Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 

Samsung I9001 Galaxy S Plus

- - - - -
  • Please log in to reply
3291 replies to this topic

#2611
executiv

executiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.03.2012
O sa fiu mai atent. Multumesc pentru sfat.

#2612
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011

 executiv, on 08 mai 2013 - 16:11, said:

Sunt pe Open Nordic insa orice i-as face, bateria nu ma tine. Dar, softul asta se misca foarte bine. Este cel mai bun pe cara l-am incercat vreodata. Multumesc lui cenick!
Sanatate Posted Image
Meritul e al fabricantului, eu doar am postat aparitia si performantele lui. Cu adevarat, e cel mai bun si cu autonomia cea mai mare, nu e comparabil cu niciun stock anterior sau custom, cel putin pana acum.
In privinta cresterii autonomiei, investeste niste banuti in TitaniumBackup PRO, cu care ai posibilitatea de a ingheta (Freeze) aplic. stock care nu le folosesti si sant consumatoare de baterie. Are mult mai multe functii, astfel ca e o aplic. f. utila si isi merita toti banii!

 zstefc, on 08 mai 2013 - 21:58, said:

merge radioul, camera foto, video, gps, wi-fi ?
Normal ca da, totul e impecabil, doar e un STOCK FW.

 khristy36, on 08 mai 2013 - 23:27, said:

Totul functioneaza ,doar este stock.Pt a tine mai mult bateria folositi titanium si dezinstalati ce nu va trebuie
Nu sant de aceiasi parere, in sensul ca nu se dezinstaleaza nicio aplicatie STOCK; daca ai Titanium Backup Pro, profita de ce poate sa faca aplicatia, nu-ti bate singur cuie in talpi. Vreau sa spun ca, dupa primul backup la stock in recovery, se intra in Titanium B. Pro si se da FREEZE (se ingheata) la aplicatiile stock si apoi un restart; efectul e identic cu dezinstalarea, insa cu posibilitatea de a le dezgheta oricand, in siguranta si rapid, fara a face restore in backup-ul anterior, doar un restart.
Totusi, trebuie tinut cont de ce anume ingheti dintre aplic. stock, operatia asta nu se face la intamplare, pt. a nu avea surprize neplacute.
Pe acestea le-am inghetat eu (cele incadrate in chenar albastru-indigo) cu Tit. Back. PRO:

Edited by cenick, 09 May 2013 - 11:37.


#2613
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011
Posted Image Aruncati o privire la aplic. ce pot fi inghetate sau "dezinstalate" (?!) fara a afecta functionarea impecabila, aici:
- http://androidforums...tml#post3791014

#2614
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,597
  • Înscris: 02.10.2010
@ cenick aveti dreptate inghetate am vrut sa spun.Ma uit ce a-ti inghetat d-vsra,si spun ca eu inghet si hartii.Fiecare cu nevoile lui,mie nu-mi trebuie

#2615
executiv

executiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.03.2012
Apreciez ajutorul ! Multumesc !

#2616
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011

 executiv, on 10 mai 2013 - 11:05, said:

Apreciez ajutorul ! Multumesc !
Sanatate Posted Image

#2617
razvanmarcu

razvanmarcu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.05.2013
Am cumparat acest telefon din vara anului trecut de la Germanos , sunt multumit de el ,dar as vrea sa-i fac update cu kies la 2.3.6. Imi arata in kies "update firmware" si nu stiu daca va functiona ,sau sa pierd garantia sau chestii deastea, ma poate ajuta careva?

#2618
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011

 razvanmarcu, on 10 mai 2013 - 18:56, said:

Am cumparat acest telefon din vara anului trecut de la Germanos , sunt multumit de el ,dar as vrea sa-i fac update cu kies la 2.3.6. Imi arata in kies "update firmware" si nu stiu daca va functiona ,sau sa pierd garantia sau chestii deastea, ma poate ajuta careva?
Nu-l fa cu Kies, e riscant; mai bine cu Odin, fara riscuri si mai rapid. In cca 10 min. e gata si in plus, poti instala ultimul update Open Nordic care e cel mai performant stock firmware, cu autonomia cea mai mare. Descarca Nordic Contries XXKQN de aici:
- http://www.sammobile...code=0#firmware
Dupa ce l-ai descarcat, urmeaza pasii de instalare cu Odin din tutorialul aflat in semnatura mea.

Edited by cenick, 10 May 2013 - 19:10.


#2619
razvanmarcu

razvanmarcu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.05.2013
Pot pierde garantia cu Open Nordic?

#2620
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011

 razvanmarcu, on 10 mai 2013 - 19:06, said:

Pot pierde garantia cu Open Nordic?
Nu, e un stock firmware, nu un custom. Poti instala si un FW pt. Romania tot din Samobile, insa Nordic e cel mai bun si cel mai nou, are alt kernel fata de cele pt. Romania.

Edited by cenick, 10 May 2013 - 19:13.


#2621
razvanmarcu

razvanmarcu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.05.2013
Ok, sper sa nu te derangez cu atatea intrebari. Am vazut ai pe forum ceva cu jellybean 4.1.2 ,functioneaza bine?

#2622
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011

 razvanmarcu, on 10 mai 2013 - 19:14, said:

Ok, sper sa nu te derangez cu atatea intrebari. Am vazut ai pe forum ceva cu jellybean 4.1.2 ,functioneaza bine?
Mda...e bun pt. un custom, ma refer la RemICS V4 care e un JB 4.1.2. Totusi, l-am tinut doar 4 zile si am revenit la stock Nordic din motive enumerate de mai multe ori.

#2623
razvanmarcu

razvanmarcu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.05.2013

 cenick, on 10 mai 2013 - 19:16, said:

Mda...e bun pt. un custom, ma refer la RemICS V4 care e un JB 4.1.2. Totusi, l-am tinut doar 4 zile si am revenit la stock Nordic din motive enumerate de mai multe ori.
Ok, multumesc mult si respect!

#2624
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011

 razvanmarcu, on 10 mai 2013 - 19:19, said:

Ok, multumesc mult si respect!
Sanatate si atentie la flash! Succes Posted Image

LE: - despre asta vorbeam, un JB 4.1.2: - http://forum.xda-dev...d.php?t=2087631 , fiindca JB 4.2.2 au toate probleme cu BT-ul.

Edited by cenick, 10 May 2013 - 19:48.


#2625
jerme

jerme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 25.07.2008
Ceva poze cu ecranul spart. Nu sunt prea reusite. Cnd l-am scapat de bordura telefonul era in husa de protectie, altfel cred ca acum puneam poze cu procesorul si ramii :))

Attached Files



#2626
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011

 jerme, on 11 mai 2013 - 16:25, said:

Ceva poze cu ecranul spart. Nu sunt prea reusite. Cnd l-am scapat de bordura telefonul era in husa de protectie, altfel cred ca acum puneam poze cu procesorul si ramii Posted Image)
WOW...Posted Image Si superamoled-ul e scump, nu gluma; daca se spargea si el...Posted Image Inca n-ai gasit display-ul de protectie? Nu l-am desfacut niciodata, insa daca e din 2 parti asa cum cred, mai bine ar fi sa cumperi fata completa cu display-ul lipit de fabrica. Din cate am auzit de la meseriasii service, e destul de dificil de fixat etans display-ul pe carcasa fata. Bafta Posted Image

#2627
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,597
  • Înscris: 02.10.2010
Daca asta este scump de cel pentru S4 ce sa mai zicem.
Am vazut la 320 lei pentru s+

Edited by khristy36, 11 May 2013 - 21:26.


#2628
jerme

jerme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 25.07.2008

 cenick, on 11 mai 2013 - 17:21, said:

WOW...Posted Image Si superamoled-ul e scump, nu gluma; daca se spargea si el...Posted Image Inca n-ai gasit display-ul de protectie? Nu l-am desfacut niciodata, insa daca e din 2 parti asa cum cred, mai bine ar fi sa cumperi fata completa cu display-ul lipit de fabrica. Din cate am auzit de la meseriasii service, e destul de dificil de fixat etans display-ul pe carcasa fata. Bafta Posted Image

Pei din cate m-am informat ar fi in jur de 350 de lei touchscreen-ul cu tot cu gorilla glass si inca cam 150 de lei manopera de instalare. In unele cazuri nu mai merge ca inainte touchscreen-ul. La mine s-a crapat doar sticla de protectie , dar trebuie inlocuit cu tot cu touchscreen deoarece sunt lipite unul de celelalt, altfel ar intra praf ca la vechile telefoane nokia.

Daca stau sa ma gandesc bine nu cred ca il voi inlocui pentru ca e o ivestitie de aproape 500 ron care pur si simplu nu se merita , in conditiile in care cu 700 de Ron gasesc nou pe Okazii , si cu 1200 Ron imi iau S3 impecabil. Cred ca il las asa pentru o vreme pana la urmatorul upgrade. Pana la urma nu ma deranjeaza foarte tare pentru ca o singura crapatura trece pe o portiune de 2 cm din partea de sus a ecranului propriu-zis.

Ce ma enerveaza e faptul ca il tineam tot timpul in husa de protectie si la prima cazatura de cand il am i-am spart ecranul. Norocul de la om nu-l poti lua Posted Image .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate