei convorbirea apasand pe end call, sta cateva secunde inghetat, dupa care isi revine. Are perioade cand se intampla asta mai des, alteori rar.
Acum am o intrebare: pot rezolva aceasta problema instaland open nordic sau alt rom?

#2649
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011

View Postemilacke, on 26 mai 2013 - 10:57, said:

Acum am o intrebare: pot rezolva aceasta problema instaland open nordic sau alt rom?
Asa ar trebui, doar e un stock mai performant si e ultimul update oficial. Decat sa faci un hard reset la vechiul FW, mai bine instalezi Nordic, esti mai castigat. Nu ai nimic de pierdut, doar de castigat.

LE - Cei care vreti sa va mutati aplic. pe card ext., aruncati un ochi aici:- http://forum.xda-dev...d.php?t=1991583
     - http://forum.xda-dev...rd_Home_Edition

Edited by cenick, 26 May 2013 - 11:40.


#2650
emilacke

emilacke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 05.09.2008
Multumesc pt raspuns.
Am cautat pe paginile din urma pt open nordic, dar nu am gasit un link de download care sa nu necesite parola (nu am cont pe sammobile). Exista o alta locatie de unde as putea descarca softul?

edit: am facut cont si acum descarc.

Edited by emilacke, 26 May 2013 - 12:40.


#2651
emilacke

emilacke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 05.09.2008
Ok, am descarcat si vreau sa ma apuc de treaba. Am tutorialul lui @cenick, dar inainte de toate fac ceva backup? Cum si unde?

#2652
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011

View Postemilacke, on 26 mai 2013 - 13:04, said:

Ok, am descarcat si vreau sa ma apuc de treaba. Am tutorialul lui @cenick, dar inainte de toate fac ceva backup? Cum si unde?
Nu, nu ai nevoie de backup; salvezi in pc tot ce ai nevoie, contacte, foto, video, sms-uri, etc. Instaland Nordic, nu mai ai nevoie de backup ca si la un custom ROM. In minitutorialul meu, la punctul 1 ai toti pasii ce trebuiesc urmati la instalarea unui stock FW, apoi custom CWM pt. a putea face backup-uri si roota telefonul.

Edited by cenick, 26 May 2013 - 14:34.


#2653
embird

embird

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 10.05.2013
salutare.am un galaxy s plus si l-am brick-uit dar nu am reusit sa copiez fisierele respective in memoria lui.ce e de facut.multumesc

#2654
emilacke

emilacke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 05.09.2008
Multumesc! Am instalat nordic. Din cate vad, nu am pierdut nimic de pe telefon, facusem backup doar la contacte, dar toate sunt la locul lor.
Prima impresie: se misca mult mai bine decat cel initial, unde aveam frecvente laguri.  Zilele urmatoare o sa urmaresc sa vad daca se mai intrerupe legatura in timpul convorbirii.

Multumesc inca o data!

#2655
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011

View Postembird, on 26 mai 2013 - 14:35, said:

salutare.am un galaxy s plus si l-am brick-uit dar nu am reusit sa copiez fisierele respective in memoria lui.ce e de facut.multumesc
Iti intra in download mod?

View Postemilacke, on 26 mai 2013 - 14:36, said:

Multumesc! Am instalat nordic.
Sanatate Posted Image
E mai bun decat orice ROM stock sau custom de pana acum, mai ales cu kernelul 208, cu care i-a crescut si autonomia. Te sfatuiesc ca dupa primul boot, sa-i faci un hard reset, fara a restaura date personale si aplicatii din cont google (debifezi ambele optiuni), precum si formarea memoriei interne(format sdcard intern) pt. a avea totul nou, fara urme din vechiul ROM.

Edited by cenick, 26 May 2013 - 14:45.


#2656
emilacke

emilacke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 05.09.2008
Ce e interesant ca dupa restart, nu pare a mai fi rutat.

#2657
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011

View Postemilacke, on 26 mai 2013 - 14:43, said:

Ce e interesant ca dupa restart, nu pare a mai fi rutat.
E normal asa; oricum, mai sus ti-am scris, fa un hard reset din confidentialitate > debifezi restabilire automata si copie de rezerva, apoi intri in revenire setari de fabrica > bifezi formatare spatiu USB si dai comanda de resetare. E mai sanatos asa!

#2658
embird

embird

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 10.05.2013
da,intra in dowload mode.am reusit sa instalez cwm 10 dar vreau sa revin la rom-ul din fabrica.cum fac?

#2659
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011

View Postembird, on 26 mai 2013 - 18:00, said:

da,intra in dowload mode.am reusit sa instalez cwm 10 dar vreau sa revin la rom-ul din fabrica.cum fac?
Daca initial ai facut un backup la stock, da-i wipe la tot si fa restore in el. Daca nu ai backup, trebuie sa instalezi cu ODIN un stock FW.
In semnatura mea, da clic si intri in minitutorialul facut de mine; la punctul 1 e descris cum se instaleaza un stock, de fabrica si tot ce ai nevoie pt. asta. Initial, intra in Samobile, fa-ti cont daca nu ai si descarca ultimul update Nordic countries XXKQN_ (open):
- http://www.sammobile...code=0#firmware
- http://www.sammobile...?download=12410
Dupa ce l-ai descarcat, urmeaza tutorialul.

Edited by cenick, 26 May 2013 - 18:42.


#2660
nechiformarius

nechiformarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.04.2013
După ce a trecut o perioada buna de timp de la apariția rom-ului Nordic, poate cineva sa publice niște screen-uri cu rom-ul. Eventual sa ne spună și noua ce plusuri și minusuri are (modificări meniu, autonomie, semnal gsm, etc) Mulțumesc

#2661
executiv

executiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.03.2012
Are semnal bun, acumulatorul tine, se misca perfect, iar restul nu conteaza. Cu ajutorul playului poti sa ti-l aranjezi cum vrei.

#2662
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011

View Postexecutiv, on 27 mai 2013 - 17:36, said:

Are semnal bun, acumulatorul tine, se misca perfect, iar restul nu conteaza. Cu ajutorul playului poti sa ti-l aranjezi cum vrei.
+1 Posted Image
Cu exceptia scorurilor in benchmark-uri (e stock doar), e impecabil la orice capitol. De departe da clasa la orice stock sau custom de pana acum. De aratat, arata ca si orice stock, conteaza cum il customizezi insa. Al meu arata asa (deocamdata Posted Image ):

#2663
executiv

executiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.03.2012
[ http://i39.tinypic.com/2rm5tv9.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by executiv, 28 May 2013 - 20:31.


#2664
emilacke

emilacke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 05.09.2008
Clar se misca mai bine decat 2.3.6 de la Vodafone. Nu are laguri aproape deloc, bateria ma tine 2 zile, cu wifi, 3g, din cand in cand, browser, facebook la fel, fara date sincronizate. Dar in schimb vorbesc destul de mult la el.
Mi-ar fi placut sa am optiunea sa termin un apel de la butonul de power, cum aveam la inceput, cand am cumparat telefonul. E cam enervant sa astept pana se reaprinde ecranul ca sa pot inchide apelul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate