Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Explorerul nou din Windows 7

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006

View Posteiffel, on 11th September 2011, 20:23, said:

Am licenta pe viata, ptr ca am colaborat un pic cu Ghisler :)

Lucky you!
Io daca's lenes...asta e, caut solutii moca :)

#56
Tucsonel

Tucsonel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.09.2011

View PostTucsonel, on 11th September 2011, 18:46, said:

In acest post mereu am avut impresia ca nu sant inteles bine.

Probabil doar explicatiile nu au fost suficiente pentru a ma face inteles de toata lumea.
De aici si atatea contraziceri si afirmatii in contradictoriu.
Pentru lamurirea lucrurilor mai jos un jpg ,oarecum un rezumat la ce am propus analizei voastre.

Attached Files



#57
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010
Poti sa pui in locul iconului de folder, si mai precis in locul acelor "live preview"uri din interiorul iconului , o anumita imagine pe care o ai in folderul respectiv, pe care o consideri mai reprezentativa. Click dr pe folder>properties> customize> choose file. Vei obtine cam ce ai tu acolo la "scanned documents".
Dar sa vezi folderele ca in XP nu se mai poate de la Vista incoace.

In privinta neajunsurilor pe care le reprosezi Win 7, esti cam ambiguu in exprimare. De acord ca nu mai poti face nativ drag and drop cu folderele si fisierele pentru a le aranja manual, dar sortarea sau gruparea pe care o vrei si de care ai mentinat in screenshot poate fi facuta prin "group by"- type.  sau sort by type. Dar banuiesc ca nu vrei chiar asta ca altfel ar fi foarte simplu. Imaginile pot fi sortate mai usor folosind un program de editare a tag-urilor (in mod batch ar fi de preferat), si apoi sortezi sau grupezi in functie de taguri. Asta daca nu vrei redenumire.

Edited by INVISSIS, 12 September 2011 - 12:22.


#58
Tucsonel

Tucsonel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.09.2011

View PostINVISSIS, on 12th September 2011, 13:03, said:


La mine vizualizarea si aranjarea rapida prin drag and drop  este esentiala .Nu am timp pentru redenumiri. Si de multe ori la fiecare fisier scrie ce este in acel fisier,si nu poate fi modificat. Si la fiecare minut e posibil sa am ceva de mutat sau de grupat altfel. Ce ar fi ca si pe desktop, fisierele pe care multi (foare multi) le strang acolo in stanga ,sa trebuiasca redenumite pentru a fi mutate  sau grupate ?
Este absurd.  
Si se intampla f.des sa mut un grup de mai multe fisiere in alt folder si vreau sa se aseze acolo tot in ordinea in care erau .
  Am inteles ca nu stiau cum sa mai mareasca viteza la noul Win7 si atunci au renuntat la unele lucruri care nu prea se observa ! Desigur XP memora ordinea in fiecare folder ,ceea ce acum nu mai este necesar.
Aici vorbim de imposibilitatea de oprire a aranjarii automate.

Pentru mine singura varianta este Explorerul din XP. sau un altul care insa sa afiseze si in miniaturi nu numai in text..Eventual daca s-ar putea instala Explorerul din XP -dar nu prea cred.  Sau un programel care chiar sa reuseasca sa indrepte ce au stricat la XP.
Sant si alte programe in Win7 modificate in rau,de ex.Paint-ul.  Dar Paint-ul se poate usor ''muta''in Win 7.  
  Foarte multe modificari au facut numai pentru a fi diferit de XP si a vinde un produs nou, dar multe modificari in rau.
Si desigur au introdus si lucruri noi  f. interesante ,dar eu personal cred ca voi astepta Win.8    Asa cum am sarit peste 2000 si Vista posibil sa continui cu Win8.

Edited by Ravy, 13 September 2011 - 08:33.


#59
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010
Intr-o postare anterioara ti-am dat un link catre un site de unde poti sa downloadezi niste chei de registrii.
AndutzU_DarkRage a fost totusi mai explicit si ti le-a inclus intr-un link direct. Poti folosi acele chei pentru a putea activa aranjarea manuala  prin drag and drop. Functioneaza, crede-ma, ca si eu le-am instalat si pot aranja folderele si fisierele cum doresc. Trebuie insa sa optimizezi folderul care contine fisierele tale pentru un anume tip de afisare. Click dr pe folderul tau > customize > optimize this folder for.. si alegi General items si apply this template to all subfolders si ok. In felul asta daca dai apoi click dr in folder pe un spatiu gol, la view vei vedea auto arrange si align to grid. Le lasi bifate pe amandoua. Iar pe langa asta vei vedea ca poti muta manual folderele si fisierele de acolo.
Se va modifica modul de afisare al partitiilor din "computer", dar aplicand cealalta cheie, "undo.reg" se va reveni la starea initiala, dar vei ramane cu facilitatea de mutare pentru celelalte foldere, daca faci cum ti-am explicat mai sus.


Pacat totusi ca trebuie sa apelezi la fel de fel de tweakinguri pentru asta, in cazul unui OS din anul 2011 (ma rog, 2010, la sfarsit)

Edited by INVISSIS, 12 September 2011 - 23:49.


#60
Tucsonel

Tucsonel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.09.2011

View PostINVISSIS, on 13th September 2011, 00:31, said:

Functioneaza, crede-ma, ca si eu le-am instalat si pot aranja folderele si fisierele cum doresc.

Se va modifica modul de afisare al partitiilor din "computer", dar aplicand cealalta cheie, "undo.reg" se va reveni la starea initiala, dar vei ramane cu facilitatea de mutare pentru celelalte foldere,


Pacat totusi ca trebuie sa apelezi la fel de fel de tweakinguri pentru asta, in cazul unui OS din anul  2010


Multumesc mult.  Mi-a facut o deosibita placere sa aflu ca  lucreazi ca mine si  ai  folosit un programel
care, chiar functioneaza  -nu cum scriu altii din auzite-
  Multumesc mult si lui AndutzU pentru link .  
Eu am Win7 de test inca din 2009 ,pe alt HDD si trebuie sa-l schimb si sa incep sa  testez ,iar daca chiar functioneaza si nu apar alte modificari neplacute,sigur voi cumpara Win7.  Pentru ca ,de la inceput ,am spus ca per ansamblu este superior lui XP.
Desigur  multi nu cred ca aceste aspecte (dupa ei minore) m-au determinat sa lucrez in continuare cu XP.  Oricum cei care folosesc afisarea text (detalii) nu pot sa inteleaga frumusetea unei afisari reale si mai ales cat de sugestiva si practica este.  Sau poate ei au putine fisiere proprii si nu le sorteaza si indosariaza strict.  Atunci cand ai cateva caiete pe birou sigur ca le poti pune in orice fel si in orice ordine.

#61
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Uite si un Tool care cica permite rearanjarea iconurilor in explorer - http://www.askvg.com...ows-7-explorer/

#62
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View PostTucsonel, on 13th September 2011, 09:05, said:

Oricum cei care folosesc afisarea text (detalii) nu pot sa inteleaga frumusetea unei afisari reale si mai ales cat de sugestiva si practica este.  Sau poate ei au putine fisiere proprii si nu le sorteaza si indosariaza strict.  Atunci cand ai cateva caiete pe birou sigur ca le poti pune in orice fel si in orice ordine.
De obicei cand sunt folderele mele create de mine cu chestii lucrate/luate numai de mine, numele imi este de ajuns ca sa stiu tot ce contine acel folder, indiferent cate mii de subfoldere si fisiere are. Desigur, treaba se complica daca sunt fisiere/foldere preluate de la altcineva, din alta parte.

#63
Tucsonel

Tucsonel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.09.2011

View PostSINEKT, on 13th September 2011, 09:57, said:

De obicei cand sunt folderele mele create de mine cu chestii lucrate/luate numai de mine, numele imi este de ajuns ca sa stiu tot ce contine acel folder, indiferent cate mii de subfoldere si fisiere are. Desigur, treaba se complica daca sunt fisiere/foldere preluate de la altcineva, din alta parte.

Eu vreau sa va recomand metoda mea de lucru,verificata peste 10 ani si consider cea mai buna.
Mai intai, pastrez desktopul liber complect partea stanga,acolo unde se salveaza automat fisierele  noi
si se ordoneaza automat pe coloane ,de sus in jos.  Astfel simplific  salvarile si orice salvez numai pe desktop.
Cand am timp,sau inainte de a inchide PC le sortez ,si le mut in grup in folderele cele mai potrivite.
In partea dreapta sus ,pastrez cateva foldere  care am des nevoie intr-o perioada,( majoritatea scurtaturi),
iar in dreapta jos cosul de reciclare.
Toate sant numai fisiere si foldere  facute de mine, nu tin nici un program pe desktop !
Programele au locul lor in meniul Programs , iar cele mai folosite le tin in bara de jos
langa butonul de Start .
De asemenea la ferestre nu pastrez decat 2,max.3 bare de unelte (inclusiv bara de titlu)si elimin
toate  panourile din stanga, care sant pentru incepatori si altfel inutile.  In acest fel am loc  mai mult pentru  
fisierele utile (vezi imaginea 1). Se observa ca vizualizarea o fac numai in miniaturi (pentru orice tip de fisier)
si desigur, le mut rapid dupa dorinta . De exemplu cele 2 harti le pun alaturat , etc.
Pentru cei sceptici ,va asigur de superioritatea acestui mod de vizualizare , care la Windows 7 nu mai e posibil.
     Daca gasiti aceste lucruri interesante ,spuneti si voi cum  lucrati.

Attached Files



#64
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
Tucsonele,eu cred ca tu doar te prefaci a ne intreba ceva.
De faot,vrei sa ne convingi de "superioritatea" metodei tale de lucru.
Vreo cativa useri si-au tocit tastaturile ca sa-ti explice ca poti face
acelasi lucru si in Vista\Win 7....tu nu si nu....Batman,Batman.

#65
Tucsonel

Tucsonel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.09.2011
Da,recunosc ,imi doresc sa aflu cum lucreaza si altii, poate imi place si imi schimb si eu metoda de lucru.
Sper ca nu am suparat pe nimeni, astept noi pareri de la cine doreste.

Edited by Ravy, 15 September 2011 - 14:20.


#66
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010
Nu imi place abordarea ta in ceea ce priveste "metoda de lucru". Ma duce cu gandul la ceva rigid. Din punctul meu de vedere nu exista o anume "metoda de lucru" pe care s-o aplici in orice situatie, indiferent de continutul folderului. Intr-adevar, cand e vorba de poze, imagini, si eu le vizualizez de obicei ca 'medium icons' (ff rar ca large/small icons) sau thumbnails sau miniaturi, cu vrei tu sa le zici. Si tot  medium icons folosesc si cand am putine foldere, pentru "sar mai bine in ochi"
Dar daca am foarte multe foldere sau fisiere mi-e mai comod sa le vad ca 'list'. Si totodata, pentru folderele in care adaug mereu noi fisiere, modific, etc, imi place sa le tin sortate dupa data modificarii. Uneori le mai sortez si dupa nume, dimensiuni etc. Pentru anumite foldere folosesc modul 'tiles'..., e dupa cum mi se pare mie ca ar fi ok in momentul respectiv. Deci nu e ceva 'batut in cuie'. Depinde ce de vreau sa fac atunci. Tu, am vazut, esti foarte fixat pe un singur mod, de-asta ai putut sa definesti notiunea de 'metoda de lucru", care, dupa cum ti-am zis, ma duce cu gandul la ceva unidirectional, fix.

L.E.
Totodata, spuneai ca iti place sa salvezi pe desktop si cand ai timp, le muti. Dupa cum stii desktopul e un folder de pe partitia sistemului (asta daca nu i-ai schimbat locatia). Daca ti se intampla ceva neprevazut incat sa fie nevoie reinstalarea OS-ului, le pierzi. Mai ales ca e XP.  Pune-le mai bine pe o alta partitie sau schimba locatia desktopului.

Eu tot ceea ce 'achizitionez' nou, pun temporar intr-un folder, in care evident am alte foldere ca si categorii (apps, pics, videos, music, documents etc), pana le fac backup, dupa care mut totul intr-un folder organizat similar, dar de data asta definitiv (evident ca sunt selectiv, nu pastrez orice, ci doar ceea ce consideer ca mi-ar trebui mai des, mai ales fisiere mici, de orice tip). Cand descarc un program de pe net (sa zicem un player audio), il salvez in folderul temporar (apps, de exemplu, si mai precis intr-un subfolder 'audio' ). Asa le ai deja organizate fara sa mai fie nevoie sa le muti dupa aia.

Edited by Ravy, 15 September 2011 - 18:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate